Jump to content
IGNORED

Nobelova nagrada za knjizevnost


cyberwor/L/d

Recommended Posts

nisam pratio tu diskusiju, pardoniram se. mislim da se preteruje sa tom pricom o odbijanju nagrade. dylan nema nikakvog razloga za to. kod sartra je to bio deo njegovog zivotnog korpusa odnosa prema nagradama, nije primio ni legiju casti ni druga priznanja a mislim da je pasternak bio nateran od strane CK da je ne primi kao burzoaski cin

Link to comment

...u stvari, da li je neko odbio Nobelovu nagradu u poslednje vreme?

 

 

Nije, otkako je postala politicki korektna i posluzila u neka druga vremena u politicko-propagandne svrhe cime se srozala definitivno.

Postala je etablirano sredstvo da se oda priznanjetm razumljivo sirokim narodnim masama i digne cena po nekom granicnom slucaju iz zemalja tranzicije.

Oni mu dodju kao neka egzotika.

 

Uostalom, manje-vise, prati Nobela za mir...

 

 

Edit: za Pontopidana se zezam, neki Danac koji je dobio Nobela za knjizevnost 1915. ako se ne varam  :isuse:

Link to comment

Nije, otkako je postala politicki korektna i posluzila u neka druga vremena u politicko-propagandne svrhe cime se srozala definitivno.

Postala je etablirano sredstvo da se oda priznanjetm razumljivo sirokim narodnim masama i digne cena po nekom granicnom slucaju iz zemalja tranzicije.

Oni mu dodju kao neka egzotika.

 

Uostalom, manje-vise, prati Nobela za mir...

 

 

Edit: za Pontopidana se zezam, neki Danac koji je dobio Nobela za knjizevnost 1915. ako se ne varam  :isuse:

 

Haha, znam, odmah sam pogledao da vidim ko je taj.

 

Ma nagrada za književnost ima drugorazredan značaj, osim ako se ne dodeljuje Brodskom ili tako nekom ruskom disidentu, nagrada za mir je mnogo bitnija, tu se vrši politički uticaj. Nagrada Dilanu je tu da vadi fleke. :)

Link to comment

ma pinter :D

secas se da je bio po nekim odborima za obranu lika i djela SM

 

Aha. E, pa eto, na primer, (nevezano za slobobraniteljstvo), mislim da nagrada Pinteru, koji stvarno zaslužuje da se za njega čuje šire od književno/pozorišnog establišmenta, ima mnogo više smisla nego nagrada Dilanu, za koga svak živ zna.

Link to comment

...znaci da bi dilan trebao da odbije :fantom:

Mislim da bi trebalo.

Nobel je uvek na neki nacin stajao na braniku establismenta, odstupajuci - koliko znam - samo u slucaju sovjetskih disidenata sto je opet, em bilo politizacija, em takodje po ukusu pravogtm establismenta...

Link to comment

Malo se preteruje sa politizacijom knjizevnog nobela. Ne kazem da je nije bilo, ali ako pogledate spisak dobitnika, malo je onih koji nisu zasluzili nesto sto bi kao trebalo da bude najnaj svetska nagrada (ne ulazimo sad u to da li ona to stvarno jeste).

Link to comment

U pravu je Yolo

 

Malo se preteruje sa politizacijom knjizevnog nobela. Ne kazem da je nije bilo, ali ako pogledate spisak dobitnika, malo je onih koji nisu zasluzili nesto sto bi kao trebalo da bude najnaj svetska nagrada (ne ulazimo sad u to da li ona to stvarno jeste).

+1

 

Ali je spisak NEdobitnika ipak jacitm

Link to comment

Ček, vi se stvarno danima na ovu temu preganjate sa likom koji je rekao da nikad nije slušao Dilana,

ali da zna da Dilan ne zaslužuje nagradu?

Kaze lik koji ne ume da cita. Gde sam ja napisao da on ne zasluzuje nagradu? Kako nisam upoznat s njegovim knjizevnim radom, nisam dao apsolutno nikakav sud o njemu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...