Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

listah temu, al nisam video da ti je neko odgovorio.U principu ne bi trebao da imas problema, ako ti ta nova nepokretnost svojom trzisnom vrednoscu adekvatno zamenjuje postojecu.
dobio sam vec odgovor ali svejedno hvala.mislim, ipak, da nisi bio bas precizan. koliko je meni poznato, vazno je da nekretnina svojom vrednoscu bude dovoljno velika da pokrije moj dug. naime, nekretnina na kojoj je hipoteka sad vredi 4 puta vise od kredita, i ja nemam nameru da je zamenim isto toliko vrednom. prosto zato jer nemam toliko vrednu nekretninu :) ipak, nekretnina na koju cu preneti hipoteku vredi vise od mog kredita. bar je vredela do ove aktuelne krize, videcemo sad sta ce reci procenjivac.ipak, hvala jos jednom.
Link to comment
ne kazem da nisi u pravu(osim u pojedinostima koje nisu bitne za ovu raspravu) ali jednostavno nije tvoj stil.Ako hoces direktno - mislim da je glupost teorija zavere od strane Ujka Sema. Nasa privreda jeste u kurcu, ali za to najmanje treba kriviti vlasnika pola Srbije. Treba kriviti ekonomski sistem i okruzenje, veliko neznanje na svim nivoima, neverovatnu zastitu bankarskog sistema na ustrb privrede i gradjana, nas mentalitet koji nas navodi na to da se bavimo ili da bar mastamo o stvarima gde preko noci treba da postanes milioner, a u proizvodnji toga nema, samoupravljanje i komunizam koji ne samo sto nije istorija, vec je ustaljeni nacin razmisljanja koji se podstice sistemski kroz zakone i kroz medije i tako unedogled.
Dodao bih i: nizak nivo direktnih stranih investicija, a katastrofalan kad se pogleda struktura i sta su od toga greenfield investicije.Pa onda državni monopoli, izvor visokih cena, nepfotabilnosti, idealni za korupciju i negovanje partitokratije.
Link to comment

to je ono sto sam pokusao da spakujem u "ekonomski sistem i okruzenje".Treba svakako dodati ogroman birokratski aparat, a za "visoke cene" nije odgovoran samo monopolski polozaj i neefikasnost javnih preduzeca, vec sve sto je navedeno.Nazalost danas svi pricaju o stednji gradjana, stednju i depozite privrede niko ne spominje. Razlog je jednostavan, cela privreda je toliko nelikvidna, da je to u ovom trenutku zastrasujuce.Ovo sa garantovanjem depozita u dinarskoj protivvrednosti, deluje veoma alarmantno.

Link to comment
dobio sam vec odgovor ali svejedno hvala.mislim, ipak, da nisi bio bas precizan. koliko je meni poznato, vazno je da nekretnina svojom vrednoscu bude dovoljno velika da pokrije moj dug. naime, nekretnina na kojoj je hipoteka sad vredi 4 puta vise od kredita, i ja nemam nameru da je zamenim isto toliko vrednom. prosto zato jer nemam toliko vrednu nekretninu :) ipak, nekretnina na koju cu preneti hipoteku vredi vise od mog kredita. bar je vredela do ove aktuelne krize, videcemo sad sta ce reci procenjivac.ipak, hvala jos jednom.
E vidis urpavo tu moze nastati problem. Jer ti si banci dao hipoteku koja vredi 4 puta vise od kredita, a sad hoces da im das hipoteku koja vredi manje. Kontas me? Nema vize iako ova vredi dva puta vise, smanjena je vrednost obezbedjenja. Pazi svuda u bankama imas 2 dela, prodaju i risk, posto ja radim u prvom delu, a znam kako risk razmislja, garantujem da ce tvom kred. referentu praviti probleme.
Link to comment
E vidis urpavo tu moze nastati problem. Jer ti si banci dao hipoteku koja vredi 4 puta vise od kredita, a sad hoces da im das hipoteku koja vredi manje. Kontas me? Nema vize iako ova vredi dva puta vise, smanjena je vrednost obezbedjenja. Pazi svuda u bankama imas 2 dela, prodaju i risk, posto ja radim u prvom delu, a znam kako risk razmislja, garantujem da ce tvom kred. referentu praviti probleme.
Reče mi jednom jedan pametan kolega : "Bankar voli da drži u rukama i pogaču i nož".Elem, nedelja štednje je na izdisaju, pokazalo se da ljudi dobro pamte prošla vremena u bankarstvu i reaguju na svaki signal nesigurnosti. Koga zmije ujede...Kod nas povučeno oko 10 milki, tržišno učešće nam je oko 1 posto pa vi sad vidite kako je prošao bankarski sektor u nedelji štednje...odoh na pivo.
