Jump to content
IGNORED

Plivanje


Lutador

Recommended Posts

  • 2 months later...
Dakle, koliko često idete? Koliko isplivate, kojom tehnikom?
Ja vrlo solidno plivam, jedno kratko vreme sam čak i formalno trenirao plivanje, bavio sam se vodenim sportovima koji se nisu bazirali na plivanju, ali je solidno vladanje plivanjem bilo neophodno. Upuštao sam se čak na moru i u ludačka preplivavanja ogromnih uvala u sred jake oluje, plivate a obalu vidite samo na trenutak dok ste na vrhu ogromnog talasa, 90% vremena ste između talasa ili na njima.Zašto ovo pričam? Zato što nisam uopšte plivao već 20-tak godina. Nigde! Nemam ideju zašto, jednostavno nemam nikakvu želju da plivam. Ja se ne plašim vode, osećam se u vodi dobro i sigurno, nikad me nisu mučili nikakvi grčevi, plivao sam u toploj vodi, hladnoj, moru, rekama, bazenima... A opet, plivanje me više uopšte ne privlači.
Link to comment
bavio sam se vodenim sportovima koji se nisu bazirali na plivanju... A opet, plivanje me više uopšte ne privlači.
ako si se bavio pecanjem onda je jasno sto ne plivas meni je plivanje izvlacenje svih negativnosti , masaza , uzivanje , a bogme i nepohodno za razmisljanje - vrlo brzo polse nekih 100- 200 m ulazim u ritam kad vise ne razmisljam o pokretima , bazenu , samo odlutam , telo radi svoje a mozak svoje - neke najbolje odluke sam donela plivajuci inace plivam godinama, rekreativno 1 km mi je taman , plivam naizmenicno kraul i prsno zavrsavam delfinom
Link to comment
  • 3 weeks later...

Obozavam da plivam, i vrlo brzo steknem dobru kondiciju, ne zamaram se, verovatno ne plivam pravilno (nikad nisam trenirala), ali mi je ovo omiljeni vid rekreacije. U Beogradu sam dva puta nedeljno plivala na Tasu i secam se da je uvek bila prevelika guzva. Po preporuci fizioterapeuta da izbegavam kraul, a posvetim se prsnom i ledjnom plivanju za jacanje misica ledja, par puta mi se desilo da u ledjnom stilu udarim glavom u neciju glavu ni krivu ni duznu :( . Nakon toga sam dve godine zivela u zgradi koja ima bazen dugacak nekih 10-ak metara, dovoljno za jedno 5-6 zamaha kraula. I ovde mi se desavalo kada plivam ledjno da udarim rukom o ivicu bazena :rolleyes: .Preselim se, ostanem bez "svog bazencica" i krenem na olimpijski bazen na fax-u. Trake su podeljene na brze, srednje i spore, prava milina za plivanje, bez ikakve guzve i "udaranja". Avaj, pre mesec dana, zeleci da izadjem iz bazena, zaronim ispod onih plutajucih granicnika izmedju traka za plivanje, izronim prerano, tacno ispod poslednjeg granicnika i razbijem nos.Nekada sam mislila da je rekreativno plivanje u bazenu sport gde se covek prakticno ne moze povrediti. :lol: Da li se jos neko ikada povredio na bazenu ili ja spadam pod statisticku gresku? :unsure:

