Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Proizvodjaci ekstremno rasirene naprave poznate kao mobilni telefon koliko znam jos uvek nisu uspeli da se dogovore oko standarizacije punjenja :fantom: 

 

Kod auta ce standardizacija tankovanjatm da dodje na red, da ima smisla, tek kada se pojavi efikasno tehnicko resenje elektricnog pogona: sa malim igracima poput Tesle od toga nema nista.

Veliki jesu dinosaurusi, inertni i ponekad glupi i kratkovidi, ali koliko je Tesla margina pokazuje njihova (ne)reakcija na samu pojavu Tesle: on nije vidjen ni kao tehnoloska ni kao trzisna pretnja.

Edited by namenski
Link to comment

pa ono, ima cela 2 aktuelna standarda sto se tice punjaca za mobitel, a svakako mozes svoj punjac da strpas u pederusu i poneses, sto sa ovim za kola bas i nije slucaj.

 

Link to comment

Dva standarda u smislu ulaza u telefon, pod uslovom da usb računamo kao jedan, a nisu svi još prešli na tip c. Šuška se da će i Apple da se oslobodi lightning-a i predje na usb c što bi bila dobra stvar. Ali nije stvar samo u ulazu, tu su standardi brzog punjenja, imaš Qualcomm i razne druge... A kod EV punjača je svakako brzina najbitnija.

Kad svemu tome dodaš wireless charging kome stremi industrija mobilnih telefona, a svakako će stremiti i EV stvar postaje znatno komplikovnaija...

Edited by mraki
Link to comment

Ima, ali je i za dostizanje te brojke bilo potrebno poprilicno vremena: mislim da je kod auta problem u tome sto jos niko ne zna sta ce, kako i koliko da se puni i da svi cekaju na neki bitan tehnoloski proboj koji ce da izmamuza trku, ali cemo cak i tada - skoro sigurno - da imamo prilike da gledamo borbu najmanje 2 sistema za prevlast na trzistu.

Mozda Tesla, na zalost, bude jedino zapamcen po tome sto je povukao nogu.

Onako usput, mislim da je Tesla napravio gresku u pristupu dizajnu: mi nismo ni svesni koliko ce izistinsko uvodjenje (efikasnog) elektropogona, skladistenja energije posebno, imati uticaja na dizajn automobila, a Tesla se u pristupu dizajnu drzao konvencionalne seme/izgleda.

Link to comment
28 minutes ago, namenski said:

Veliki jesu dinosaurusi, inertni i ponekad glupi i kratkovidi, ali koliko je Tesla margina pokazuje njihova (ne)reakcija na samu pojavu Tesle: on nije vidjen ni kao tehnoloska ni kao trzisna pretnja.

Nece bas biti da je tako:

 

The AlixPartners study finds that by 2023 a whopping $255 billion in R&D and capital expenditures is being spent globally on electric vehicles, and that some 207 electric models are set to hit the market by 2022,

 

https://www.alixpartners.com/media-center/press-releases/pile-up-awaits-auto-industry-investments-electric-autonomous-future-balloon/

 

Ovo je bukvalno borba za prezivljavanje I egsitencijalna kriza auto-industrije kao takve. A malo je reci da je Tesla bio simbol te revolucije, I sa elektricnim motorom I autopilot fukcionalnoscu. Doduse, I Kina tu ima izuzetno veliku ulogu, tamo je promidzba EV jos najdalje I odmakla. Dotle njemacka Big 3 unapredjuju (I "unapredjuju")  tzv. "zeleni dizel" :isuse:

Link to comment

Ja baš milsim da im je taj konvencionalni pristup dizajnu dosta doneo, i da je to bio najbolji način za ulazak u priču i približavanje EV širokim narodnim masama. Ne u smislu kupivine, jer je mnogima nepristupačan, već eto samo električnog automobila visokih performansi kao takvog, kao nečega što više nije sf.

