Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

pusti mi na pp u kojoj si banci..ili ovde ako hoces\
pa napisao sam ti vec, nepazljivi covece, kredit mi je u erste banci (nisam prezadovoljan njima ali nisam ni skroz nezadovoljan).inace, racun imam jos u rajfajzen banci (po mom iskustvu, ubedljivo najbolja banka), firma mi ima racune u komercijalnoj (losi) i rajfajzenu. racun sam imao godinama u sosijeteu (katastrofalno losi), racun za trgovinu hov mi je u a banci (mislim da su promenili ime jer su ih neki belgijanci kupili - to je smesna banka, ne pitaj me otkud tamo), a prckao sam nesto i sa folksbankom (losi).
Link to comment
pa napisao sam ti vec, nepazljivi covece, kredit mi je u erste banci (nisam prezadovoljan njima ali nisam ni skroz nezadovoljan).inace, racun imam jos u rajfajzen banci (po mom iskustvu, ubedljivo najbolja banka), firma mi ima racune u komercijalnoj (losi) i rajfajzenu. racun sam imao godinama u sosijeteu (katastrofalno losi), racun za trgovinu hov mi je u a banci (mislim da su promenili ime jer su ih neki belgijanci kupili - to je smesna banka, ne pitaj me otkud tamo), a prckao sam nesto i sa folksbankom (losi).
e pa ja sam u jednoj od tih pobrojanih banaka :)) Ali po mom skromnom isksutvu mogu ti reci da je vecina banaka manje vise ista, ali zaviis na koga naletis u toj banci, jer ima svega i svacega, nekima ja ne bi dve nacrtane ovce ostavio na cuvanje
Link to comment
e pa ja sam u jednoj od tih pobrojanih banaka :)) Ali po mom skromnom isksutvu mogu ti reci da je vecina banaka manje vise ista, ali zaviis na koga naletis u toj banci, jer ima svega i svacega, nekima ja ne bi dve nacrtane ovce ostavio na cuvanje
Iskreno, žaro, ja bih samo ponekima ostavio ovce na čuvanje... A pare ni većini od tih retkih...Meni, često, nije jasno koji su kriterijumi kada se ljudi zapošljavaju... Tu, u većini slučajeva, ima stvarno svačega...
Link to comment
Iskreno, žaro, ja bih samo ponekima ostavio ovce na čuvanje... A pare ni većini od tih retkih...Meni, često, nije jasno koji su kriterijumi kada se ljudi zapošljavaju... Tu, u većini slučajeva, ima stvarno svačega...
Cutim... Pazi, nije problem toliko u strucnosti, jer oni koji "nalaze" klijente jednostavno nis da kazem obavezni da znaju mnogo stvari, onaj ko ti odobrava kredit to treba da zna. Najveci debilitet je zaposliti ljude u analizu (risk) bez dana radnog isksutva, direktno sa fakulteta. Onda dodjes u situaciju da ti neko takav odbije kredit, zato sto eto racio necega u bilansima nije dobar, a klijenta u zivotu nije video, nije pricao, i tako...da ne sirim pricu dalje...
Link to comment

Kad se vec razvila diskusija o bankama, ima li neko info koja banka ``ima para`` (a da nije komercijalna) za kreditiranje srednjeg preduzeca, pri tome bi to za banku bio apsolutno novi klijent.

Link to comment
Cutim... Pazi, nije problem toliko u strucnosti, jer oni koji "nalaze" klijente jednostavno nis da kazem obavezni da znaju mnogo stvari, onaj ko ti odobrava kredit to treba da zna. Najveci debilitet je zaposliti ljude u analizu (risk) bez dana radnog isksutva, direktno sa fakulteta. Onda dodjes u situaciju da ti neko takav odbije kredit, zato sto eto racio necega u bilansima nije dobar, a klijenta u zivotu nije video, nije pricao, i tako...da ne sirim pricu dalje...
Oni koji "nalaze" klijenta bi trebali da znaju jako puno... A ono što ne znaju bi trebali da pitaju nekog ko zna, odmah, da klijent ne stekne utisak o profesionalnosti, kakav je stekao Ikar, ili kakav sam stekao ja...Ovo drugo je naravno ogroman debilitet, ali imaš tu još gomilu problema... Ti ljudi imaju takođe problema i sa pravnom stranom i njenim razumevanjem... Ja sam obišao par banaka u potrazi sa kreditom, i samo su u Erste uopšte razumeli o čemu pričam... Kasnije sam se zaposlio u jednoj od većih banaka, pa sam tamo ljudima iz riska jedva objasnio u čemu je stvar, sve sa bančinom pravnicom i advokatom pored sebe... I odobrenje mi se vuče već dva i po meseca, jer neki mamlaz, uprkos objašnjenju pravnika banke, neće da shvati šta je "specijalna punomoć"... Pa stalno se traže nove i nove punomoći, iako je na prvoj sve napisano tako da i kompletan debil može sve da razume... Mogu samo da zamislim šta bi bilo da sam običan klijent, a ne radnik banke...
Link to comment

ovo je topik o štednji a ja bih da pitam vas koji se razumete u banke, za kredit. doduše, postoji malo niže jedan o kreditima. pa ako vam nije mrsko, ja ne volim trolovanja, postaviću pitanje malo južnije a vi svratite, bacite pogled i dajte mišljenje.hvala.

