Jump to content
IGNORED

Nobelova nagrada za knjizevnost


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Cak i da je to tako, tj. da to uzmemo kao neki objektivni koordinatni sistem, to i dalje ne znaci da Dilanove pesme nisu i poezija. Akademija je smatrala da jesu i da zasluzuje nagradu (dali su obrazlozenje i zbog cega).

 

Ne znaci, slazem se. Ako njegove pesme mogu da se citaju i nije im potrebna muzika, onda je to poezija by all means.

Link to comment

Sto se mene tice™, po meni bi i svi pisci filmskih scenarija i stripova takodje mogli da budu u konkurenciji za literarne nagrade. To sto je u tim slucajevima neko knjizevnost zdruzio sa drugim umetnostima da zajedno kreiraju neku trecu, ne znaci da to i dalje nije pisanje i knjizevnost. 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

bokte jebo, vise se srbski inter net potreso oko ovoga nego svi murakamiji zajedno :lolol:

reko bi covek sve zakinuti nobelovci

Arame, meni je samo zanimljiva ova rasprava i mislim da imam sta da kazem na tu temu. To je sve. Nije lepo sto pises da sam se "potresao", to ti je druze moj cisto trolovanje u stilu Middleta. (Koje ima svoje mesto na sportu, ali ovde je malo bezveze).

Link to comment

Sto se mene tice™, po meni bi i svi pisci filmskih scenarija i stripova takodje mogli da budu u konkurenciji za literarne nagrade. To sto je u tim slucajevima neko knjizevnost zdruzio sa drugim umetnostima da zajedno kreiraju neku trecu, ne znaci da to i dalje nije pisanje i knjizevnost.

 

Nemam problem da se redefinise znacenje reci knjizevnost, niti mislim da je taj vid umetnosti visi od stripa, anima, rok muzike, samo ne vidim zasto bismo menjali znacenje te reci. Uvek sam mislio da je strip jedno, a knjizevnost drugo, i voleo sam oba. Ne mislim da je to sto Dylan radi lakse i manje duboko i sadrzajno od onoga sto je radio Whitman, ali mislim da se bave razlicitim vidovima umetnosti.

Link to comment

Arame, meni je samo zanimljiva ova rasprava i mislim da imam sta da kazem na tu temu. To je sve. Nije lepo sto pises da sam se "potresao", to ti je druze moj cisto trolovanje u stilu Middleta. (Koje ima svoje mesto na sportu, ali ovde je malo bezveze).

e, nije se uopste odnosilo na tebe, niti na ovu ovdasnji diskusiju. vise moja reakcija na kojesta sto citam po fezbuku i slicnim mestima :)

Link to comment

@Indrid:

 

Pa svakako da nisu isto, ali strip, film, pozoriste u sebi sadrze recimo knjizevnost (izmedju ostalog) i ne vidim zasto se taj jedan deo njihovog sadrzaja ne bi smatrao knjizevnoscu. Isto vazi npr. i za strip i likovne umetnosti. Ok, mozemo reci da su to primenjeni oblici tih "bazicnih" umetnosti, ali to je to.

 

Na kraju krajeva, dramski tekst koji se izvodi u pozoristu i koji je nameski pisan da bude izvodjen, smatra se knjizevnoscu. Jer to i jeste. Dramski pisci dobijaju literarne nagrade (Nobelovu izmedju ostalih), a dramski tekst moze samostalno da stoji kao knjizevno delo iako nikada nije izveden kao pozorisna predstava. Dakle, iskljucivo kao pisano (stampano) umetnicko delo. Tako i pesme uz koje ide muzika. Da li su one u pisanoj formi (sabrane npr. u stampanu zbirku pesama) knjizevno kvalitetne, vredne i dostojne neke knjizevne nagrade je sasvim drugo pitanje. 

Link to comment

Dobar argument, evo pokusacu da ti odgovorim. :) Dramski tekstovi spadaju u knjizevnost jer i njihovo citanje predstavlja umetnicki i estetski dozivljaj. Meni su jedne od najomiljenijih knjiga Hamlet i Ujka Vanja, a da ih nijednom nisam gledao u pozoristu. Ima u romanu Proljeca Ivana Galeba mislim nekoliko pasusa posvecenih toj temi. (Desnica pise o tome kako cak smatra da je pozoriste nepotrebno i da on moze da zamisli likove, scenu i glumu na svoj nacin. Btw, ja se s tim uopste ne slazem, nemoj pogresno da me shvatis!)

 

S druge strane, slazem se, ne vidim zasto filsmki scenariji ne bi mogli da se takodje smatraju knjizevnoscu. Mozda se i smatraju, ne znam, nisam nikad naisao na tako nesto u formi knjige.

Link to comment

[quote name="Sludge Factory" Tako i pesme uz koje ide muzika. Da li su one u pisanoj formi (sabrane npr. u stampanu zbirku pesama) knjizevno kvalitetne, vredne i dostojne neke knjizevne nagrade je sasvim drugo pitanje.

 

 

Apsolutno se slazem.

Link to comment

Ne znaci, slazem se. Ako njegove pesme mogu da se citaju i nije im potrebna muzika, onda je to poezija by all means.

gde ima ta podela? 

mislim, ja sam seljak covek pa me poezija ugl ne radi.

Link to comment

pa daj mi pliz neki izvor koji tvrdi da se ne vazi ako ne funkcionise bez mjuze (sto je, po mom skromnom, krajnje subjektivno)

Pa razmisli sam: ako nije dovoljno dobro kad se cita, kako to moze biti KNJIZEVNOST? (Ne vicem btw, nego ne mogu da boldujem sa telefona. :) ) A poezija spada u knjizevnost, zar ne?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...