Jump to content
IGNORED

Plivanje


Lutador

Recommended Posts

Cekajte, pa kako mi inace plivamo? Gledam ih i meni se cini da i ja tako radim, samo sto udisem stalno na istu stranu, na drugi ili cetvrti zamah. Glava mi je uvek tako dole, jedino sto mi se cini da oni slabo rade nogama (ili je to do snimka, ili nemaju potrebe?), kod mene noge stalno rade. I naravno da ne vidim nista mnogo ispred sem kad sam bas iza nekog pa vec od vode osetim (al ja svejedno ne vidim nista zbog naocara koje mi se zamagle posle ~300m)Trebalo bi ovo prebaciti na temu o plivanju.

Link to comment

I mene zbunjuje ovaj slab rad nogama na ovim snimcima, verovatno je u pitanju licna modifikacija ovog instruktora. Kod TI nije u prvom plavu samo disanje, ono je posledica polozaja tela. Osnvono je:- telo potpuno ispruzeno, glava dola- jako naglasena rotacija celog tela- izmenjen tajming rada ruku

Link to comment

nije, tako se pliva ti, dva il 4 udarca nogama. zene obicno tuku 4, muskarci 2, sto je skroz u suprotnosti s konvencionalnim plivackim treningom, gde je 60 posto vremena trening nogu. kvadricepsi jedu vecinu kiseonika, u ti jok. koliko sam ja shvatila, a dosta sam to proucavala (na internet nivou :), a malo sam i sama probavala u dubokom baznu, dakle, u neadekvatnim uslovima), poenta je u toj rotaciji. sto opet ne znam kako, jer telo mora da se rotira i u konvencionalnom plivanju: glava ravno dole, telo levo desno, strimlajn.ti je bozanstven. nadjite na jutjubu kad plivaju u jatu, predivno izgleda.

Link to comment
Total Immersion is distinct as a swimming method due to the combination of principles including the body's physical movement through the water, teaching methods focused on how the brain acquires new information about motor skills, and an approach to the practice of movement which many find similar to the practice of yoga or Tai Chi
meni ovaj opis deluje kao zestoko prodavanje magle. mozda ima smisla kao jedna vrsta plivanja za posebne treninge.
Because the legs typically weigh more than the head and upper body, swimmers must focus on getting weight forward of the lungs in order to bring the hips to the surface. Adjusting head position, usually by lowering it, and having the arms in front of the lungs by almost overlapping the timing of the stroke helps to balance the body
mada im je ovo sa padanjem nogu istina. kada se slabije radi nogama ili drze pod losim uglom, raspada se ceo polozaj za pravilno plivanje. Edited by Takeshi
Link to comment
I mene zbunjuje ovaj slab rad nogama na ovim snimcima, verovatno je u pitanju licna modifikacija ovog instruktora. Kod TI nije u prvom plavu samo disanje, ono je posledica polozaja tela. Osnvono je:- telo potpuno ispruzeno, glava dola- jako naglasena rotacija celog tela- izmenjen tajming rada ruku
- telo potpuno ispruzeno, glava dolevidis, meni je nejasno zasto je ovo posebno, zar ne plivamo svi ovako? mislim ako glava nije dole tj vrat nije u liniji onda to - nije opustajuce za vrat a i spusta telo i samim tim nije dobro? (drugo je kad zbog neceg namenski zelimo da pogledamo al ne da stalno tako)- jako naglasena rotacija celog telapre 10tak godina mi je neko od spasilaca na Tasu skrenuo paznju da se opustim i prepustim vise rotaciji te od tad radim tako ali verujem da bi to moglo jos boljeshvatam da je u tom TI posebno naglaseno da se onda glava "ne odvaja" mnogo dok uzima vazduh usled te jake rotacije- izmenjen tajming rada rukusta to tacno znaci? Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Ja godinama (leti) pokusavam da ukapiram TI i bas mi ne polazi za rukom. Dosao sam do zakljucka da je instruktor (ili bar mesto gde ce moci da radis vezbe, a da ne izigravas frika) neophodan.TI nije prodavanje magle. Zbog efikasnosti dominantan je nacin plivanja u svim ovim triatlonskim disciplinama.

