Jump to content
IGNORED

vize, vize, vize, ze, ze, ze...


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

  • 6 months later...

Da pitam i ovde:

 

Da li je neko zna da li se zabrana za putovanje u zemlje EU koju neko dobije skida automatski kada istekne rok ili mora da se podnosi neki zahtev - ako mora, kome i kako?

Neki moj drugar je popio tvorza u jednoj zemlji EU i dobio 10 godina zabranu ulaska u tu zemlju, plus 5 za ostatak EU jer je probio maksimalnu dužinu ostanka. Sad mu ističe 5 godina, ali su mu na granici sa jednom susednom EU zemljom, kada su ga vratili sa granice, rekli da mora i neki zahtev da podnese da mu se obruše ta zabrana od 5 godine. 

 

Zna li neko nešto o tome?

Link to comment
On 30.6.2020. at 0:32, Hamlet Strašni said:

Da pitam i ovde:

 

Da li je neko zna da li se zabrana za putovanje u zemlje EU koju neko dobije skida automatski kada istekne rok ili mora da se podnosi neki zahtev - ako mora, kome i kako?

Neki moj drugar je popio tvorza u jednoj zemlji EU i dobio 10 godina zabranu ulaska u tu zemlju, plus 5 za ostatak EU jer je probio maksimalnu dužinu ostanka. Sad mu ističe 5 godina, ali su mu na granici sa jednom susednom EU zemljom, kada su ga vratili sa granice, rekli da mora i neki zahtev da podnese da mu se obruše ta zabrana od 5 godine. 

 

Zna li neko nešto o tome?

Kad je zabrana samo zbog prekoračenja ostanka, onda se automatski uklanja iz sistema. Pošto je on imao i zabranu ulaska u jednu zemlju(naročito ako je iz Šengenskog prostora), onda mora da traži ukidanje te zabrane od organa te zemlje u kojoj je bio osudjen i koja je izrekla zabranu ulaska.

Link to comment
1 minute ago, Tresko said:

Kad je zabrana samo zbog prekoračenja ostanka, onda se automatski uklanja iz sistema. Pošto je on imao i zabranu ulaska u jednu zemlju(naročito ako je iz Šengenskog prostora), onda mora da traži ukidanje te zabrane od organa te zemlje u kojoj je bio osudjen i koja je izrekla zabranu ulaska.

Hvala puno!

 

Samo ne kapiram, mora da traži posebno samo za tu zemlju ili za sve. 

 

Za Španiju je dobio 10, to još nije isteklo. 

Link to comment
Just now, Hamlet Strašni said:

Hvala puno!

 

Samo ne kapiram, mora da traži posebno samo za tu zemlju ili za sve. 

 

Za Španiju je dobio 10, to još nije isteklo. 

Mora da se obrati španskom ministarstvu unutrašnjih poslova, pa oni onda ako odluče da obrišu, unose to u SIS i tako to onda važi za sve. Kad ti u SIS jedna zemlja Šengena stavi zabranu, to važi onda za ceo Šengen.

Link to comment
  • 1 year later...

u EU su sve glasniji oko ponovnog vracanja viza za gradjane Srbije i jos nekih drzava.

razlog su, izmedju ostalog, zloupotrebe bezviznog rezima i ostajanje u drzavama EU duze od dozvoljenih 90 dana.

27/09 je napravljen i dokument o tome, koji je navodno Ursula Von der Leyen vec donela sa sobom juce na Balkan, i pokazala ga svim lokalnim serifima.

 

(pise SLobodna Evropa

Link to comment
5 hours ago, Djuro said:

u EU su sve glasniji oko ponovnog vracanja viza za gradjane Srbije i jos nekih drzava.

razlog su, izmedju ostalog, zloupotrebe bezviznog rezima i ostajanje u drzavama EU duze od dozvoljenih 90 dana.

27/09 je napravljen i dokument o tome, koji je navodno Ursula Von der Leyen vec donela sa sobom juce na Balkan, i pokazala ga svim lokalnim serifima.

 

(pise SLobodna Evropa

a lokalne serife ce to da pogodi onoliko...

broj izdatih pasosa je cifra od koje treba uvek krenuti pri odgovaranju na cudjenje sto je zvalavi zvaljo tu gde je i do kada ce ...

Link to comment
  • 5 months later...

imam jedno vruce pitanje.

cerka treba krajem oktobra da ide u filadelfiju u sklopu programe razmene ucenika. prvo nama dolazi jedno dete krajem juna na 2 nedelje, i onda deca odavde idu tamo na 2 nedelje.

iz skole su rekli da se mi moramo sami oko vize brinuti posto je ona jedina kojoj treba viza.

vec sam se prijavio na americki sajt za vize, ali ne znam koji tip vize da trazim za nju.

 

J-1 ili B-2?

 

za J-1 treba:

Exchange Visitor

The United States welcomes foreign citizens who come to the U.S. to participate in exchange programs. Before applying for a visa, all exchange visitor applicants are required to be accepted and approved by an authorized program sponsor. When accepted, the applicant will receive from the educational institution or program sponsors the necessary approval documentation to be submitted when applying for a visa.

 

ali nisam siguran da li je J-1 pravi tip vize. cena je ista (144€), ali je vreme obrade duze.

 

recimo za J-1 bi imala termin za intervju sledece nedelje, a za B1/B2 tek 14 jula 

Link to comment
9 hours ago, Ros said:

imam jedno vruce pitanje.

cerka treba krajem oktobra da ide u filadelfiju u sklopu programe razmene ucenika. prvo nama dolazi jedno dete krajem juna na 2 nedelje, i onda deca odavde idu tamo na 2 nedelje.

iz skole su rekli da se mi moramo sami oko vize brinuti posto je ona jedina kojoj treba viza.

vec sam se prijavio na americki sajt za vize, ali ne znam koji tip vize da trazim za nju.

