Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Potsetila si me na neke godine kada sam i sama imala tu psiholosku barijeru. Recimo, dodjes u prodavnicu i progovoris a sa druge strane bude ono "Va`?" Istog momenta sam zaboravljala svaku svedsku rec :))) Naravno, sa ove sadasnje distance mi je smesno ali tada nije bilo.Nesto smo, verovatno poneseni raznoraznim iskustvima, otisli na diskriminaciju a udaljili se od "integracije, asimilacije i segregacije".Verovatno nekim ljudima treba vremena da se priviknu na zivot, obicaje i sve ostalo sto ih ceka u novoj zemlji. Ja licno sam se malte ne odmah integrisala a radi toga sto se malo toga promenilo u nacinu mog zivota dole i ovde (onako globalno). Mislim da su najveci problem nepisani kodovi ponasanja sa kojima nas skoro niko ne upoznaje. Jedan od tih na ovim prostorima je tzv. "jantelagen" ili ti da je nepozeljno da se iko po necemu istice. Kada sam se prvi put (pre nekih 5-6 godina) srela sa istim pitam prijateljicu (Svedjanku) a ona mi rece da je to davna proslost i da se ne obazirem na to. Medjutim, taj nepisani zakon jos uvek vazi (a vazio je u svim Nordijskim zemljama). Zbog nepoznavanja tih nepisanih kodova moze da dodje do mnogih nesporazuma sa neprijatnim posledicama.Sto se tice asimilacije, meni je ista strana jer nesto ne verujem u asimilaciju.Segregacija: ...neki drugi put.
Ja sam se u pocetku osecala hendikepiranom zbog neznanja jezika iako ovde mozes sve na engleskom. A ja bih progovorila na lakat. Takva sam. Tako sam i zazirala od nekih stvari pa sam se ponekad osecala manjom nego sto jesam. Posle me je proslo kad sam dekodirala i aktivirala svedski, naravno. Ali nekima je ostala nesigurnost i to moze da bude blokada ka spoljnjem svetu. Rekoh da sam sretala takve a ja bi ih protresla i ubedila da se drznu pa da uzimaju u zivotu ne ustrucavajuci se. Za Jantelagen sam cula vec na pocetku i to zahvaljujuci nekim ljudima koje sam upoznala. Ustvari, zahvaljujuci ljudima koje sam upoznala sam i pohvatala puno toga. Secam se tih prvih godina kada sam kod ljudi bila pozivana na citav vikend pa sam gledala kako se pravi paj ili pozivaju prijatelji na veceru ili slavi Bozic i jos svasta. Ima toliko toplih i srdacnih ljudi na ovom svetu. Ima i onih drugih ali za njih ne brigam. Na nekom predavanju sam cula da je za asimilaciju potrebno tri generacije. Ko hoce naravno.
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Mislila sam na ono sto si rekla da se ne slazemo, a ja mislim da se po ovom pitanju slazemo, samo me nisi pazljivo citala. Moja konstatacija da nas Svedjani trpaju u isti kos sa svim ostalim imigrantima nije bila u negativnom kontekstu, naprotiv. Zasto bi nas trpali u razlicite? To samo govori da nisu rasisti (uz retke, necasne izuzetke). A kad sam govorila o diskriminaciji, naglasila sam da se to odnosi iskljucivo na drzavne organe, a ne na obicne ljude.
E vala nek? smo se oko necega slozile! :lol: Sto se drzavnih organa tice, pa vidis da nikako da se usaglase oko neke stranacke politke. Ali preduzimaju mere iako su one ponekad malo krezube. Jos se nisu probudili i shvatili da ljudima treba da priznaju diplome, to im jedino zameram.
Link to comment

I ovde socijalni slucajevi dobijaju drustvene stanove ali i ljudi sa poslom i prihodima isto tako zive u njima. Trenutno je nestasica stanova pa se i ovde ceka u redu.