Link to comment
- telo potpuno ispruzeno, glava dolevidis, meni je nejasno zasto je ovo posebno, zar ne plivamo svi ovako? mislim ako glava nije dole tj vrat nije u liniji onda to - nije opustajuce za vrat a i spusta telo i samim tim nije dobro? (drugo je kad zbog neceg namenski zelimo da pogledamo al ne da stalno tako)- jako naglasena rotacija celog telapre 10tak godina mi je neko od spasilaca na Tasu skrenuo paznju da se opustim i prepustim vise rotaciji te od tad radim tako ali verujem da bi to moglo jos bolje- izmenjen tajming rada rukusta to tacno znaci?
Kod TI-a telo je vise potopljeno u vodi (od toga dolazi naziv total imersion). Znaci nije dovoljno da budes ispruzen, nego i da potones.TI je promovisan (bar u sportskom plivanju) na olimpijadi u Sidneju. Posle nje je pocela prica o rotaciji.Tajming znaci da ruka koja je napred ne krece u zaveslaj (ceka ispruzena ispred tela) dok zadnja ruka ne krene da se spusta ka vodi. Rotacija tela je takva da se do tada pliva na boku (kad se vezba ide se bas na 90 stepeni). Ideja je da se snaga rotacije sa jednog boka na drugi iskoristi za zaveslaj.Pricao sam o ovom tajmingu sa jednom poznanicom koja se osamdesetih aktivno bavila plivanjem. Ona kaze da su oni ovaj tajmnig radili na treninzima kao vezbu pod nazivom "ruka ruku stize". Edited by Aion
Link to comment

Aha, sad mi je jasnije, jos sam pogledala neke snimke na youtube. :)

Dosao sam do zakljucka da je instruktor (ili bar mesto gde ce moci da radis vezbe, a da ne izigravas frika) neophodan.
Neko vreme se nosim s mislju da odem na cas-dva kod nekog da mi kaze na cemu treba poraditi kada je u pitanju tehnika, mislim tu uvek ima prostora za napredovanje, a ponekad covek nije ni svestan da nesto radi lose. Videh da ima tog na Vracaru (moze da se plati pojedinacni cas) i na Tasu (mora mesec dana), moguce i na drugim bazenima ali nisam isla dalje od ovih..
Link to comment
TI nije prodavanje magle. Zbog efikasnosti dominantan je nacin plivanja u svim ovim triatlonskim disciplinama.
ovo poredjenje sa jogom i tai-chijem malo vuce na ubacivanje u trend, ali pretpostavljam da neki sistem ipak postoji.ovako na brzinu, cini mi se da zahteva solidnu kondiciju i snagu, i da nije za pocetnike i rekreativce. da bi se telo drzalo onako ravno i stabilno trebaju dobra ledja i trbusnjaci.
Link to comment
nije, tako se pliva ti, dva il 4 udarca nogama. zene obicno tuku 4, muskarci 2, sto je skroz u suprotnosti s konvencionalnim plivackim treningom, gde je 60 posto vremena trening nogu. kvadricepsi jedu vecinu kiseonika, u ti jok. koliko sam ja shvatila, a dosta sam to proucavala (na internet nivou :), a malo sam i sama probavala u dubokom baznu, dakle, u neadekvatnim uslovima), poenta je u toj rotaciji. sto opet ne znam kako, jer telo mora da se rotira i u konvencionalnom plivanju: glava ravno dole, telo levo desno, strimlajn.ti je bozanstven. nadjite na jutjubu kad plivaju u jatu, predivno izgleda.
ne jedu kvadricepsi vec glavni pokreti su iz gluteusa dok kvadricepsi izvlace finalni bicevit pokret. pokreti nogu u prsnom kraulu su iz kukova :)btw. odnos vucne snage je cak 90% : 10% u korist ruku i noge se u vecini slucajeva koriste iskljucivo za pravilan polozaj tela. za najbolji ritam udisaja se uzima svaki treci zamah jer se onda naizmenicno uzima vazduh levo-desno i takvim ritmom se vrsi pravilno valjanje tela oko uzduzne ose. sto ne mora da bude pravilo jer se i parnim udisajima usled vezbanja dolazi do pravilnog valjanja.
Link to comment

