Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

U Srbiji izgleda sve mora da se "utrojči" :DNije bila dovoljna "stara devizna" štednja, nisu bili dovoljni Dafina i Jezda, pa mora još jedan krug da se obrne?
Naravno, ovaca imamo, a i ovih što vole da šišiaju je jako puno... Treba razumeti ljude, treba živeti, a ovce su tako pogodne i glupe... :wicked: Samo se treba paziti i ostati van tora, ako već nisi sa šišačima...
Link to comment
šta zna dete šta je 11 posto :D . Pa kolko je onda za odrasle? Izgleda odlično kao što i Metals izgleda odlično. Od kada su im počeli problemi nisam im video nalog u platnom prometu, nestali ko jaje s groba. Ova kamatna stopa je potez očajnika koji mora pod hitno da privuče depozite. To razumem, al što deci od užine otima...
Dete ne zna ali tata zna :lol: Dovoljan je izvod iz matične knjige rođenih deteta mlađeg od 16 godina i lična karta staratelja. Naravno da to nisu dečije pare mada ne razumem u čemu je štos, šta im je trebalo da je tako krste. Kamata za odrasle je manja, na nivou 8%. I nije nova stvar, plakat sam video pre mesec dana.Platni promet im se normalizovao od kako je Jelašić uskočio da "pomogne", svi nalozi su prošli a uprava je promenjena. Ne mislim da je rizik mnogo veći od ostalih banaka. Ako upadnu u teškoće (i zbog psihologije jer su ovim kiksiranjem izgubili jedan deo klijenata) ili će ih neko drugi progutati jer im je imovina dovoljno velika da se sve pokrije ili će država pokriti depozite do garantovane visine. A ako ni država to ne bude mogla onda je nastupio potpuni kolaps i propašće ulozi u svim bankama. Samo mojih pet para.
Link to comment
Dete ne zna ali tata zna :lol: Dovoljan je izvod iz matične knjige rođenih deteta mlađeg od 16 godina i lična karta staratelja. Naravno da to nisu dečije pare mada ne razumem u čemu je štos, šta im je trebalo da je tako krste. Kamata za odrasle je manja, na nivou 8%. I nije nova stvar, plakat sam video pre mesec dana.Platni promet im se normalizovao od kako je Jelašić uskočio da "pomogne", svi nalozi su prošli a uprava je promenjena. Ne mislim da je rizik mnogo veći od ostalih banaka. Ako upadnu u teškoće (i zbog psihologije jer su ovim kiksiranjem izgubili jedan deo klijenata) ili će ih neko drugi progutati jer im je imovina dovoljno velika da se sve pokrije ili će država pokriti depozite do garantovane visine. A ako ni država to ne bude mogla onda je nastupio potpuni kolaps i propašće ulozi u svim bankama. Samo mojih pet para.
Moje mišljenje je da kolaps počinje ranije... Prvim padom neke banke, ili jačom najavom opšte nestabilnosti, gotovo svi depozti se izvlače i bankarski sistem ide dođavola... Pazite, nama se bankarski sektor već sad malo klati, a imamo 1 banku sa problemima, svetsku krizu koja nas pomalo dotče i agresivnu kampanju da se ulažu pare u banke... što agresivnija kampanja, to veća sumnja u postojanost sistema...Država sve i da hoće, neće moći da pokrije svu štednju u slučaju kolapsa... A da ne pominjemo da država baš i neće puno zaleći...
Link to comment

Pa, možda je Eoten u pravu, pokriće država - iz novog IMF-ovog kredita koji dogovaraju "iza leđa". Obratite pažnju na ovu genijalnu izjavu:Jelašić je upozorio da, zbog turbulencija na svetskom finansijskom tržištu, Srbija mora da sklopi "stendbaj" aranžman sa MMF-om, da bi zaštitila domaću ekonomiju i finansijsko tržište i ponovio da od MMF-a našoj zemlji nije potrebna kreditna, već savetodavna podrška.

