Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

što se tiče ljudi koji me okružuju, partner mi je (za one koji ne znaju) iz Kine
da li tvoj partner ima slicne poglede, obzirom na mnogobrojnost kineske dijaspore u kanadi? da li ste na istim talasnim duzinama, npr. 'moji* su isti kao i tvoji*'?*srbi/kinezi, u negativnom smislu
Link to comment

Mi, u stvari, najviše uživamo u banalnim aspektima kulture onog drugog (hrana je odličan primer). Za sve ove godine, on je meni otkrio mnoge aspekte nekih kineskih kuhinja, a ja sam njemu otkrio ceo jedan svet evropske kuhinje (u mojoj porodici se oduvek kuvala neka predivna mešavina balkanske, srednjoevropske, i mediteranske kuhinje). Uz to, obojica volimo Thai i vijetnamske sastojke, a ja volim da opičim i po indijskim... We run a genuine fusion kitchen, man. ...I dosta smo naučili o praznicima i običajima onog drugog. ...što se tiče the Mreže, ni on nije deo kineske kao što ja nisam deo našinske. Tu, u tim mrežama, ima velike sličnosti između svih imigrantskih zajednica, moj je utisak, ali u svim grupama ima mnogo ljudi baš kao što smo mi, koji se ne isključuju iz mainstream života i svega što isti ima da pruži. Kako nam je obojici prilično komotno u Kanadi, nema tu nekih preteranih etno-razmatranja, osim što ponekad, tako, iz zabave uporedimo po koji kuriozitet i slatko mu se nasmejemo.

Edited by crveni autobus
Link to comment

Ne odgovaram nikome, cisto situacija gde ne samo da nema "nasih" nego nema ni ne-Japanaca. Ima brazilaca koji rade po fabrikama ali oni ne proviruju nos napolje, imaju svoj geto.Shvatio sam da mi je zivot u svari isti kao u Sidneju, Singapuru ili Bangkoku. Plug and play. Ako se neko nadje usput da poprica, dobro, ako ne, nema veze. Prilagoditi se okruzenju je nemoguce, ovo je druga civilizacija. Niti me oni teraju, niti ocekuju, cak i vole da imaju skim da popricaju engleski ili da provere moj japanski. Znam jedno desetak njih, vidjam ih neobavezno u irskom pabu, nema naknadnog telefoniranja ili druzenja.Mogu potpuno da zamislim nekog od Japanaca sa kojima radim kako se lako i lepo ukljuci u zivot na Zapadu gde nema nijednog zemljaka u vidokrugu.

Link to comment
Jel to; "sto nudi" mozda: "otkrice tople vode, tocka, struje ..." pa se on oseca boljim od onog milionceta(*) izbeglica koje je Srbija prihvatila? Koji je to kompleks vise vrednost? Klimav, cim ga toliko zulja to sto je ostavio za sobom, jadan on ne prihvacen. Fine 2 me neka mu je sa srecom medju "staklenim tornjevima" & ostalim civilizaciskim cudima koje je otkrio u Kanadi. Eto ima novu domovinu u kojoj je sve naj! Sto ga ta Kanda nije civilizovla i naucila da ne pljuje u tudje, ovog puta moje dvoriste. Ovo mu nije prvi put, i Hef ne skace ni na koga dok mu se stvarno ne napuni casa sa ovakvim bljuvotinama. Ovo je ko zna koji put da on svoje licne anamozitete projektuje kao nekakvu "kritiku", upakuje u "jadan ja vidi sta mi rade" [kao da se to isto nije desilo i sa onih 8m koji su otali].
Ovde upadam apsolutno ko padobranac (ko ce citati u detalje pet strana ko je tu kome sta smestio). Ali me je ovaj deo podstaknuo da ipak lanem i ja nesto.Crveni treba da bude zahvalan Kanadi, kao sto izbeglice treba da budu zahvalne Srbiji. (Ne Kanadi/Srbiji kao takvima nego za sansu koju su dobili).Ja licno sam zahvalna Australiji sto mi je sansu dala a takodje i Srbiji sto mi je tu sansu uskratila. Jer da sam u Srbiji pronasla ono sto trazim ne bih se potezala dovde i propustila bih toliko toga. Nekada dogadjaji koji nam se cine losim zapravo nam dobro cine. Ja sam danas zahvalna Srbiji za ono sto me je kao ?nepravda? zuljalo godinama.
Link to comment

e, crveni, verovatno si cuo za onu foru o chinese fortune cookies (100% jesi, ali da ipak udavim one koji nisu) i porukama na malim listicima papira koji se u njima nalaze. ako na kraju svake poruke dodate 'in bed' ili 'between the sheets' dolazimo do ponekad smesnih umotvorina.sad bas vadim neke iz moje kucne zalihe...appreciate the caring people who surround you... in bedyou should enhance your feminine side at this time... in bedyou are about to embark on a most delightful journey...between the sheetsfinancial prosperity is coming your way.... in bedan interesting musical opportunity is in your near future...in bedtomorrow your creative side will shine forth with exceptional ideas... in bed itd.