Link to comment
E vidis urpavo tu moze nastati problem. Jer ti si banci dao hipoteku koja vredi 4 puta vise od kredita, a sad hoces da im das hipoteku koja vredi manje. Kontas me? Nema vize iako ova vredi dva puta vise, smanjena je vrednost obezbedjenja. Pazi svuda u bankama imas 2 dela, prodaju i risk, posto ja radim u prvom delu, a znam kako risk razmislja, garantujem da ce tvom kred. referentu praviti probleme.
jebi ga, ako zaista to planiraju da urade, ja cu lepo da uzmem drugi kredit i refinansiram postojeci. kostace me, naravno, izgubicu nesto para ali ne vidim kako se to moze isplatiti mojoj trenutnoj banci.btw, moja hipoteka koju sam im dao ne kosta 4 puta vise od kredita. moja hipoteka kosta tacno onoliko koliko kosta moj kredit i to u njoj vrlo jasno pise. nekretnina kosta 4 puta vise od moje hipoteke. ti bi kao neko ko radi u banci morao da vodis racuna o toj razlici.tacno je da ce vrednost obezbedjenja biti smanjenja ali ce moj LTV racio, koji je vazan za visinu kamate ostati isti. tako da zaista ne vidim da mi mogu napraviti problem. a ako to urade, kao sto rekoh, uzecu drugi gredit da refinansiram postojeci (naprimer ovaj je bez administrativnih troskova), a moja banka ce izgubiti klijenta.
Link to comment
Reče mi jednom jedan pametan kolega : "Bankar voli da drži u rukama i pogaču i nož".Elem, nedelja štednje je na izdisaju, pokazalo se da ljudi dobro pamte prošla vremena u bankarstvu i reaguju na svaki signal nesigurnosti. Koga zmije ujede...Kod nas povučeno oko 10 milki, tržišno učešće nam je oko 1 posto pa vi sad vidite kako je prošao bankarski sektor u nedelji štednje...odoh na pivo.
nasi ljudi ne reaguju samo na secanje na dafinu i jezdu nego i na gotovo neverovatan stepen bahatosti i primitivnosti primetan kod znacajnog broja bankarskih sluzbenika u aktuelnim bankama. ja sam, sto privatno, sto poslovno, koristio usluge 6 banaka u srbiji od 2000. godine i samo sam delimicno bio zadovoljan uslugama dvaju od njih (prilikom jurenja stambenog kredita imao sam razgovore sa sluzbenicima jos 3-4 - za neke od njih me prosto sramota kad se setim o kakvim se pajserima radilo). mnogi ovdasnji bankarski sluzbenici jos uvek imaju ogroman problem da shvate da oni ne udeljuju milost, vec prodaju pare, koje sam ja kao musterija, poput svih drugih musterija, spreman adekvatno da platim. dalje, nivo neznanja je fascinantan. ja sam laik, nisam nikad studirao ekonomiju ali sam se, logicno, u procesu podizanja stambenog kredita informisao koliko je to god bilo u mojoj moci. ispostavilo se da je to moje informisanje (realno mizerno mala kolicina znanja) za neke od nesrecnika koji su me primali nedohvatljivi ideal kojem se oni u svojim profesionalnim karijerama nece nikada pribliziti.da sumiram, nije problem samo u bankama, ima nesto i u bankarima.
Link to comment
jebi ga, ako zaista to planiraju da urade, ja cu lepo da uzmem drugi kredit i refinansiram postojeci. kostace me, naravno, izgubicu nesto para ali ne vidim kako se to moze isplatiti mojoj trenutnoj banci.btw, moja hipoteka koju sam im dao ne kosta 4 puta vise od kredita. moja hipoteka kosta tacno onoliko koliko kosta moj kredit i to u njoj vrlo jasno pise. nekretnina kosta 4 puta vise od moje hipoteke. ti bi kao neko ko radi u banci morao da vodis racuna o toj razlici.tacno je da ce vrednost obezbedjenja biti smanjenja ali ce moj LTV racio, koji je vazan za visinu kamate ostati isti. tako da zaista ne vidim da mi mogu napraviti problem. a ako to urade, kao sto rekoh, uzecu drugi gredit da refinansiram postojeci (naprimer ovaj je bez administrativnih troskova), a moja banka ce izgubiti klijenta.
