Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

1 hour ago, čekmeže said:

Realno, ima li potrebe za tvojim poslom?

 

Ne u formi u kojoj postoji sada. Da u nekoj drugoj formi.

I dalje treba postojati koordinacija izmedju lokalnog, regionalnog i federalnog nivoa.

A projektni menadzment ti treba ma sta da radis. 

 

Edited by noskich
Link to comment
14 minutes ago, Yoyogi said:

Troluješ bre. Mene sport ne zanima nikada nisam tamo kročio nogom da donosim svoja viđenja.

 

Ne zanima ni mene sport, takodje bas nikad nisam tamo bio. A samo odgovaram na ono sto me pitaju ovde na temi...

Link to comment

Nissan "Leaf" priključen na aparate, da se puni. Tomei Highway, Japan.

 

2017leafcharge01.jpg

 

Puni se sat vremena. To mora da se zakaže unapred, preko Interneta. Zamisli da 10 kola dođe na "Zmaj" pumpu i da se sva pune po sat vremena a pumpa jedna.

To već pobija samu stvarnost da imaš svoja kola i slobodu. Treba da tempiraš  kada možeš da kreneš i da ti baš na toj pumpi treba punjenje.

 

Ta su kola dobra za Havaje, Singapur, Hong Kong, kompaktne teritorije. U Singapuru je najveća daljina putem 40km.

 

 

 

 

Link to comment
5 minutes ago, Majo said:

Tako su u mogucnosti, verovatno je cena i visa. Btw, ionako za godinu dana u Singapuru nece biti vise dozvoljena prodaja automobila privatnim licima.

 

To što pričaš, ako si znao,  je verovatno licenca da kupiš kola. Država je ocenila koliko kola i parking mesta može da izdrži i za to izdala licence, po ceni od 10$.

A na aukcijama dostižu i 20-30 hiljada dolara. Nekada možeš da je kupiš za 1,000 dolara.

To što kažeš je ukidanje izdavanja novih licenci. Postojeće ostaju. Pa na aukciju ako ceniš da moraš da imaš kola, kupi je po aukcijskoj ceni.

Link to comment
On 14/12/2017 at 4:29 PM, ToniAdams said:

Ma da, video sam ih nekoliko, relativno su popularni izgleda. Neverovatno su malecki, bukvalno ko one formulice što smo vozili kao klinci. Deluje kao super opcija za 1 osobu po gradu, jedino nisam siguran da bih voleo da budem u njemu kad ga neki bahati hans u mecki od 2ipo tone i 600 konja zakuca.

 

znaci izgledaju i uzivo isto tako simpaticno kao i na fotkama :) pa moj koncept je da se zabrani vozenje takvih monstruma od 2,5 tone pa neka bahati hans ili mustafa ili jozo ili milisav to voze po autoputevima a po gradovima lepo ovakvi autici, bizikli i odlican javni prevoz, naravno hipsteri ce voziti izete i mesersmit autice ako imaju para da ih kupe jer su sada bas skupi ti mali oldtajmeri

Link to comment

+1

 

Aj da se osvrnemo na samo jednu tvrdnju...(iz nekog razloga ne mogu da radim copy-paste iz tog članka), da je količina štetnih gasova koje proizvede sam automobil samo 10-15% od ukupne emisije koje nastaje tokom proizvodnje i reciklaže. Procena Folksvagena. Prvo, najbolje da ću bilo šta da verujem bilo kome iz Folksvagena o emisiji štetnih gasova :lol: dokazani lažovi na tu temu. Drugo, šta su ovde ,,štetni gasovi"? Samo CO2 ili još nešto?

 

Dakle:

http://shrinkthatfootprint.com/electric-cars-green

 

Quote

It’s all about the juice
One of the most irritating things about articles discussing electric car emissions is the way it’s always very black and white.  In one corner you have the ‘zero emissions’ brigade and in the other the ‘worse than combustion engine’ crew.

But as ever, real life comes in shades of grey.

The reality is that even after you account for the bigger manufacturing footprint of an electric car it is all about the fuel mix of the power you use, the ‘juice’ if you will.

