Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

15 minutes ago, salerokada said:

Investicione?

Penzioni su samo jedna vrsta investicionih ako sam dobro razumeo.

jesam ja kad se ponavio onaj deltin, pa posle preimenovan u ilirika

 

rsno 30% love, podigao kad sam kupovao stan trebalo mi za nameštaj(nije neka lova bila 1.5k€)

 

 

 

jednu veliku istinu sam tada naučio na svojoj gluposti, nema leba bez motike. bar ovde u srbiji, kakav q investicioni fond, berza, bit coin. šljakaš, ako možeš štediš kad imaš, samo i isključivo u slamaricu i to je to

  • +1 1
Link to comment

Na štednju i mislim. U fond stavljaš ne da zaradiš neke velike pare, već da skloniš pare od sebe (i žene :D) i da ih zaštitiš od gubitka vrednosti kroz inflaciju.
Ako je u slamarici postoji velika opasnost da ćeš deo toga nekada uzeti za letovanje, auto, šta god. Ovako u fondu su ti pare taman dovoljno daleko da ih nikada ne razmatraš za te opcije.

@djordje geprat Odvajanje u fond kao štednja za nekretninu.

  • +1 1
Link to comment

Meni pokušali da uvale neki u Intesi, mislim da sam pominjao negde. Urnebesna ponuda je bila.

Generalno, nisam siguran da je to u ovom momentu najbolja ideja.

Edited by mraki
Link to comment

Meni su pricali da srebro je sada na ceni. Druga opcija je zemlja. Ali to treba neko da zna da radi sa tim. 

 

In other news - otvorio danas, nakon mozda mesec dana negledanja, nekretnine u beogradu - cene porasle opet, za 5-10%:isuse:

 

edit: Najjace je sto se tu vrte neki stanovi koji se ne prodaju vec godinu dana ali su im cenu svejedno digli.

Edited by Shan Jan
Link to comment
  • 2 weeks later...

mozda je tako ali je i naj-lowintensiti nacin stednje...misim i to mi je stresno ne mogu jos da istrazujem o fondovima i investicijama o cemu nemam blagog pojma...ionako imam neku crkavicu ali mi se stednja u novcu uopste ne dopada..

 

mada mi se ne svidja ni sto podpadam pod paniku ali jbga..

 

 

nikad necu zaboraviti pricu moje koleginice kada je zivela u Bosni pre rata i zidala kucu pa Srbin ko Srbin sve najbolje u kucu i dobije ona neki novac da polaze vozacki a ona kupi ulazna vrata od nekoliko hiljada maraka dok njena komsinica Adila svaki put kad dobije neki novac kupi sebi prsten i kad se zaratilo njena komsinica svoje zlato u maramce pa sa sobom a njena vrata ostadose na kuci za koju ne posle dobila 1/8 cene samo da je se resi..

 

 

 

 

Link to comment

Pa ok mozda ti je dobra ideja i zlato onda. Mislim da i padne nece drasticno. Ovaj jedan zlatnik tezi 28 grama a kosta 210 000 dinara. Iznajmis sef i cuvas ih tamo i mirna si. 

 

Ja planiram sa sekom da investiram nesto parica plus kredit u stan na NBGu. Cenim da valjda tu rat ipak nece doci :D Jesu cene stanova precenjene ali mislim da je to prevashodno novogradnja, starogradnja na NBGu moze da se nadje do 2500 evra kvadrat i ne verujem da ce to u buducnosti padati osim ako se neki armagedon ne desi. 

 

U svakom slucaju nije losa ideja, ako se moze, investirati u razlicite stvari istovremeno - nekretnina, akcije (npr. S&P500), zlato. Tu su ti nekretnine kao teg stabilnosti, akcije idu dobro kada ekonomija raste a zlato kada pada. Tako ja bar laicki to vidim. 

 

edip: Ne znam kakva su opcija privatni penzioni fondovi, ono za stare dane, mozda i to nije losa ideja. Znam da valjda do 5 ili 6 000 dinara ti se odbija od bruto plate, ne neto, pa samo tu ustedis. 

Edited by Shan Jan
Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

edip: Ne znam kakva su opcija privatni penzioni fondovi, ono za stare dane, mozda i to nije losa ideja. Znam da valjda do 5 ili 6 000 dinara ti se odbija od bruto plate, ne neto, pa samo tu ustedis. 

Trenutno nikakva: http://www.mojnovac.rs/fondovi.1.html

 

Ja planiram da u ponedeljak stopiram trajni nalog za mesečne uplate u RF Future posle cca 10 godina redovnog uplaćivanja. Bolje da čuvam pare u fioci, bukvalno.

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...