Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Иначе, чуо сам да овде, на испиту за држављанство никако не треба рећи да си атеиста, такве одбијају.
Loše si čuo. Odbijaju SS-ovce, članove VRS koji su bili u blizini Srebrenice u julu 1995-te, i članove KP mada ovo poslednje nije 100% sigurno jer sin Nikite Hruščova živi u Americi. E da... i mogu da te odbiju i ako imaš lakše krivično delo (misdemeanor), ako je vezano za "moral", to jest ako si se bavio prostitucijom, ako su te uhitili da voziš pijan i još par stvari, zaboravio sam tačno šta.
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Мени су стакло на колима мењала двојица Халдејаца из Ирака. Међутим, било ми је баш бљутаво, скоро гадно, којом су брзином истакли да су хришћани. Само сам питао који је то језик, јер нисам успео да погодим...Питам се да ли бих могао да добијем азил у Немачкој јер сам овде, као, прогоњен због вероисповести (тј зато што је немам :lol: ).
Pa zavisi kako si ih pitao. S obzirom da si u VA (ne znam u kom delu ali ako si u zapadnom ili juzno-centralnom time bolje) ladno si mogao da nabacis lokalni akcenat i da ih pitas: "Hey fellas, hwat in the name of sweet Jesus is that monkey talk y'all are speakin'? Y'all one of them A-rabs or sumthin'?"
Нисам имао проблема због тога што сам безбожник, бар не било шта очигледно и доказиво. Само неугодан осећај у хиљаду прилика. Само лагахан притисак на децу ту и тамо.Иначе, чуо сам да овде, на испиту за држављанство никако не треба рећи да си атеиста, такве одбијају. Агностик, то још може, мада и то попреко гледају. Нема везе што су 18% Амера безбожници, већина је власник Америке и тачка.
Protiv tog pritiska slobodno se bori svim raspolozivim sredstvima ukljucujuci tu i pretnje tuzbom, zvanjem ACLU i drugih federalnih organa. Imas pravo da svoju decu odgajis kako hoces. A ovo za drzavljanstvo je neka urbana legenda.Evo kako izgleda aplikacija za drzavljanstvo -- http://www.uscis.gov/files/form/N-400.pdf - nigde nema pitanja o religiji. A na ispitu, jedino mogu da te pitaju o religiji kao 1 od osnovnih prava u US&A ustavu.
Кад мало боље размислим, ко зна шта су доживљавали. Ово је војно-туристичко место, и осим туризма главни извор хлеба за мештане је неких 5-6 војних база. Ко зна колико њих је познавало неког ко је погинуо или осакаћен тамо, а већ сам доживљавао провале тог синдрома, "ти твоји су побили толико и толико, њих не можемо да ухватимо али ти си ту, сад има да чујеш" (или неки гори глагол на крају).
Predpostavljam da si u Norfolk/VA Beach/Hampton Roads area. Bio sam tamo mnogo puta, i bar po mom licnom iskustvu vojna lica odatle spadaju u tolerantniji i otvoreniji deo populacije. Uopste, gradovi i oblasti sa vojnim bazama spadaju u kulturno i socijalno liberalnije krajeve US&A. Zvuci paradoksalno ali je tako. Vecina vojnih lica su tu sluzbom a dolaze i raznih delova zemlje, takodje i njihove porodice. Plus mnogi americki vojnici/mornari/marinci etc.. imaju obicaj da zene strankinje koje upoznaju tokom sluzbe u stranim zemljama, tako da u tim gradovima ima dosta Korejanki, Japanki, Nemica, Filipinki, i dece iz mesanih brakova... Puno mesanja ljudi razlicitih porekla i iz US&A i izvan nje, cine vojne gradove mnogo vise kosmopolitskijim i interesantnim nego neke vece gradove bez vojnih baza.
Link to comment
Loše si čuo. Odbijaju SS-ovce, članove VRS koji su bili u blizini Srebrenice u julu 1995-te, i članove KP mada ovo poslednje nije 100% sigurno jer sin Nikite Hruščova živi u Americi. E da... i mogu da te odbiju i ako imaš lakše krivično delo (misdemeanor), ako je vezano za "moral", to jest ako si se bavio prostitucijom, ako su te uhitili da voziš pijan i još par stvari, zaboravio sam tačno šta.