Link to comment
Da li se jos neko ikada povredio na bazenu ili ja spadam pod statisticku gresku? :unsure:
po rukama, tj sakama imam oziljke od neznih staza na tasmajdanu. nekad su po sirini to bile staze sa plasticnim plovcima koji su od upotrebe poceli da se krune, time stvarajuci izuzetno ostre momente. divna vezba za drzanje pravca i kontrolu zaveslaja. ni obicne staze sa povremenim pauzama u plutenim plovcima nisu naivne. konop staze koja je nestala u talasicima jer se ne vidi zbog pomenutog nedostatka plovaka na tom delu ume neobicno neprijatno da se nadje izmedju prstiju, bol je veci nego nastala steta, paper cuts fazon. i naravno mocne, masivne staze za 50m, one se ne ugibaju, one ne oprastaju.zatim povrede prilikom okreta, pogresna procena udaljenosti ivice, i eto srece u vidu par nedelja otekle pete, zatim pogresna procena toga da li ima neko ko se odmara na ciljnom mestu za okret, ako pogodite glavu, ne zna se koga ce vise i duze da boli, ostali moguci delovi tipa rame ledja nesrecnika/ce koji se zatekao na putu vaseg okreta po pravilu vise bole njega, jos jedan jako brz i praktican mehanizam za ucenje ponasanja u bazenu. prisustvao sam najzanimljivijoj povredi prilikom okreta, covek je radio okret, brzo, uspeo je da pogodi ivicu delom pete koji je zadebljala koza ispod same kosti pete. vrlo je dobro sastrugao istu, krv, jezicak pete koji mu landara. tad sam shvatio da na bazenu moze svasta da se desi, zavisi od same inspiracije.nos mi je malko kriv od mesovitog, tacnije od prelaska na prsno sa ledjnog, pun zamah prsno noge, dok ja radim podvodni za isti, lagano podizem glavu da se spremim za izranjanje i suocavanje se sa besnom petom mog saborca u treningu me je oslobodilo istog za to vece. to nas dovodi do izbora naocara za plivanje. u tom trenutku sam bio ponositi vlasnik svedjanki (naocare koje nisu gumirane na svojim, hm, okularima) koje se jako nesrecno ponasaju prilikom udarca, tj plastika dere kozu, zabija se u ocnu duplju, jako napeto. prosao sam sa pomenutim zakrivljenjem nosa, do krvi odranim podocjem, tj delom obraza ispod oka, i masnicom od nedelju dana.sudari u bazenu su posledica nesporazuma kod ljudi koji se time bave, plivanjem a ne sudarima, s obzirom da se trenira u stazama i uglavnom svi plivaju iste ili slicne treninge, i nevaspitanja u bazenskom ponasanju kod rekreativaca. jedna od stavki na koje bi trebalo obratiti posebnu paznju u pretrpanim bazenima beogradskim.tu su jos povrede koje se zadobijaju slicno prilikom sudara u saobracaju sa agresivnijim vozacem, tj aftermath samog cina i pesnicenje pod adrenalinom, koje je presmesno s obzirom na elementarno stanje u kom se to desava, spori zamasi, piskutavi glasovi od zanemocalosti.zatim niz posrednih bazenskih povreda, klizavi podovi, ostre ivice (sestra mi je ostavila zub na ivici, srecom je klinka bila pa je i zub bio mlecni). u zrenjaninu je u bazen sa plafona ofc upala metalna resetka za osvetljenje, pukom srecom nikog nije ubila ili osakatila. odmah posle tog nemilog incidenta, tj par dana posle, su na tashu skinuli 2 resetke koje su visile na jednoj ivici i pritegli ostale.ako se dogovorimo da su povrede medicinski problem, tu je niz bolesti koze, horde dece koje piske u bazen, horde mozgova koji ne nose papuce pa gacaju po tragicnim veceima i posle nazad na plivanje, resenje hemikalija u bazenu po principu hlor resava sve, ajde da turimo 10x vise nego sto je dozvoljeno. piskenje u bazen, drugar koji je u fazonu pa dobro, sta na tolku vodu, to je kao kap pisacke u flasi, na sta mu je lik odgovorio aj da ti ja kanem u casu soka malo. ima svacega, ja sam ponosni vlasnik hronicno suve i ispucale koze, zatim nekih ljubicastih tufni koje mi se pojavljuju prilikom svakog kontakta, sada rekreativnog, sa bazenom.mozda jednu od najzanimljivije uzrokovanih povreda, i zadrsku u karijeri, je mogao da zaradi nas heroj srpski.resio covek da gostuje na nasem otvorenom drzavnom, tada SRJ, prvenstvu, opet na tashu. to je bilo 2002e ako se ne varam. on tada poznat samo u plivackim krugovima kao izuzetan talenat from USA, pojavi se prijavi 50% disciplina i osvaja medalje iz trke u trku, sto i nije bilo tesko s obrzirom na nivo plivanja kao sporta u nas. e sad, kasni chava na jednu trku, start se postrojio, on dotrcava, penje se na startni blok, sudija daje znak, svi startuju, svima blokovi ostaju na mestu, chavin blok otpada, upija mocan skok plivacev, chava pukom srecom zavrsava "samo" sa popularnom "daskom" i sta ce, nastavlja trku sa 5m zakasnjenja i stize prvi, mislim da je bilo u pitanju 100 ili 200 kraul. to nije bio prvi slucaj otpadanja startnog bloka u nas.ko bi rekao za sredinu u kojoj se osecas bezbedno ko neposredno pred zivot.nemoj vise o sebi da mislis kao o statictickoj gresci, lol.
Link to comment

Ovo je zaista pravo iskustvo dugogodisnjeg plivaca, hvala na detaljnom opisu toga sta i kako moze da se desi u prepunim bazenima beogradskim (a i drugim). Ta guzva je ono sto mi najvise smeta, i naravno higijena zbog koje se preteruje sa hlorom. Na ovom univerzitetskom bazenu nema guzve, i hemija je u nekakvim prihvatljivim kolicinama. Kada sam isla na Tas, i u minijaturni bazen u zgradi, imala sam isti problem sa suvom kozom i kosom. Mislim da se nikada duze nisam tusirala, kao tada nakon plivanja, i neverovatno, mogla sam da osetim miris hlora na kozi narednog dana. Dok nisam kupila naocare za plivanje, oci su mi bile vampirski crvene po celi dan (sto je imalo za posledicu i poneko pitanje od ljubopitivih komsija da li je sve uredu, da li sam plakala :o ) .