Link to comment

@VilotickaKao prvo nije tema, kao drugo ako hoces da komentaris nesto sto je van teme, onda procitajj prvo! [sa razumevanjem i ne preskaci]:Kada kazete da vam je Srbija uskartila sansu? Sta onda mislte o 8+ mil ljudi koji su ostali u Srbiji? Sta je sa njihovim sansama. Eto vi ste srecni i zahvani novoj domovini, cemu pljuvanje po staroj, na skoro svakoj temi. Da ne budem bukvalan, pametna si pa dovedi ovo u relaciju sa onima koji su ostali tj napravili drugaciji izbor ili bili primorani na takav izbor. Cemu dolazenje u majcicu pa penjanje na gajbu piva i urlanje "vidi mog mercedesa".

Ja licno sam zahvalna Australiji sto mi je sansu dala a takodje i Srbiji sto mi je tu sansu uskratila. Jer da sam u Srbiji pronasla ono sto trazim ne bih se potezala dovde i propustila bih toliko toga. Nekada dogadjaji koji nam se cine losim zapravo nam dobro cine. Ja sam danas zahvalna Srbiji za ono sto me je kao “nepravda” zuljalo godinama.
A sta je sa ovima koji su ostali, njih nije zuljalo? Zasto favorizujes svoj izbor? Svako ima svoj izbor, svoj put i svoje razloge. Ne vidim da je ovde tema kome ste zahvalni kome niste. Sestro culi smo mil. puta boli srca vasega.Probajte da malo nadjete balans iz tih histericnih zahvalnosti novim domovinama [yes, sve su vas one primile iz sazaljenja na vasu zlu sudbinu] i licnih flustracija koje imate prema staroj.Ta vasa tolika opsedutost environmentom, drzavom, okolinom ... kao da je sve u tome. Okreni se malo oko sebe, zar su svi emigranti uspesni time sto su emigranti? Jel to jedini kljuc uspeha? "Smao da se iscupam iz macahe majcice pa ce da mi cvetaju ruze". Right!Radi se o licnom izboru. AKo je vec licno, onda mu nije mesto na svakoj temi ni na ovoj temi. Otvorite zid placa, pa pljujte zlu macahu majcicu koliko vam je volja. Tapsite jedno dugoga po ramenima dok vam ne optpadnu. Svarno nije u redu da provlacite licne flustracije kroz svaku temu stara-nova domovina.edit:Meni niko nije krvi do mene samog, sve je moj izbor! Edited by hefestus
Link to comment
Ja licno sam zahvalna Australiji sto mi je sansu dala a takodje i Srbiji sto mi je tu sansu uskratila. Jer da sam u Srbiji pronasla ono sto trazim ne bih se potezala dovde i propustila bih toliko toga. Nekada dogadjaji koji nam se cine losim zapravo nam dobro cine. Ja sam danas zahvalna Srbiji za ono sto me je kao ?nepravda? zuljalo godinama.
That a girl! :thumbsup:
Link to comment
e, crveni, verovatno si cuo za onu foru o chinese fortune cookies (100% jesi, ali da ipak udavim one koji nisu) i porukama na malim listicima papira koji se u njima nalaze. ako na kraju svake poruke dodate 'in bed' ili 'between the sheets' dolazimo do ponekad smesnih umotvorina.sad bas vadim neke iz moje kucne zalihe...appreciate the caring people who surround you... in bedyou should enhance your feminine side at this time... in bedyou are about to embark on a most delightful journey...between the sheetsfinancial prosperity is coming your way.... in bedan interesting musical opportunity is in your near future...in bedtomorrow your creative side will shine forth with exceptional ideas... in bed itd.
E, nisam i preneću dalje. :lol:
Link to comment
Mogu potpuno da zamislim nekog od Japanaca sa kojima radim kako se lako i lepo ukljuci u zivot na Zapadu gde nema nijednog zemljaka u vidokrugu.
