Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Сасвим различито... а опет некако слично: овде у Вирџинија Бичу кандидати за полицајце више не морају да полажу математику. Почело је од тога да су црнци слабије заступљени међу пајканима, па су онако у потрази за узроком дошли до тих пријемних, па су донели одлуку да спусте критеријум. Онда су црнци укапирали да су сами себе прогласили за глупаве, па је нађено соломонско решење да се математика или не полаже или не броји, не сећам се које је испало на крају.
Pa evo i ovde stalno konkurs otvoren, pokusavaju da na?vataju strance koji bi se skolovali za policajce.
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Ovde u swe smo svi u istom kosu, cim zinemo i provale nam inostrani naglasak.
Znam da se necemo sloziti ali moram da kazem. Sve potice iz glave i sve dok ti sama polazis od toga da smo svi u istom kosu niko te nece vuci za rukav da te razuveri. Zato mnoge stvari koje ti se desavaju i dozivljavas kao diskriminaciju a te iste stvari su se mozda desile iz sasvim drugih razloga. Na tebi je da odlucis da NISI u istom kosu i da se ponasas u skladu sa tim. Mnogi stranci prosto uzmu zdravo za gotovo da su stranci i da se tu nista ne moze uciniti. I onda ako te neko popreko pogleda ti umesto da mislis da mu se ne svidjas a ti mislis da te popreko pogledao jer si stranac. Wrong. Prosto sam uverena da mnogi stranci sami sebi naprave psiholosku barijeru, zavuku se u misju rupu i onda se i desavaju stvari kakve se desavaju.
Link to comment

Diplome ( bivshe YU)bile su priznate u Evropi ( naravno ne i onih sto su doktori prava ili doktori marksisitickih nauka,mada su ino nalazili posao u nekim institutima). Posle kraha SRJ diplome se ne priznaju, ali opet sa izuzecima.na primer ETF,IT likovi svuda se traze pa su i beogradske zelo dobrodosle. Gimnazija (govorim sada o Nemackoj) se priznaje, ali mora da se odradi nekih godinu dana i da se malouchi i nemacka istorija,literatura, neka sociologija i naravno ozbiljno nemacki jezik da bi mogao da se upisheshna studije ovde. Studiranje ne kosta nista , a strani studenti mogu stvarno da studiraju sta zele, jer za njihne postoje neki testovi u smislu zbrajanja poena. Za nemacke studente to postoji.Ovde se diskutuje samo o Svedskoj,verovatno je tako kako pishete, ali u Nemackoj nije tako.Latentni rasizam naravno postoji ,narocito kod stanodanavaca, ali bre to je privatna stvar tih vlasnika stanova.Pa ne bih ja izdala stan ni Nemcu koji je socijalan slucaj. To je iskljucivo moja stvar kome cu izdati stan.U Nemackoj ( zivim ovde jako dugo, integrisana sam od prvog momenta ;) ,radoznala od uvek) postoje dve grupestranaca iz bivshe YU. Oni koji su dosli da kao zarade neku kintu na brzaka, pa onda da se kao i vrate,a od tada proslo i 40 godina, ali zive tako izmedju Juge i Shvaba. Ne osecaju se loshe,a i ne vidim da se zalena nekakvu diskriminaciju. Druze se skoro iskljucivo medjusobno ( Srbi i Hrvati se ovde jako vole i druze),grade neke kuce po Hrvatskoj i Srbiji ,deca, unuci totalno integrisani ovde, asimilovani.Za vreme ratova doslo je sijaset izbeglica iz Bosne i Hrvatske koji su se nogama i rukama borili da ovde ostanu.Ostali su i zahvalni su ovom drustvu sto ih je prihvatilo. Inache ima i u Nemackoj mnogo slucajeva gde advokati uvece taksiraju jer ne mogu da prezive ,ili prodajucvece subotom na pijaci.