Link to comment
Moje mišljenje je da kolaps počinje ranije... Prvim padom neke banke, ili jačom najavom opšte nestabilnosti, gotovo svi depozti se izvlače i bankarski sistem ide dođavola... Pazite, nama se bankarski sektor već sad malo klati, a imamo 1 banku sa problemima, svetsku krizu koja nas pomalo dotče i agresivnu kampanju da se ulažu pare u banke... što agresivnija kampanja, to veća sumnja u postojanost sistema...Država sve i da hoće, neće moći da pokrije svu štednju u slučaju kolapsa... A da ne pominjemo da država baš i neće puno zaleći...
Zbog nedavnog iskustva mi smo posebno ranjivi ali ne mislim da bi propast jedne banke izazvala stampedo i kolaps finansijskog sistema. Osim toga, osetljivost trenutka nalaže da se interveniše preventivno i spreči pad jedne ili više banaka upravo iz razloga da se ne unosi dodatna nesigurnost.Ne slažem se ni da je problem sa Metals bankom mnogo uticao na povlačenje depozita. Mislim da su više uticale vesti o propasti američkih finansijskih giganata i gubicima u evropskim bankama kao i naslovi tipa "Nemci masovno kupuju zlato". Agresivna kampanja od strane banaka je razumljiva jer su krediti iz inostranstva skuplji ili presušuju. Sama po sebi nije dokaz neminovne propasti.Država da hoće može da pokrije sve depozite stanovništva jer su devizne rezerve veće. U slučaju potpunog kolapsa od toga neće biti ništa ali za pojedine banke, pogotovo manje kao Metals, logično je da se to obavi brzo i efikasno.
Link to comment
Pa, možda je Eoten u pravu, pokriće država - iz novog IMF-ovog kredita koji dogovaraju "iza leđa". Obratite pažnju na ovu genijalnu izjavu:Jelašić je upozorio da, zbog turbulencija na svetskom finansijskom tržištu, Srbija mora da sklopi "stendbaj" aranžman sa MMF-om, da bi zaštitila domaću ekonomiju i finansijsko tržište i ponovio da od MMF-a našoj zemlji nije potrebna kreditna, već savetodavna podrška.
Pa ne moze covek bas da izadje i kaze: "Znate, ja se radujem MMF-u zato sto ce imati stap u ruci kada razgovara sa fiskalnim vlastima!" Mislim, jalov je MMF u odnosima sa Vladom i Ministarstvom Finansija ako nema aranzmana.
Link to comment

Mi smo stare mušterije MMF-a, pa bar znamo igrače. Čak i da nam nije dogorelo do nokata u ovom trenutku, mislim da je veoma zdravo što se Jelešić obratio na tu respektabilnu adresu, jer jedino tako može da izbegne akanja sa Krkobabićima i ostalim alavim budžetlijama. Ovako, kad viša sila kaže morate da radite to i to, da biste dobili neku kintu kad vam bude najveća frka, možeš samo da se prestrojiš u stav mirno. I, naravno da skupština, vlada i ostali organi to aminuju. Ne vidim druge logike za predupređenje većih i pogubnijih potrasa. Imamo li čime da podupremo nestabilnu valutu? Nemamo. Privreda u kurcu, onaj što je vlasnik pola Srbje ne otvara fabrike, već se bavi profitabilnim uslužnim delatnostima, čiji su kapaciteti visoke mobilnosti, pa će lako da otperja odavde, a već je odavno pripremio rezervni teren po okolnim vukojebinama. A mi.. Zasad uživamo u prednosti naše zaostalosti, pošto je domaća berza još u pećinskom dobu, pa se na nju više odražavaju Jelašićeve dnevne monetarne mere, nego uticaji svetskih berzi. A dokle će tako? Dok Jelašić ne potroši one devizne garancije na depozite, pa bude morao da uzima spolja dodatni kapital, pod ko zna kakvim uslovima. E, tad može sve da ode u onu stvar, jer više nema čime da se održava veštački kurs dinara, osim onim što je preostalo od privatizacija, a i to će umetnici u vladi da brzo oglodaju i raznesu. Elem, jedina nam je nada da su drugi pametniji, ozbiljniji i organizovaniji od nas, da će sinhronizovano delovati na smirivanje monetarnog haosa, da će to uspeti zahvaljujući svojim zdravim privredama, koje ipak nešto proizvode, za razliku od naše, pa ćemo se tako i mi ovajditi. Odnosno, neće nas iz belog sveta stići baš cunami, već neka bura sa povremenim udarima. A nije daleko od pameti ni da je sva ova frka veštački proizvedena od Ujka Sema, da bi se oborila vrednost eura, kako bi se ponovo izjdnačio s dolarom. Ne treba zaboraviti da je ujedinjena evropska valuta svojevremeno starovala sa istih pozicija kao dolar, da bi dolar kasnije konstantno zaostajao. U svesti prosečnog Amera jačina valute je eksplicitni pokazatelj zdravlja države, pa kad se dođe do određene psihološke granice, na scenu stupa državni intervencionizam poslovično kaubojskog stila.