ikar ostaje ikar. ALi ajde mis amo objasni bold. Nema tu kosta, i sl. Kad si uzimao kredit, bez obzira koliko, trazeno je od tebe da se uspostavi hipoteka na nepokretnosti. Procenjena vrednost mora da bude veca 30 ili 50% od dobijenog kredita,naravno u zavisnosti dal si dao ucesce za kredit. Taj kredit u SOGE je mnogo mnogo skup, i ne veruj u to da nema administrativnih troskova, banka mora negde da naplati rizik fiksnih rata tokom trajanja rate kredita. LTV racio nema veze sa kamatnom stopom ikare, LTV racio odredjuje premiju nacionalne korporacije, i on se utvrdjuje na dva nacina u zavisnosti, dal se stavlja hipoteka na stan koji se kupuje ili na nesto drugo.Edit: pusti mi na PP gde si sa stambenim kreditom Edited by žaro
Link to comment
ikar ostaje ikar. ALi ajde mis amo objasni bold. Nema tu kosta, i sl. Kad si uzimao kredit, bez obzira koliko, trazeno je od tebe da se uspostavi hipoteka na nepokretnosti. Procenjena vrednost mora da bude veca 30 ili 50% od dobijenog kredita,naravno u zavisnosti dal si dao ucesce za kredit. Taj kredit u SOGE je mnogo mnogo skup, i ne veruj u to da nema administrativnih troskova, banka mora negde da naplati rizik fiksnih rata tokom trajanja rate kredita. LTV racio nema veze sa kamatnom stopom ikare, LTV racio odredjuje premiju nacionalne korporacije, i on se utvrdjuje na dva nacina u zavisnosti, dal se stavlja hipoteka na stan koji se kupuje ili na nesto drugo.Edit: pusti mi na PP gde si sa stambenim kreditom
zaro, ti si meni, bez ikakvog zezanja, drag forumas. ali ja imam vrlo ozbiljan razlog da sumnjam u tvoju strucnost. ti si svojevremeno na forumu demonstrirao nepoznavanje elementarnih stvari tvrdeci (parafraziram) da je akcija kompanije X koja kosta 20.000 dinara preskupa jer se akcije kompanije Y, koja je bolja od kompanije X, mogu kupiti za samo 2.000 dinara. ostavljam mogucnost da si u medjuvremenu nesto naucio ali te molim da razumes moju skepsu.hteo sam da kazem "hipoteka vredi", ne "hipoteka kosta". no, da krenem redom:tacno je, pogresio sam sto se tice LTV racija, od njegove velicine zavisi kolika je premija nkosk-a, ne kamatna stopa. moj propust, izvinjavam se. medjutim, koliko se secam (mrzi me sad da prekopavam po papirima), njegova velicina ima veze samo sa tim koliki je odnos iznosa kredita i vrednosti nekretnine na koju se uspostavlja hiopteka. sto je taj odnos (ltv racio) manji, to je i premija nkoska-a manja.procenjena vrednost ne mora da bude 30% ili 50% veca. mozda u tvojoj banci mora, u mojoj ne mora, a ne mora i u jos nekim drugim (inace, ja sam vec napisao u nekom od ranijih postova, kredit mi je u erste banci). u mojoj su trazili da procenjena vrednost bude 10% veca od visine mog kredita, to jest, trazili su ucesce od 10%. kad sam obezbedio znatno skuplju nekretninu kao hipotekarno obezbedjenje, logicno, nisu trazili nikakvo ucesce. u principu, hipoteka, ispravi me slobodno ako gresim, sluzi da banka dobije garanciju da ce moci naplatiti svoj dug ako ja ne budem u mogucnosti da ga otplacujem. to ce reci da banka ima pravo da naplati tacno onoliko koliko ja dugujem, ni manje ni vise, nakon sto putem prikupljanja ponuda proda nekretninu nad kojom je usostavljena hipoteka. dakle, banci je vazno da prodajom nekretnine moze naplatiti svoj dug jer ako prodajom ozezbedi 10 puta vise od iznosa duga, nece moci uzeti za sebe te pare. je li sad jasno sta sam hteo da kazem boldovanim?sto se soge kredita za refinansiranje sa fiksnom kamatom tice, njega sam bezveze uzeo kao primer. imaju oni i varijantu sa varijabilnom kamatom, kao i mnoge druge banke. i taj kredit nije nista znacajno niti skuplji niti jeftiniji od drugih. ja zaista ne znam sta da kazem na tvoje verovanje da ce se oni od rizika fiksne kamate obezbediti nabijanjem presmesno nebitnih admiistrativnih troskova. da sam ja tvoja potencijalna musterija i da dodjm kod tebe i pitam te sta moze da mi ponudi tvoja banka sto ce biti bolje od sosijete varijante sa fiksnom kamatom (o kojoj nemam nikakav stav, samo je koristim ovde kao primer), a ti mi kazes kako je to bezveze i kako su tu admin troskovi astronomski, ja bih istog trena trazio da me primi neko drugi.i nemoj odmah da se ljutis.
