Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

Ok, baratala sam sa starim podacima o deviznim rezervama dok je evro bio jaci. Nadjoh da su devizne rezerve NBS 9.4 milijarde evra, a ukupne rezerve Srbije 10.3. Moram dalje da rondam da nadjem to za otplatu sledece godine. Regulacija je takva da keritrejder ne moze da napadne dinar, a trebalo bi da idemo ka tome da se ukinu sve kapitalne kontrole i da se uvede puna konvertiilnost dinara. Samo nam tekuce prilike ne idu na ruku. Moje pitanje i dalje stoji. Sta je to sto bi NBS sada trebalo da uradi a ne radi?
Kaži nam, molim te, malo više o regulaciji.Evo linka :D
On je istakao da je jedini pokazatelj po kojem je Srbija u boljoj poziciji nego okolne zemlje je taj što kratkoročan dug koji sledeće godine stiže na naplatu iznosi oko 50 odsto deviznih rezervi, dok zemlje u okruženju imaju oko 100 odsto. On je, međutim, napomenuo da to važi samo za sledeću godinu.
Po sistemu, mi smo se kasnije zadužili, kasnije će da patimo.Moj stav je da se ovom lavovskom borbom za jak dinar i daljim zaduživanjem, kod MMF-a, ili nekog drugog, ništa suštinski ne rešava. Samo se saniraju posledice, ne leče se uzroci i strukturni problemi ostaju isti - inferiorna realna privreda. To će se još bolje videti i u životu i na papiru, kada "zakažu" finansijski i trgovinski sektor.
Link to comment
a jel se zna gde se nalaze te nase rezerve? maestro dinkic je pre 3-4 godine sa ponosom pricao da su nam rezerve u dolarima.
Većina je u obaveznicama - nemačkim, pa američkim.Evo je evidencija koju vodi američki Trezor za nas. Nešto oko 2 milijarde dolara. Znači dolari su diretno kod američke države, dok je sa evrima situacija drugačija - deo je i kod komercijalnih banki (Siti, UBS, ING, Rabobank, HSBC, Dojče, Komerc). Opet veći deo u hartijama od vrednosti. Deo u zlatu i ostalim valutama je skoro zanemarljiv. Edited by Brrr
Link to comment

logika odbrane kursa je sasvim ok.Ukoliko pocne kurs da divlja svi oni koji primaju platu u dinarima a koji su se zaduzili sa deviznim predznakom (a takvih je vecina) imace ozbiljne probleme da servisiraju kredite.Mnogi ce odustati, pa ce se na trzistu naci veliki broj nekretnina koje su trenutno dati kao kolaterali. Ovo dalje dovodi do pada cene nekretnina i nemogucnosti da banke unovce svoje asete.Ovo ujedno moze dovesti do kolapsa bankarskog sistema.Dakle odbrana kursa sprecava Madjarski ili recimo Islandski scenario. Sto bi moja baba rekla : tamo je djavo dosao po svoje. Nerealno visoka zaduzivanja gradjanstva i poprilicno lagodan zivot konacno pocinju da se naplacuju.Usput budi receno, upravo je visoka profitabilnost bankaskog sektora jedan od glavnih uzroka ovakvog katastrofalnog stanja nase privrede.Vinska ipak ti ne verujem da si ti ovo pisala :)

Edited by Tabasko Pit
Link to comment
Vinska ipak ti ne verujem da si ti ovo pisala :)
Pokušavam da skontam u čemu je vic, ali mi ne polazi za rukom. Ako misliš da fulam u nekom rezonu, kaži, pa da se pofajtamo.
Link to comment

ne kazem da nisi u pravu(osim u pojedinostima koje nisu bitne za ovu raspravu) ali jednostavno nije tvoj stil.Ako hoces direktno - mislim da je glupost teorija zavere od strane Ujka Sema. Nasa privreda jeste u kurcu, ali za to najmanje treba kriviti vlasnika pola Srbije. Treba kriviti ekonomski sistem i okruzenje, veliko neznanje na svim nivoima, neverovatnu zastitu bankarskog sistema na ustrb privrede i gradjana, nas mentalitet koji nas navodi na to da se bavimo ili da bar mastamo o stvarima gde preko noci treba da postanes milioner, a u proizvodnji toga nema, samoupravljanje i komunizam koji ne samo sto nije istorija, vec je ustaljeni nacin razmisljanja koji se podstice sistemski kroz zakone i kroz medije i tako unedogled.

