Jump to content
IGNORED

NIN


Eraserhead

Recommended Posts

Stavljeno je zbog natpisa nad ulazom koga Vucic u razlicitim vidovima parafrazira od 2012. Takodje, moze se tumaciti i kao opomena u kom pravcu drustvo polako klizi.

Link to comment

ama bre!

 

naslovna strana je ogavna iz više razloga

 

- jebeno svaki radnik iz kragujevca ili bilo koji drugi ima neku mogućnost izbora, kakvu-takvu. od mogućnosti da ode iz zemlje, do mogućnosti da izađe na ulicu. u aušvicu ili jasenovcu (što nisu jasenovac stavili, bilo bi još provokativnije) nije bilo mogućnosti izbora.

- obespravljeni radnik nije isto što i čovek spaljen u krematorijumu ili ugušen ciklonom b

- ovim se prosto uredništvo nina popišalo po milionima žrtava holokausta, zarad čega? jeftine provokacije?

Eh sad. Svi imamo mogućnost da odemo iz zemlje. Aj svi odemo iz zemlje! Šta koji moj političari, izbori, zakon, prava, samo se treba setiti i otići! Šta se bune, rešenje se prosto samo nameće. A i ti Jevreji, što ne odoše svi lepo neke 1933., šta su čekali četrdesete? Kapiram da su i oni imali kakvu takvu mogućnost izbora tada?

 

A žrtve holokausta niko nije umanjio. Namerno je izabran opšti svetski simbol prinudnog rada bez ikakvih prava, sa citatom koji toliko liči na retoriku Vučićeve kampanje (ima ona reklama gde su svi veseli što rade sada bilo gde, a pre nisu radili nigde).

Link to comment

sasvim je jasna paralela sa aušvicom. mislim da ne postoji razlog koji može opravdati pominjanje tog mesta u dnevno političke teme a da to nije u skladu sa stradanjem i žrtvom koje su podneli tih nekoliko miliona ljudi

Link to comment

Stvarno mislis da su ovo "dnevno politicke", a ne opste civilizacijske teme?

 

Naravno da su dnevnopoliticke.

 

Da su civilizacijske, morali bi malo drugacije da posmatramo stvari, pa da tog radnika iz kragujevackog Fiata poredimo sa npr. radnikom u nekoj fabrici u Africi, a ne u Poljskoj.

Link to comment

Eh sad. Svi imamo mogućnost da odemo iz zemlje. Aj svi odemo iz zemlje! Šta koji moj političari, izbori, zakon, prava, samo se treba setiti i otići! Šta se bune, rešenje se prosto samo nameće. A i ti Jevreji, što ne odoše svi lepo neke 1933., šta su čekali četrdesete? Kapiram da su i oni imali kakvu takvu mogućnost izbora tada?

 

A žrtve holokausta niko nije umanjio. Namerno je izabran opšti svetski simbol prinudnog rada bez ikakvih prava, sa citatom koji toliko liči na retoriku Vučićeve kampanje (ima ona reklama gde su svi veseli što rade sada bilo gde, a pre nisu radili nigde).

 

nema eh sad. ovo što kaže kums.

 

bold 1: a da vidimo šta npr. ima da kaže jevrejska zajednica ili tako neko?

bold 2: osim što to nije simbol prinudnog rada nego simbol logora smrti, bez obzira što je ovo slika iz dahaua, a ne iz aušvica.

Link to comment

A zašto bi jevrejska zajednica imala monopol da kaže nešto o tome, evo i meni su dva pretka, od toga jedan direktni, stradali tamo. Mogu li ja da kažem nešto?

 

Evo na društvenim mrežama su se prilično oglasili, mada kontam da i oni više brane to svoje pravo da budu vrhovni autoritet i sudija po pitanju toga da li Aušvic/Dahau smije da se pominje bilo kako da se se oni prije toga ne pitaju za odobrenje. 

Link to comment

Stvarno mislis da su ovo "dnevno politicke", a ne opste civilizacijske teme?

da

ne čitam nin redovno, ali nešto nisam primetio u srpskim nedeljnicima da su se bavili pravima radnika ili bar srpskim sindikalnim organizacijama na ovakav način, a zaslužili su(naročito ovi drugi)

Link to comment

A zašto bi jevrejska zajednica imala monopol da kaže nešto o tome, evo i meni su dva pretka, od toga jedan direktni, stradali tamo. Mogu li ja da kažem nešto?

 

ne kažem da imaju monopol, ali prosto oni prvi padnu na pamet. možda zbog ovoga: "Around 90 percent of those killed were Jewish"

možda mogu i ja, od 13 članova najuže porodice moje majke 8 je ubijeno u Jasenovcu. baba nije stigla do tamo, spalili su je zajedno sa kućom jer je bilo jasno da ne može dovoljno brzo da hoda, jedna sestra je umrla od izgladnelosti neposredno po izlasku iz logora. takođe logor smrti, nikakav radni logor.

 

@vememah

hvala, mada ne menja stvar, jasno je čega je natpis simbol

Link to comment

Ja sam jos jedan kome ovo ne smeta jer mi je muka vise u sta se pretvaramo i muka mi je sto nas ponizavaju govna kako stignu i gaze svi po radnicima i obicnim ljudima. Evo sad citam i da Kinezi sto su uzeli zelezaru traze lakse otpustanje i vise obaveza za radnike. Skupi mi se nekad pa ovak puknem nisam do sada pisao ovde ali place mi se vise od muke i ko nam je na vlasti i sveopsta debilizacija zemlje i lopovluk i gazenje i isplivavanje najgorih govana na povrsinu.

Link to comment

da

ne čitam nin redovno, ali nešto nisam primetio u srpskim nedeljnicima da su se bavili pravima radnika ili bar srpskim sindikalnim organizacijama na ovakav način, a zaslužili su(naročito ovi drugi)

Ni mene ne zanimaju preterano prava radnika kao takva, medjutim osetljiv sam kad se pitanje patriotizma/nepatriotizma pokrene u bilo kom slucaju kad neka grupa koristi svoja zakonska prava, pogotovu sto znamo kako su nepatriote zavrsavale kada su onomad ovi isti bili na vlasti.

Link to comment

moram da priznam da meni ovo ne smeta. i jasno je koju poruku shalje.

slazem se gospo.

 

apropo toga evo slicnog primera iz uk - dizni studio su pre nekih desetak godina, mozda i koju vise, ljudi koji su u njemu radili od miloste prozvali mauschwitz da bi docarali uslove rada u firmi. menadzmentu se to nije bas dopalo pa su svim zaposlenima poslali dopis u kome su pripretili otkazom svakom ko se drzne da koristi neprimereno ime. od tad su poceli da ga zovu duckhau. 

 

ovo je kao anegdotu ispricao stephen fry u kvizu na bbc-u u udarnom terminu i niko se nije nasao uvredjenim niti se potezalo pitanje nepostovanja prema zrtvama. ljudi su jednostavno ukapirali poruku.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...