Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

U pravu si. Tako razmisljaju privrednici i ekonomisti, sto se tice skandi raje tu verovatno prevaldava drugo raspolozenje.
Japp, privrednici i ekonomisti razmisljaju makro - ZA import radne snage. Kapitala radi. Raja razmislja mikro (da oni sami ne budu osteceni) - PROTIV konkurencije strane radne snage. Sopstvenog budjelara radi. A gde je opste misljenje takvo tu nema integracije. Politicari su politicki korektni te smisljaju mere koje bi pospesile srecnu multi-kulti utopiju. Jalova nakana koja za vidljivu posledicu ima samo gomilu mrtvih slova na papiru. Ali eto, oni kao nesto rade teoretski preuzimajuci mere. I tako mi zivimo u svetu gde sit gladnom ne veruje ... pa ko se kako snadje.
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Japp, privrednici i ekonomisti razmisljaju makro - ZA import radne snage. Kapitala radi. Raja razmislja mikro (da oni sami ne budu osteceni) - PROTIV konkurencije strane radne snage. Sopstvenog budjelara radi. A gde je opste misljenje takvo tu nema integracije. Politicari su politicki korektni te smisljaju mere koje bi pospesile srecnu multi-kulti utopiju. Jalova nakana koja za vidljivu posledicu ima samo gomilu mrtvih slova na papiru. Ali eto, oni kao nesto rade teoretski preuzimajuci mere. I tako mi zivimo u svetu gde sit gladnom ne veruje ... pa ko se kako snadje.
Bas tako.
Link to comment
  • 3 months later...
  • 6 months later...

Jedan bosanski, a jednako je i nas.Bosanski poslovni jezik (Bussines language from Bosnia )U svijetu se kaže :" Dragi kolega, dugo se nismo vidjeli "U Bosni se kaže :" Sta ima, pička ti materina! "U svijetu se kaže: " Gospodin je veoma obrazovan "U Bosni se kaže :" On je peder "U svijetu se kaže: " Oprosti, ali malo sam te duže čekao "U Bosni se kaže :" Pa gdje si ti , jebo te "U svijetu se kaže: " Mislim da niste dobro sagledali sve aspekte ugovora"U Bosni se kaže :" Jebem te ćorava "U svijetu se kaže: " Mora da se šalite "U Bosni se kaže :" Sereš "Usvijetu se kaže: " Informacija koju imate ne odgovara činjeničnom stanju "U Bosni se kaže: "Jedi govna "U svijetu se kaže: " Dobar tek! "U Bosni se kaže: " Diši malo! "U svijetu se kaže: " Vaša sekretarica je vrlo simpatična "U Bosni se kaže: "Jel, jebeš li to? "U svijetu se kaže: " Koju funkciju gospodin ima u firmi? "U Bosni se kaže: " Koji je on kurac? "U svijetu se kaže: " Trenutno nismo zainteresirani za reklamu "U Bosni se kaže: " Koji će mi kurac reklama? " U svijetu se kaže: " Smatram da njegovo mišljenje ne treba uvažiti"U Bosni se kaže: " Ko ga jebe "U svijetu se kaže: " Ovaj projekat je lako ostvarljiv "U Bosni se kaže: " To je pičkin dim "U svijetu se kaže: " Nismo u mogućnosti dati vam robu na odgođeno plaćanje"U Bosni se kaže: " Dam ti kurac na odgođeno "U svijetu se kaže: " Taj zakon ne treba uvažavati "U Bosni se kaže: " Ma jebeš zakon "U svijetu se kaže: " On nema mnogo utjecaja "U Bosni se kaže: " Može mi ga popušiti "U svijetu se kaže: " Oprostite "U Bosni se kaže: " Jebi ga "U svijetu se kaže: " Neću "U Bosni se kaže: " hoću kurac "U svijetu se kaže: " Zašto odbijate daljnju suradnju? "U Bosni se kaže: "Koji ti je kurac?"U svijetu se kaže: " Nebi se složio sa Vama "U Bosni se kaže :" Jebo ti tu priču "U svijetu se kaže: " Hvala "U Bosni se kaže: " (u BiH taj izraz ne postoji u riječniku) "

Link to comment
  • 3 years later...

Meni je smesno da neki ljudi koji kritikuju one koji se druze vani sa "nashima" provode dane, mesece i godine na forumima pisuci na hiljade psotova, kaceci se na forume cim ustanu, pa do kasno u noc. Druzenje sa "nashim" ali online. Niko od njih ne ide na sveCke, australijske ili nemacke forume, nego iskljucivo na nashe :s_u::s_c::s_p::s_dj: :ss1:Ja licno se druzim u RL naravno :s_d: iskljucivo sa nashim, od kojih neke znam i druzio sam sa sa njima jos kada sam zivio u bivsoj drzavi. Sa lokalcima se druzim na poslu i to mi je sasvim dovoljno.

Link to comment
Ne razumem.
Hajde reci posteno da li je licemerno da ljudi koji kritikuju nase iseljenike koji se druze medjusobno, zeleci da ih na neki nacin omalozavaju i prikazuju nepismenim, da ne znaju jezik itd u isto vreme napisu npr preko 20 hilljada postova na nashem forumu i procitaju verovatno preko 100 hiljada drugih postova, dele svoje privatne fotografije, pokazuju sta su kupili, itd itd ko ce znati sa sigurnoscu koje je to vreme, to ne znaju ni oni, samo forumsi log file, ali u pitanju je jako, jako mnogo vremena za to. Zar to ne znaci da i oni imaju istu potrebu komunikacije sa nashim ljudima koju upraznjavaju online umjesto u RL.Zasto je nekoga briga sto neko zeli da zivi svoj zivot u Svedskoj ili Kanadi ovako ili onako i sta da radi u slobodnom vremenu i gde da popravlja svoja kola i zasto misli da je nesto superioran sto svoja kola nepopravlja kod zemljaka, nego kod nekog Dzona, a u isto vreme svaki dan svoje slobodno vreme provodi uz ekran pisuci se sa nasim raspravljajuci izmedju ostalog i o automobilima.
Link to comment
+ ovo je drugosrbijanski forum, ako znaš šta to znači.
Sta to ima veze, poenta je kako su neki ovde hteli da predstave da kada odes vani da ne trebas da se druzis sa nashim, jer prema onome kako oni pisu tamo su izgleda otisli sve neki teski dziberi pa su oni retki izuzeci u tom dalekom i lepom svetu koji su se uspesno integrisali, druze se sa domacim, srecni su i zadovoljni na taj nacin u isto vreme tvrdeci da su ovi sto se druze medjusobno pogresili sto su dosli u neku SveCku i tamo i dalje mazu na leb ajvar, umesto nekog svedskog namaza od povrca. WTF kakve to veze uopste ima ko sta radi bilo gde !!!
Link to comment

Kolko sam ja shvatio, kritikuju se ljudi koji nisu naučili ni jezik zemlje u koju su otišli i stvaraju geta usred Švedske, Melburna... Niko ne kaže da se ne treba družiti sa zemljacima bilo gde na svetu.

pardon, a šta je to "drugosrbijanski forum"?.
Ako mi veruješ, ni sam ne znam šta sam hteo time da kažem.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...