Jump to content
IGNORED

Presuda Urošu Mišiću


Bane5

Recommended Posts

nisam siguran da je forma neutralna. naravno da je sve rastegljivo, ali u svetlu borbe FIFE i UEFE za fer plej i protiv huliganizma, moram da kazem da nisam cuo za ovako drastican slucaj svrstavanja fudbalera na stranu huligana. mozda je zvezda, jadna kakva jeste, ispod radara evropskih tela, ali sumnjam da bi recimo tim koji igra LS ove godine i ciji fudbaleri urade ovako nesto, u njoj opstao i 1 dana.

Link to comment
  • Replies 743
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bane5

    55

  • Kudravi Gaucos

    39

  • harper

    30

  • radisa

    25

harpere, bilo bi sjajno kada bi krivicni zakon, sankcije i pedagogija prema 20 huligana resilo problem. jeste, to bi bilo pravicnije, da je copor u kome se ovaj imbecil osilio da gasi baklju na necijem (da, bilo cijem) licu podelio tih par stotina godina robije. ali to ne bi promenilo reakciju ostatka severa danas niti bi ovi jadnici danas umesto ovih majica izasli u sportskim dresovima. sve bi bilo isto, samo bi umesto pominjanja misica imao grupu koja bi bila na isti nacin i istom retorikom proglasena za mucenike.
Ako tako posmatramo stvari jesi u pravu. Jedan ili 20 ne pravi razliku. Medjutim, ja govorim o necemu drugom, govorim o klimi u kojoj se svako pocinjeno delo kaznjava a ne da se ceka da voda dodje do grla pa da se sece po prvom ko ti se namesti bizarnoscu svog kretenluka. Danas 20, sutra nekih drugih 20 koji naprave neko drugo sranje, prekosutra 10 i tako redom. Jednostavno, napravljeno delo = ispostavljen racun. To je praksa a ne incident, a protiv prakse se ne ide ritualnim osvestavanjem kao sto je slucaj sa incidentima, jer prosto praksa nema tu simbolicku tezinu. To bi mu bilo kao da protestujes zbog toga sto pada kisa.Sto se ovog drugog dela tvog posta tice mislim da se nista tako drasticno nece desiti. Mi smo navijali za neku drugu Zvezdu o kojoj njeni danasnji navijaci nista ne znaju, osim onoga sto moze da se nadje na snimcima. A to je samo X puta po devedeset minuta koji su bili posledica svega onoga sto se nije moglo snimiti. Pri tome ne mislim samo na huligane, vec i na obican i miroljubiv navijacki svet. Nasa prednost je u tome sto smo navijali za klub koji je bio postovan gde god da se maknes. '98 godine me je u Bristolu vozio taksista (neki azijatski Britanac) koji je znao ceo tim iz Barija i koji se sa nekim gotovo smesnim strahopostovanjem odnosio prema nama koji smo usli u njegov taksi zato sto smo iz Srbije i zato sto smo zvezdasi. Pazi, to je bilo posle svih onih ratova u kojima smo ocrnjeni kao narod i u jeku medijske kampanje pre rata na Kosovu. Sve to na stranu, covek nas je prepoznao po nekom fudbalskom timu koji je gledao i u cijoj igri je uzivao.Ali, nama je to nesto znacilo jer smo bili naviknuti na neke druge odnose i na neki drugi fudbal. Tog fudbala vise nema i mi smo kao navijaci sahranjeni zajedno sa njim. Mozemo da se trzamo koliko god hocemo i samo cemo da ispadamo smesni u ocima ovih novih klinaca za koje je ideal ucesce u grupama u takmicenju koje smo "mi" nekada osvajali. Dinosaurusi, ne navijajte iz fotelja - to je jedino sto moze da dobijes kao poruku od danasnjeg kluba. Dakle, nece Zvezda nestati ni za koga osim za nas, prosto zato sto njima nije smesno kad neko, recimo, u trofeje ubroji i ucesce u Ligi Sampiona sezone te i te. Razlicito vreme, razlicite ambicije, razlicit klub. Samo nas ime povezuje, a to, moras priznati, i nije neka veza. Edited by harper lee
Link to comment

ticeru idi u qrac :D .. splitovao si topic u trenutku kad sam kliktao reply i onda sam se odjednom nasao jedan post ispod MMMile :Dna topikuja se iskreno nadam da je ovo iskljucivo potez igraca koji nema veze sa upravom ... da je tamo nekom majmunu koji nosi nas dres pala na pamet ta ideja pa su se istalili za repa i odstampali majice ... tada bi bilo lako odrediti im 1godisnju suspenziju i cao .. dajte nam omladince. Ako je pak sve u talu sa upravom ... onda ... gasi svetlo.

Link to comment
ticeru idi u qrac :D .. splitovao si topic u trenutku kad sam kliktao reply i onda sam se odjednom nasao jedan post ispod MMMile :D
Topik sam splitovao ja, a tebe ćemo banovati jer si Tičera oterao u qrac bez razloga.
Link to comment

offneeeeeeeeeeeeeeeeeeeekme kme -_- btw koji vi ? templari ? :naughty: offonbtw2 ... u izvestaju zvoneta zvonka mihajlovksog na RTS, navodi se kako su navijaci cz sve vreme davali podrsku uhapesnom misicu ... dakle i tijana indirektno podrzava huligane samim tim sto dozvoljava svojim novinarima i da pomenu tako nesto.

