Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

Da, moja greska. Racunao sam da se if p proverava nakon svakog gf ili gb, ali za tim ne bi bilo potrebe sa takvim algoritmom.
pa racunao si tako jer jebiga realno samo takav program i moze da se napise :Dmislim mora nekao da bude rekurzivno bez da se broji apsolutni broj koraka...ili bar ja ne vidim kako d aresim prakticno ono sto sam zamislio.
Link to comment
Evo mali savet: obratiti paznju na to da svaka instrukcija traje 1 vremenski interval
haha, sad sam se vratio da to pitam :Dmislim sad sam se toga setio i shvatio da mi nije jasno sta si time hteo da kazes...i zasto si gore napisao nesto kaoif pgfumesto if p gfmislim sta znaci da if p ili goto traju neko vreme, jel to recimo znaci da moze nekako da se pravi prazan hod? (da recimo nekako jednom vreme tece dok drugi pici?) mozda tako moze i brojac da se napravi... Edited by kurdi
Link to comment

uh, jebem ti programiranje.znao sam da je neka glupost.ok, vadim se, al malo je dzukacki <_<

ok, kapiram da ima jednostavnih nacina da se recimo obojica krecu sporo na desno, dok levi ne stigne do desne stanice, dobije pozitivan odgovor na if p, ubrza na maksimalnu brzinu i naguzi desnog.recimo i bez pazljivog brojenja trajanja svih instrukcija:razvlacenje: gfgfgbif p go to ubrzanjego to razvlacenjeubrzanje: gfgoto ubrzanje(posto ono if p jede vreme, kapiram da moze i bez ovog cimanja gf, gb u drugom i trecem redu, al ovako je sigurnije....)

(sto me nece spreciti da sad druge podjebavam :D , jebiga dobra je fora ipak)

Edited by kurdi
Link to comment
:thumbsup:

ok, kapiram da ima jednostavnih nacina da se recimo obojica krecu sporo na desno, dok levi ne stigne do desne stanice, dobije pozitivan odgovor na if p, ubrza na maksimalnu brzinu i naguzi desnog.recimo i bez pazljivog brojenja trajanja svih instrukcija:razvlacenje: gfgfgbif p go to ubrzanjego to razvlacenjeubrzanje: gfgoto ubrzanje(posto ono if p jede vreme, kapiram da moze i bez ovog cimanja gf, gb u drugom i trecem redu, al ovako je sigurnije....)

da, to gf gb nije potrebno, a s obzirom da programeri uvek traze optimalna resenja :D Uglavnom najveca fora sa ovim zadatkom je u tome sto svako na rec sudar prvo pomisli na to da se vozovi krecu jedan ka drugome i najvise vremena potrosis dok ne shvatis da sa datim instrukcijama takav sudar ne mozes izazvati, a onda se vratis i jos jednom pogledas sta ti stoji na raspolaganju, i to je to :D

Link to comment
uh, jebem ti programiranje.znao sam da je neka glupost.ok, vadim se, al malo je dzukacki <_< ok, kapiram da ima jednostavnih nacina da se recimo obojica krecu sporo na desno, dok levi ne stigne do desne stanice, dobije pozitivan odgovor na if p, ubrza na maksimalnu brzinu i naguzi desnog.recimo i bez pazljivog brojenja trajanja svih instrukcija:razvlacenje: gfgfgbif p go to ubrzanjego to razvlacenjeubrzanje: gfgoto ubrzanje(posto ono if p jede vreme, kapiram da moze i bez ovog cimanja gf, gb u drugom i trecem redu, al ovako je sigurnije....)(sto me nece spreciti da sad druge podjebavam :D , jebiga dobra je fora ipak)
:thumbsup: Uglavnom najveca fora sa ovim zadatkom je u tome sto svako na rec sudar prvo pomisli na to da se vozovi krecu jedan ka drugome i najvise vremena potrosis dok ne shvatis da sa datim instrukcijama takav sudar ne mozes izazvati, a onda se vratis i jos jednom pogledas sta ti stoji na raspolaganju, i to je to :D
Odlicno!kurdi :Hail:
Link to comment

imam jedan neresen u opstem slucaju. profesor fizickog i n djaka su se poredjali formiravsi krug. profesor sa podjednakom verovatnocom baca loptu prvom do sebe, levo ili desno. onaj koji uhvati, opet sa istom verovatnocom dobacuje loptu prvoj levoj ili desnoj osobi pored sebe. pobednik u ovoj igri je onaj kome ce poslednjem lopta biti dobacena.pitanje: koju poziciju treba zauzeti u ovom krugu da bi imao najvece sanse da pobedis?edit: profesor ostaje u krugu nakon sto izbaci loptu.

Edited by MayDay
Link to comment

:D nisam jos racunao al cim videh kudravog pomislih nema sanse...generalno ako si na poziciji n (resimo clockwise) sanse za pobedu su ti cini mi se (implicitno)p(n) = 0.5 p(n-1) + 0.5 p(n+1)tako da je za 3 igraca ona srednja pozicija ocigledno 1 prosek... osim ako su sve verovatnoce iste to je najgore mesto.e sad ako je ova moja jednacina tacna ne znam sto ne bi moglo da s esi u opstem slucaju (mada ne znam kako), uz dodatni uslov da je zbor svih verovatnoca 1.edit: e sad videh edit da prof ostaje u krugu pa ne znam da li to nesto menja.edit2: ok, skroz sam zbunjen, al moram d apicim sada pa nek stoji ovo, mozda nekome bude korisno iako mi deluje da skootr siguro nije tacno.

Edited by kurdi
Link to comment

profesor se ne takmici, ali ostaje u krugu. cek, cek...uzevsi u obzir ovu tvoju formulu i cinjenicu da je krug simetricna geometrijska figura... :o sta mislis?

nemam sad vremena da pisem za n=4, pa cu sad za n=3.verovatnoca da ce da pobedi djak sa leve profesorove strane je:0.5*0.5 (profesor baca desnom a ovaj odmah trecem)+ 0.5*0.5*0.5*0.5 (profesor baca desnom, desni vraca profesoru, profesor opet desnom i ovaj onda trecem)+.....=0.25+0.25^2+0.25^3...=1/3.On i desni su simetricni...pa je i za desnoga verovatnoca 1/3. Za treceg preostaje..1/3.

Link to comment
cek, cek...uzevsi u obzir ovu tvoju formulu i cinjenicu da je krug simetricna geometrijska figura... :o sta mislis?
Verovatnoca je za svakog ucenika ista, 1/n. Dokaz u sledecem postu.
pa da... mislim ja i dalje nisam siguran u vlastito razmisljanje, ali da, zbog simetrije moja formula neizbezno implicira da jesu sve verovatnoce iste... sto sam tek naknadno shvatio... (posto sam vec napisao "osim ako su sve iste" :D ) i onda se zbunio da li da verujem tom (meni) iznenadjujucem rezultatu ili prvo da sumnjam u formulu, u kojoj opet n vidim gresku, pa nisam hteo previse da lupam dok ne stignem da razmislim. a u medjuvremenu sam se prezdrao pa ne ide.al evo i al kaze da je tako, pa sacekamo njegov dokaz. Edited by kurdi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...