Одбијају есесовце који нису научници или свештеници, то да...То за атеисте је (исправка!) некад било, сад су постали политички коректни. Мада... још увек су могући испади попут овог, и медијима треба по десет дана да примете да је блогосфера узаврела и да коначно неко дигне џеву. Да неверници (и, добар знак, многи верници с њима) нису почели да дижу галаму и алармирају све редом, не би од овог био ни мали миг на радару.БТЊ, misdemeanor му дође прекршај, felony је кривично дело.
Link to comment
Одбијају есесовце који нису научници или свештеници, то да...
Dakle, da rezimiramo:Ako se zoves Verner fon Braun, neces imati problema sa dobijanjem drzavljanstva.Ako se zoves Sergej Hruschov, neces imati problema sa dobijanjem drzavljanstva.Ako se zoves Muhamed Ali i ruke ti se tresu, nece ti trebati malo vise vremena da prodjesh kontrolu pre ulaska u avion.
То за атеисте је (исправка!) некад било, сад су постали политички коректни.
To "nekad" je verovatno bilo u vreme dok su se crnci (na jugu) vozili pozadi u autobusu. Ni pre 10 godina nisu pitali za religiju kada se polagao ispit za drzavljanstvo.
БТЊ, misdemeanor му дође прекршај, felony је кривично дело.
Da. Htedoh danapisem prekrsaj, pa pomislih: i kazna za pogresno parkiranje je (na srpskom) prekrsaj, ali ipak nije isto sto i misdemeanor na engleskom. Ne znam koji je termin na srpskom za vrste prekrsaja zbog kojih mozes otici (na krace vreme, do godinu dana) u zatvor. Edited by ObiW
Link to comment
Pa zavisi kako si ih pitao. S obzirom da si u VA (ne znam u kom delu ali ako si u zapadnom ili juzno-centralnom time bolje) ladno si mogao da nabacis lokalni akcenat i da ih pitas: "Hey fellas, hwat in the name of sweet Jesus is that monkey talk y'all are speakin'? Y'all one of them A-rabs or sumthin'?"
:lol: Н'умем ја да потрефим нагласак као деца што умеју... једва сам угодио да кажем y'all како ваља. То што имам слуха и за музику и за језике (имао сам среће! већина је или-или) значи да одлично чујем себе како не умем да погодим нијансу :( .
Protiv tog pritiska slobodno se bori svim raspolozivim sredstvima ukljucujuci tu i pretnje tuzbom, zvanjem ACLU i drugih federalnih organa. Imas pravo da svoju decu odgajis kako hoces. A ovo za drzavljanstvo je neka urbana legenda.
Мало старија историја, у ствари.
Predpostavljam da si u Norfolk/VA Beach/Hampton Roads area.
Да, ВБ.
Bio sam tamo mnogo puta, i bar po mom licnom iskustvu vojna lica odatle spadaju u tolerantniji i otvoreniji deo populacije. Uopste, gradovi i oblasti sa vojnim bazama spadaju u kulturno i socijalno liberalnije krajeve US&A. Zvuci paradoksalno ali je tako. Vecina vojnih lica su tu sluzbom a dolaze i raznih delova zemlje, takodje i njihove porodice. Plus mnogi americki vojnici/mornari/marinci etc.. imaju obicaj da zene strankinje koje upoznaju tokom sluzbe u stranim zemljama, tako da u tim gradovima ima dosta Korejanki, Japanki, Nemica, Filipinki, i dece iz mesanih brakova... Puno mesanja ljudi razlicitih porekla i iz US&A i izvan nje, cine vojne gradove mnogo vise kosmopolitskijim i interesantnim nego neke vece gradove bez vojnih baza.
