Jump to content
IGNORED

Abortus


tkd7334

Recommended Posts

  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    26

  • denise

    25

  • Mr.Smith

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

pa cak je i to sto si napisao zanimljivo. jeste drustveno pitanje, ali kod nas, iz nekog razloga, to nije i politicko.
Vidi, u Nemackoj ( a josh vishe u nekim drugim "katolickijim"drzavama) to je iskljucivo pitanje etike ili na prostjezik receno, pitanje crkve.Od kud ti ideja da je abortus politicko pitanje?Mislish SPS je za aborstus a DSS nije, ili kako..Bash me zanima tvoje "politicko" objasnjenje.Lep pozdrav
Link to comment

Eh, npr. Srbija bi vec odavno bila u EU da necija baba nije abortirala? Hau jes nou. A u cemu je razlika izmedju zene koja abortira i one koja to ne ucini, nego nekako izgura trudnocu, pa ubije dete odmah po rodjenju - zbog "sramote", nemastine itd.? :ph34r: U ovdasnjim vulfofakijama (pa i u urbanijim sredinama) to je cesta praksa. :rant: Oni koji kazu da je abortus ubistvo uglavnom smatraju da je ubistvo novorodjenceta jos gore ubistvo... sto opet znaci da postoji izvesna "hijerarhija", odn. od dva zla treba izabrati manje. S tim sto pomenuto zlo nakon porodjaja UVEK moze da se izbegne...