Link to comment
zaro, ti si meni, bez ikakvog zezanja, drag forumas. ali ja imam vrlo ozbiljan razlog da sumnjam u tvoju strucnost. ti si svojevremeno na forumu demonstrirao nepoznavanje elementarnih stvari tvrdeci (parafraziram) da je akcija kompanije X koja kosta 20.000 dinara preskupa jer se akcije kompanije Y, koja je bolja od kompanije X, mogu kupiti za samo 2.000 dinara. ostavljam mogucnost da si u medjuvremenu nesto naucio ali te molim da razumes moju skepsu.hteo sam da kazem "hipoteka vredi", ne "hipoteka kosta". no, da krenem redom:tacno je, pogresio sam sto se tice LTV racija, od njegove velicine zavisi kolika je premija nkosk-a, ne kamatna stopa. moj propust, izvinjavam se. medjutim, koliko se secam (mrzi me sad da prekopavam po papirima), njegova velicina ima veze samo sa tim koliki je odnos iznosa kredita i vrednosti nekretnine na koju se uspostavlja hiopteka. sto je taj odnos (ltv racio) manji, to je i premija nkoska-a manja.procenjena vrednost ne mora da bude 30% ili 50% veca. mozda u tvojoj banci mora, u mojoj ne mora, a ne mora i u jos nekim drugim (inace, ja sam vec napisao u nekom od ranijih postova, kredit mi je u erste banci). u mojoj su trazili da procenjena vrednost bude 10% veca od visine mog kredita, to jest, trazili su ucesce od 10%. kad sam obezbedio znatno skuplju nekretninu kao hipotekarno obezbedjenje, logicno, nisu trazili nikakvo ucesce. u principu, hipoteka, ispravi me slobodno ako gresim, sluzi da banka dobije garanciju da ce moci naplatiti svoj dug ako ja ne budem u mogucnosti da ga otplacujem. to ce reci da banka ima pravo da naplati tacno onoliko koliko ja dugujem, ni manje ni vise, nakon sto putem prikupljanja ponuda proda nekretninu nad kojom je usostavljena hipoteka. dakle, banci je vazno da prodajom nekretnine moze naplatiti svoj dug jer ako prodajom ozezbedi 10 puta vise od iznosa duga, nece moci uzeti za sebe te pare. je li sad jasno sta sam hteo da kazem boldovanim?sto se soge kredita za refinansiranje sa fiksnom kamatom tice, njega sam bezveze uzeo kao primer. imaju oni i varijantu sa varijabilnom kamatom, kao i mnoge druge banke. i taj kredit nije nista znacajno niti skuplji niti jeftiniji od drugih. ja zaista ne znam sta da kazem na tvoje verovanje da ce se oni od rizika fiksne kamate obezbediti nabijanjem presmesno nebitnih admiistrativnih troskova. da sam ja tvoja potencijalna musterija i da dodjm kod tebe i pitam te sta moze da mi ponudi tvoja banka sto ce biti bolje od sosijete varijante sa fiksnom kamatom (o kojoj nemam nikakav stav, samo je koristim ovde kao primer), a ti mi kazes kako je to bezveze i kako su tu admin troskovi astronomski, ja bih istog trena trazio da me primi neko drugi.i nemoj odmah da se ljutis.