ko bi rekao za sredinu u kojoj se osecas bezbedno ko neposredno pred zivot.
:) i neopisivi osecaj slobode u toku plivanja.
nemoj vise o sebi da mislis kao o statictickoj gresci, lol.
Sto se tice moje poslednje povrede nosa, jeste da se islo i kod lekara, ali sve je na mestu, uh, sad se malo i stidim, par udaraca u glavu i nos koji je ipak ostao citav ne izgleda ozbiljno u poredjenu sa opisanim povredama.
Link to comment
  • 2 months later...

Juce sam otvorio sezonu plivanja na otvorenom. Isplivao stotinak metara posle odbojke na pesku. Bilo je jako prijatno, ali je posle usledio traumaticni izlazak na jak vetar. Srecom imao sam pristojan peskir pa sam izbegao zdravstvene posledice.

Link to comment
  • 1 month later...

jel zna neko kako stoji stvar sa radnim vremenom otvorenih bazena u Bgd, tj. da li postoje odredjeni termini kada je samo duzinsko plivanje?Tas je nekada imao duzinsko plivanje pred zatvaranje ali ne znam da li to vazi i dalje ali Tas je "zatvoren do daljnjeg" (pored ovog natpisa pise i da otvoreni bazen radi tek od 10h).kontam da je ujutro verovatno lakse duzinski plivati, dok ne dodje decurlija.moze i neki zatvoren bazen. Banjica je valjda tokom "zimske" sezone imala termin od pola 8 do 9 ujutro radnim danom za duzinsko plivanje ali ne znam da li to i dalje vazi.unapred za'valjujem na informacijama

Link to comment
  • 1 year later...

da li je Banjica i dalje jedini pristojan bazen u gradu od milion stanovnika ? <_< molim vas da preporucite dobre goggles, doslo vreme da se kupuju nove, najradije bih one koje pokrivaju celo oko i nalezu na ili iznad obrva da mi se ne bi utiskivale a i zgodnije posto nosim sociva.

Link to comment
da li je Banjica i dalje jedini pristojan bazen u gradu od milion stanovnika ? <_< molim vas da preporucite dobre goggles, doslo vreme da se kupuju nove, najradije bih one koje pokrivaju celo oko i nalezu na ili iznad obrva da mi se ne bi utiskivale a i zgodnije posto nosim sociva.
Kada si poslednji put bila na Banjici? U sustini, to je uz Tasmajdan jedini koliko-toliko normalan 50-metarski bazen u Beogradu. Obnavljali su ih pre par godina, ali se brzo ofucaju zbog velikog broja korisnika (vaterpolisti, plivaci, ronioci...). Banjica je super sto se pliva po duzini, ima i plitki 50-metarski bazen, ali su svlacionice socijalisticke: dve, muska i zenska ^_^ Tasmajdan je u centru, kao (bio) bolje sredjen, ali se pliva po sirini, veca je guzva itd.btw, mislim da tokom letnje sezone za obicne korisnike, ne rade zatvoreni bazeni, samo otovoreni.Ja sam imao gomilu tih mekanih i super-prijemcivih naocara za plivanje, ali mi se na kraju kao najzgodnije pokazale Speedo swedish, sto je fino ime za ove najobicnije ^_^Swedish-Goggle-IMGSWEDISHGOGGLES.jpg Sve moze da se podesava, ali i ostaju kolutovi oko ociju posle jer moraju dobro da se stegnu. Ali ih ja nosim jer ne suzavaju vidik, utisak je kao i da ih nemam.Tako da ces morati sama da odaberes, ne vrede preporuke.
Link to comment

kakvi su termini na raspolaganju gradjanima van sezone? ja imam neki nocni preko ronilaca ali to je divljanje koje mi sad ne treba. a vodio bih mozda i neko dete sa sobom

Link to comment
kakvi su termini na raspolaganju gradjanima van sezone? ja imam neki nocni preko ronilaca ali to je divljanje koje mi sad ne treba. a vodio bih mozda i neko dete sa sobom
Van letnje sezone na Banjici su termini: 17-19h (bio je probno i neki jutarnji 7-9h, ali mislim da su odustali), vikendom 10-16h... a koliko se secam, na Tasmajdanu 16-18h i vikendom isto 10-16h.Za klince je bolja Banjica zbog malog bazena.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...