Хм... добар део тих војних лица су пореклом којекакви брђани, реднекови... фаце за које је ово најамништво шанса да се образују. Био ми је једном у посети шеф из Белгије (па су се на пасошкој чудили да није из НАТОа, други Белгијанци им никад ни не долазе :rolleyes: ), каже да их је препознавао из цуга, по фризури, вилици до пупка и унезвереном погледу.С друге стране, то може да буде једна добра страна те америчке навике да држе своју војску раштркану по свету - бар њихови геџовани виде света. И јесте, крај је веома шарен, има неколико азијских заједница (мимо кинеске, која је већ у категорији природне појаве) - Вирџинија Бич се иначе братимио са неком јапанском варошицом, па чак има и некакав спомен парк сав у трешњама (или вишњама, никад ми нису јасни, Јојоги би баш могао да помогне овде) и кад дође тај дан у пролеће, локалних Јапанаца има више него довољно да саставе солидну приредбу. Филипинци се, истина, још увек скоро сви познају између себе, ал' то је више због родовске организације - има их доста. А виђао сам већ и трећу генерацију из црначко-кинеских и других врррло мешаних бракова.Оно, нисам покушавао да живим у неком мање интересантном месту - пре овога смо били само у Шарлотсвилу, који је универзитетско-пензионерски (на продају кућа, идеална локација, на једном крају улице универзитетска болница, на другом гробље), тако да ми је можда критеријум виши него што треба cool.gif .
Link to comment
на продају кућа, идеална локација, на једном крају улице универзитетска болница, на другом гробље
:lol:Jamačno još samo fali McDonald's (kako bi inače došao do bolnice i groblja?) i an undertaker's office.
Link to comment
Funeral home, lingvisticharu.
Политички коректан би могао ладно да се узме као засебан језик (и зајебан, да - замало да напишем... а гле, написао сам... добро, нека га онда). Прво сам мислио да су наши били светски шампиони у томе, кад није смело да се каже сељак него "индивидуални пољопривредни произвођач", учитељ је био "наставник разредне наставе", а земљом је владала пословоизвршилачко-раднозадатковнообављачка класа преко... народног органа, а ко друкчије каже, нека пази да га не чује орган унутрашњих послова.Међутим... благодарим на прилогу, сад видим да ми је збирка нешто кратка, уредно додато.
Link to comment
Zar nije lepše reći "drugačije"? cool.gif
Кад није довољан латински, треба и лалински. А може и другојачије, па чак и друкше (или беше друкче?).
Link to comment
Хм... добар део тих војних лица су пореклом којекакви брђани, реднекови... фаце за које је ово најамништво шанса да се образују. Био ми је једном у посети шеф из Белгије (па су се на пасошкој чудили да није из НАТОа, други Белгијанци им никад ни не долазе :rolleyes: ), каже да их је препознавао из цуга, по фризури, вилици до пупка и унезвереном погледу.С друге стране, то може да буде једна добра страна те америчке навике да држе своју војску раштркану по свету - бар њихови геџовани виде света. И јесте, крај је веома шарен, има неколико азијских заједница (мимо кинеске, која је већ у категорији природне појаве) - Вирџинија Бич се иначе братимио са неком јапанском варошицом, па чак има и некакав спомен парк сав у трешњама (или вишњама, никад ми нису јасни, Јојоги би баш могао да помогне овде) и кад дође тај дан у пролеће, локалних Јапанаца има више него довољно да саставе солидну приредбу. Филипинци се, истина, још увек скоро сви познају између себе, ал' то је више због родовске организације - има их доста. А виђао сам већ и трећу генерацију из црначко-кинеских и других врррло мешаних бракова.Оно, нисам покушавао да живим у неком мање интересантном месту - пре овога смо били само у Шарлотсвилу, који је универзитетско-пензионерски (на продају кућа, идеална локација, на једном крају улице универзитетска болница, на другом гробље), тако да ми је можда критеријум виши него што треба cool.gif .