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Eh, npr. Srbija bi vec odavno bila u EU da necija baba nije abortirala? Hau jes nou. A u cemu je razlika izmedju zene koja abortira i one koja to ne ucini, nego nekako izgura trudnocu, pa ubije dete odmah po rodjenju - zbog "sramote", nemastine itd.? :ph34r: U ovdasnjim vulfofakijama (pa i u urbanijim sredinama) to je cesta praksa. :rant: Oni koji kazu da je abortus ubistvo uglavnom smatraju da je ubistvo novorodjenceta jos gore ubistvo... sto opet znaci da postoji izvesna "hijerarhija", odn. od dva zla treba izabrati manje. S tim sto pomenuto zlo nakon porodjaja UVEK moze da se izbegne...
Ceo topik je nistavan.Pravo na prekid trudnoce ostaje.
Link to comment
Pravo na prekid trudnoce ostaje.
Ali ostaje i "obaveza" svake zene prema sebi (i roditelja da "nauce" svoju decu) da ne dozvoli da abortus bude vid kontracepcije. :ph34r: Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Eh, npr. Srbija bi vec odavno bila u EU da necija baba nije abortirala? Hau jes nou. A u cemu je razlika izmedju zene koja abortira i one koja to ne ucini, nego nekako izgura trudnocu, pa ubije dete odmah po rodjenju - zbog "sramote", nemastine itd.? :ph34r: U ovdasnjim vulfofakijama (pa i u urbanijim sredinama) to je cesta praksa. :rant: Oni koji kazu da je abortus ubistvo uglavnom smatraju da je ubistvo novorodjenceta jos gore ubistvo... sto opet znaci da postoji izvesna "hijerarhija", odn. od dva zla treba izabrati manje. S tim sto pomenuto zlo nakon porodjaja UVEK moze da se izbegne...
Ne znam da li bi Srbija bila u EU kad bi bilo sto bi bilo.Nego Srbija prednjaci sa karcinomom materice i karcinomom grla materice,a medicinari kazu da to ima veze sa tim abortusima.U Srbiji ima sijaset zena koje nisu jednom sprecile tu nezeljenu trudnocu, nego recimo dvajes puta.Mozda bi u Srbiji trebalo malo vishe u skolama da se uchi o sprecavanju nezeljene trudnoce. Ja sam bila ( ali i ostala ) zgranuta da u Nemackoj majke mrtve ladne svoje trinaestogosnje devojcice vode kod ginekologa i isti im daje recepte za antibaby pilule. Ipak mislim da je to ispravnije nego dva puta godisnje na abortus.O usmrcivanju novorodjenih beba i da ne govorim.Lep pozdrav
Link to comment
@ Zverila: zasto mislis da je uklanjanje fetusa do 20 nedelja "ubistvo"? Mozak u fetusa tada nije ni izbliza formiran, tako da se ne moze govoriti o "nerodjenom coveku". Priroda sama odbacuje prakticno polovinu ovako "nerodjenih ljudi" kroz spontane pobacaje.
meni smeta da se pravo jedne osobe na izbor stavlja iznad prava druge na zivot. na prirodne tokove se moze ili ne moze uticati. na ljude vec nesto efikasnije. posmatrano s aspekta funkcionalnosti mozga/tela, ne bi li bilo onda ok i ubijati osobe u komi, u potpunosti zavisne od aparata a za koje se zna da ce za 2-3 meseca izaci iz iste?dodao bih jos da je drustveno prihvaceno da se na bol roditelja koji su izgubili bebu (fetus) se ne kaze "ma ko ga jebe to ionako nije beba, nego gromuljica celija, napravicete novu ocas posla" vec opet svi odjednom govore o bebi i saosecaju u bolu. sto mi je licemerno...takodje, vecina drzava/grupa koje se zalazu za liberalnost abortusa podrzavaju i ukidanje smrtne kazne. meni je to opet suludo, nevinom detetu se komotno otfikari glava i rasparca ocas posla (sve uz blagoslov drustva) dok se zlikovcu, masovnom silovatelju, ubici, dileru tona droge tvrdoglavo brani pravo na zivot. @teja: svodjenje etike na religiju je vise nego banalno. narocito ako se pogleda istorija religija.
Link to comment
meni smeta da se pravo jedne osobe na izbor stavlja iznad prava druge na zivot. na prirodne tokove se moze ili ne moze uticati. na ljude vec nesto efikasnije. posmatrano s aspekta funkcionalnosti mozga/tela, ne bi li bilo onda ok i ubijati osobe u komi, u potpunosti zavisne od aparata a za koje se zna da ce za 2-3 meseca izaci iz iste?dodao bih jos da je drustveno prihvaceno da se na bol roditelja koji su izgubili bebu (fetus) se ne kaze "ma ko ga jebe to ionako nije beba, nego gromuljica celija, napravicete novu ocas posla" vec opet svi odjednom govore o bebi i saosecaju u bolu. sto mi je licemerno...takodje, vecina drzava/grupa koje se zalazu za liberalnost abortusa podrzavaju i ukidanje smrtne kazne. meni je to opet suludo, nevinom detetu se komotno otfikari glava i rasparca ocas posla (sve uz blagoslov drustva) dok se zlikovcu, masovnom silovatelju, ubici, dileru tona droge tvrdoglavo brani pravo na zivot. @teja: svodjenje etike na religiju je vise nego banalno. narocito ako se pogleda istorija religija.
Nase je pitanje sta? Kako imati ili kako nemati decu?
Link to comment
meni smeta da se pravo jedne osobe na izbor stavlja iznad prava druge na zivot. na prirodne tokove se moze ili ne moze uticati. na ljude vec nesto efikasnije. posmatrano s aspekta funkcionalnosti mozga/tela, ne bi li bilo onda ok i ubijati osobe u komi, u potpunosti zavisne od aparata a za koje se zna da ce za 2-3 meseca izaci iz iste?dodao bih jos da je drustveno prihvaceno da se na bol roditelja koji su izgubili bebu (fetus) se ne kaze "ma ko ga jebe to ionako nije beba, nego gromuljica celija, napravicete novu ocas posla" vec opet svi odjednom govore o bebi i saosecaju u bolu. sto mi je licemerno...takodje, vecina drzava/grupa koje se zalazu za liberalnost abortusa podrzavaju i ukidanje smrtne kazne. meni je to opet suludo, nevinom detetu se komotno otfikari glava i rasparca ocas posla (sve uz blagoslov drustva) dok se zlikovcu, masovnom silovatelju, ubici, dileru tona droge tvrdoglavo brani pravo na zivot. @teja: svodjenje etike na religiju je vise nego banalno. narocito ako se pogleda istorija religija.
A da li ti odobravash abortus, smrtnu kaznu i svesno ubijanje pacijenata u komi ili ne?Ja pravo da ti kazem ovde ne vidim nukakvih slicnosti, ali ih ti ocigledno vidish pa me samo zanimatvoj stav prema abortusu. Ovo sa komom i smrtnom kaznom su jos zayebanije teme.Od kud ti ideja da je za mene etika i religija jedno te isto.Samo pitah Kingmaker gde ona tu vidi "politicki slucaj".Lep pozdrav
Link to comment