Link to comment
Kad se vec razvila diskusija o bankama, ima li neko info koja banka ``ima para`` (a da nije komercijalna) za kreditiranje srednjeg preduzeca, pri tome bi to za banku bio apsolutno novi klijent.
Ne znam šta ti znači da nije komercijalna, ali mislim da bi ti Hypo Alpe-Adria izašla u susret ako imaš dobar projekat.
Link to comment

Nedelja štednje je taman uspela da pokrpi rupe nastale dizanjem štednih uloga prethodnih nedelja. Kako sada stvari stoje, banke su na nuli, ni vise ni manje u odnosu na ono sto su ranije imale. Videćemo kako će se stvari kasnije razvijati.što se tiče priče o deviznim rezervama i pitanja zašto se deo naših rezervi čuva u američkim dolarima i bankama, bitna stvar kojom se rukovode dileri u NBS koji upravljaju deviznim rezervama je diversifikacija rizika. Zato se rezerve ne čuvaju u jednoj valuti ili jednoj banci ili jednoj zemlji, pa je najprirodnije da deo njih bude i u američkim bankama i valuti. Govorim o depozitima u inostranim bankama.Vezano za rezerve u zlatu, kod nas se one kreću oko 7-8% dok je većina u hartijama od vrednosti i pomenutim depozitima. Mnoge evropske zemlje uopšte više nemaju zlato kao deo deviznih rezervi. S druge strane, Nemci recimo drže preko 80% svojih rezervi u zlatu pa ih to svejedno ne spašava posledica krize.

Link to comment
Oni koji "nalaze" klijenta bi trebali da znaju jako puno... A ono što ne znaju bi trebali da pitaju nekog ko zna, odmah, da klijent ne stekne utisak o profesionalnosti, kakav je stekao Ikar, ili kakav sam stekao ja...
Malo sam bio van diskusije. Mislio sam da oni sto prodaju kredite, ne moraju da znaju super bilansne pozicije, njihovo znacenje i bla bla bla. Naravno zavisi od same organizacije u banci, koliko se uopste vodi racunu o reci ljudi koji rade na terenu.Mislio sam upraov na to, i naravno da treba da znaju da klijentu odgovore, meni se prvom desava da na neka pitanja ne znam odgovor, ali zato ne lupim nego kazem, moram da proverim i sl. BOlje i tako nego da odvalim neku glupiost. Risk mene unistava, naravno da treba da su sumnjicavi, naravno da treba da pitaju, ali ne da pitaju pitanja koja veze nemaju sa zivotom .
Link to comment
Vezano za rezerve u zlatu, kod nas se one kreću oko 7-8% dok je većina u hartijama od vrednosti i pomenutim depozitima. Mnoge evropske zemlje uopšte više nemaju zlato kao deo deviznih rezervi. S druge strane, Nemci recimo drže preko 80% svojih rezervi u zlatu pa ih to svejedno ne spašava posledica krize.
Psolednje informacije u medijima govore da je reč o 2,5%. Mada, brojevi se uopšte ne slažu. 38% od onih 46 tona SFRJ je 17,5 tona, a ovih pomenutih 2,5% po sadašnjoj ceni je svega oko 11,5 tona.To što neke zemlje nemaju zlato - govori nam šta? Gordon Brown je prodajom više od polovine zlatnih rezervi oštetio državu za više od 10 milijardi dolara za ovih nekoliko godina. Rezerve u zlatu će dobiti na značaju, kako se kriza bude produbljivala i kako sve više valuta bude bilo ugroženo, mada moguće je da će se već neke odredbe "Breton Woods 2" sporazuma odnositi na zlato.Udeo dolara u rezervama će se smanjiti, iz razloga što mi sa USA ne trgujemo i što je to valuta koja će u budućnosti sigurno izgubiti status glavne svetske rezervne valute. Čini mi se da će princip da se u rezervama drže valute glavnih trgovinskih partnera, biti dominantan. Mnoge države najavljuju, a neke su već i počele da izbacuju dolar kao međusobno sredstvo plaćanja. Ako najviše uvozimo iz Nemačka, Italije i Rusija, onda ćemo morati i da imamo najviše evra i rublji u rezervi. Rusija je počela da šalje signale da će polako da počne u 2009. da prelazi na sistem u kome će glavni izvoznici energenata početi da traže rublje umesto dolara... Sličan princip najavljuje i Kina... Nekoliko latinoameričkih država je počelo da trguje isključivo u nacionalnim valutama poslednjih meseci... I tako...
Link to comment
  • 2 months later...
Od 31.01. se ukida porez na prihode od kapitala pa tako i na kamatu na deviznu štednju. Mera je privremena i važi do 31.12.2009.
"Građani u Srbiji od danas do kraja 2009. godine neće plaćati porez na ostvarenu kamatu devizne štednje u bankama. Zakonom o privremenom izuzimanju od oporezivanja određenih vrsta prihoda, koji od danas stupa na snagu, predviđeno je da se ove godine ne oporezuje kamata na devizne uloge, mada je ministarka finansija, Diana Dragutinović najavila mogućnost da se dejstvo ovog zakona produži i na narednu godinu, ukoliko ekonomska kriza bude duže trajala. Ovim zakonom je ukinuto i plaćanje poreza na kapitalne dobitke na prihod ostvaren prenosom i prodajom hartija od vrednosti. Ove mere bi trebalo da dodatno podstaknu građane na štednju u bankama i da povećaju trgovinu na Beogradskoj berzi."
Izvor: KamaticaDa li ovo obuhvata sve postojece uloge ( iz "nedelje stednje") ili se odnosi samo na nove? Edited by El Guapo
Link to comment

Mislim da se odnosi na sve. Ako se dobro secam banke su se tokom nedelje stednje zalile tokom nedelje stednje sto nije ukinut porez odmah a ne od 1. februara, jer ovako moraju da racunaju porez to 1. feb., a posle ne, umesto da se lepo za sve te uloge orocene na godinu dana uopste ne bakcu sa porezom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...