Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

Sef u banci je gotovo nemoguce naci u Beogradu.

Stvarno?
A zato meni na FB stalno iskače neka firma koja rentira sefove i samo to.
Očigledno da je nestašica.



....shiit has hit the fan.
Link to comment

Penzioni fondovi, dva koja su mi u fokusu, u poslednje dve-tri godine stagniraju, a od početka ove potop. Pad nije dramatičan kao 2008 ali ga je inflacija porpilično nadogradila. Ne očekujem bolje dane ni sledeće godine, sve i da se pad zaustavi i to će biti čist gubitak sve dok je inflacija ovakva. 

Link to comment

Kako funkcionišu ti penzioni?

Meni je jedan lik objašnjavao generalno za fondove i koliko sam shvatio penzioni su samo jedna vrsta fonda karakteristični samo po tome što ti oročiš da ćeš uzeti pare kada odeš u penziju i što dodatno možeš da se dogovoriš kojim tempom će te isplaćivati (to što si skupio, znači ne doživotno, već dok ima tvojih para).

Link to comment

Princip je sličan kao investicioni samo što po zakonu penzioni ulažu u državne hartije od vrednosti. Mali rizik mali prinos 

 

Pogledaj ovde https://novcici.rs/privatni-penzijski-fondovi/


Druga ključna stvar je što ne možeš da podigneš uloženo kad tebi odgovara nego tek u 58. godini života. 
 

edit2. Sad vidim na ovom linku da je 53. godina u kojoj se povlače sredstva. U međuvremenu ovo je pomereno na 58. godinu za nove ulagače. Oni koju su krenuli sa uplatama pre promene, i dalje mogu u 53. godini

Edited by Spirit
  • +1 2
Link to comment

Bio sam danas u Wiener S. da razgovaram sa sales rep koja mi je prodala kasko za automobil. Tj, docekala me nespremnog kad su me poslali iz auto-kuce.
Kaze imaju novi product, kombinacija zivotnog osiguranja + investicionog ulaganja, deli se 50% - 50% pa ciljaju da ce njihove investicije (WVP Premium, Raiffeisen World i Raiffeisen Bond) u orocenom periodu dati veci yield.

Ne znam, ima to i do osobe, delovala je kao da uopste ne zeli da mi proda to. Ja sa druge strane, polako ali sigurno moram da pronadjem nacin da negde odvajam novac pa makar i u neki cisto investicioni fond, kod mene je situacija da od drzavne penzije nece biti nista.

Link to comment
14 hours ago, vookela said:

Investiciono zlato, razmisli o tome?


Da, mislim da cu izdvojiti nesto vremena u narednom periodu da se obavestim o zlatu
Da li postoji neki metrics ili tool gde se moze analizirati pre svega sigurnost dugotrajne investicije u zlato?

Link to comment
18 hours ago, lord_s said:

Bio sam danas u Wiener S. da razgovaram sa sales rep koja mi je prodala kasko za automobil. Tj, docekala me nespremnog kad su me poslali iz auto-kuce.
Kaze imaju novi product, kombinacija zivotnog osiguranja + investicionog ulaganja, deli se 50% - 50% pa ciljaju da ce njihove investicije (WVP Premium, Raiffeisen World i Raiffeisen Bond) u orocenom periodu dati veci yield.

Ne znam, ima to i do osobe, delovala je kao da uopste ne zeli da mi proda to. Ja sa druge strane, polako ali sigurno moram da pronadjem nacin da negde odvajam novac pa makar i u neki cisto investicioni fond, kod mene je situacija da od drzavne penzije nece biti nista.

 

A u kojoj zemlji nema penzije?

Link to comment
6 minutes ago, ultra plasticni said:

To svakako, nego sam pogresno skontao da negde tamo uopste nema penzije


Mozda se ni ja nisam najsrecnije izrazio. Zivim u Srbiji, ali nemam 1 dana radnog staza, iz raznoraznih razloga, a obzirom da i trenutno radim sa inostranim klijentom gde deluje da saradnja moze da bude dugogodisnja, nekako najrealnija opcija mi trenutno izgleda privatna stednja/osiguranje 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...