Link to comment
Diplome ( bivshe YU)bile su priznate u Evropi ( naravno ne i onih sto su doktori prava ili doktori marksisitickih nauka,mada su ino nalazili posao u nekim institutima). Posle kraha SRJ diplome se ne priznaju, ali opet sa izuzecima.na primer ETF,IT likovi svuda se traze pa su i beogradske zelo dobrodosle. Gimnazija (govorim sada o Nemackoj) se priznaje, ali mora da se odradi nekih godinu dana i da se malouchi i nemacka istorija,literatura, neka sociologija i naravno ozbiljno nemacki jezik da bi mogao da se upisheshna studije ovde. Studiranje ne kosta nista , a strani studenti mogu stvarno da studiraju sta zele, jer za njihne postoje neki testovi u smislu zbrajanja poena. Za nemacke studente to postoji.Ovde se diskutuje samo o Svedskoj,verovatno je tako kako pishete, ali u Nemackoj nije tako.Latentni rasizam naravno postoji ,narocito kod stanodanavaca, ali bre to je privatna stvar tih vlasnika stanova.Pa ne bih ja izdala stan ni Nemcu koji je socijalan slucaj. To je iskljucivo moja stvar kome cu izdati stan.U Nemackoj ( zivim ovde jako dugo, integrisana sam od prvog momenta ;) ,radoznala od uvek) postoje dve grupestranaca iz bivshe YU. Oni koji su dosli da kao zarade neku kintu na brzaka, pa onda da se kao i vrate,a od tada proslo i 40 godina, ali zive tako izmedju Juge i Shvaba. Ne osecaju se loshe,a i ne vidim da se zalena nekakvu diskriminaciju. Druze se skoro iskljucivo medjusobno ( Srbi i Hrvati se ovde jako vole i druze),grade neke kuce po Hrvatskoj i Srbiji ,deca, unuci totalno integrisani ovde, asimilovani.Za vreme ratova doslo je sijaset izbeglica iz Bosne i Hrvatske koji su se nogama i rukama borili da ovde ostanu.Ostali su i zahvalni su ovom drustvu sto ih je prihvatilo. Inache ima i u Nemackoj mnogo slucajeva gde advokati uvece taksiraju jer ne mogu da prezive ,ili prodajucvece subotom na pijaci.
Ovde se nazalost mnoge nase diplome ne priznaju a neke moras da dopunis. To je veoma glupo jer je zemlja puna kompetentnih kadrova a oni su pre par godina recimo uvozili lekare iz Poljske. Organizovali im tamo neki brzi kurs jezika pa na posao. Fakat, mnogi visokoobrazovani stranci voze taxi. Neki medjutim uspeju da dobiju posao u struci jer maju srecu da poslodavac misli da je sasvim ok sa njihovom stranom diplomom i radnim iskustvom. Radno iskustvo se ceni. Ko hoce da se skoluje moze. To je barem lako u ovoj zemlji. Ljudi se skoluju, preskoluju, doskoluju ... ima raznih varijanti. Studiranje nista ne kosta ni ovde. Postoje krediti za studente, da se izdrzavas dok se skolujes. Neki cak i rade uz studiranje. Latentan rasizam postoji kao i svugde. Ni manje, ni vise. Svedska nije drugacija po tom pitanju od bilo koje zemlje. Ja sam ranije iznajmljivala stanove privatno i nikada nisam mala problema. Nisam ni pri zaposljavanju osetila neki drugaciji tretman zbog toga sto sam stranac. Ali ima slucajeva, pise se i cuje se povremeno. Valjda zavisi od toga na koga naletis. Ja ne pamtim kada me je poslednji put neko pitao odakle sam. Davno je bilo kada sam o tome uopste razmisljala. Za vreme rata je i ovde doslo puno izbeglica. Samo iz Bosne je doslo njih 60 000. Svi su ?93 ostali kada je vlada donela odluku da svi iz Bosne ostanu. Tih 60 000 je dovelo jos 20 000 najblizih rodjaka. Svi su dobili start-kredit da se malo skuce za pocetak. To je ujedno i kredit koji se dobija pod najpovoljnijim uslovima. Trebali su da pocnu da ga vracaju tek posle dve godine ili kad se zaposle. Najteze je onima koji dolaze iz vanevropskih zemalja. Tu je i najvise diskriminacije, najteze uspevaju da dobiju posao i dugo su prijavljeni na birou za zaposljavanje. Drzava pokusava da stimulise poslodavce da zaposle strance raznim olaksicama. Sada su uveli tzv etablirajuci posao za izbelice i azilante sto znaci da drzava subvencionise te se poslodavci lakse odlucuju da zaposle srance. Ima i neka varijanta za one koji su dugo bili nezaposleni tzv novi start-posao. I tu drzava dotira nesto poslodavca.
Link to comment

A-jooj, koji mucenici ovde pisu.Fly above the weather, kao sto su mlazni avioni uzdigli saobracaj na 11,000m umesto 3000m.Zivot je uvek isti, samo se menjaju pejsazi.

Link to comment
Arogancija cini coveka posebnim, ali ne na onaj nacin kome se arogantan nada.
Osim na nacin da ge ne uzbudjuju lokalne stvari. Moze da ih istrazuje i da u njima uziva ali ga ne ometaju ni u cemu.
Link to comment
Osim na nacin da ge ne uzbudjuju lokalne stvari. Moze da ih istrazuje i da u njima uziva ali ga ne ometaju ni u cemu.
Ni mene stvari ne ometaju ni u cemu. To naravno ne daje pravo na negliziranje onoga sto nije centar mog sveta.
Link to comment
Osim na nacin da ge ne uzbudjuju lokalne stvari. Moze da ih istrazuje i da u njima uziva ali ga ne ometaju ni u cemu.
A bre, pa sta ce te drugo zanima u privatnom zivotu nego bash ove "lokalne stvari"Univerzalna radoznalost je neka vrsta luksuza, ali samo ako si nekako uspeo ove na lokalnom nivou da sredish ;)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...