Volim TI fazon, težim tom efikasnom i nezamarajućem plivanju, drulujem na Šinđija i sve to godinama unazad. Disanje na obe strane ne uspevam (samo levo), čudno mi se zapuši uvo kad okrenem desnu polovinu lica van vode, a i nekako potonem i unervozim se :D Nije loš ni ovaj čova (možda nije klasičan total imržn, nisam siguran skroz) ali fini kvalitet videa

Link to comment
ne jedu kvadricepsi vec glavni pokreti su iz gluteusa dok kvadricepsi izvlace finalni bicevit pokret. pokreti nogu u prsnom kraulu su iz kukova :)btw. odnos vucne snage je cak 90% : 10% u korist ruku i noge se u vecini slucajeva koriste iskljucivo za pravilan polozaj tela.za najbolji ritam udisaja se uzima svaki treci zamah jer se onda naizmenicno uzima vazduh levo-desno i takvim ritmom se vrsi pravilno valjanje tela oko uzduzne ose. sto ne mora da bude pravilo jer se i parnim udisajima usled vezbanja dolazi do pravilnog valjanja.
tu gde sam ja trenirala, ucili su me da kvadriceps ko najveci misic pojede najvise kiseonika. takodje, vise od pola treninga se treniraju noge, noge nisu za ukras ili za stabilnost, nego su motor. takodje se insistira na bilateralnom disanju, odnosno ucis da budes simetrican plivac. plivac treba da dise dovoljno, ako ne dises dovoljno, bices umoran. meni je prijatno da disem na 4 udarca, ali moram na tri, dakle, na obe strane, jer mi toliko kiseonika treba.kad sam mojoj trenerki rekla za ti, ona je komentarisala: to je sranje plivanje, ja tebe ucim da plivas ko majkl felps. ( :lolol:)no, svejedno, i dalje sam opcinjena totalnim potapanjem.
Link to comment

Vrlo bitno kod TI-a je sinhronizacija rada ruku i nogu. Slicno kao kod brzog klizanja. Posto se nogama ne radi brzo, cak se vecinu vremena samo "vuku" iza tijela, funkciju "motora" preuzimaju duboki misici stomaka i donja ledja (ono sto se u pilatesu zove kor) kojima se tijelo rotira oko uzduzne ose. U pocetku mi je bio veliki problem da shvatim kolika treba biti rotacija. Rodonacelnik TI-a kaze da je dovoljno samo da rame uzadje iz vode, a meni je najbolji pokazatelj dobre rotacije kad uhvatim dobar ritam izmedju rotacije i kretanja napred, odnosno glatkog i dugog klizanja (glajd) nakon rotacije

Link to comment

ta rotacija se uci i kod ne TI plivanja, trebalo mi vremena da shvatim sto me teraju da, kad mi ruka stigne do donjeg dela tela, palcem dodirujem telo dok vucem nagore sve do pazuha (dakle palac pre ispravljanja ruke pipa pazuh). onda kad se jednom sve uklopilo kako valja ukapirala da je to da bi mi rame izaslo iz vode. umesto sto su mi sve vreme vikali lakat gore, lakat gore, mogli su lepo da mi objasne, brze bi islo :D ili makar da su mi nabavili ovo. a ste primetili da u TI su prsti razdvojeni, no-no u standardnom plivanju?

Edited by cmrlj
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...