Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Uz ogradu, nedostatak u svakom slucaju, da sam nepopravljivo konzervativan u navijanju za miris benzina/dizela, bice da je Tesla od pocetka bio promasen koncept, plod neopravdanog tehnoloskog i marketinskog entuzijazma pa i mesijanstva, pokusaj da se pomire babe i zabe.

Da se, naime, na napravu debelo ukorenjenu u nacin zivota i skoro do savrsenstva razvijenu kao sto je danasnji moderan klasicni automobil, primene merketinske metode koje ferceraju u oblastima u kojima se Muskovi snalaze kao riba u vodi, dakle razvoju informativnih tehnologija, ali i poprilicnom prodavanju magle.

Tesla nije startovao kao iole znacajan tehnoloski proboj, ponajmanje revolucija: od pocetka se radilo o napravi koja je gadjala poprilicno tanak sloj potencijalne klijentele i to pre kao fensi naprava u modi, a ne efikasno prevozno sredstvo sto automobil pre svega i jeste, na stranu poprilicni tehnicki kompromisi tamo gde im mesto nije.

S obzirom da je, sva je prilika, proslo vreme revolucionarnih tehnoloskih proboja koje bi napravili pojedinci u nekoj skrajnutoj garazi, danasnja usavrsavanja - mislim na automobil - plod su pre svega rada u velikim laboratorijama koje angazuju veliki broj ljudi, dok se tehnoloski pomaci mere milimetrima ili mililitrima ustedjenog goriva i to sa decenijama kao jedinicom mere: mesta za revolucionarne tehnoloske proboje jednostavno nema, cacka se po segmentima i cinjenica je da iz generacije u generaciju dobijamo sve usavrsenije naprave na 4 tocka, placajuci pri tom - kao potrosaci - cenu svim pratecim manipulacijama mocne auto industrije.

Briga za ekologiju je jedno: nesto sasvim drugo su ogromna i jos neiskoriscena trzista Afrike, Azije i Juzne Amerike koje su jos uvek otpad potrosaci automobila iz druge, pa i trece ruke, onih kojih se takozvani razvijeni svet ratosiljava i na kojima ce klasicni automobil pokretan SUS motorima tek da ostvari ozbiljne trzisne proboje, ali - mozda - i da dozivi svojevrsnu retardaciju u pravcu pojednostavljivanja konstrukcije i u svakom slucaju smanjivanja naduvenog odrzavanja i pratecih troskova: apsurd da se u drustvu u kome se od potrosaca ocekuje da svake 3 godine kupuje nov automobil kome se zarad marketinskih razloga daje petogodisnja pa i sedmogodisnja garancija, jednostavno ne moze da se odrzi, na stranu cinjenica da mamuzanje proizvodnje sve novih i novih modela skracuje zivotni vek modernog automobila na vremenske periode koji su koliko do juce bili nezamislivi i neprihvatljivi.

Automobil je preklasicnatm naprava, tehnoloski potomak jednog drugog vremena i na njega se ne mogu da primene marketinski i tehnoloski metodi koji se primenjuju u proizvodnji mobilnih telefona i besomucnom izbacivanju na trziste sve novijih i novijih modela, na stranu enormno akanje resursa koje automobilska industrija ne moze da izbegne.

Elektro auto ce morati da ceka ne moguci revolucionarni tehnoloski proboj, vezan pre svega za resenje problema skladistenja energije, nego rezultate rada ali i interesa velikih proizvodjaca i to korak po korak, nego opsti u neku ruku konsenzus oko cene potrebne da se uvede u masovnu proizvodnju i koriscenje: takozvani razvijeni deo sveta moze donekle da pospesi uvodjenje elektroautomobila zakonskim sredstvima, subvencijama i slicno, ali ni tamo nece biti moguce na ovom stepenu razvoja prevazici neke osnovne trzisne principe, kao sto je, na primer - sto vise za sto manje para.

Edited by namenski
Link to comment

@namenski

Na koje prodavanje magle, kada je Tesla u pitanju misliš?

 

Ne navijam da Tesla propadne, zbog čega bih? Naprotiv, sa simpatijama gledam na kompaniju koja je skrenula pažnju na električni automobil. Takođe, automobili su im lepi - bar Model S. Model X sam nedavno video na punjaču ispred Ikea rk, kao da sam video jednoroga. :)

 

Vodonik je moguće rešenje, kada je u pitanju skladištenje (konzerviranje) energije. Pri tom je pogon automobila i dalje električni.

