Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Jasno. Uz dodatak da je mali problem sto je njima manje-vise dozvoljeno da se ovde™ zamotavaju a nama (normalnima™) nije dozvoljeno da se tamo™ ne zamotavamo. To zna da bude neprijatno...
Gde tamo? Mislis na tamo-tamo ili samo na tamo? :konfuz:Ako mislis samo na tamo odakle su zamotani dosli, onda oni tamo nama ne daju da se odmotavamo (previse)... I to uopste nije lepo od njih, ali na srecu ne moramo ni da idemo tamo (ili tamo-tamo?)
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Ili ja mozda greshim??? I u nacelu i po pojedinostima...
Nema greske, stvar je u posmatranju iz razlicitih uglova ... Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Pa i ne pokusavaju bas nesto da znaju jezik, sta ce im.
Pa ne znam, mislim da generalno mi "beli" imamo dosta predubedjenja o njima. Mozda ovo nije idealno mesto, ali posto sam naisao na ovo zanimljivo istrazivanje iz Norveske, prosto moram negde da ga okacim. Za ovu diskusiju je posebno relevantna poslednja stavka.(Dakle, sta Norvezani misle da muslimani u Norveskoj misle, a sta muslimani u Norveskoj stvarno misle):Norwegians thought:...that 62% of muslims participate in religious ceremonies at least once a week - but only 18% do....that two thirds of muslims think that Norwegian society is immoral - but only 15% do....that 43% of muslims want sharia law - but only 14% do....that 39% of muslim leaders want militant Jihad - but muslims thought that no more than 2% wanted it....that only 38% of muslims wanted to integrate into the Norwegian society and that only 37% thought that immigrants should do more to accomplish this - but in fact, 93% and 94% of the muslims said that they wanted this.
Link to comment
Pa ne znam, mislim da generalno mi "beli" imamo dosta predubedjenja o njima. Mozda ovo nije idealno mesto, ali posto sam naisao na ovo zanimljivo istrazivanje iz Norveske, prosto moram negde da ga okacim. Za ovu diskusiju je posebno relevantna poslednja stavka.
Za to cemo novi topic da ne splitujemo ovde wink.gif
Link to comment

donekle troll, a mozda i ne :) u US je trenutno 12-20 miliona ilegalaca. verovatno bi zeleli da se 'integrisu', ali bez papira su podlozni gestapovskim racijama na poslu; mnogi ne voze ili ne lete. dobar recept za getoizaciju, mislim

