Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Interesantne vesti: https://www6.slac.stanford.edu/news/2017-12-12-scientists-discover-path-improving-game-changing-battery-electrode.aspx

 

Litijumske baterije koje se tretnuno proizvode imaju oko 50% teoretskog kapaciteta koje litijumske baterije mogu da imaju. Problem je u tome što kada se napravi baterija sa većim kapacitetom, elektrode brzo propadaju. Sada su naučnici sa Stanforda i iz Samsunga uspeli da tačno opišu fizički proces zbog kog se to dešava i kako taj proces može da se kontroliše. Rad je u objavljen u Nature Communications. Ukoliko zaista sada neko smisli efikasan način kontrole tog procesa, kapacitet litijumskih baterija bi mogao da se duplira.

Link to comment

Sada se očekuje odgovor Panasonica :)

 

Ako sam dobro informisan Tesla ima zajedničko ulaganje sa Panasonicom u američke pogone za izradu baterija, a ovih dana sam pročitao i da je Toyota sa njima napravila ugovor.

Takođe, sve najave koje u poslednje vreme stižu iz Toyote kažu da će ozbiljno napraviti zaokret ka vozilima na električni pogon.

Link to comment

@hazard овдашњи покушај заробљавања и складиштења CO2 је скоро био пропао. Метода се показала веома скупом, али има још наде. По новијим прорачунима то би могло бити доста јефтиније него што се мислило у почетку и рачунају до 2020 да би тотално заробљавање и складиштење могло почети. 

Edited by Simon
Link to comment

negde oko predstavljanja novog kamiona iz maskovih električnih snova (za koje eksperti kažu da je bilo dosta "light on details"), pojavilo se više članaka koji problematizuju jednu činjenicu o kojoj nije bilo reči na promociji, a koja bi potencijalno mogla da bude glavni limitirajući faktor za masovnije korišćenje ovih kamiona za transport, pogotovo na dužim relacijama. naime, smatra se da bi preteška baterija koju bi ovi kamioni morali da nose bitno redukovala njihov kapacitet u smislu količine/težine tovara koju bi mogli da prevoze. počela sam da čitam jer mi je jedno od predloženih rešenja bilo neobično - poboljšati aerodinamičnost i na taj način smanjiti potrošnju baterija i troškove, tako što će kamioni voziti u konvoju od, izračunali su, baš 7 komada.

https://www.technologyreview.com/s/609152/an-electric-semi-definitely-wont-workbut-seven-in-a-row-might/

rad od kog je sve počelo http://pubs.acs.org/doi/pdfplus/10.1021/acsenergylett.7b00432

Link to comment
negde oko predstavljanja novog kamiona iz maskovih električnih snova (za koje eksperti kažu da je bilo dosta "light on details"), pojavilo se više članaka koji problematizuju jednu činjenicu o kojoj nije bilo reči na promociji, a koja bi potencijalno mogla da bude glavni limitirajući faktor za masovnije korišćenje ovih kamiona za transport, pogotovo na dužim relacijama. naime, smatra se da bi preteška baterija koju bi ovi kamioni morali da nose bitno redukovala njihov kapacitet u smislu količine/težine tovara koju bi mogli da prevoze. počela sam da čitam jer mi je jedno od predloženih rešenja bilo neobično - poboljšati aerodinamičnost i na taj način smanjiti potrošnju baterija i troškove, tako što će kamioni voziti u konvoju od, izračunali su, baš 7 komada.

https://www.technologyreview.com/s/609152/an-electric-semi-definitely-wont-workbut-seven-in-a-row-might/

rad od kog je sve počelo http://pubs.acs.org/doi/pdfplus/10.1021/acsenergylett.7b00432

Jbg, onda je elektrčni voz bolje rešenje...
Link to comment

ustvari, u komentarima sam videla da nešto slično, tzv. road-train, već postoji i naročito su česti u australiji. momentalno sam zamislila situaciju u kojoj ti se takvo čudo ispreči na običnom putu.

 

hqdefault.jpg

 

pa ti pretiči.

Link to comment
On 16.12.2017. at 10:08 PM, hazard said:

+1

 

Aj da se osvrnemo na samo jednu tvrdnju...(iz nekog razloga ne mogu da radim copy-paste iz tog članka), da je količina štetnih gasova koje proizvede sam automobil samo 10-15% od ukupne emisije koje nastaje tokom proizvodnje i reciklaže. Procena Folksvagena. Prvo, najbolje da ću bilo šta da verujem bilo kome iz Folksvagena o emisiji štetnih gasova :lol: dokazani lažovi na tu temu. Drugo, šta su ovde ,,štetni gasovi"? Samo CO2 ili još nešto?