 

Super su mi i hibridni automobili kakve radi Porsche , koji nudi maksimum performansi klasičnog pogona i električni pogon vrlo ograničenog dometa (50 km - dovoljno za na pijacu).

 

Super su mi i potpuno električni automobili kakav je I-Pace

 

Link to comment
3 minutes ago, Ras said:

Na koje prodavanje magle, kada je Tesla u pitanju misliš?

Jesam se malo preostro i neprecizno izrazio: radi se - pokusao sam to da objasnim - o pokusaju primene marketinskih postupaka u IT sektoru na jednu tako ukorenjenu i etabliranu, obaska konzervativnu klasicnu industriju kakva je automobilska.

Na to sam mislio kada sam pomenuo pokusaj ukrstanja baba i zaba, obaska sto nije isto praviti i prodavati automobile i Pay Pal.

Musk mozda jeste genije, ali bice da je tehnolosko mesijanstvo kakvo - imam utisak - on pokusava da promovise jednostavno promaseno, ako ne kao koncept(i), ono kao nemogucnost da se realizuju sa sadasnjim stanjem razvoja tehnologija i parama potrebnim za ma i milimetarske pomake.

Od Tesle do SpaceX-a: nema vise revolucionarnih i preko noci genijalnih tehnickih resenja, danas to na kasicicu moraju da rade vojske inzenjera i tehnicara, a ni Tesla i ni SpaceX nisu doneli nista revolucionarno novo, udaraju na modu i trendove da tako kazem :) 

 

4 minutes ago, Ras said:

Ne navijam da Tesla propadne, zbog čega bih? Naprotiv, sa simpatijama gledam na kompaniju koja je skrenula pažnju na električni automobil. Takođe, automobili su im lepi - bar Model S. Model X sam nedavno video na punjaču ispred Ikea rk, kao da sam video jednoroga. :)

Ne navijam ni ja, zasto bih :) 

Ali Tesla nije skrenuo paznju na elektricni automobil izuzetnim, revolucionarnim tehnoloskim probojima: bice da je presudno bilo muskovanje i prateci marketing.

Borba za elektricno auto vodi se u tisini, sa sve mnogim i tehnoloskim i etickim dilemama.

 

4 minutes ago, Ras said:

Super su mi i hibridni automobili kakve radi Porsche , koji nudi maksimum performansi klasičnog pogona i električni pogon vrlo ograničenog dometa (50 km - dovoljno za na pijacu).

 

Super su mi i potpuno električni automobili kakav je I-Pace

 

OK, i ja govoreci o elektricnom automobilu imam na umu i ostala alternativna resenja kao potpunu zamenu za SUS pogon.

A I-Pace je upravo tipican primer onoga o cemu sam: jos uvek igracka za neka razvijena drustva, odnosno njihove delove spremne da plate (i preplate) napravu koja je jos daleko od toga da bude privlacna delu sveta koji jos nije seo ni u polovan auto pa cak i onaj iz 3 ili 4 ruke.

Sto, naravno, ne znaci da je - i takav kakav je - korak napred, sad da li u pravom pravcu - videcemo.

To sto ga ja ne bih ni poklonjenog, sasvim je druga prica :) 

Link to comment

tesla je skrenuo pažnju na električni auto jer je napravio super automobil koji može da parira ostalim super automobilima po performansama, čak i da bude bolji u ubrzanju od mesta

- i ranije je bilo e-kola ali su ona imala domet do 120km i to ako se vozi 50 km/h, musk je samo ponudio preskup koncept koji ne pravi kompromise u dometu ili brzini i  na to zalepio premium cenu

- nastala je pomama u javnosti i među novinarima koji su izhayp-ovali teslu i to proglasili za budućnost i sada svi očekuju da i ostali svetski proizvođači izbace svoje modele...