Ovaj topic je težak bullshit!!!bullshit.jpgPropagiranje teze da je svako oduzimanje života isto što i ubistvo, teze da je oplođena jajna ćelija isto što i čovek kao i teze da je abortus isto što i oduzimanje života osobe u komi je čist fašizam i uvreda za zdrav razum.Podržavam stav Cruelle De Ville - abortus može biti isključivo medicinsko pitanje.Svaka rasprava o abortusu van tih okvira je istovetno davanje legitimiteta kao i kada bi se Darvinovo učenje stavilo u istu ravan sa kreacionizmom.

Edited by srdjann
Link to comment
Ovaj topic je težak bullshit!!!
Tamo smo pre oko pola godine imali istu raspravu, te ne zelim ponovo da se ukljucujem.Medjutim, kao lekar bi morao znati da ovo nije samo medicinsko, vec i eticko pitanje. Dacu ti samo jedan primer: u laboratorijama za humanu genetiku postoje stroga pravila koliko dana se klonirana kultura ljudskih embrionalnih celija moze koristiti pre nego sto se unisti -- iz istog razloga iz koga i postoji rasprava o abortusu, a to je u kom momentu fetus postaje "ziv". Mnogi pametni ljudi razmisljaju o tome i ne mogu da pronadju zadovoljavajuci odgovor. Tamo smo o tome nasiroko raspravljali. Eticko pitanje se postavlja cak i u slucaju da se ne radi o humanom, vec npr. misjem genomu.Dakle, ne bih se slozio sa tvojom pausalnom i nadasve povrsnom ocenom da je tema bullshit (sa sve ilustracijom konjske zadnjice). Cinjenica jeste da je u trenutnom stepenu razvoja nase civilizacije zenino pravo na izbor jedino resenje. To, medjutim, ne znaci da o tome ne treba razgovarati. Edited by burekdzija
Link to comment
... i nadasve povrsnom ocenom da je tema bullshit (sa sve ilustracijom konjske zadnjice).
troll onPosto je bullshit u ptitanju onda je ovo bik a ne konj. Evo i prednjice (Wall Street Bull):350px-Charging_Bull_at_Bowling_Green_060621.jpg
Link to comment
ovo nije samo medicinsko, vec i eticko pitanje..... Mnogi pametni ljudi razmisljaju o tome i ne mogu da pronadju zadovoljavajuci odgovor...... Eticko pitanje se postavlja cak i u slucaju da se ne radi o humanom, vec npr. misjem genomu.
moje telo podleze iskljucivo mojim moralnim principima.to sto "mnogi pametni ljudi razmisljaju o tome, bla, truc...", dok je skoro opste prihvaceno da se ljudi naokolo odstreljuju tek tako, ne daje nikome, pa ni tim "pametnim ljudima" pravo da mi kaze da li je (ne)moralno da abortiram. moja licna stvar koja se tice iskljucivo mene.jel` sad jasno?
Dakle, ne bih se slozio sa tvojom pausalnom i nadasve povrsnom ocenom da je tema bullshit (sa sve ilustracijom konjske zadnjice).
mda. svaka tema moze da se siri u nedolgled, iako je u sustini jednostavna. inace je bulsit. btw. zadnjica nije konjska.
Cinjenica jeste da je u trenutnom stepenu razvoja nase civilizacije zenino pravo na izbor jedino resenje. To, medjutim, ne znaci da o tome ne treba razgovarati.
bas zato ne treba razgovarati o tome, osim ako si zena, pa razgovaras s doktorom o abortusu.over & out.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...