Jump to content
IGNORED

Nobelova nagrada za knjizevnost


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Jeste vi pri sebi? Gde sam ja napisao da je Ibrica bolji pesnik od Dedica? Preferiram prvog zbog svojih licnih afiniteta, volim njegovo muziciranje, aranzmane, glas, dok mi Dedic ne lezi u muzickom smislu. Poenta je da ni jedan ni drugi nisu na nivou najvecih srpskohrvatskih pesnika, to je sve sto sam hteo da kazem.

Link to comment

Pa okvalifikovao si obojicu kao kantautore i očigledno zapostavio cijeli Arsenov pjesnički opus. To što nije (po tebi) veliki pjesnik (o čemu se takođe može diskutovati, ali reći za nekog da je lošiji pjesnik od Crnjanskog je kao reći da bi Golden Stejt osvojio ABA ligu da se kojim slučajem takmiči u njoj, postavio si visoku ljestvicu, po tom rezonu na ovjn našim prostorima možda deset osoba bi smjelo da ponese titulu pjesnika) ne znači da Arsen nije pjesnik. To što ga ti znaš po lakim™ notama, a ne po poeziji nije opravdanje da ga osporavaš kao pjesnika i kvalifikuješ kao kantautora.

Link to comment

Pa okvalifikovao si obojicu kao kantautore i očigledno zapostavio cijeli Arsenov pjesnički opus. To što nije (po tebi) veliki pjesnik (o čemu se takođe može diskutovati, ali reći za nekog da je lošiji pjesnik od Crnjanskog je kao reći da bi Golden Stejt osvojio ABA ligu da se kojim slučajem takmiči u njoj, postavio si visoku ljestvicu, po tom rezonu na ovjn našim prostorima možda deset osoba bi smjelo da ponese titulu pjesnika) ne znači da Arsen nije pjesnik. To što ga ti znaš po lakim notama, a ne po poeziji nije opravdanje da ga osporavaš kao pjesnika i kvalifikuješ kao kantautora.

Ok, u pravu si. A sto se tice visoko postavljene lestvice, to je zato sto je tema nobelova nagrada. Uostalom, taj nesrecno izabrani primer nije cak ni bitan za ono sto sam hteo da pokazem.

Link to comment

onolika narodna poezija opstala kroz vekove sto se pevala (evo i nasa uz gusle) a vi sad divanite o tome da li nesto sto se peva moze biti knjizevnost. ne razumem uopste podelu na pisano za pevanje, za recitovanje, za citanje, za bilo sta.... 

 

naravno da je r'n'r tekst obicno pisan da bude pitak i pevljiv i da generalno ne zadire u teren poezije al to ne iskljucuje mogucnost da medju tekstovima koji su otpevani ima poezije.

 

ne vidim kako se dilanove pesme (i ne samo njegove vec i koen i razni drugi) po kvalitetu razlikuju od standardne bitnik poezije tog vremena u americi, cak mi se vise svidjaju od ginzberga kojeg sam pokusavao da razumem u vise navrata ali evo do dan danas nisam uspeo. 

Link to comment

+meleon

 

 

(Izbegavam da se javljam jer mi je, realno, smesno da ja uopste imam neko misljenje o knjizevnom Nobelu...  ali, ovo sto je adam napisao je bas tako i za mene, cak i ovo za Ginzberga.)

Link to comment

Cekajte, cekajte. Niko nije napisao da se poezija ne moze pevati. Stavise, to je potpuno prirodno i postoje mnoge napisane melodije i aranzmani na pesme pesnika.

 

Razlika se sastoji u sledecem:

 

The thing is that poetry - at least as we now talk about it - supplies its own music. The whole score for the experience is there on the page.

 

Conversely, there are things songs can do that poems can't. Music can make rhythmic transitions that aren't present in the lyrics. Pop songs are more tolerant both of banality and repetition than poems; more tolerant of filler syllables; more tolerant of meaninglessness, too.

 

"Awop-bop-a-loo-bop-awop-bam-boom" does nothing on the page, but belted out by Little Richard in the context of that exhilarating song, it moves the soul.

 

Dve razlicite umetnosti.

Edited by IndridCold
Link to comment

Cak i da je to tako, tj. da to uzmemo kao neki objektivni koordinatni sistem, to i dalje ne znaci da Dilanove pesme nisu i poezija. Akademija je smatrala da jesu i da zasluzuje nagradu (dali su obrazlozenje i zbog cega). 

Link to comment

Pominje se Homer, pominju se nase narodne epske pesme. Oba su po svim kriterijumima poezija: ne samo da imaju metriku, nego imaju najrigidniju mogucu metriku. "Pevanje" uz gusle i starogrcko izvodjenje epova predstavljaju u stvari recitovanje uz pratnju instrumenata - "melodija" je u potpunosti u sluzbi stiha i naglasava njegovu metriku.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...