 

Dakle:

http://shrinkthatfootprint.com/electric-cars-green

 

 

 

Dakle tvrdnja iz članka da električni automobili ,,neće drastično smanjiti emisije štetnih gasova" je jednostavno - netačna. Sve naravno zavisi od toga od čega se pravi struja. Ali ako se struja dobija iz izvora koji sami ne emitiju štetne gasove onda električni automobili smanjuju emisiju za pola, čak i kada se uračunaju emisije tokom proizvodnje. Ima na gornjem liknu mapa po zemljama gde je na osnovu izvora električne energije za više zemalja izračunata emisija CO2 za električna vozila i vozila na fosilna goriva.

 

 

Zapravo to veoma mnogo zavisi od toga gde se automobil pravi i koliko dugo se vozi. Ako se recimo pravi u zemlji u kojoj se visoki procenat električne energije dobija iz termoelektrana, onda se zaista za njegovu proizvodnju prilično zagađuje vazduh. Onda je tu bitno i koliko se i kako koristi. S povećanjem kilometraže se svakako povećava i procenat zagađenja tokom eksploatacije. Ako je još reč o zemlji kao što je Srbija, gde se masovno sa dizela skidaju ili blokiraju katalizatori, dpf filteri i EGR ventili, onda zagađenje u toku upotrebe vozila postaje još veće.

Uglavnom, gradovi su svakako na dobitku čak i u najgorem slučaju, odnosno kada se auto malo koristi, a za njegovo pravljenje se uzima struja iz prljavih elektrana.

 

Kad ste već krenuli s kamionima, hajde da vidimo šta se sve tu radi oko struje:


 

Quote

 

Kompanija Tesla je prošle nedelje predstavila električni kamion pod nazivom Tesla Semi, a sada je poznato koliko će koštati.

Verzija Teslinog Semija s dometom od 300 milja (483 km) će koštati 150.000 dolara, dok će za verziju kamiona s dometom od 500 milja (805 km) morati da se izdvoji 180.000 dolara.

Postoji i "Founders Series" verzija, čija cena iznosi 200.000 dolara.

Većina kamiona s dizelskim motorima košta oko 120.000 dolara, a za njihovo održavanje i rad se godišnje izdvoje desetine hiljada dolara. Iz kompanije Tesla tvrde da će se zahvaljujući električnom Semi kamionu uštedeti više od 200.000 dolara u periodu njegovog životnog veka.

Kompanije već pokazuju interes za električni kamion. JB Hunt Transport Services, NFI Industries, Walmart, Loblaw i Meijer su već naručili kamione. Proizvodnja prvih Teslinih kamiona će početi 2019. godine.

 

tesla%20semi%20111111.jpg

 

http://auto.blog.rs/blog/auto/vesti/2017/11/26/teslin-elektricni-kamion-ce-kostati-150.000-i-180.000-dolara

Link to comment
On 12/24/2017 at 12:49 AM, beyoncé said:

ustvari, u komentarima sam videla da nešto slično, tzv. road-train, već postoji i naročito su česti u australiji. momentalno sam zamislila situaciju u kojoj ti se takvo čudo ispreči na običnom putu.

 

hqdefault.jpg

 

pa ti pretiči.

 

Ovo je PhotoShop, nemaju više od 4 prikolice, uključujući i onu na samom tegljaču.

Link to comment
6 hours ago, Yoyogi said:

 

Ovo je PhotoShop, nemaju više od 4 prikolice, uključujući i onu na samom tegljaču.

karikirati (tal. caricare tovariti, opteretii):
praviti karikature; unakaziti, nagrditi; preuveličavati izvesne osobine kod koga ili čega radi ismevanja

Link to comment

Mislim da ce kod tih kamiona  aerodinamika prikolica biti znacajan faktor koji moze da uspori i oteza masovno usvajanje. Trenutno su prikolice vecinom kockasti (geometrijska policija stop) kontejneri na tockovima uglavnom podeseni da omoguce multimodalni transport (brod - zeljeznica - cestovni prevoz), sa ogranicenom mogucnoscu aerodinamickog usavrsavanja. Kad kazem ogranicenu, mislim an postojece terminalske sisteme, a pogotovo utovar - istovar.

 

Primjetio sam na cestama budzevine na prikolicama poput onih suknji sa strane (kao one gumene protivkumulativne za tenkovske gusjenice) ili one klimave spojlere na zadnjim utovarnim vratima, ali ne znam koliko je to dovoljno dobro za "pravo" aerodinamicko poboljsanje. Bice interesantno vidjeti kako ce se to rijesavati uporedo sa poboljsavanjem baterija.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...