Link to comment
Pa ne moze covek bas da izadje i kaze: "Znate, ja se radujem MMF-u zato sto ce imati stap u ruci kada razgovara sa fiskalnim vlastima!" Mislim, jalov je MMF u odnosima sa Vladom i Ministarstvom Finansija ako nema aranzmana.
Ja u tu bajku "fiskalna vlast je neodgovorna, a monetarna odgovorna, čvrsta i nezavisna, ali ja ne umem da se borim s drugrarima iz stranke drugačije nego da dignem referentnu kamatu na 17,75%" ne verujem odavno...Videćemo uostalom koliki će biti aranžman. Evo šta je MMF "udelio da sada":Iceland 2Hungary 16,5 Ukraine 16,5 Pakistan 9 MMF trenutno ima vrlo ograničena sredstva na raspolaganju.Ako sada sklopi "simboličan" aranžman zbog štapa, šta će da radi sledeće godine, kada (ako?) se situacija zaoštri? " BTW, kratkoročan dug koji sledeće godine stiže na naplatu iznosi oko 50 odsto deviznih rezervi i to važi samo za sledeću godinu. A više nema ni privatizacionih prihoda, a ni novih jeftihin kredita...
Link to comment
Ja u tu bajku "fiskalna vlast je neodgovorna, a monetarna odgovorna, čvrsta i nezavisna, ali ja ne umem da se borim s drugrarima iz stranke drugačije nego da dignem referentnu kamatu na 17,75%" ne verujem odavno...Videćemo uostalom koliki će biti aranžman. Evo šta je MMF "udelio da sada":Iceland 2Hungary 16,5 Ukraine 16,5 Pakistan 9 MMF trenutno ima vrlo ograničena sredstva na raspolaganju.Ako sada sklopi "simboličan" aranžman zbog štapa, šta će da radi sledeće godine, kada (ako?) se situacija zaoštri? " BTW, kratkoročan dug koji sledeće godine stiže na naplatu iznosi oko 50 odsto deviznih rezervi i to važi samo za sledeću godinu. A više nema ni privatizacionih prihoda, a ni novih jeftihin kredita...
Sta je NBS mogla da uradi povodom inflacije a nije? I koliko pamtim, Djelic i Sutanovac su javno negodovali sto NBS trosi pare na repo operacije. Ne bih rekla da je neslaganje izmedju Ministarstva Finansija i NBS samo farsa.Jel mogu da dobijem link na podatak gde pise da 2009. treba da platimo preko 8 milijardi dolara?Thx
Link to comment

Good cop/bad cop :)Inflacija je bila problem u bližoj prošlosti, izazvana između ostalog i jakim dinarom i veštačkim podizanjem standarda koji je finansiran velikim prilivom stranog kreditnog kapitala. Naša najveća briga nije trenutno inflacija i nije Jelašić podigao kamatu zbog nje. Makar ne sada kada više nema kredita i kada je nafta šezdeset i nešto dolara (u julu smo čak imali i deflaciju). Zato su i dozvolili sebi luksuz da poskupe sve od gasa, komunalija, do telefona... Pošto sve uvozimo iz sveta, tako nas ne zaobilaze ni inflatorni i deflatorni talasi. Njegova najveća briga su krediti indeksirani u stranim valutama i stabilnost dinara, a visoke kamatne stope bi trebalo da stimulišu strance da zadrže novac u zemlji. Očigledno da samo povećanje kreditne stope nije dovoljno da se zadrži valutni pad, pa zato i traži pomoć MMF-a. I EU i SAD su imale problem inflacije do skoro, ali sada smanjuju kamate i po svaku cenu pokušavaju da povećaju potrošnju na svim nivoima, kao način da stimulišu privredu. Ali mi ne možemo, jer moramo da čuvamo precenjeni dinar. Iskusan keritrejd spekulant može da uništi valutu dok trepneš, posebno ako mu pokažeš da se plašiš i nastaviš pomahnitalo da dižeš kamatu...Polovina deviznih rezervi nije 8 milijardi dolara, već 4,7 milijardi evra (sa današnjim FX-u oko 6 milijardi dolara). Najveći deo rezervi je u evrima, kao i najveći deo dugova.Tvrdnju je izrekao sam Jelašić, u jednom od mnogobrojnih intervjua koje je dao ovih dana.

Link to comment

Ok, baratala sam sa starim podacima o deviznim rezervama dok je evro bio jaci. Nadjoh da su devizne rezerve NBS 9.4 milijarde evra, a ukupne rezerve Srbije 10.3. Moram dalje da rondam da nadjem to za otplatu sledece godine. Regulacija je takva da keritrejder ne moze da napadne dinar, a trebalo bi da idemo ka tome da se ukinu sve kapitalne kontrole i da se uvede puna konvertiilnost dinara. Samo nam tekuce prilike ne idu na ruku. Moje pitanje i dalje stoji. Sta je to sto bi NBS sada trebalo da uradi a ne radi?

Link to comment
a jel se zna gde se nalaze te nase rezerve? maestro dinkic je pre 3-4 godine sa ponosom pricao da su nam rezerve u dolarima.
koliko znam, najveci deo je na racunima u top rated bankama. svajcarskim mostly..
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...