Jump to content
IGNORED

Nobelova nagrada za knjizevnost


cyberwor/L/d

Recommended Posts

... jedino imam protiv te nagrade same po sebi.

+1

Ofucala se, obaska sto nikad nije ni bila neka mera...

 

 

... Dilan ne zaslužuje nagradu?

A moze i ovako: nagrada ne zasluzuje Dilana...

Link to comment

Nije to poenta, nisam kompetentna da donesem konačnu presudu, zaslužuje li je ili ne

(recimo da se slažem sa stavom: nagrada ne zaslužuje Dilana),

ja volim Dilana, te možda nisam ni objektivna, ali sve to nema veze.

Raspravu vodi čovek koji ne sluša Dilana.

I umesto da eto, kompeticije radi, uzme i presluša Dilana, malo bar, pročita ono što je objavljeno u pisanoj formi,

on danima ovde priča o nagradi sa pozicije autoritete, a vi se svi primate.

Link to comment

Nisam čitao od početka raspravu, s tim što mislim da za raspravu nije dovoljno samo slušati Dilana, nego treba imati nekakav opširan i relevantan uvid u književnu produkciju uopšte, prema tome taj što ne sluša Dilana nije ništa u slabijoj poziciji.

Nagrade ovog tipa su zbog toga besmislene u smislu "da li je neko zaslužio ili ne". Jedini smisao može biti u afirmaciji nekog pisca ili književnosti, a sa Dilanom to nemamo, jer je on afirmisaniji i od nagrade same.

Kao neko ko, između ostalog, sluša i dosta rokenrola, moram da kažem da me ič ne zanima Nobelova nagrada kao društveno priznavanje rokenrola i njegovo transponovanje u tkz. visoku umetnost, nešto što bi jednog dana moglo da bude u lektiri. Mislim da je to štetno za sam rokenrol, štaviše.

Link to comment

ne kapiram najbolje zasto dylanu ne bi bilo mesta u lektiri. mislim drugo je pitanje da li lektira treba postoji uopste, ali ako se prave neke preporucene liste citanja, onda zasto da ne? mislim meni je uvek ono sto su radili bajec, albahari i ostali srpski "bitnici" na liniji etabliranja rok knjizevnosti bilo preterivanje ali moram da kazem da je cas u drugom razredu srednje skole (1982. godina) na kojoj je profanka pricala o jimu morrisonu ostao u secanju kao jedan od najboljih momenata mog formalnog obrazovanja. 

Link to comment

ne kapiram najbolje zasto dylanu ne bi bilo mesta u lektiri. mislim drugo je pitanje da li lektira treba postoji uopste, ali ako se prave neke preporucene liste citanja, onda zasto da ne? mislim meni je uvek ono sto su radili bajec, albahari i ostali srpski "bitnici" na liniji etabliranja rok knjizevnosti bilo preterivanje ali moram da kazem da je cas u drugom razredu srednje skole (1982. godina) na kojoj je profanka pricala o jimu morrisonu ostao u secanju kao jedan od najboljih momenata mog formalnog obrazovanja. 

 

Ne čitaš pažljivo. Šta će biti u lektiri je nebitno jer je skoro niko ne čita. Rokenrol, međutim, je po svojoj prirodi anti-lektira i ne uči se u školi. Kad počne da se uči u školi onda mu je stvarno odzvonilo.

Link to comment

Kao i u svakoj drugoj oblasti života - na onome ko je za to kompetentan.

 

Inače, da me ne bi odmah neko napao, samo da kažem da nemam ništa protiv nagrade Dilanu, jedino imam protiv te nagrade same po sebi.

pazi kad sam pretpostavio da se radi o nekom ko je kompetentan. kao sto neko ko je kompetentan dodeljuje nobelovu nagradu, recimo.

poenta onog sto sam pisao je bila nesto sasvim drugo, al ne da mi se zbilja gubiti vreme.

Link to comment

Ne čitaš pažljivo. Šta će biti u lektiri je nebitno jer je skoro niko ne čita. Rokenrol, međutim, je po svojoj prirodi anti-lektira i ne uči se u školi. Kad počne da se uči u školi onda mu je stvarno odzvonilo.

 

 

nije dylan odavno rokenrol i tu je problem sa tim sektaskim citanjem ove nagrade sto se to ne kapira. mislim samo da dodam da sam fundamentalno za ovu nagradu iako duboko verujem da je odluka izuzetno konzervativna po mnogo osnova. zato je dozivljavam kao nagradu za zivotno delo i generalno pocast jednoj grani americke umetnosti koja je toliko duboko prozeta sa literaturom da to daje smisao nagradi. 

Link to comment

nije dylan odavno rokenrol i tu je problem sa tim sektaskim citanjem ove nagrade sto se to ne kapira. mislim samo da dodam da sam fundamentalno za ovu nagradu iako duboko verujem da je odluka izuzetno konzervativna po mnogo osnova. zato je dozivljavam kao nagradu za zivotno delo i generalno pocast jednoj grani americke umetnosti koja je toliko duboko prozeta sa literaturom da to daje smisao nagradi. 

 

I dalje ne mogu da dokučim - zašto je rokenrolu potrebna ta počast? Da neće možda biti pre da je potrebna nama u ovom poznom životnom razdeblju™ i da bi mi, sa svojim godinama da povučemo rokenrol u naš sredovečni komformizam, penziju, starački dom i na kraju grob? Klinci neće nikada slušati ono što njihovi roditelji slušaju, mislim hoće, ali u Rusiji, na primer. Pustimo mlađima da žive taj rokenrol, kao što smo ga mi živeli, ako hoće.

 

Inače, uspeo si da protivurečiš sebi u istom postu - "nije dilan odavno rokenrol" i "počast jednoj grani američke umetnosti (rokenrolu dakle)", ne idu zajedno.

 

 

inace, kako vidim, dilan je i dalje nedostupan za novinare, ne volim nesto skandale i takoto, al bih voleo iskreno da iskulira nobelaru :)

 

+1 Mada, čini mi se da je tu yolo u pravu, u stvari, da li je neko odbio Nobelovu nagradu u poslednje vreme?

 

edit - aha, vidim da su drugi već odgovorili na ovo pitanje.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...