Using coal powered electricity electric cars do nothing to cut emissions, using natural gas electricity they’re like a top hybrid and using low carbon power they result in less than half the total emissions of the best combustion vehicle, manufacturing included.

 

 

Dakle tvrdnja iz članka da električni automobili ,,neće drastično smanjiti emisije štetnih gasova" je jednostavno - netačna. Sve naravno zavisi od toga od čega se pravi struja. Ali ako se struja dobija iz izvora koji sami ne emitiju štetne gasove onda električni automobili smanjuju emisiju za pola, čak i kada se uračunaju emisije tokom proizvodnje. Ima na gornjem liknu mapa po zemljama gde je na osnovu izvora električne energije za više zemalja izračunata emisija CO2 za električna vozila i vozila na fosilna goriva.

 

Dakle:

 

Quote

In coal heavy India, China, Australia and South Africa electric cars using grid power are just like typical gasoline vehicles, in the 25-30 MPGUS range.  In the UK, Germany, Japan and Italy they are as good as the best petrol hybrids, in the 45-50 MPGUS range. But in low carbon supply places like France, Brazil, Switzerland and Norway they are in a different league, averaging well beyond 100 MPGUS for equivalent emissions.

It is important to remember that the electricity you get might not match your national average for any number of reasons.  The night time intensity might vary, you might have solar panels or live in a country like the US, where the grid is actually a bunch of separate grids.  For example in Colorado a grid powered electric car is equivalent to about 30 MPGUS, whereas in California it’s up around 70 MPGUS.

For all the comparisons in this map the vehicle manufacturing of a gasoline car is just 40g CO2e/km compared to 70g CO2e/km for the electric vehicle.  This is because we have accounted for both a greater manufacturing footprint and lower lifetime mileage in an electric car.

 

Kada se uzme i da ima više emisija CO2 u proizvodnji električnih vozila, ako je izvor struje pretežno iz obnovljivih izvora ili nuklearki, ukupne emisije električnih vozila po km su drastično manje. Ako se struja pretežno proizvodi iz uglja, onda, kada se uzme u obzir proizvodnja, emisije su iste (dakle bez proizvodnje, u eksploataciji, električna vozila imaju niže emisije, ali se to kompenzuje višim emisijama tokom proizvodnje).

 

I sve te priče o ,,totalnoj emisiji štetnih gasova" promašuju jednu jako bitnu poentu: kod električnih vozila nema nikakvih emisija iz samog vozila. Emisije su negde drugde - iz termoelektrane npr. Što znači da je emisije lakše smanjiti u perspektivi sa električnim vozilima. Ako se npr. razvije praktična tehnologija za zarobljavanje CO2, ona će verovatno moći da se montira u termoelektrane ali ne i u svako vozilo sa motorom na unutrašnje sagorevanje. Ako imam flotu vozila na električni pogon, ja im u tom slučaju drastično smanjujem emisije po km ukoliko unapredim par termoelektrana - sa flotom klasičnih automobila na benzin i dizel ja to ne mogu. Isto tako ako neka zemlja pogasi termoelektrane i zameni ih nuklearkama, solarnih panelima, vetrenjačama, hidrocentralama itd. - emisija CO2 po km svim električnim vozilima na putevima automatski opada.

 

Drugim rečima, ja sa električnim vozilima imam mogućnost da im drastično smanjim emisiju CO2 bez da napravim ijednu modifikaciju na samom vozilu. Ako neko vozilo ima predviđeni životni vek od recimo 15 godina, i ako je električno, ono posle 7 godina može da emituje drastično manje CO2 po km nego na početku svoje ,,karijere" ukoliko je u međuvremenu ,,ozelenjena" proizvodnja električne energije kojom se napaja. Sa vozilom na unutr. sagorevanje to jednostavno nije moguće, ono ima od prvog do poslednjeg dana iste emisije CO2 po km, celih tih 15 godina, jedini način za unapređenje je prepravljenje vozila ili zamena novim, naprednijim.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...