Link to comment

Nazad na temu asimilacija, segregacija...Nije mi jasno zbog cega posteri ne shvataju da smo mi, Srbi, ipak hriscanski narod i odakle nam ta potreba da pricamo o asimilaciji u nesto vrlo slicno i nama poznato.Da li bi Svedjani ili Englezi mislili na takav nacin kad se sele u svoje kuce u Spaniji? Ili u Grcku.Ko od njih krene u pravoslavne crkve ili se odrekne svojih obicaja?Mislim da se radi o nepotrebnom (i od zemlje domacina netrazenom) osecanju da se istice kako nisi neko od njih i kako ces sto pre da budes kao oni, samo sto nisi.Gledaj njihove vrednosti i postuj ih. Ne moras da ih primenjujes u svojoj kuci, niko to ne trazi.Jedan primer, kako oni gledaju na osamostaljenje svoje dece.Deca odu od kuce sa 19 godina, +/- godinu dana i roditelji im pozele srecu, nesto (ne puno) materijalno i pomognu. Nasi kazu, "da, deco, idite, hocete da me vidite samu u starackom domu?. Zato sam vas gajila?".

Link to comment
Nazad na temu asimilacija, segregacija...Nije mi jasno zbog cega posteri ne shvataju da smo mi, Srbi, ipak hriscanski narod i odakle nam ta potreba da pricamo o asimilaciji u nesto vrlo slicno i nama poznato.
Na ovom topiku se najvise govorilo o integraciji i segregaciji. O asimilaciji skoro pa uopste ne, niti je neko izrazio zelju da se asimilise.
Link to comment
Nazad na temu asimilacija, segregacija...Nije mi jasno zbog cega posteri ne shvataju da smo mi, Srbi, ipak hriscanski narod i odakle nam ta potreba da pricamo o asimilaciji u nesto vrlo slicno i nama poznato.Da li bi Svedjani ili Englezi mislili na takav nacin kad se sele u svoje kuce u Spaniji? Ili u Grcku.Ko od njih krene u pravoslavne crkve ili se odrekne svojih obicaja?Mislim da se radi o nepotrebnom (i od zemlje domacina netrazenom) osecanju da se istice kako nisi neko od njih i kako ces sto pre da budes kao oni, samo sto nisi.Gledaj njihove vrednosti i postuj ih. Ne moras da ih primenjujes u svojoj kuci, niko to ne trazi.Jedan primer, kako oni gledaju na osamostaljenje svoje dece.Deca odu od kuce sa 19 godina, +/- godinu dana i roditelji im pozele srecu, nesto (ne puno) materijalno i pomognu. Nasi kazu, "da, deco, idite, hocete da me vidite samu u starackom domu?. Zato sam vas gajila?".
Neznam kako ko poima, kao prvo integraciju. Ja pod integracijom podrazumevam prilagodjavanje uslovima zivota u drustvu iz kog ne potices jer je sasvim logicno da se ti prilagodis vecini kojoj nisi propadao ni rodjenjem ni kulturom ni normama... Kako bi se prilagodili istima moramo da razumemo organizaciju drustva i norme istog a da bi iste naucili i razumeli moramo da savladamo jezik. Niko ne govori o odricanju od sopstvene kulture ili religije. Isti ti Svedjani i Englezi postuju Spanske ili Grcke zakone i norme i moraju da nauce da se sporazumevaju na jeziku zemlje u koju su dosli da zive. Ne mislis valjda da ce, recimo Spanci, uciti svedski jezik? To "isticanje da nisi neko od njih" prelazi u diskriminaciju. O primenjivanju vrednosti u svojoj kuci bi se dalo razgovarati jer i tu postoji neki opsti red pa ja ne mogu da zavodim neki tamo svoj iz neznam koje zemlje. Niko tebi ne brani da pricas srpskim jezikom u rodjenoj kuci ali (ja smatram) je vrlo nepristojno u drustvu "domacih" pricati jezikom koji oni ne razumeju. Uostalom, moj princip je da, kad je to god moguce, razmislim kako bi meni bilo da sam na mestu tog nekog drugog.Kako ti mislis da vaspitavas decu drugacije a ista ce nastaviti da zive u tom drustvu? Uostalom, sta ima lose u osamostaljivanju kada si punoletan? Za mene je to bolje nego da "deca" u srednjim godinama jos uvek zive sa roditeljima i na ovaj ili onaj nacin su zavisna od istih. I ja sam se osamostalila u tim godinama i na nasim prostorima. Tako se ponasaju i deca mojih prijatelja koja zive dole.Sto se tice starackih domova: radije u istom nego deci na grbaci. Treba valjda i ona da zive neki svoj zivot? Mislim da je sebicno razmisljanje/ponasanje reci detetu "zato smo te gajili". Zar je cilj radjanja dece da se ista brinu o nama?