- prošlo je 5+ godina od početka prodaje model s a i dalje nemamo u ponudi ono što 95% želi ili čime bi bili zadovoljni kola dimenzije astre ili golfa koja sa jednjim punjenjem mogu da pređu 400km koja mogu lako da dostignu 150km/h i koja će koštati isto ili čak i manje od aktuelnih benzinaca :happy:

Link to comment

@namenski - razumeo

 
8 minutes ago, gone fishing said:

- prošlo je 5+ godina od početka prodaje model s a i dalje nemamo u ponudi ono što 95% želi ili čime bi bili zadovoljni kola dimenzije astre ili golfa koja sa jednjim punjenjem mogu da pređu 400km koja mogu lako da dostignu 150km/h i koja će koštati isto ili čak i manje od aktuelnih benzinaca :happy:

Istina je da imamo električne automobile kakve opisuješ, osim što ih nemamo po povoljnoj ceni.

 

 

Link to comment
44 minutes ago, JozoMujica said:

Kako se šuška, Fiat bi trebalo u Kragujevcu uskoro da počne proizvodnju nekog električnog modela... :huh:

 

Mislim da su to samo glasine (ili nečija nadanja?) koje su se pronele u vreme kada je Markione obelodanio srednjeročne planove za FCA.

Pogledaj da, prema tim planovima sledi obnova serije 500, što uključuje i električni i eventualne hibridne modele.

 

 

Edited by Ras
Link to comment

Teško... Markione skoro predstavljao planove i reče da je u planu Fiat 500 kao potpuno električni automobil, a da je za Srbiji planiran nastavak proizvodnje (samo) 500L.

 

Inače, mislim da je Tesla sad već prevelika kompanija da bi propala. Mask se malo zaleće u prognozama i to će ih svakako koštati, ali teško da će propasti, u najgorem slučaju će ih dokapitalizovati neko veći. Verujem da bi izmedju ostalih Apple i Google jedva dočekali. Ali, koliko sam shvatio, zahuktala se malo proizvodnja tog modela 3 i nije više toliki problem.

Biće zanimljivo svakako kad nemačka trojka agresivnije udje u ovaj segment, a to bi trebalo da bude uskoro, mada se stalno pomeraju rokovi. Čudi me da još nisu izbacili nekog ozbiljnog konkurenta modelu S.

Možda i više od samih automobila i baterija me interesuje kako će rešiti problem infrastrukture i punjača, i tu je Tesla u velikoj prednosti.

Edited by mraki
Link to comment
2 hours ago, gone fishing said:

tesla je skrenuo pažnju na električni auto jer je napravio super automobil koji može da parira ostalim super automobilima po performansama, čak i da bude bolji u ubrzanju od mesta

Nije problem u performansama: one nikada nisu bile odlucujuce za uspeh neke autorevolucije: nije uporedivo zato sto je elektroauto nesto bitno drugacije, ali, samo primera radi, Ford Model T nije imao ni jedno jedino revolucionarno tehnicko resenje, ni jedan jedini tehnoloski proboj - samo je umesno i u pravom trenutku spakovao ono cime se u tom trenutku raspolagalo.

Isto vazi i za Minija i za sve ostale 'aj da kazem proboje u auto industriji.

Za one koje bas zanima, ima 1 dobra knjiga koju vredi potraziti na kioscima:

Electric_Automobile_America.jpg

 

 

Quote

- i ranije je bilo e-kola ali su ona imala domet do 120km i to ako se vozi 50 km/h, musk je samo ponudio preskup koncept koji ne pravi kompromise u dometu ili brzini i  na to zalepio premium cenu

Musk nije ponudio prakticno nista osim fensi igracke za klijentelu spremnu i sposobnu da ulozi poprilicno para u nesto sto - sa tacke gledista sirokih narodnih masa i raspolozive tehnologije - ne predstavlja nikakvo resenje problema prelaska sa SUS motora na alternativna resenja.

 

Quote

- prošlo je 5+ godina od početka prodaje model s a i dalje nemamo u ponudi ono što 95% želi ili čime bi bili zadovoljni kola dimenzije astre ili golfa koja sa jednjim punjenjem mogu da pređu 400km koja mogu lako da dostignu 150km/h i koja će koštati isto ili čak i manje od aktuelnih benzinaca :happy:

Necemo ni imati dok se ne ostvari izistinski tehnoloski proboj i rese tehnicki problemi: za njima dolaze ekonomski, eticki, pa - ako se bas hoce - i politicki.

