Jump to content
IGNORED

Berdjajev


uros_s78

Recommended Posts

promocija pravoslavnog kretena Berdjajeva... ju, ju, ju.
Nikolaj Berdjajev je bio sve samo ne pravoslavni kreten.Bio je u menjsevicima u okviru Socijaldemokratske radnicke partije Rusije, u menjsevickoj frakciji (bilo ih je vise) Bogotrazitelja.Nije bio klerofasista, vec zacetnik hriscanskog socijalizma i protivnik crkve, i na kraju je, posle Revolucije, otisao u Pariz da zivi.To sto je gamad iz Dveri zloupotrebila njegove ideje i svoj kafic sasvim neopravdano nazvale Bogotrazitelj, kao sto su Lenjin, Staljin, Mao Ce Dung i slicna gamad zloupotrebili ideje Karla Marksa, je sasvim druga stvar.I nema veze ni sa Berdjajevim ni sa Marksom. <_<DokazEdit:isto kao sto su ideje iz "Majke Rusije" Eme Goldman i ideje Pjotra Kropotkina o besplatnom hlebu zloupotrebljene od strane radikala, naprednjaka i DSS-ovaca. <_< Edited by uros_s78
Link to comment

Berdjajev je meni sinonim za kontradiktornu "prdonjsku konfuziju koja nicemu ne sluzi niti koga zanima", kako rece MP40. Malo je levicar, ali nece boljsevike. Malo je pravoslavac, ali ne voli crkvu. Hoce da se jebe ali da mu ne udje. I danas ga "otkrivaju" jednako zbunjene kreature i od njega prave heroja i vizionara. Najobicniji elitisticki mistik koji nikoga nije zeleo da podrzi jer je sebe smatrao bitnijim od svih, a njegov doprinos filozofiji je zanemarljiv, osim kada ga neki zalosni pravoslavac sa sklonostima filozofiranju izvadi iz naftalina.Edit: L'arko je u pravu, ja uz izvinjenje, prekidam.

Edited by Buck Naked
Link to comment
Berdjajev je meni sinonim za kontradiktornu "prdonjsku konfuziju koja nicemu ne sluzi niti koga zanima", kako rece MP40. Malo je levicar, ali nece boljsevike.
SDRPR je bila, ako nisi znao, podeljena na menjsevike i boljsevike.Berdjajev je bio u menjsevicima.
Malo je pravoslavac, ali ne voli crkvu. Hoce da se jebe ali da mu ne udje.
Previse uprosceno posmatras stvari.S obzirom da postoje i ljudi, koji veruju u boga vaninstitucionalno.
I danas ga "otkrivaju" jednako zbunjene kreature i od njega prave heroja i vizionara. Najobicniji elitisticki mistik koji nikoga nije zeleo da podrzi jer je sebe smatrao bitnijim od svih, a njegov doprinos filozofiji je zanemarljiv, osim kada ga neki zalosni pravoslavac sa sklonostima filozofiranju izvadi iz naftalina.
Mozda po tvojoj neoliberalnoj teoriji.Bio je neko ko je bio protiv totalitarizma, i caristickog i boljsevickog, kao sto je to bila i Ema Goldman, koja je recima opisala ono sto je on uradio svojim delima, a te reci su:"Sta ce mi revolucija, ako ne mogu da plesem?".Kao sto je Ksenija Atanasijevic-Popovic bila prva srpska doktorka filozofiije i socijalistkinja, koja je ucestvovala u NOB-u, ali nije zelela da bude deo komunisticke vlasti. <_<
Link to comment

Ono sto sam rekao tamo gore je sledece:Joooooj, Urose, nemoj me vredjati time sto ces me uciti sta je rekla Ema Goldman, o (bednom izgovoru) neinstitucionalne religioznosti i nazivati me neoliberalom..I mislim da zaista prekidam, nemam volje.

Link to comment
Ono sto sam rekao tamo gore je sledece:Joooooj, Urose, nemoj me vredjati time sto ces me uciti sta je rekla Ema Goldman, o (bednom izgovoru) neinstitucionalne religioznosti i nazivati me neoliberalom..I mislim da zaista prekidam, nemam volje.
Naravno da nemas volje kad one koji ne misle kao ti a priori nazivas pravoslavnim kretenima, jbt, samo zato sto veruju u boga, a pritom kritikuju crkvu, btw.Njegovih knjiga nema u Ruskom domu, btw, bas zbog toga, vec ih ima u FKC-u, s obzirom na to da je mnoga svoja dela pisao na francuskom u Francuskoj, a Francuzi nisu bas primali pravoslavne (i ine verske) kretene, s obzirom da im je crkva od 1789.strogo odvojena od drzave, a religija predstavlja privatnu stvar pojedinca, za sta su se i ruski menjsevici zalagali. :rolleyes:
Link to comment
A Dostojevski?
Pa mislim da je bio verujuc i da je bio protiv toliko velikog uticaja crkve, ispravi me ako gresim.:unsure:Nikad me nije toliko zanimao pravoslavni misticizam niti pravoslavlje kao takvo, kao sto me je zanimao i jos uvek me zanima islam, tako da sorry.A Berdjajeva gotivim jer je bio levicar.Pravi. Edited by uros_s78
Link to comment
Berdjajev je bio dobar tumac Dostojevskog, na to sam mislio.
A, pa dobro, ali meni je blizak zbog politicke ideje i clanstva u menjsevicima.I zbog toga sto nije, kao neki, presao u boljsevike.;)I na tome mu svaka cast.
Link to comment
  • 1 year later...

Berdjajev je bio gnosticko-humanisticki filozof i ekumenisticki fantast. Preteran, nestalan, konfuzan.U srediste svoje filozofije stavlja slobodu pa je samim tim privlacan. Pokusava da pomiri nepomirljivo. Menjsevicki bogotraziteljski idealizam, vrlo zanimljiv i netipican. Od pravoslavlja jednako udaljen kao i od socijalizma. Odlicna literatura koja se cita i proucava tokom sazrevanja i nezamenjljivo stivo u formiranju drustvenog, filozofskog i duhovnog pogleda na svet.Onaj ko ovde prepozna ideje vodilje i pocne da se ravna po njima, u ozbiljnom je problemu.

Edited by Logotet
Link to comment
Berdjajev je bio gnosticko-humanisticki filozof i ekumenisticki fantast. Preteran, nestalan, konfuzan.U srediste svoje filozofije stavlja slobodu pa je samim tim privlacan. Pokusava da pomiri nepomirljivo. Menjsevicki bogotraziteljski idealizam, vrlo zanimljiv i netipican. Od pravoslavlja jednako udaljen kao i od socijalizma. Odlicna literatura koja se cita i proucava tokom sazrevanja i nezamenjljivo stivo u formiranju drustvenog, filozofskog i duhovnog pogleda na svet.Onaj ko ovde prepozna ideje vodilje i pocne da se ravna po njima, u ozbiljnom je problemu.
...glasi tvoje mišljenje. Što ne znači da to mora biti i činjenica.
Link to comment
Aleksandr Hercen?
On je bio zacetnik ruskog socijalizma i pro-zapadne orijentacije u Rusiji, koja je imala svoje korene jos u vlasti Ekatarine Velike, i razvila se za vreme Romanovih (Decembristi, Decemberists), ali Berdjajev, Gurdjijev, Maljevich i Uspenski su zachetnici hriscanskog socijalizma kao takvog. A drugo, Herzen nije ziveo u 20.veku, ostali jesu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...