Jump to content
IGNORED

Abortus


tkd7334

Recommended Posts

  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    26

  • denise

    25

  • Mr.Smith

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa i sad je zabranjen posle odredjenog perioda trudnoce. Koliki je taj period, i zasto - o tome se upravo i prica (tj. Shan Jan bi zeleo, ja jok - meni samo dosadno.)
samo malo razgranicenje.posle nekog perioda trudnoce, ekspulzija fetusa je porodjaj, ne abortus.medicinski.dakle, prevremeni (zeljen ili nezeljen) dolazak na svet fetusa posle (mislim, 24 nedelje trudnoce) je porodjaj, pre toga abortus.i to ce tako pisati u medicinskoj dokumentaciji. bez obzira da li je dete zeljeno ili ne.mislim da je granica povucena na onoj nedelji gde je fetusu zivot teorijski moguc van tela majke. a skup celija smo svi mi, nije mi jasan taj kriterijum.edit: ovo ne ide direktno indiju, nego sam samo posla od njegove misli Edited by Isis
Link to comment
Mozda je zato i bolje prebaciti na tu groznu neljucku filozofsko-naucnu ravan umesto sto se zakljucci donose vodjeni (i) osecanjima. Teze je ubiti ono sto vidis.
Link to comment

[OFF]

lepa floskula, laka za prihvatiti, samo otvara jos grdje pitanje od ovog o pravu na abortus: ko je onda nadlezan da odluci o tome ko je dostojan da zivi a ko nije(vegani ocigledno ne)
Pa nije to floskula, to je prosto istina. Bez ubijanja zivot nije moguc*. Moguc je samo privid takvog zivota u vestackim sredinama (recimo, urbanim centrima). Ne moze ni usev da se proizvede i sacuva da se ne pobiju stetocine... svako ko ima bilo kakav kontakt sa realnim svetom zna da se povremeno nesto mora zabit' uglavu.Za ovo sto pitas "ko je nadlezan" - jel' treba neka komisija da se sastavi svaki put kad se mis otkrije u zitu? Nadlezan je onaj koji sebe smatra nadleznim. Ako je tigar u zitu, a ne mis, onda je mozda tigar nadlezan, a farmer pojeden.----*A vazi i za vegane i jainiste, njihov organizam sam, bez pitanja, eliminise tisuce zivih bica dnevno, a da oni to (izgleda) ni ne znaju.[/OFF]
Link to comment
a skup celija smo svi mi, nije mi jasan taj kriterijum.
meni je jasan i, u principu, je kriterijum kojim se ja vodim u ovim pitanjima(disclaimer: sto ne znaci da bih ga prepisala kao zakon za sve. vise o tome kasnije). odmah da kazem: ja sam svesna da je moje misljenje (tj. mesavina emotivne reakije i racionalnog razmisljanja) o ovom pitanju vrlo evolution-branch-centric, ali mi jesmo ljudi i o nasoj vrsti/drustvu raspravljamo. kad morske meduze naprave civilizaciju, one nek se trvu po forumima da li je zatiranje polipa ubistvo ili ne.dakle, ja pravim razliku izmedju 'skupa celija' i 'skupa celija sa razvijenim nervnim sistemom'. da razmisljam o ovome jos sto godina mislim da mi nece uci u glavu kako 4 nediferencirane pluripotentne celije ili tri sloja celija sa supljinom mogu da budu zivo bice za koje treba vise da me je briga nego za bakterije koje pobijem pri pranju zuba. to sto te celije nose neki genetski potencijal da jednog dana postanu 'osoba' mi nije neki bitan argument - pa sa razvojem tehnologije svaka celija u mom telu ima/ce potencijal da postane osoba, pa sta?ali, nesto sto ima razvijeni nervni sistem je vec druga prica. zasto - ne pitajte me de objasnim nekim racionalnim argumentime, jednostavno to mi je gut feeling. i bas zato sto je to tek moj gut feeling, ne smatram da to treba automatski da bude zakon za sve vec samo nesto ciem se ja vodim u svom zivotu. dakle, nemam nikakav problem sa ubijanjem embriona, pa tako nemam problem sa pilulama za jutro posle ili korisnjenje ljudskih embriona u naucne/medicinske svrhe. imam problem s abortusom. i pored svega ovoga nikako nisam za zabranu, vec za ulaganje svih raspolozivih sredstava u preventivu. e sad, ovo sto se povelo na poslednjih nekoliko strana - da li takav stav povlaci relativizaciju svih ubistava? nemam pojma ali znam nesto drugo: nasa vrsta nije evoluirala sa uputstvom za upotrebu (iako se vecina covecanstva, ona religiozna verovatno ne bi slozila. ali i oni imaju dosta problema oko tumacenja tih uputstava). mislim da je besmisleno traziti nekakav 'naucni' odgovor na pitanje "kad fetus postaje osoba?". to pitanje nema set in stone odgovor. nasi moralni sistemi/vrednosti su dinamicni. ovi eticari sto napisase ovaj rad sigurno ne bi dobijali pretnje smrcu u Indijskim selima gde se rodjene bebe ubijaju ako su devojcice (ko je gledao dokumentarac na hrt-u "nerodene zene"? meni je smuci0 ljudsku vrstu definitivno). nasi moralni sistemi su rezultat konstatne borbe misljenja trenutno zivucih ljudi. da se sutra svi sloze da je ok ubijati rodjene bebe ili, s druge strane, potpuno zabraniti abortus - ja bih se borila protiv toga. tj. nasi moralni sistemi funkcionisu po sistemu "kom opanci kom obojci u datom trenutku". sistem je mozda daleko od idealnog ali je, po mom misljenju, mnogo bolji od ponudjenih alternativa (tipa knjige pisane po instrukcijama nekih misterioznih visih bica).jedno pitanje za razmisljanje za one koji su za potpunu zabranu abortusa: da li to znaci da bi u slucaju svake ubijene zenske osobe trebalo obdukcijom proveriti da slucajno nije bila u nekom stadijumu trudnoce pa onda ako jeste, cak i u najranijim stadijumima, ubici suditi za dvostruko ubistvo? i ako ovo nije praksa u zemljama gde je abortus zabranjen, zar to onda nije licimerje?
Link to comment
jedno pitanje za razmisljanje za one koji su za potpunu zabranu abortusa
Ne verujem da takvih ima ovde, a i ako ima, ne javljaju se. PS. Bas ti dobar pretposlednji pasus.
Link to comment
  • 7 months later...
syme, najveći promoter aktivnosti dveri na celom PPP . ovaj video ima 122 vjua, verovatno pola sa PPP-a :lolol:
:lolol:Pa da, ali je bio prikazan i na RTRS, tako da njegova viralnost nije presudna, videlo ga je sigurno mnogo mnogo više ljudi. A Dveri su ovde samo jedan od odvratnih detalja, cela emisija je užas.
Link to comment
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...