Link to comment
1 hour ago, mraki said:

Inače, mislim da je Tesla sad već prevelika kompanija da bi propala. Mask se malo zaleće u prognozama i to će ih svakako koštati, ali teško da će propasti, u najgorem slučaju će ih dokapitalizovati neko veći. Verujem da bi izmedju ostalih Apple i Google jedva dočekali. Ali, koliko sam shvatio, zahuktala se malo proizvodnja tog modela 3 i nije više toliki problem.

Pa clanak koji sam gore postavio upravo o tome i govori: nisu rijesili proizvodnju na nivou kome treba, pa su pribjegli bukvalno stapu i kanapu. Ne mislim da ce bilo ko to da dokapitalizira jer je to trenutno rupa bez dna, vec je izgledniji scenario da bankrotira, pa da neki Kinezi™ eventualno kupe brand. Nema tu tehnologije koja manje vise nije ovladana kod vodecih proizvodjaca, eventualno mozda baterija. Ja bih volio da prezive, ali mislim da nece.

 

Inace, Musk jeste revolucionar (zamalo da kazem distruptor, sto je vjerovatno tacnije) jer sa Teslom  pomjerio granice sto se tice nacina prodajem izvedbe, dizajna, perfromansi i ocekivanja od elektricnog automobila. Sve prije Tesle su bili koncepti ili neke sklopocije koje su bile privlacene izuzetno malom krugu tehnicikih entusijasta, dok je on napravio elektricni auto privlacan masama.  A vizija o mrezi punjaca je itekako doprinijela buducem tempu usvajanja elektricnih auta. Da ne kazem da je maltene sam izgradio ekosistem, bez kojeg elektricni auti nemaju buducnost. 

 

Doduse, pritom je i dokazao da je nemoguce napraviti odrzivu autokompaniju prve klase preko noci, a to je lekcija koju su prosli i Japanci, i Korejanci, a trenutno je polazu Kinezi. Ipak je to skola koja se decenijama placa.

Link to comment

Ma pratim sve to redovno, nisam pričitao baš ovaj članak, ali sam upoznat sa “šatorom” kao rešenjem za sporu proizvodnju.  Jednostavno ne vidim da će propasti tako lako iako veliki deo industrije a i medija, raznoraznih analitičara i eksperata sa Wall street-a navija za to. Ja navijam u suprotnom pravcu i da imam keša sad bih uložio u njihove akcije. Problem je donekle i sama pojava Elona Maska koji je postao svojevrstan rock star, pa bi mnogi koji i nemaju druge interese, prosto voleli da pukne iz tog razloga. 

 Jesu u ozbiljnom problemu ali svakako i vrede mnogo. Daleko od toga da su rupa bez dna, imaju ogroman potencijal, prodaja ide dobro, imaju problem sa proizvodnjom. Trenutni market cap im je 57 milijardi $. Za sad nemaju ni ozbiljnog konkurentra, sreća njihova te veliki igrači nisu još ušli na velika vrata u ovu trku jer bi im onda kraj bio izgledniji. Prosto, neko sa takvom tržišnom pozicijom ne može tek tako pasti, samo moraju osigurati serijsku proizvodnju i kvalitet iste, a ne vidim da je to neizvodljivo.

 

Ako neko misli da je Tesla prodaja magle, neka prouči malo Faraday Future, da vidi šta je prazna priča. Navodno su opet opet u igri pošto su obezbedili neke dve milijarde... :D

 

@Toni Adams

Valjda su standardizovani punjači na nivou EU i Amerike, nisam siguran, ali daleko je to od rešenja problema  infrastrukture.

Edited by mraki
Link to comment

ok, nemam pojma pa pitam, znam da i u nemackoj i u holandiji vidjam mesta za punjenje, jedno sam, mislim, i kod nas video.

ako nisu standardizovani, onda jebo sve.

Link to comment

Tesla ima svoju mrežu superpunjača, koji su najbrži. Kod nas ih nema još, mada je bilo nekih najava. Najbliži je u Hrvatskoj. Navodno i ostali veliki proizvodjači ulažu ogroman keš u sopstvene. BMW je predstavljao neki sistem za punjenje odozdo, kao neka ploča na koju parkiraš. Praktično, ali nedovoljno razvijeno i brzo. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...