Link to comment
9 minutes ago, Peter Fan said:

Nece bas biti da je tako:

 

The AlixPartners study finds that by 2023 a whopping $255 billion in R&D and capital expenditures is being spent globally on electric vehicles, and that some 207 electric models are set to hit the market by 2022,

 

https://www.alixpartners.com/media-center/press-releases/pile-up-awaits-auto-industry-investments-electric-autonomous-future-balloon/

 

Ovo je bukvalno borba za prezivljavanje I egsitencijalna kriza auto-industrije kao takve. A malo je reci da je Tesla bio simbol te revolucije, I sa elektricnim motorom I autopilot fukcionalnoscu. Doduse, I Kina tu ima izuzetno veliku ulogu, tamo je promidzba EV jos najdalje I odmakla. Dotle njemacka Big 3 unapredjuju (I "unapredjuju")  tzv. "zeleni dizel" :isuse:

Zanimljiva priča jako, pratim situaciju godinama ali očiglendo sve ide dosta sporije od očekivanog, ono što je najavljivano do 2020. se sad pominje kao 2025. i slično. Verovatno mnogi igrači na čelu sa nemačkom trojkom namerno odugovlače, što zbog same tehnologije, što zbog raznih drugih interesa...

Čini mi se da su sad više fokusirani na self driving sisteme nego na EV.

A i što bi žurili kad prodaja i ovako ide odlično, iz godine u godinu se obaraju rekordi. Bitno je samo da u momentu kad EV postanu neminovnost budu spremni, a verujem da će biti.

Edited by mraki
Link to comment
1 hour ago, mraki said:

Ma pratim sve to redovno, nisam pričitao baš ovaj članak, ali sam upoznat sa “šatorom” kao rešenjem za sporu proizvodnju.  Jednostavno ne vidim da će propasti tako lako iako veliki deo industrije a i medija, raznoraznih analitičara i eksperata sa Wall street-a navija za to. Ja navijam u suprotnom pravcu i da imam keša sad bih uložio u njihove akcije. Problem je donekle i sama pojava Elona Maska koji je postao svojevrstan rock star, pa bi mnogi koji i nemaju druge interese, prosto voleli da pukne iz tog razloga. 

 Jesu u ozbiljnom problemu ali svakako i vrede mnogo. Daleko od toga da su rupa bez dna, imaju ogroman potencijal, prodaja ide dobro, imaju problem sa proizvodnjom. Trenutni market cap im je 57 milijardi $. Za sad nemaju ni ozbiljnog konkurentra, sreća njihova te veliki igrači nisu još ušli na velika vrata u ovu trku jer bi im onda kraj bio izgledniji. Prosto, neko sa takvom tržišnom pozicijom ne može tek tako pasti, samo moraju osigurati serijsku proizvodnju i kvalitet iste, a ne vidim da je to neizvodljivo.

 

b1: da, tu postoji I spekulantski interes, nevezan sa samom kvalitetom proizvoda ili firme

b2: pa oni na svakom prodanom autu izgube ~$10K, to je definicija rupe bez dna. Da bi to doslo makar I do "pozitivne nule" treba da se ostvari prodaja od barem million vozila, a oni to ni u ludilu ne mogu ni u daljoj buducnosti

b3: prodaja zapravo stagnira, mislim da se od originalnog broja ljudi koji su rezervisali Model 3, brojka nije pomakla vise od 10-ak posto

b4; Porsche I BMW vec prodaju aute u istom segmentu, slicnih karakteristika I cijene

b5: pa to I jeste (bukvalno) $1B question: hoce li ovim tempom potrosnje novca doci tacku nelikvidnosti prije nego sto se proizvodnja I prodaja ubrza. Oni zavise od prodaje akcija I obveznica za dalje finansiranje razvoja I sirenje proizvodnje. A dovoljno je da samo jedan glavni dobavljac procijeni da je rizik previsok I da obustavi obustavu ili da zatrasi avansno placanje. U tom slucaju je Game Over.

