Jump to content
IGNORED

Njujork for beginners


Khalid al-Muwalid

Recommended Posts

u njujorku sam bila pre 20 godina sa prvim mužem. u al je taj brzo hodao. kupili smo mišlenov vodič i odredili šta neizostavno treba da vidimo. prepešačili smo menhetn uzduž i popreko (zalazili i tamo gde su nam rekli da baš i nije preporučljivo) i vraćali se na mesta koja su nam se posebno svidela. odseli smo hod prijatelja u hobokenu u nju džersiju. sa prozora se video hadson i cela zapadna strana menhetna. taj fantastičan prizor nas je inspirisao da menhetn upoznamo sa svih strana. južna panorama je prelepa sa ferija za stejtn ajlend, sa koni ajlenda a istočna iz bruklina. mislim da nije bilo galerije, knjižare i prodavnice ploča na menhetnu u koju nismo ušli. svaki drugi dan pili kafu u kafeu "dante" u grinič vilidžu (da li još uvek postoji ?), uveče išli udžez klubove, diskoteke. sigurno je da se od tada njujork jako izmenio, da pojedine kvartove ne bih prepoznala, ali i dalje ostajem pri stavu iz tog vremena da bih u njujorku volela da živim isključivo kao domaćica kako bih imala dovoljno vremena da šetam, razgledam i uživam.