Link to comment
Ja kad bih zivela ovde a osecala da nisam deo sredine tj drustva u kome se nalazim osecala bih se neispunjenom i neostvarenom. Getoizacija je, po meni, vestacka tvorevina. Naravno, izbor je stvar licne prirode. Ono sto sam primetila u primeru koji sam navela je flagrantno nipodastavanje zemlje u kojoj se ti ljudi nalaze a da pritom nemaju pojma o tome kakvo je stanje stvari. Kako bi i znali kad nisu ni pokusali (a i nece) da pruze ruku. Sve mi ze cini kao da su dosli ovde da nesto uzmu (socijalnu i ekonomsku sigurnost) i ne pada im na pamet da nesto daju. Sebicno i uskogrudo. Ja verujem da bi svi takvi (vrsta koju sam navela) "znali" iz sveg glasa da kazu "sve" o zemlji u kojoj se nalaze sve sa svojim predrasudama i nedostatkom istinskog iskustva. Takvi bi bili najglasniji. Svedjani po njima nemaju pojma kako ze zivi (a zive u SVOJOJ zemlji i svi prezivljavaju). Ajd? sto se getoizuju nego sto i pljuju po onome ko ih ?lebom hrani. To nije nista drugo no nedostatak respekta (u najmanju ruku). Ja zivim u velikom gradu i sigurno da ima i drugacijih od vrste koju sam opisala. No fakat je da opisanih ima puno. Kao sto rekoh otkrila sam citav lavirint ja-tebi-ti-meni obicaja i navika. Oni brkaju pojmove i integraciju vide kao asimilaciju. Za onog ko se integrisao kazu nipodastavajuce da se "posvedio". Kao da si zakacio infektivnu boljku. O integraciji se puno govori, tj o nedostatku iste. Medjutim ugavnom u tim (politickim) debatama figuriraju doseljenici iz muslimanskih zemalja. Somalija je sjajan primer. Zene im zamotane od glave do pete sede kod kuce i radjaju decu. A ko ce da ih i zaposli tako zamotane? Getoizacija nazalost stvara predrasude kod lokalnog stanovnistva. I onda, generalno, svako se drzi svog. To je na duge staze gledano opasnost za demokratiju. Getoizavoni ne idu ni na glasanje, ne ucestvuju u javnom zivotu, slabo o svemu tome znaju a i ne interesuje ih.
Slažem se u potpunosti.
Link to comment
I nastavio da zivim zivot kakav treba da bude u najlepsem gradu na planeti.
Pa tebi je u toj Australiji sve lepo, a ostalo nista ne valja?!?! :P
Ako pak mislis da je samo poreklo (iz nashih, a izgleda i iz drugih slawenskih i uopce europskih krajeva) losha preporuka onda je@i ga...
Nije losa preporuka nego o pattern.
Ja i u nacelu i po pojedinostima imam problem sa ovim konceptom. Znam o cemu govorish i u sustini se slazem s tobom - sto se tice mishljenja o njima al' ne mislim da oni treba bilo kome da budu 'zahvalni' sto ih 'lebom rani.
Ne trebaju da budu zahvalini licno Howardu ili komsiji ili sefu. Ali svakako treba da budu grateful for the opportunity.
Link to comment
Sa zemljacima sam se razišao pre 14,5 godina. Mislim da je slično u bosanskoj dijaspori, koje ovde rekao bih ima najviše.
Zanimljiva subjektivna projekcija. :) Bosanaca (1697) je naravno duplo manje nego Srba (3633), izvor podataka je sa stavom s kraja 2005e. U svakom slučaju jako malo za neku getoizaciju čak i kad bi se htjelo. Edited by king louie
Link to comment
Zanimljiva subjektivna projektcija. :) Bosanaca (1697) je naravno duplo manje nego Srba (3633), izvor podataka je sa stavom s kraja 2005e. U svakom slučaju jako malo za neku getoizaciju čak i kad bi se htjelo.
Mozda su svi oni "Bosanci"....i ti Srbi su iz Bosne? Ili su iz Beograda?
Link to comment
Mozda su svi oni "Bosanci"....i ti Srbi su iz Bosne? Ili su iz Beograda?
Da, nisam to izrazio najpreciznije. Radi se o podacima po državljanstvu, pri čemu u prvoj skupini ima naravno Srba i Hrvata, a u drugoj Bošnjaka, Albanaca, Crnogoraca i ostalih. Znači: 1697 Bosanaca od svake fele + 3633 Srbijanca raznovrsnog etničkog porijekla, vjeroispovijesti i sexualne orijentacije. S kolca i konopca. :lol: šala mala, kako reče Ascari mahom su to tajkuni, umjetnici i samozatajni intelektualci :rolleyes: , ovdje nema gastarbajtera. Edited by king louie
Link to comment

Jebote koji festival siroke duse & kosmopolitizma ovde. Generalno, nashi su seljaci i fuj zato sto, generalno, za sve druge govore da su seljaci i fuj!? :blink: Fighting for peace? Fucking for virginity, anyone? Ja bi' iz sela al' nece selo iz mene? :lol:

Link to comment
Pa, nije "generalno", bilo je razlicitih misljenja o tome. Mislim da bi bilo jasnije da si komentarisao neki konkretan post, nego "generalno".
A to? Pa hteo sam da se uklopim u trend. wink.gif Sad kad razmislim, ni ne mogu a da se ne uklopim. Moje sprdanje sa tudjim sprdanjem sa nekim tamo ljudima cija je falinka to, sto pored toga sto su primitivni, poticu odavde je jednako malogradjanski licemerno. Ah, bolji sam covek od svih koji su ovde nipodastavali nase primitivce i nas generalno - to sam hteo da kazem! <_<
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...