Prvo ne ljutim se. Drugo, sto se tice tih procenjenih vrednosti,ako se dobro secam bilo je pitanje DDOR-a, ali to je sada nebitno, nisam dobro objasnio sta sam zeleo da kazem, ali tvoje je pravo da sumnjas. I relativno imam malo godina, tako da ja moju strucnost jos uvek gradim.Dao sam primer 30% ili 50%. Veruj mi ikare u ovom momentu svaka banka ce traziti da procenjena vrednost bude i duplo veca od kredita a ne 10%. Tih 10% je i kod nas bilo standardno ako postoji ucesce u kreditu, ali kazem ti sada je to malo drugacije. Banka u slucaju nedaj boze prodaje nepokretnosti, podmiruje sve svoje troskove, a ostatak ide klijentu. Sad je jasno sto si ti hteo da kazes boldovanim, a jel tebi jasno, da banka voli vise da proda nesto sto vredi 10x vise od kredita jer je sigurna da ce to prodati da podmiri svoje troskove, a ne nesto sto vredi 1.5x puta vise gde se moze desiti da ne moze da proda iz prvog puta, pa ni iz drugog i onda se dolazi u problem. Jel tebi sad jasno sta sam ja hteo da kazem?Nemas pojma koliko banka moze da zaradi na razne provizije, odrzavanje racuna, i slicno. AKo ti je recimo obrada kredita 2% a negde 0.5% na iznose od 100.000 EUR razlika je ogromna. Zaboravih ti reci za LTV racio, on odredjuje premiju NKOSK-a, ako pod hipoteku ide ono sto se kupuje, onda se u odnos stavlja iznos kredita/vrednost iz kupopordajnog ugovora, a ako se stavlja nesto drugo iznos kredita/procenjena vrednost tog objekta. Edited by žaro
Link to comment
Prvo ne ljutim se. Drugo, sto se tice tih procenjenih vrednosti,ako se dobro secam bilo je pitanje DDOR-a, ali to je sada nebitno, nisam dobro objasnio sta sam zeleo da kazem, ali tvoje je pravo da sumnjas. I relativno imam malo godina, tako da ja moju strucnost jos uvek gradim.Dao sam primer 30% ili 50%. Veruj mi ikare u ovom momentu svaka banka ce traziti da procenjena vrednost bude i duplo veca od kredita a ne 10%. Tih 10% je i kod nas bilo standardno ako postoji ucesce u kreditu, ali kazem ti sada je to malo drugacije. Banka u slucaju nedaj boze prodaje nepokretnosti, podmiruje sve svoje troskove, a ostatak ide klijentu. Sad je jasno sto si ti hteo da kazes boldovanim, a jel tebi jasno, da banka voli vise da proda nesto sto vredi 10x vise od kredita jer je sigurna da ce to prodati da podmiri svoje troskove, a ne nesto sto vredi 1.5x puta vise gde se moze desiti da ne moze da proda iz prvog puta, pa ni iz drugog i onda se dolazi u problem. Jel tebi sad jasno sta sam ja hteo da kazem?Nemas pojma koliko banka moze da zaradi na razne provizije, odrzavanje racuna, i slicno. AKo ti je recimo obrada kredita 2% a negde 0.5% na iznose od 100.000 EUR razlika je ogromna. Zaboravih ti reci za LTV racio, on odredjuje premiju NKOSK-a, ako pod hipoteku ide ono sto se kupuje, onda se u odnos stavlja iznos kredita/vrednost iz kupopordajnog ugovora, a ako se stavlja nesto drugo iznos kredita/procenjena vrednost tog objekta.
sve je jasno zaro i ja se slazem sa svime sta si napisao. ja samo da dodam da nece ni ova kriza potrajati vecno i da ja mogu i da sacekam malo sa ovim sto radim (to jest moji prijatelji koji su mi tako velikodusno ustupili svoju imovinu da na nju ustupim hipoteku mogu da sacekaju, nije im problem). medjutim ovaj nas mali razgovor sad pokazuje jednu vaznu stvar, a to je da nista nije u kamenu isklesano i da se banka i klijent mogu dogovoriti. nazalost, kod nas to jos uvek gomila bankarskih sluzbenika ima ogroman problem da razume. ja sam mislio da su to matori sluzbenici sa sobom poneli lose navike iz propalih beobanke, jugobanke i slicnih, medjutim, uverio sam se da je i kod mladjih slicna situacija.
Link to comment

E ii ono sto je najvaznije sam zaboravio.. svojim klijentima nikada ne govorim protiv ni o konkurenciji. Takodje ih upoznam sa svim mogucim troskovima sa kojima ce se susresti...I verovatno ovaj deo posta oko kvaltieta bank. sluzbenika se odnosi i na mene, ali opet to je tvoje misljenje.

Link to comment
E ii ono sto je najvaznije sam zaboravio.. svojim klijentima nikada ne govorim protiv ni o konkurenciji. Takodje ih upoznam sa svim mogucim troskovima sa kojima ce se susresti...I verovatno ovaj deo posta oko kvaltieta bank. sluzbenika se odnosi i na mene, ali opet to je tvoje misljenje.
naravno da se ne odnosi jer jos nisam bio kod tebe :D
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...