Edited by Tabasko Pit
Link to comment
logika odbrane kursa je sasvim ok.
Ni ja ne kažem da je loše - dobro je pre svega za one u Srbiji koji su se zadužili u stranim valutama i za strance koji su investirali u Srbiju. Ja samo kažem da je to "borba sa vetrenjačama" i da na duži rok nije dobro za realnu privredu, samim tim i za većinsku Srbiju. Da li će trenutne mere samo odložiti krah i samim tim ga produbiti, ili će uspeti nešto suštinski da reše, videće se tek u budućnosti i samim tim uopšte nema svrhe da se ubeđujemo, jer će jedni biti u pravu, a drugi neće. Ako se pokaže da nisam u pravu, prva ću doći i reći - bili ste u pravu, nepotrebno sam "mračila". :)
Link to comment
ne kazem da nisi u pravu(osim u pojedinostima koje nisu bitne za ovu raspravu) ali jednostavno nije tvoj stil.
Zbunjuješ me. Zasto nije moj stil? Zato sto dosad nisam ucestvovala u raspravama na te teme? Ili zato sto me na forumu poznaju po nekoj drugoj vrsti delatnosti? Btw, u finansijama imam bar 15 godina radnog iskustva, naročito u vezi s kreditnim plasmanima i investicijama.
Link to comment
Većina je u obaveznicama - nemačkim, pa američkim.Evo je evidencija koju vodi američki Trezor za nas. Nešto oko 2 milijarde dolara. Znači dolari su diretno kod američke države, dok je sa evrima situacija drugačija - deo je i kod komercijalnih banki (Siti, UBS, ING, Rabobank, HSBC, Dojče, Komerc). Opet veći deo u hartijama od vrednosti. Deo u zlatu i ostalim valutama je skoro zanemarljiv.
- koliko je pao dolar u poslednje 2 godine, odnosno koliko smo izgubili zbog mladjinog vizionarstva?- koliko bi smo bolje prosli da su rezerve u evrima?- jel moguce da niko nije udario cvrgu mladji i rekao mu da je bolje da , recimo, te dve milijarde pretvorimo u zlato- jel mnogo pitam?
Link to comment

vinska upravo si odgovorila sama sebi.Mislim da je vise nego dobrodoslo ukoliko se neko sa toliko iskustva ukljuci u ekonomske rasprave.Brrr, mogli bi da se raspravljamo o tome sta je u interesu srpske privrede. Iskreno ne vidim kako bi veliki kurs doprineo razvoju privrede. Gluposti o tome da je to dobro za izvoznike ne treba ni komentarisati u iole ozbiljnijim ekonomskim raspravama.Bas kao sto ne vidim da bi kolaps bankarskog sistema pomogao privredi.

Link to comment

Rekoh, rizik lične odluke uvek postoji, budući da je suviše učesnika u "igri", s različitim taktičkim diskursima, kao i autonomnim interesima. Spadam u one koji kod Dafine pomislili da ulože ni cent, sve vreme se "naivno" pitajući kako švajcarski bankari nisu uspeli da dođu na tako genijalnu ideju, već jedna svršena srednjoškolka iz Skobalja, osuđivana zbog finansijskih malverzacija. Elem, kako sam se ponela u aktuelnoj situaciji? Juče sam otišla u banku u kojoj mi je isticalo oročavanje sume od prodaje izvesne nekretnine. Podigla sam /za neke planirane kupovine/ mali deo, ali dovoljno veliki da bi mi, i u normlanim okolnostima, u većini banaka rekli da dođem sutra ili prekosutra. Novac sam dobila odmah, uz izvinjenje što sam čekala cela tri minuta, da bi blagajnik izvesnu količinu novca preneo iz velikog sefa u priručni. Onaj veći deo novca oročila sam na 6 meseci. Ne znam da li je dozvoljeno pomenuti o kojoj se banci radilo, da ne bi bilo shvaćeno kao reklama. U svakom slučaju, mom poverenju je doprinela i činjenica da se nisu razmetali nekim novim "piramidalnim" kamatama, što me samo uverilo u njihovu ozbiljnost, opreznost, ali i verovatno stabilan ugled kod klijenata.