Pa dobro, znas kako je, u svakoj zemlji na svetu vecinu vojnih lica cine brdjani i redneci, samo ja dobro znam nekoliko takvih kojima je sluzbovanje po belom svetu u uniformi 1 od 4 bransi oruzanih snaga US&A prilicno prosvetlilo um, otvorilo vidike, temeljno promenilo zivotne poglede, pomoglo da odbaci mnogobrojne predrasude sa kojima su odrasli, etc... Jos ako su se sa tog sluzbovanja vratili sa 1 bracnim partnerom druge nacije, vere, boje koze, sa statusom nemackog/korejskog/filipinskog zeta, mislim promeni to coveka. Ne znam, mozda drugi ljudi imaju drugacija iskustva, ali ja mislim da su ovde vojnici (bivsi ili sadasnji) mnogo tolerantniji i otvoreniji nego neki druga uniformisana lica koji mnogo cesto puta nisu nikad izasli iz svog sela/gradica/drzave.Charlottesville je sjajan, kao uostalom bilo koji drugi tipicni college town, s tim sto jos ima i bogatu kulturno-istorijsku ponudu. Da ne pominjemo lokaciju - planine - 2 sata (voznje kolima) na zapad, okean - 2 sata na istok, DC - 2 sata na sever, a u precniku od 25 milja imas dvadestak vinograda :Hail: Meni je u autenticnim college gradovima (pogotovu na jugu) najzanimljiviji onaj ogroman demografski kontrast na relativno malom prostoru. Mislim, ono, imas neki bar/coffee shop u gradu gde bradati profani i feministkinje kosmatih ruku i nogu naglas citaju poeziju uz organske i vegeterijanske sendvice, soy milk capuccino i dim Gauloise, a samo 3 milje dalje od toga lokalna ekipa igra bilijar i pikado i ispija Budweiser uz trestecu country muziku u nekoj rupi od bara ciji je pod prekriven ljuskama od kikirikija i pikavcima Winston cigareta.
Link to comment
Pa dobro, znas kako je, u svakoj zemlji na svetu vecinu vojnih lica cine brdjani i redneci, samo ja dobro znam nekoliko takvih kojima je sluzbovanje po belom svetu u uniformi 1 od 4 bransi oruzanih snaga US&A prilicno prosvetlilo um, otvorilo vidike, temeljno promenilo zivotne poglede, pomoglo da odbaci mnogobrojne predrasude sa kojima su odrasli, etc... Jos ako su se sa tog sluzbovanja vratili sa 1 bracnim partnerom druge nacije, vere, boje koze, sa statusom nemackog/korejskog/filipinskog zeta, mislim promeni to coveka. Ne znam, mozda drugi ljudi imaju drugacija iskustva, ali ja mislim da su ovde vojnici (bivsi ili sadasnji) mnogo tolerantniji i otvoreniji nego neki druga uniformisana lica koji mnogo cesto puta nisu nikad izasli iz svog sela/gradica/drzave.
Ма, да, промени то човека, ефекат је ненађебив. Игром случаја баш имам додира са таквима, истина тек у другој генерацији, и баш је весело.С друге стране имаш типичне дибидус дешњаке, који на <strike>кола</strike> личне тенкове већ пети или петнаести пут стављају нову магнетну налепницу "подржимо трупце", и "ја (срце) млазну буку". Па на кога наиђеш, има ги разни.
Charlottesville je sjajan, kao uostalom bilo koji drugi tipicni college town, s tim sto jos ima i bogatu kulturno-istorijsku ponudu. Da ne pominjemo lokaciju - planine - 2 sata (voznje kolima) na zapad, okean - 2 sata na istok, DC - 2 sata na sever, a u precniku od 25 milja imas dvadestak vinograda :Hail:
Да, пентрали смо се једном на неки, онако на вр брда, и купили - гајбу јабука за џабалесQ. Али нас се све скупа није нарочито дојмило; можда је одлично место за студирање, али бре кад ти напишу да дете мора у кампус, што је (тада било) додатних $11К годишње, иако живимо на 3км од тог кампуса, могло би чак и пешке.
...a samo 3 milje dalje od toga lokalna ekipa igra bilijar i pikado i ispija Budweiser uz trestecu country muziku u nekoj rupi od bara ciji je pod prekriven ljuskama od kikirikija i pikavcima Winston cigareta.