Link to comment

Ne znam, mozda i to stoji, ali ja ne vidim bitne prodore, kako tehnoloske, tako i trzisne, a ne vidim ni neku posebnu paniku medju velikima: elektroauto je, sa sve Teslom, jos uvek igracka za bogatiji deo sveta, a neki drugi interesi jednostavno i jos uvek preovladjujuci.

 

1 minute ago, Peter Fan said:

Ovo je bukvalno borba za prezivljavanje I egsitencijalna kriza auto-industrije kao takve. A malo je reci da je Tesla bio simbol te revolucije, I sa elektricnim motorom I autopilot fukcionalnoscu. Doduse, I Kina tu ima izuzetno veliku ulogu, tamo je promidzba EV jos najdalje I odmakla. Dotle njemacka Big 3 unapredjuju (I "unapredjuju")  tzv. "zeleni dizel" :isuse:

U boldovanom je, cini mi se, kljuc problema, mada se ne slazem da je Tesla dogurao do simbola: oni nisu ni naceli, niti ih je interesovalo nista preko uletanja u problem - njihov uspeh je pre svega marketinski, nikako tehnoloski.

 

@mraki to jeste druga strana price, ali je propustena prilika da se uskoci u dizajnerske izazove koje ce doneti tehnoloski resen elektropogon. Od motora, preko transmisija, sistema kontrole, pa do za siroku publiku najvaznijeg - dizajna jer elektroauto otvara iz temelje nove mogucnosti ne samo izgleda auta, nego i samog auta kao koncepta koji poznajemo i sa kojim zivimo vec dobrano vise od 1 veka.

Link to comment

Pa imaš falcon wings, šta još hoćeš :lolol:

 

Šalu na stranu, slažem se sa tobom. Te korenite promene nas tek čekaju, više zbog self driving sistema nego zbog elektromotora.

Edited by mraki
Link to comment

Kod Tesle je samo pitanje da li Mask želi da održi "ekskluzivnost" ili je spreman da ide na popularizaciju pa da postane Apple među automobilima. Na početku je bilo indikacija da je ovo drugo, ali mi se čini da je promenio malo stav.

 

U narednih 10-15 godina nas čeka kolaps auto-industrije koja je sve samo ne spremna da se menja (videti pod VW grupa) i industrije auto-osiguranja (koja nema rešenje kako će da popuni rupu kad nestane MTPL u sadašnjem obliku). U oba slučaja će biti teškog državnog intervencionizma.

Link to comment
11 hours ago, mraki said:

Pa imaš falcon wings, šta još hoćeš :lolol:

 

Šalu na stranu, slažem se sa tobom. Te korenite promene nas tek čekaju, više zbog self driving sistema nego zbog elektromotora.

Meni taj self driving sistem deluje kao ozbiljna stranputica. Računam da ko ne voli da vozi koristi javni prevoz ili ga vozi neko drugi.

Link to comment

Self driving automobili su budućnost, i neće biti u vlasništvu pojedinaca nego firmi. Umesto normalnog auta koji veći deo vremena provodi parkiran, self-driving može da radi ceo dan bez prekida (osim vremena za dopunu, ali i to može da se reši induktivnim putevima). Kad svi automobili budu self-driving, smanjiće se i gužve i biće moguće povećati brzine svuda jer će oni održavati uvek jednaku udaljenost između sebe. Ne mogu da zamene javni prevoz, ali će sigurno zameniti taxije, limo servise i slično.

Link to comment

rece mi sestra danas kolika je cena benzina u cg. kad se nisam slogirala. ja kukam 3.7$ po galonu a kod nas je benzin 2.5x skuplji nego u usa

 

 

pa pitam jer se ne secam da sam videla ...ima li kod nas hibrida? prodaje li se tojota prius na primer ili neki drugi hibrid ili auto na elektricni pogon?

Link to comment

ima hibrida, ali...

recimo, RAV4 hibrid ima motor od 2500 kubika, pa je registracija užasko skupa, pa se opet ne isplati...


Uglavnom, bolji hibridi idu sa jakim motorima, a država ne da popust na registraciju za hibride...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...