Link to comment
I da citiram sama sebe a nadovezem se: takvo ponasanje je segregacija i dovodi do zivota u getima (onog koje je dobrovoljno). Znaci, segragacija moze da bude dvopolna.
Ja sam sretala decu koja zive izmedju dva sveta pa nisu ni tamo ni vamo.
Link to comment
Isto i ovde: individualizam, kratkotrajni brakovi sa vecinom dece iz istih...Na selu i krajnjem severu je nesto drugacije. Ovde mozes da se ucrvljas u stanu a da komsije reaguju tek kada osete smrad. Inace, bez obzira koliko deluju otvoreno nisu bas otvoreni (dok ne popiju kuju). Mislim, jesu ali to je samo povrsno, i, svuda sa osmehom. Mi smo, recimo, u jednom kraju ziveli nekih 17 god. (etnicki cisto svedski) i nismo imali ni jednog "pravog" poznanika a kamo li prijatelja. U zgradi smo se svi pristojno pozdravljali i popricali o vremenu i..to je to. Izuzetak je bila jedna baka (komsinica preko puta) koja je ulazila i "bez kucanja" :) Neki od mojih poznanika (Austrijanci i Danci) su se zalili da je bilo potrebno vise od decenije da se "upoznaju" sa komsijom koji ima kucu do njih. Doduse, u sadasnjem kraju (mesanom) i sadasnjoj zgradi je situacija malo drugacija pa ima i onih koji su kao "nase gore list".
A meni na primer ta anonimnost jako prija. Zasto moram da otvaram vrata i pijem nekakvu kafusa ljudima sa kojima nemam nikakvu prichu, ali su mi slucajno komshije. Ni ja nikoga nisam poznavala u kraju u kome stanujem, al se nesto nisam ni trudila da ih upoznajem.Ali onda udje Otelo u moj zivot (to je pas :) ) i od tog momenta je potpuno druga pricha.Prema tome, ako zelite socijalne kontakte izvolte nabavite psa pa druzenju nikad kraja.
Link to comment
A meni na primer ta anonimnost jako prija. Zasto moram da otvaram vrata i pijem nekakvu kafusa ljudima sa kojima nemam nikakvu prichu, ali su mi slucajno komshije. Ni ja nikoga nisam poznavala u kraju u kome stanujem, al se nesto nisam ni trudila da ih upoznajem.Ali onda udje Otelo u moj zivot (to je pas :) ) i od tog momenta je potpuno druga pricha.Prema tome, ako zelite socijalne kontakte izvolte nabavite psa pa druzenju nikad kraja.
Tejo, i meni prija anonimnost ali ne bas tolika. Nisam uopste mislila na "otvaranje vrata i pijenje kafe..." al nema veze. Rado bih da nabavim jednog Otela ali, nazalost...
Link to comment
A meni na primer ta anonimnost jako prija. Zasto moram da otvaram vrata i pijem nekakvu kafusa ljudima sa kojima nemam nikakvu prichu, ali su mi slucajno komshije. Ni ja nikoga nisam poznavala u kraju u kome stanujem, al se nesto nisam ni trudila da ih upoznajem.Ali onda udje Otelo u moj zivot (to je pas :) ) i od tog momenta je potpuno druga pricha.Prema tome, ako zelite socijalne kontakte izvolte nabavite psa pa druzenju nikad kraja.
isto :wub:jutros me zove 1 slucajna poznanica kuckarka(italijanka) da setamo kucice zajedno sa jos jednom poznanicom ruskinjom, engleskinjom i parom iz Finske :)
Link to comment
isto :wub: jutros me zove 1 slucajna poznanica kuckarka(italijanka) da setamo kucice zajedno sa jos jednom poznanicom ruskinjom, engleskinjom i parom iz Finske :)
Ал нам се разилази расправа - с једне стране о кућевласницима, с друге о кучевласницима :lol: .Више волим што деца држе морске прасиће - смешни су, умиљати и не морају да се изводе у шетњу, да се вакцинишу, и да се мислим да ли ће неки борац за њихова права да ме пријави због нечег. Ено оног спортисту осудили што је "sponsored a dogfight" (пошто купио пото продао - пауза је била баш таква и на том месту кад сам први пут чуо :rolleyes: ).
Link to comment
Prema tome, ako zelite socijalne kontakte izvolte nabavite psa pa druzenju nikad kraja.
Mi vec dok smo se useljavali navatasmo nove kontakte, Leo samo sarmira ljude. :)
Link to comment

