Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Koja pojava je primecena?
Izvinjavam se sto sam te uzeo za primer, nije bilo korektno s moje strane. Iz principijelnih razloga ne zelim da prepravljam inkriminisani tekst, ali obecavam da te u daljnjem toku diskusije (ako ga bude) necu spominjati.
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

pa kako da ih nazovem? mozda jeste u pitanju nesrecan izbor reci ali nadam se da je shvatljivo sta htedoh reci. da kazem jedna grupa ljudi koja se svojevoljno mentalno iskljucila iz drustva u kome se nalazi?
ocigledno NISAM imala ta iskustvau Luxembourg-u nisam primetila getoizacijuzemlja je mozda previse mala da je to mogucezna da bude bas fino kad sretnes nekog iz ex-yu, kao sobarice u hotelu u Amsterdamu (krushevljanke) koje nam uvek ostave malo vise cokoladica na jastuku, ili portir iz Skoplja koji nam nadje uvek najbolje mesto da parkiramo kola
Link to comment
A jel ukapirao neko ovde da sam ja opisala jednu vrstu ljudi + pomenula mentalnu segregaciju? :( A onda sam upitala jel imao neko slicno iskustvo ...
Pa da, a tema se zove...? I u skladu s naslovom, diskusija se razvila u tom smeru. BTW, da, getoizacija je poprilicno uobicajena medju imigrantima.
Link to comment
pa kako da ih nazovem? mozda jeste u pitanju nesrecan izbor reci ali nadam se da je shvatljivo sta htedoh reci. da kazem jedna grupa ljudi koja se svojevoljno mentalno iskljucila iz drustva u kome se nalazi?
pa, boli te patka. idi, ukljuci ih. sta nas onda zajebavas s glupostima?dovedi ih iz geta u svoj nejbrhud. preseli se u njihov geto nejbrhud. ma, obrati se nadleznim organima :lol:
Link to comment
pa, boli te patka. idi, ukljuci ih. sta nas onda zajebavas s glupostima?dovedi ih iz geta u svoj nejbrhud. preseli se u njihov geto nejbrhud. ma, obrati se nadleznim organima :lol:
psovke su psovke a pravo licnog izbora je dato svakom na volju.licni izbor apropo toga da na forumu ima dozvoljno tema pa svako moze da izabere ... Edited by cyberwor/L/d
Link to comment

lepse je bez pataka i ostale zivine, slazem sea po pitanju teme da ponovim - mislim da "nasi" "nama" vise smetaju nego sto smetaju "domacima", "nama" se cini da su oni getoizirani a moze da se desi da su cak mnogo bolje ukljuceni u sebi kompatibilan sloj domaceg stanovnistva nego sto "mi" mislimoja se druzim da privatnim preduzetnicima i tu ima raznihznam da se "nasi" zidari druze sa ostalim "zidarima" uglavnom portugalcimana sve to "nasi" fudbaleri ovde ( a ima ih bas puno) i ljubitelji fudbala druze se puno sa lokalnim italijanima i portugalcima jer vole fudbal...tako kad pogledam, nema getoizacije, mada bi tebi mozda izgledalo da ima

Edited by msmodesty
Link to comment
Izvinjavam se sto sam te uzeo za primer, nije bilo korektno s moje strane. Iz principijelnih razloga ne zelim da prepravljam inkriminisani tekst, ali obecavam da te u daljnjem toku diskusije (ako ga bude) necu spominjati.
Hey, ne vredjam se ja tako lako. Samo nastavi, to daje ton diskusiji.
Link to comment

pazi vamo... prosta formula za handlovanje Srba u dijaspori.Uzmes ono sto ti odgovara. Ono sto ti nikako ne odgovara zaobilazis u sirokom luku. Sa ostatkom ljubazno i ne preterano intimno. Ili, kako je voleo da kaze moj pokojni deda (onaj sto je crpeo mudrosti iz istog bunara kao i Vilotickina pokojna baba): Svakom piletu kazi "dobar dan", nikad ne znas kakav ce petao od njega da postane".Drugim recima, isto kao sto si radio/la i u domaji nekad.E sad... ja prosto ne mogu da verujem da u celoj toj Australiji nema bas nikog ko bi vama pasovao. To sto je vecina drugacija od vas, pa... zapitajte se, koliko je domorodaca u Srbiji bilo drugacije od vas kada ste nekad tamo ziveli? Mnogo? Pa sta se onda cudite sto su Srbi u Australiji mnogo drugaciji od vas, sada i ovde?