Link to comment
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paculla

    43

  • fonTelefon

    26

  • kobac

    24

  • jms_uk

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

uh, uh.... moj savet svima je da izbegavate sve izmedju 14-te i 59-te... osim cisto da verifikujete ono najgore sto postoji u njujorku: a to je besomucna masa turista,perskupa i pretenciozna mesta... i u principu poplava loseg ukusa i loseg kvaliteta upakovana u ispraznebrendove i davno prosle legendenjujork je pun fenomenalnih fast fud (a i ostalih) restorana ispod 14-te ulice, narocito sa istocne strane,i nema nikakvog smisla trpeti midtwon samo zbog toga.macy's? ni slucajno. to je ko da odes u beograd i u shopping odes u 'beogradjanku' :rolleyes: ne znam ni za kakave muzeje u vest vilidzu... ali treba pomenuti gugenhajm, naravno momu (aj... jedna stvarda vredi u midtwon-u), a i new museum treba overiti (mada ja jos nisam, sad skoro su mu sredili novu zgradu)galerije su u sohou i u celziju...
U tom gradu nad gradovima (iskreno, honest engine) sam ziveo 10 meseci, 161 E 88 street. Next to the Gugghenheim museum. Voleo sam i rado se secam zivota tamo.Nikad mi nije palo na pamet da rishkam po sthenarama i trazim burek.Sto ovi nasi to rade, ne znam.
Link to comment
ja nemacku smatram naj-americkijom evropskom zemljom. nekoliko puta samna raznim evropskim putovanjima imao stanku u nemackoj, i uvek sam imao utisak da sam se za trenutakvratio nazad u ameriku :rolleyes: s druge strane, njujork je naj-NE-americkiji grad u americi...tako da bih ja rekao da si prelaskom iz nemacke u njuork, zapravo vise presla iz amerike u evropu,nego iz evrope u ameriku :wink:
Kobceve mudrolije da ti nisi slucajno bio u Ramstajn aviobazi kad si bio u Dojceu. Mislis NYC ima najvise dodjosa koji odbijaju da se aklimatizuju ili da kaska za ostatkom Amerike u takvim elementarnim potrebama kao sto je AC ili Ves masina u stanu. Ostatak tesko da se mozes podiciti necim sto se moze nazvati gradom. Rokijevo Stepeniste, Nort End i okruzije Yerba Buene bashe.U Mejsi vredi otici ako nista samo zbog Ozi sladoleda u podrumu. Jos samo da overim GUM. Edited by fonTelefon
Link to comment
Kobceve mudrolije da ti nisi slucajno bio u Ramstajn aviobazi kad si bio u Dojceu. Mislis NYC ima najvise dodjosa koji odbijaju da se aklimatizuju ili da kaska za ostatkom Amerike u takvim elementarnim potrebama kao sto je AC ili Ves masina u stanu. Ostatak tesko da se mozes podiciti necim sto se moze nazvati gradom. Rokijevo Stepeniste, Nort End i okruzije Yerba Buene bashe.
bio sam... u minhenu i diseldorfu...mada cujem da je berlin posebna prica..ali govorim pre svega o nemcima.svaki put kad sednem na avion...imas dve grupe koje na put krecu u sandalama i belim carapicama: nemce i amerikanceimas dve grupe koje galame kao da je ceo svet njihov: nemce i amerikanceimas dve grupe koje cim vide stjuardesu narucuju alkohol i bez blama toce iz onih unucica u plasticne case: nemce i amerikancei tako dalje i tome slicno <_< ne kazem da drugi mentaliteti nemaju svojih problema... ali me fascinira koliko nemci i amerikanci lice :)a sto se tice njujorka spram ostatka amerike... znas koji procent ovde cine white-anglosaxon-protestants? 6% :)a i tih 6% su ovde dosli da pobegnu od svojih wasp-ovaca i da se asimiluju u arape ili nigerijce :lol: ovde su sad glavna moda oni salovi ko sto jaser arafat nosi... probaj to da nosis bilo gde drugde u americi :rolleyes: ac ili ves masina? da si ti meni ziv i zdrav... ovde masa stanova nema ni frizider....ljudi u stanovima imaju otprilike dusek... a sve druge potrebe zadovoljavaju 'u gradu'... sto ja kazem kad me pitajukako mogu ovolike pare da dajem za ovako mali stan... 'ja ne zivim u stanu, nego na menhetnu!' angry.gif:lol: tako da... da... ako grad definisemo kao sredinu u kojoj se akcenat stavlja na drustveni zivot...naspram predgradja ili sela u kojoj se akcenat stavlja na porodicni...ovo je grad nad gradovima. city to end all cities. strava i uzas! :lol: i u tom smislu.. naravno da nema veze sa amerikom (niti sa bilo cim drugim)...osim kazem... sto to shvatanje amerike kao 'nicije zemlje' zaista postoji samo ovde...dok ostatak amerike prilicno definitivno pripada ovome ili onome. tako da.. u neku ruku...mozda je njujork u tom smislu jedini pravi 'americki' grad... -_- ali kako god okrenes, skroz drugaciji od ostatka... sveta. Edited by kobac
Link to comment
Mislis NYC ima najvise dodjosa koji odbijaju da se aklimatizuju ili da kaska za ostatkom Amerike u takvim elementarnim potrebama kao sto je AC ili Ves masina u stanu. Ostatak tesko da se mozes podiciti necim sto se moze nazvati gradom. Rokijevo Stepeniste, Nort End i okruzije Yerba Buene bashe.
wow.... ves masine.... zaista vrh civilizacije.
Link to comment
wow.... ves masine.... zaista vrh civilizacije.
Za mnoge bogate Menhecane nedostizno. Nista sladje kad izvadis necije i dalje cuckasto braonkaste zaboravljene gatje iz javne vesaljke. Odma bih se iselio i u Diksilend.
Link to comment
Za mnoge bogate Menhecane nedostizno. Nista sladje kad izvadis necije i dalje cuckasto braonkaste zaboravljene gatje iz javne vesaljke. Odma bih se iselio i u Diksilend.
i ostani u diksilendu... nihilisto :rolleyes:
Link to comment
njujork je prosle godine posetilo 46 miliona turista (od cega 8,5 miliona stranaca)koji su ovde ostavili 28 milijardi dolara.sve 3 cifre su rekordi:http://www.nyc.gov/portal/site/nycgov/menu...=1194&ndi=1
Slab ti marketing mani se tih cifara koliko je pijanih svaba i iraca doletelo. Treba da kazes da imas krevet od zida do zida i da je super soping U NYC bolji nego nekad na Ponte Roso i Porta porteze zajedno. Oma bi te saletalo ciljano godiste.
Link to comment
ovo je bas interesantno. prosecan turista potrosi $600. nije bas mnogo....
da.. cudno niska cifra.cinimi se da bi za trodnevni boravak toliko trebalo da ode samo na hotel.mada, mozda i ne, ako uzmem u obzir da su mnogi od tih 46 milionaprosle godine nocili na mom kaucu <_< :lol:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...