@ VilhelminaPronasla sam statistiku za upis na fakultet. Podaci su iz skolske godine 2004/2005. Prema statistici je polaznika na fakultet 16% stranaca. Iste te skolske godine je postdiplomske upisalo ukupno 2 900 svrsenih studenata od cega je stranaca bilo 310. Kad se od toga odbiju gostujuci postdiplomci ispada da je stranaca koji zive u Svedskoj samo 13%. @ Gospoja koja se, prema sopstvenom pausalnom zakljucku, uzrujala oko toga da sam opsednuta temom. Verovatno iz neznanja.Organizacija Svedska protiv rasizma je u jednoj od svojih publikacija rekla da postoji malo tema koje izazivaju tako gorecu debatu kao sto je tema integracija i segregacija. Do proslog leta je postojao Zavod za integraciju ciju su nadleznost sada preuzele ostale organizacije, izmedju ostalih Zavod za migraciju. Postoji 21 drzavnih zavoda koji se aktivno bave i imaju preventivni plan za rasizam kao i podsticanje integracije. Pronasla sam 52 publikacije (sto drzavnih a sto nevladinih organizacija) koje obradjuju rasizam, integraciju i segregaciju. Takodje sam pronasla 30-tak naucnih radova koje se bave istim temama. Ima ih sigurno vise. Nebrojeni istoricari, sociolozi, soc. antropolozi, politicari i ostali se bave problematikom. Postoji i nacionalni plan delovanja. Banalizovati tematiku i reci "pusti druge da zive" je krajnje neozbiljno i nije u skladu sa stvarnoscu u kojoj zivimo. Licna nezainteresovanost i neznanje je, naravno, dozvoljeno. Odokativno i povrsno kometarisanje moje malenkosti je degutantno i liseno skrupula.

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment

Postovane dame i gospodo, ja sam danas malo ovaj topic pospremila pa odvojila teme o kucama, stanovima, krizi u USA i kamatama kao i drugu temu koju ste ovde naceli a ticala se osamostavljivanja dece u belom svetu.nadam se da sam sve stavila na svoje mestoako nesto nedostaje - javiteda ne bi morala opet da secem i lepim bilo bi lepo kad bi se drzali temaUzivajte u diskusijama Vasa MsM :)

Edited by msmodesty
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...