Link to comment
btw2 ... u izvestaju zvoneta zvonka mihajlovksog na RTS, navodi se kako su navijaci cz sve vreme davali podrsku uhapesnom misicu ... dakle i tijana indirektno podrzava huligane samim tim sto dozvoljava svojim novinarima i da pomenu tako nesto.
Greota je da na strani na kojoj se može pročitati toliko pametnih stvari (slagao se ja sa njima ili ne) stoji ovako nešto. Nadam se da ćeš isto reći i za B92 i sve ostale kuće koje su to pomenule / prenele.
Link to comment
Meni je nakon citanja tog intervjua ostao utisak da mu nije nista.
jbt, kudravi stvarno kenjas. to sto covek ima hematom na mozgu ti je ostavilo utisak da mu nije nista? sta bi rekao onda za onog sto su mu isekli glavu? da je verovatno osetio blazu glavobolju u procesu?
Link to comment
Govorimo o tome da za odredjeno delo treba da postoji odredjena posledica i da nikakve simbolicke presude "najgorem od sve dece" to ne mogu da zamene. Ono sto se desilo je da se citav ovaj slucaj identifikovao sa par pojedinaca i stekao se utisak da samo krivicno delo uopste nije uzrok koji je doveo do ovih posledica.
U nesredjenom drustvu i pokusaji uvodjenja reda izgledaju haoticno: policija, sudstvo, mediji... plus klubovi koji se nalaze u medjuprostoru, niti su privatni niti drzavni (tacnije, neka lica upravljaju drzavnim vlasnistvom kao da je privatno). Naravno da je upadljiva kazna za ovog momka, ali od nekoga mora da se krene. U suprotnom sve moze da se relativizuje pod izgovorom da nije dostignuta nekakva opsta pravda (Rasimu Delicu 3 godine, Misicu 10). A vrlo brzo, prilikom sledeceg incidenta sa navijacima, cemo saznati da li je ovo samo bio pojedinacan slucaj presude ili novo pravilo.btw, sta se dogodilo sa napadacima na snimatelja b92, je l' su osudjeni?
Link to comment

Kod nekih je ovde prisutno licemerje.Naravno da je ovaj postupak za osudu. Ali šta ste očekivali od igrača da urade ?Hajde da vidimo kakve su okolnosti. Jesu li uhapšeni oni koji su im demolirali automobile i koji su im na razne načine pretili i sada i ranije?Pre godinu dana ti "navijači" su započeli bojkot utakmica KKCZ zbog Kikanovića. Da li se neko od mnogobrojnih medija bavio time? Ili su izabrali da ćute kako se ne bi zamerili tim nazovi navijačima. Imate situaciju da mediji objavljuju razgovore sa tim "navijačima" gde oni iznose svoje stavove o budućnosti KKCZ i FKCZ, dajući im na taj način neku vrstu legitimiteta. Pre samo mesec dana kombinacija Čović-Gurović-navijači predstavljala se kao spasonosna za KKCZ, što je bilo prihvaćeno i od nekih ovde, a niko se nije potrudio da objavi ono što je bilo javna tajna, da bi prvi potez Čovića bio prodaja Kikanovića kako bi "navijači" prekinuli bojkot. Da se vratimo malo unazad. U proleće 2003. godine navijači su bojkotom na utakmicama košarkaškog kluba pokušavali da iznude da političari u upravi iskoriste svoj uticaj da oslobode iz zatvora par idiota koji su dobili mesec dana zatvora zbog demoliranja autobusa i premlaćivanja vozača prilikom odlaska u Kraljevo. Dok se na prvih par manje-više nebitnih mečeva bojkot sastojao u napuštanju utakmica na samom početku, na meču sa FMP-om je bilo drugačije. Tu su rešili da ćute celu utakmicu. Ali kako je Pionir bio pun a utakmica neizvesna, došlo je do spontanog navijanja među ,kako bi oni rekli, simpatizerima. Onda je šavija ustao okrenuo se ka tom delu tribina gde su bili obični gledaoci i uz psovke i pretnje batinama zatražio da odmah prestane navijanje. Naravno prestalo je. Naravno policija nije reagovala, niko od medija nije objavio taj detalj, par dana kasnije kazna je smanjena i "navijači" su pušteni iz zatvora. Opet bez bilo kakve medijske reakcije. Ako država ne reaguje i ne primenjuje sopstvene zakone, ako mediji kreiraju mit o navijačima kao najbitnijem faktoru u klubovima, vi očekujete da fudbaleri pokažu da su moralne gromade i odbiju "prijateljski" poziv navijača da im se pridruže u protestu. Ma da, svako od vas bi to uradio na njihovom mestu, znajući šta može da im se desi.

harpere, bilo bi sjajno kada bi krivicni zakon, sankcije i pedagogija prema 20 huligana resilo problem. jeste, to bi bilo pravicnije, da je copor u kome se ovaj imbecil osilio da gasi baklju na necijem (da, bilo cijem) licu podelio tih par stotina godina robije. ali to ne bi promenilo reakciju ostatka severa danas niti bi ovi jadnici danas umesto ovih majica izasli u sportskim dresovima. sve bi bilo isto, samo bi umesto pominjanja misica imao grupu koja bi bila na isti nacin i istom retorikom proglasena za mucenike.
Naravno da bi sve bilo drugačije kada bi se krenulo u ozbiljnu akciju. Samo jezgro navijačkih grupa ne broji više od par stotina ljudi, uz izrazito hijerarhijsko ustrojstvo. Kad bi se krenulo od vrha , uz ozbiljne kazne, problem na stadionima bi bio rešen vrlo brzo. Ovako uz ćutanje države , s vremena na vreme dođe do težeg incidenta, tada krenu priče o donošenju zakona koji će to srediti , izoluju se pojedinci koji dobiju manje-više adekvatne kazne, ali uzrokom se niko ne bavi, i svi čekamo novi, još teži incident.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...