Link to comment
pazi vamo... prosta formula za handlovanje Srba u dijaspori.Uzmes ono sto ti odgovara. Ono sto ti nikako ne odgovara zaobilazis u sirokom luku. Sa ostatkom ljubazno i ne preterano intimno. Ili, kako je voleo da kaze moj pokojni deda (onaj sto je crpeo mudrosti iz istog bunara kao i Vilotickina pokojna baba): Svakom piletu kazi "dobar dan", nikad ne znas kakav ce petao od njega da postane".Drugim recima, isto kao sto si radio/la i u domaji nekad.E sad... ja prosto ne mogu da verujem da u celoj toj Australiji nema bas nikog ko bi vama pasovao. To sto je vecina drugacija od vas, pa... zapitajte se, koliko je domorodaca u Srbiji bilo drugacije od vas kada ste nekad tamo ziveli? Mnogo? Pa sta se onda cudite sto su Srbi u Australiji mnogo drugaciji od vas, sada i ovde?
A zasto samo Srba? :rolleyes:
Uzmes ono sto ti odgovara. Ono sto ti nikako ne odgovara zaobilazis u sirokom luku.
Ovo ne vazi za ostale?
Link to comment
A zasto samo Srba? :rolleyes: Ovo ne vazi za ostale?
hefestus, dajte se koncentrirati. Tema je "nashi u svetu", stoga napisah kako treba sa "nashima" u svetu. Da je pisalo "kako da nadjem prijatelje u belom svetu", onda bih napisao nesto malo generalnije.
Link to comment
hefestus, dajte se koncentrirati. Tema je "nashi u svetu", stoga napisah kako treba sa "nashima" u svetu. Da je pisalo "kako da nadjem prijatelje u belom svetu", onda bih napisao nesto malo generalnije.
:) U pravu si sorry, gle cuda ja citao redom pa mi se tvoj post nadovezao na ono predhodno. wink.gif Mea culpa Edited by hefestus
Link to comment