 

J-1 ili B-2?

 

za J-1 treba:

Exchange Visitor

The United States welcomes foreign citizens who come to the U.S. to participate in exchange programs. Before applying for a visa, all exchange visitor applicants are required to be accepted and approved by an authorized program sponsor. When accepted, the applicant will receive from the educational institution or program sponsors the necessary approval documentation to be submitted when applying for a visa.

 

ali nisam siguran da li je J-1 pravi tip vize. cena je ista (144€), ali je vreme obrade duze.

 

recimo za J-1 bi imala termin za intervju sledece nedelje, a za B1/B2 tek 14 jula 

 

Ako je J-1 onda bi i ucesnici iz ostalih zemalja trebalo da apliciraju za vize (i oni iz zemalja kojima ne treba turisticka viza za US). Za J-1 je organizacija (skola, univerzitet) sponzor i treba da popuni jedan formular koji se nosi u ambasadu DS2019. To je neimigrantska viza za programe koji traju mesecima ili godinama u skoli / univerzitetu (profesor, predavac, postdoc) tj. aplikant je se upisuje ili zaposljava u datoj skoli / univerztetu tj. postaje aktivni clan te akademske institucije tokom perioda vize. 

 


Ako je ovo samo poseta skoli, a ne enrollment u program skole tj. ne pohadjanje skole, kurseva itd. onda je verovatno B1/B2 prava viza. B-1 je biznis (konferencije, sastanci kratkotrajni trening)/ B2 turisticka. Ko se prijavi za B1 obicno dobije kombo B1/B2.  Cudno je da ti iz skole ne znaju. 

 

Kako je jms_uk rekao, najbolje je opet pitati skolu za savet. 

Edited by mei
  • Hvala 1
Link to comment
28 minutes ago, jms_uk said:

Mozda je jedina kojoj sada treba viza, ali valjda ima skola iskustva od pre (pa mozda mogu da savetuju)?


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

pitao sam tu profesorku koja vodi celu pricu, valjda ce se uskoro javiti. to se i ja nadam da cerka nije bas prvi slucaj kojoj treba viza. rade taj program vec 15 godina.

Link to comment
5 minutes ago, mei said:

 

Ako je J-1 onda bi i ucesnici iz ostalih zemalja trebalo da apliciraju za vize (i oni iz zemalja kojima ne treba turisticka viza za US). Za J-1 je organizacija (skola, univerzitet) sponzor i treba da popuni jedan formular koji se nosi u ambasadu DS2019. To je nenemigrantska viza za programe koji traju mesecima ili godinama u skoli / univerzitetu (profesor, predavac, postdoc). 

 


Ako je ovo samo poseta skoli, a ne enrollment u program skole tj. ne pohadjanje skole, kurseva itd. onda je verovatno B1/B2 prava viza. B-1 je biznis (konferencije, sastanci kratkotrajni trening)/ B2 turisticka. Ko se prijavi za B1 obicno dobije kombo B1/B2.  Cudno je da ti iz skole ne znaju. 

 

Kako je jms_uk rekao, najbolje je opet pitati skolu za savet. 

 

to su "sprijateljene" skole koje imaju takve razmene od 2007-e. po 20 dece na 2 nedelje. 

onda ce ipak biti B1/B2. sad je problem sto je prvi termin za intervju u konzulatu u minhenu sad vec 18 avgusta. pre par sati je bio 14 jul.

 

koliko moze da potraje od intervjua u konzulatu do izdavanja vize?

Link to comment
4 minutes ago, Ros said:

 

to su "sprijateljene" skole koje imaju takve razmene od 2007-e. po 20 dece na 2 nedelje. 

onda ce ipak biti B1/B2. sad je problem sto je prvi termin za intervju u konzulatu u minhenu sad vec 18 avgusta. pre par sati je bio 14 jul.

 

koliko moze da potraje od intervjua u konzulatu do izdavanja vize?

 

Trebalo bi da traje cak i krace od mesec dana, ako je suditi po ljudima koje ja znam.

  • +1 1
Link to comment

imamo mi jos dve varijante koje moram proveriti. jedna je da vidimo da dobije nemacki pasos jer je ovde rodjen, a druga je da probam sa hrvatskim pasosem preko mene. 

to bi moglo krace da traje :D

 

 

Link to comment
2 minutes ago, Ros said:

 

to su "sprijateljene" skole koje imaju takve razmene od 2007-e. po 20 dece na 2 nedelje. 

onda ce ipak biti B1/B2. sad je problem sto je prvi termin za intervju u konzulatu u minhenu sad vec 18 avgusta. pre par sati je bio 14 jul.

 

koliko moze da potraje od intervjua u konzulatu do izdavanja vize?

Izdavanje je brzo bilo - dan do par dana (bar je tako bilo za mojih nekoliko J-1 + B1/B2 ali ovo su informacije od pre 4 godine).

Izgleda da su zbog pandemije skroz usporeni za zakazivanje (a mozda i za obradu). Ja sam ranijih godina cekala od 2-4 nedelje za termin, a viza je obicno bila gotova za par dana (sa sve DHL-om), cak i za jedan dan ponekad (u Kanadi i u Beogradu, na oba mesta je bilo brzo). Ali ovog meseca kada sam proverila, termini su uzasni ovde u Kanadi, nema slobodnih termina isto to leta. Najbolje da pogledas ostale konzulate u Nemackoj, mozda cak i u BG.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...