Link to comment
- koliko je pao dolar u poslednje 2 godine, odnosno koliko smo izgubili zbog mladjinog vizionarstva?- koliko bi smo bolje prosli da su rezerve u evrima?- jel moguce da niko nije udario cvrgu mladji i rekao mu da je bolje da , recimo, te dve milijarde pretvorimo u zlato- jel mnogo pitam?
1. USDEUR je danas na istom nivou na kome je bio pre dve godine. Za četiri meseca dolar je ojačao u odnosu na evro za 20%. Po mom mišljenju direktna posledica kreditne krize, jer je većina dugova dominirana u dolaru.2. Opet, po mom mišljenju, američke obaveznice ne zaslužuju AAA rejting i vrlo su nesigurne, ali to će se tek pokazati. Za sada nismo prošli ni bolje, ni gore, pitanje je kako ćemo proći, ako nam nešto ostane do tada.3. Previše je očekivati od Mlađe i onih koji ga okružuju takvu vrstu dalekovidosti.4. Ne :)
Brrr, mogli bi da se raspravljamo o tome sta je u interesu srpske privrede. Iskreno ne vidim kako bi veliki kurs doprineo razvoju privrede. Gluposti o tome da je to dobro za izvoznike ne treba ni komentarisati u iole ozbiljnijim ekonomskim raspravama.Bas kao sto ne vidim da bi kolaps bankarskog sistema pomogao privredi.
Neke valute nisu konvertibilne da bi ih vlast držala jakim, a neke slabim. Objasni tu "priču o glupostim" američkim zvaničnicima, koji malo pa malo, trče kod Kineza i traže im da ojačaju juan. I opet, ja mislim da je neka vrsta kolapsa, neminovna. Sada ili kasnije. Mislim da dinar mora da depresira u odnosu na evro. Bolje pre, nego kasnije.
Link to comment
1. USDEUR je danas na istom nivou na kome je bio pre dve godine. Za četiri meseca dolar je ojačao u odnosu na evro za 20%. Po mom mišljenju direktna posledica kreditne krize, jer je većina dugova dominirana u dolaru.2. Opet, po mom mišljenju, američke obaveznice ne zaslužuju AAA rejting i vrlo su nesigurne, ali to će se tek pokazati. Za sada nismo prošli ni bolje, ni gore, pitanje je kako ćemo proći, ako nam nešto ostane do tada.3. Previše je očekivati od Mlađe i onih koji ga okružuju takvu vrstu dalekovidosti.4. Ne :)Neke valute nisu konvertibilne da bi ih vlast držala jakim, a neke slabim. Objasni tu "priču o glupostim" američkim zvaničnicima, koji malo pa malo, trče kod Kineza i traže im da ojačaju juan. I opet, ja mislim da je neka vrsta kolapsa, neminovna. Sada ili kasnije. Mislim da dinar mora da depresira u odnosu na evro. Bolje pre, nego kasnije.
hvala na odgovorima :)3. daytrader na onom forumu vec 4 godine preporucuje ljudima da kupuju zlato, a ljudi koji vode nasu ekonimiju ne mogu da budu tako dalekovidi? zastrasujce, kad malo bolje razmislim.
Link to comment
1. USDEUR je danas na istom nivou na kome je bio pre dve godine. Za četiri meseca dolar je ojačao u odnosu na evro za 20%. Po mom mišljenju direktna posledica kreditne krize, jer je većina dugova dominirana u dolaru.2. Opet, po mom mišljenju, američke obaveznice ne zaslužuju AAA rejting i vrlo su nesigurne, ali to će se tek pokazati. Za sada nismo prošli ni bolje, ni gore, pitanje je kako ćemo proći, ako nam nešto ostane do tada.3. Previše je očekivati od Mlađe i onih koji ga okružuju takvu vrstu dalekovidosti.4. Ne :)Neke valute nisu konvertibilne da bi ih vlast držala jakim, a neke slabim. Objasni tu "priču o glupostim" američkim zvaničnicima, koji malo pa malo, trče kod Kineza i traže im da ojačaju juan. I opet, ja mislim da je neka vrsta kolapsa, neminovna. Sada ili kasnije. Mislim da dinar mora da depresira u odnosu na evro. Bolje pre, nego kasnije.
hvala na odgovorima :)3. daytrader na onom forumu vec 4 godine preporucuje ljudima da kupuju zlato, a ljudi koji vode nasu ekonimiju ne mogu da budu tako dalekovidi? zastrasujce, kad malo bolje razmislim.- sta se desava sa nasim novcima ako banke propadnu. svajcarska je morala da intervenise da bi spasila ubs, a mi tamo drzimo evre?! Edited by kojot
Link to comment

molim te nemoj da poredis juan i dinar. Niti da poredis kinesku privredu sa nasom.Povecanje kursa bi samo dodatno ugrozilo celokupnu srpsku privredu imajuci u vidu kredite koji nekako moraju da se otplate.Da ne spominjem da bi to dovelo do novog kruga inflacije, pa bi se i sami izvoznici veoma brzo nasli u gorem polozaju nego sto je to slucaj sada.A da opet ne pricam da to vodi krahu finansijskog trzista ovde zbog kredita gradjana.U ovom slucaju ne vazi deviza da ako nesto treba da se desi bolje da se desi odmah jer je manja steta. Ako se desi odmah steta je neprocenjiva, a u suprotnom postoji nada da ce bar pametnije zemlje i pametniji ljudi pronaci izlaz iz ovoga koji cemo moci da kopipejstujemo.Takvo gledanje koje zastupas je jednako pogledu iz ugla samoubice, koji resi da se ubije, jer ce i onako jednog dana umreti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...