Ja imam baš dosta Japanaca u svom Departmentu. Obično dođu ovde da magistriraju i doktoriraju (centar i program na dobrom glasu; larger-than-life profs), pa se vrate u Japan da predaju po univerzitetima. Elem, moj preovlađujući utisak o Japancima (makar ovima s kojima sam u kontaktu svaki dan, ljudi su u ranim tridesetim) je da ne osećam nikakvu posebnu kulturnu distancu prema njima (kako bi se možda pretpostavilo). Moderni, komunikativni, nezblanuti (kako nekad ljudi znaju da budu u inostranstvu)... štamujaznam... Westernized valjda toliko da se nikakva velika razlika ne oseća.Ne znam da li je tvoje iskustvo tamo slično ili se bitno razlikuje, jer ti si ipak na licinom mestu.
Link to comment
Radi se o licnom izboru. .l.Meni niko nije krvi do mene samog, sve je moj izbor!
Nije uvek. Neki put covek nema izbora, narocito ako se radi o slucajevima forsirane bezanije...A sto se zahvalnosti tice, hvala mami sto me rodila, mami & tati sto me skolovali... I, naravno, svevishnjem (ako ga ima) sto sam imao priliku da biram... Sve ostalo je (bila) moja briga... :)
Link to comment
I, naravno, svevishnjem (ako ga ima) sto sam imao priliku da biram...
Upravo. Pitanje je koliko bismo svi mi (emigranti) imali izbora da nismo emigrirali. Na koju adresu poslati zahvalnost za tu mogućnost izbora? Za stabilnost, demokratiju, prava pojedinca, sudski i zdravstveni sistem koji funkcioniše. Za mogućnost (pazi, samo mogućnost) da to koliko ćeš napredovati bude mereno tvojim radom, a ne time čiji si mali. Na koju adresu, pitam se, poslati tu zahvalnicu. :)
Link to comment
Zahvanost? Znam da nije popularno reći, ali ja jesam zahvalan na šansi koja mi se pružila i probaću svojim budućim radom da je opravdam i da (skromno, delićem promila) doprinesem da se pozitivni imidž Kanade i dalje širi. Znam, imigracija jeste obostrano korisna (i za zemlju domaćina i za imigranta), ali ne mogu gordo da se pretvaram da ništa ne dugujem ovoj zemlji. Ona me je prihvatila. Htela je ono što sam imao da ponudim, dok je Srbija to isto odbila. Da preformulišem, zahvalan sam što postoji zemlja koja je prihvatila robu koju nudim. I?m grateful there was a match for me.
To moze da te drzi kada prvi put promenis zemlju. Sta je Japan meni pruzio? Kakvu sansu? Zaposlili me da im radim posao i da placam porez.Sta mi je Singapur pruzio?Papua Nova Gvineja?Novi Zeland?Tajland?Amerika?UK?Australija?Pre nego sto neko lupi "a ko te je iskolovao" mogu odmah da kazem: moji roditelji kojima je drzava uzimala novac za moje skolovanje i za uzvrat, od onoga sto nije bilo neracionalno potroseno, platili ucitelje, nastavnike i profesore da me nauce koliko znaju i mogu, za te pare.Onda sam ja, koristeci pravo na putovanje - koje se razlikuje od prava na bezanje od kuce - otisao da se ne vratim.
Link to comment

Pretpostavljam da sve zavisi od pogleda koji imaš prema zemlji u kojoj živiš i da li je vidiš kao svoj stalni dom ili privremeno mesto boravka. No, zaista, ne zaboravimo svi ovde da se zapitamo šta bi bilo da tog izbora nije bilo? šta bi bilo da nema svih tih Japana, Australija, i Kanada u kojima je lična sloboda, fizička sigurnost, i pravo da ne može svaki korumpirani aparatčik da ti pomera džigericu koliko mu se hoće a birthright?

Link to comment
Pretpostavljam da sve zavisi od pogleda koji imaš prema zemlji u kojoj živiš i da li je vidiš kao svoj stalni dom ili privremeno mesto boravka. No, zaista, ne zaboravimo svi ovde da se zapitamo šta bi bilo da tog izbora nije bilo? šta bi bilo da nema svih tih Japana, Australija, i Kanada u kojima je lična sloboda, fizička sigurnost, i pravo da ne može svaki korumpirani aparatčik da ti pomera džigericu koliko mu se hoće a birthright?
Lakse je okrenuti pitanje: te drzave postoje i postojale su kada se pravio izbor. Neki su tu cinjenicu iskoristili, mnogi nisu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...