Ufff. Zbog zauzetosti se jako kasno priključujem ovoj vašoj zanimljivoj temi. Nije da o njoj nismo ranije (uz, rekao bih, više strasti) pričali i znatevećgde, ali priče nikad dosta. Da bih tačno opisao svoj stav prema ovoj temi, moram na brzinu da se vratim u svoj pretkanadski period, more specifically, u jedno leto devedesetih koje sam (kao uostalom i mnoga druga) proveo u Londonu kao privremeni mentalni izbeglica od Slobine Srbije. Moja Londonska leta devedesetih su uvek bila vreme opuštanja od Onog Tamo i nastojanja da ne mislim na to Epohalno Srozavanje čiji sam neumitno deo bio. Provodio dane idući od galerije do muzeja do galerije, vucarajući se ulicama i parkovima. Nisam hteo da radim, nego sam to malo para što sam imao razvlačio dokle god mi se moglo. živeo na suvim sendvičima i pivu iz konzerve. I jednostavno uživao u Londonu. Čista boemija.što me dovodi do teme. Jednog leta (da li je bila 1996?) se tamo zatekla jedna moja poznanica sa fakulteta. Za razliku od mene, ona je bila našla posao u nekoj srpsko-crnogorskoj kafančini kod Royal Oak stanice Tubea. Kafana se zvala The Nest i bila je mesto gde je neka bivša karate (ili džudo?) šampionka Jugoslavije (Slavka joj ime beše) iz kuhinje točila tanjire i tanjire prebranca nostalgičnoj krimos Ceca-loving publici i vlasniku. I tu se zaglavila moja rafinirana i krhka poznanica S. Ja sam u to mesto sve skupa ušao jedno tri-četiri puta, kad sam išao da pokupim Krhku S. eda bi se vucarali po gradu skupa. Ne mogu da zaboravim osećaj mučnine koji bih imao svaki put kada bih ušao u tu kafanu (mada bih samo ostao 10-ak minuta, dok S. ne završi). Kako zakoračiš unutra, zapahne te ta geto atmosfera. Ošamari te. I čuju se odmah pljuvačke priče o Engleskoj i Englezima, neizbežne diskusije o inherentnoj superiornosti srpskog Naciona, sve o čemu se ovde već pisalo... ghbljuft. U svakom slučaju, sećam se kako sam uvek jedva čekao da izađemo odande i zakoračimo u London, daleko od te mikro crne rupe koja te automatski teleportuje nazad u Srbiju (dok vrištiš i bacakaš se). Nekako mi je čak i S. izgledala tužno u tom okruženju; imala je i cimere iz Srbije i srpsku frizerku i noktarku i sve to. Pred kraj sam, sećam se, ponekad jedva čekao da ostanem sam i uronim u prijatno anaške Battersea und Clapham u kojima sam obitavao. Fast forward do Kanade i sadašnjosti. U Torontu, kao i u većini vaših gradova, postoji srpsko selo-u-gradu, taj Mladenovac o kome pišete, u kome se svi međusobno, ližu, friziraju, autolimare, žene, udaju, ogovaraju, noktare, ćevape, i bureče. Cela jedna mreža srpskih klubova, restorana, knjižara (zove se Srbika :wub: ), kao i podela na ?nas? i ?njih?. I ko hoće, zaista može da živi životom koji se jako malo razlikuje od onog tamo. Može da dobija razne popuste, vara državu i izbegava plaćanje poreza samo tako, dovede svastiku da na crno razvlači kore za burek u nekoj godforsaken rupčagi, bistri srpsku politiku 24/7... sve može. Al znate šta? Meni to ništa ne smeta. Ne prija mi onako estecki, ali mi ne smeta. Sazrelo se. Uozbiljilo se. Usvojila se politika live and let live. Jedino, a to je moj lični izbor, ja ne tražim fenjerom Srbe/Hrvate/Bosance itd. po ulici. Niti ih izbegavam (kao pojedince). Mrežu već izbegavam, jer mi se uopšte ne sviđa atmosfera koja u njoj vlada. Čim sam i na trenutak izložen the mreži, osetim da sam ponovo u The Nestu i u Slobinoj Srbiji, osetim kao da me nešto davi i steže i pokušam da se iskradem što brže i što nečujnije. Ne prija mi. Smara me. Dislocira me iz moje prijatne sadašnjosti.Izraze ?naš? i ?njihov? ne koristim sa značenjem iz naslova ove teme jer za mene nemaju taj smisao. Kada kažem ?naš? u isto vreme mislim na najmanje četiri zemlje i kulture i na najmanje dva jezika. Moji problemi su prvenstveno problemi zemlje u kojoj živim. O njima raspredam i oni me se tiču. Na konferencijama predstavljam svoj rad kao kanadski lingvista, deo kanadskog tima istraživača, i na engleskom. Ne znam. To mi je normalno. Svoju karijeru (koja je u svom akademskom začetku) dugujem mogućnostima koje su mi se ovde pružile i ljudima koji su me ovde prihvatili i videli u meni potencijal. Da sam ostao u Srbiji, ne bi me bilo ni na kakvim konferencijama. Ne samo da ne bih bio kanadski istraživač, ne bih bio nikakav istraživač. Džaba ambicija, volja, nešto talenta, i trud. Sve to tamo ima jako malo vrednosti. Zahvanost? Znam da nije popularno reći, ali ja jesam zahvalan na šansi koja mi se pružila i probaću svojim budućim radom da je opravdam i da (skromno, delićem promila) doprinesem da se pozitivni imidž Kanade i dalje širi. Znam, imigracija jeste obostrano korisna (i za zemlju domaćina i za imigranta), ali ne mogu gordo da se pretvaram da ništa ne dugujem ovoj zemlji. Ona me je prihvatila. Htela je ono što sam imao da ponudim, dok je Srbija to isto odbila. Da preformulišem, zahvalan sam što postoji zemlja koja je prihvatila robu koju nudim. I?m grateful there was a match for me. što se tiče ljudi koji me okružuju, partner mi je (za one koji ne znaju) iz Kine, a dvoje novih bliskih prijatelja koje sam našao su iz Beograda (bivša cimerka) i okoline Osijeka (bivši kolega). Oboje imaju nešto kontakta s the Mrežom, ali mene happily izostavljaju iz istih. Vesti i čudnovate zanimljivosti iz the Mreže čujem od njih. širi krug mi uključuje ljude iz celog sveta.Kraj romana.

Edited by crveni autobus
Link to comment
Znam, imigracija jeste obostrano korisna (i za zemlju domaćina i za imigranta), ali ne mogu gordo da se pretvaram da ništa ne dugujem ovoj zemlji. Ona me je prihvatila. Htela je ono što sam imao da ponudim, dok je Srbija to isto odbila. Da preformulišem, zahvalan sam što postoji zemlja koja je prihvatila robu koju nudim. I?m grateful there was a match for me.
Lepo i tačno červen?. Kao i uvek. Obogaćuješ ovaj forum svojim replikama.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...