Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

... sto je jos jedan pokazatelj da berza i realnost imaju malo sta zajednickog

 

kul je tesla, ali ona trenutno vredi vise od toyote. iako je ceo obrt tesle u 2019oj bio jednak profitu toyote... :wacko:

Link to comment
1 hour ago, Zverilla said:

... sto je jos jedan pokazatelj da berza i realnost imaju malo sta zajednickog

 

kul je tesla, ali ona trenutno vredi vise od toyote. iako je ceo obrt tesle u 2019oj bio jednak profitu toyote... :wacko:

Jedino što je Tesla.Inc malo više od proizvođača automobila i obuhvata i proizvodnju i skladištenje energije kao i autonomnu vožnju gde je svetlosnu godinu ispred konkurencije. Stoga mislim da investitori u Teslu itekako znaju šta je realnost.

Link to comment

Autonomna voznja im i ne ide bas tako dobro (iako su vjerovatno ispred konkurencije). Prije neki dan je bio video kako se tesla zakucava u prevrnuti kamion na autoputu. Oni tu autonomnu voznju baziraju na kamerama i radarima (radare su dodali poslije onog prvog smrtnog slucajacini mi se ali bez Lidara koji bi im u ovom slucaju pomogao da izbjegnu sudar.

Link to comment
On 10.6.2020. at 19:00, Luther said:

Jedino što je Tesla.Inc malo više od proizvođača automobila i obuhvata i proizvodnju i skladištenje energije kao i autonomnu vožnju gde je svetlosnu godinu ispred konkurencije. Stoga mislim da investitori u Teslu itekako znaju šta je realnost.

 

pa ne bas, Waymo (Google) je daleko ispred tesle.

 

Tesla ima sistem koji vozi po autoputu i zahteva paznju vozaca,

Waymo ima autonomne taksije (jos uvek sa vozacem, koji prati sistem u slucaju da nesto ode do vraga) koji voze ljude po gradovima, sto je osetno kompleksniji problem.

 

Ono gde tesla ima jasnu prednost je baterija i pogon, to se najbolje vidi po tome da novi elektro porse ne moze da se nosi sa teslom-s koja koristi platformu staru 7-8 godina.

 

Problem tesle i problem sa njenom suludom cenom na berzi je da njen posao ne skalira. To nije gugl da dodas jos 100 servera i dupliras kapacitet za malo para.

Proizvodnja automobila je intenzivna sto se tice kesa (skupe fabrike, mnogo radnika) i sto se tice vremena (treba napraviti fabrike, obuciti radnike, razraditi prodajnu i servisnu mrezu - gde recimo tesla bas zaostaje za tradicionalnim proizvodjacima). A dok tesla to radi, konkurencija ne spava i radi na svojim e-platformama i svom autonomnom sistemu za voznju (ili se udruzuje sa guglom, kao FCA)

Link to comment
2 hours ago, Zverilla said:

 

pa ne bas, Waymo (Google) je daleko ispred tesle.

 

Tesla ima sistem koji vozi po autoputu i zahteva paznju vozaca,

Waymo ima autonomne taksije (jos uvek sa vozacem, koji prati sistem u slucaju da nesto ode do vraga) koji voze ljude po gradovima, sto je osetno kompleksniji problem.

 

Ono gde tesla ima jasnu prednost je baterija i pogon, to se najbolje vidi po tome da novi elektro porse ne moze da se nosi sa teslom-s koja koristi platformu staru 7-8 godina.

 

Problem tesle i problem sa njenom suludom cenom na berzi je da njen posao ne skalira. To nije gugl da dodas jos 100 servera i dupliras kapacitet za malo para.

Proizvodnja automobila je intenzivna sto se tice kesa (skupe fabrike, mnogo radnika) i sto se tice vremena (treba napraviti fabrike, obuciti radnike, razraditi prodajnu i servisnu mrezu - gde recimo tesla bas zaostaje za tradicionalnim proizvodjacima). A dok tesla to radi, konkurencija ne spava i radi na svojim e-platformama i svom autonomnom sistemu za voznju (ili se udruzuje sa guglom, kao FCA)

Priznajem da nisam neki znalac na ovom polju ali ono nešto što sam pregledao se svodi na ovo:

-Tesla drži skoro 17% svetskog EV tržišta, a ako isključiš kineske proizvođače svi drugi zajedno su otprilike kao Tesla.

-Tesla drži 80% prodaje EV u USA.

-Tesla gradi fabrike (Kina, Nemačka) i povećava prodaju. Ne vidim ko još to radi, svi drugi kao nešto planiraju i najavljuju velike investicije ali ne izbacuju konkurentne i konkretne proizvode. Ne znam kako će pandemija na sve to uticati ali investitori očigledno imaju poverenje u poslovni model Tesle. I sam kažeš da ima prednost u onom što je najvažnije, baterija i pogon.

-Problem svih drugih velikih proizvođača je što ako znatno povećaju EV proizvodnju seku granu na kojoj sede, uništavaju vlastiti profitabilan biznis. Šta sa postojećim fabrikama, opremom, ljudima? To su ogromni, nezamislivi troškovi koje Tesla nema.

-Što se tiče autonomne vožnje, moguće je da je Waymo u nečemu ispred ali je tu i pitanje cene tehnologije (LIDAR bi trebalo da je skuplji). Pored toga:

 Tesla has more than 600,000 Tesla production vehicles on global roads, having collectively driven more than 3.2 billion kilometers (2 billion miles). Musk has thusly built up a level of experience with some autonomy features (SAE Level 2 and below, with prototype vehicles reaching Level 5) that's enviable in the car industry.

 Videćemo kako će se ovo dalje razvijati.

-Kao što sam pre rekao Tesla Inc. se bavi i proizvodnjom (solarni krov) i skladištenjem električne energije (powerpack, powerwall) preko svoje podružnice SolarCity (više od 15.000 zaposlenih) pa je i to deo cene akcije.

 

E sad moguće je da je tu i dosta hajpa, ili recimo u ovom turbulentnom trenutku investitori i nemaju neke pametne opcije usled opšte "pandemijske" neizvesnosti. Vreme će pokazati, ali ja ipak tipujem na Teslu.

 

Link to comment
36 minutes ago, Ras said:

Gerila strategija?

Ne znam na šta misliš. Ako je Guerrilla trading investment strategy to je za Forex. 

 

Sa druge strane Mask je pokopao, da li s pravom ili ne nemam pojma, tehnologiju gorivnih ćelija koja treba da bude u tim Nikola vozilima. https://observer.com/2020/06/tesla-elon-musk-mocks-nikola-hydrogen-fuel-cell-electric-vehicle/

Sa treće strane Ovi iz Nikole tvrde da imaju narudžbine u vrednosti od 10mlrd$ i da će im to prvo vozilo imati sledeće karakteristike:

Nikola, which like Tesla is named for the Serbian-American inventor, claims the truck will have a range of up to 600 miles thanks to a hybrid EV/hydrogen fuel-cell powertrain, and has a peak output of 906bhp and 980lb ft of torque. They say it can do 0-60mph in less than three seconds and tow more than 3.6-tonnes.

Sa četvrte strane za sada nemaju ni fabriku, nikada ništa nisu proizveli ni prodali i imaju 250 zaposlenih.

 

Ko je tu lud nemam pojma ali neko sigurno jeste.

Edited by Luther
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...