Тога има и овде - уз оволику војну индустрију иде и становита количина гикова, мора неко да ради софтвер за све то и да одржава мреже (а да не спомињемо Ленгли преко пута, и НАСА има своје), тако да те контрасте можеш да уочиш на пушкомет - договорих се недавно са колегом кога знам онлајн да се коначно видимо, иначе ради ту негде у крају, и нађемо се у некој билијарској рупи код пумпе на ћошку... ма, као да сам ушао у Бирц код Шанте :lol: . Домаћа атмосфера, прво ми било без везе што сам престао да пушим, а онда ми сине да уопште не морам да пушим, ефекат је исти cool.gif . А имали су и пива (Хајнекен), не само Бада. Келнерица, могли би две истерати из ње, очигледно познаје све. Јесам комшија, али чак пети ћошак, не знамо се, ал' нема везе, дошао сам у офуцаној тексас јакни и савршено се уклопио у амбијент...А на супротној страни паркинга је Маслињак, у квазиталијанском стилу, па Покладни Уторак, па банке па...
Link to comment
  • 2 weeks later...

Juce procitaj jedan tekst koji je pisao etnicki cist Svedjanin pa se setih ove nase teme:"Mi, usamljeni i plasljivi SvedjaniMoje prvo mesto stanovanja je bilo u maminom stomaku, u samom centru, i, presrecan sam da kirija nije bila visoka i zavisna od trzista.Moj prvi pravi stan je bio u kolektivu u jednoj kuci na ostrvu Lidingo u prirodnom reservatu i sa pogledom na more. Tu sam ziveo 15 godina. Moji drugovi su se doseljavali...pricali smo o poeziji, igrali smo fudbal u dnevnoj sobi i...ne secam se kada sam spavao. Bio je to deseti najskuplji kvart u Svedskoj sto znaci da nikada nismo vidjali komsije jer su isti konstantno radili, ali... imali su fine automobile.Ta kuca i te godine, to zajednistvo, sve to je nesto najlepse u mom dosadasnjem zivotu.Sedim i razmisljam kako smo mi Svedjani u samljeni u nasim stanovima (kucama). Mi sedimo u nasim kvadratnim metrima stana sa centralnim grejanjem i aparatom za kuvanje kafe i...toliko smo nezavisni. Mi verujemo u to. Koliko god da mislimo tako mi smo ipak jos uvek deo ?stada? koje cine ljudi i kao takvi potrebni smo jedni drugima. Ima necega u tome da kada umorni dodjemo kuci vidimo da je neko spremio hranu, otvorio flasu vina, da je neko drugi pojeo neciji sir...Svedska ima najvise samaca na svetu. Kada se odvojimo od porodice postajemo jos usamljeniji. Ne kupujemo cak ni zajednicku vikendicu od drvenih dasaka. Moja kuca je moja "drzava".Ko ce zastititi tu moju drzavu? Kuca je mesto gde cemo ziveti i susretati se jedni sa drugima ili..bezati jedni od drugih?Svedjani su narod koji podnosi da deli stambeni prostor samo sa onima sa kojima ima nameru da zivi. I, ukoliko neko zeli da nas poseti obavezno mora da bude neki sveze ispecen kolac, sveze ociscena kuca i ...pozeljno... renovirana. Inace, nema ulazenja u istu. Ponasamo sa kao da otvoramo vrata i pustamo nekoga u izlozbeni salon.Zidovi nasih stanova su predebeli a svaka kuca ima kod za ulazenje u nju (interfon). Previse je straha i kucnih masina, a samo li "podignes glas" komsije pozivaju dezurnu sluzbu protiv uznemiravanja. Premalo je ?uznemiravanja?. Kao da u tim kucama niko ne zivi, samo tisina. Za razliku trebalo bi da bude tako da neko pokuca na vrata i kaze: ?Odavno niste nesto slavili! Mi cekamo da budemo pozvani inace sledi kazna?!Dobrodosli u moju svedsku svakodnevnicu!Da li ljudskost preti da unisti samu sebe? Zar nebi trebalo da zivimo dok jos zivimo?"

Edited by leptirica
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...