Jump to content
IGNORED

Hrvatska

Mister No

Recommended Posts

20 hours ago, Peter Fan said:

mom laickom oku ovo izgleda prilicno tanko i ne odgovara na moje pitanje, ali velika hvala za interesantno stivo.

pitao si kako Vlada objasnjava uvodjenje eura.

• +1 1
11 minutes ago, Vjekoslav said:

ne znam samo odakle ti ideja da se posljedice onako katastrofalnog potresa mogu sanirati u godinu dana. jesam li ja lijepo na ovom forumu pozvao sve vas u pomoc? jesam. pomoc ce biti potrebna godinama. 

el znas kako ide obnova u Zagrebu? tamo se potres dogodio 9 mjeseci prije potresa na Baniji. ocigledno ne znas. pa da ti ja kazem. ne ide nikako, nije se jos ni startalo. a ti ocekivao da ce Baniju skockati do 2022. prije Zagreba?

evo i danas tema na Saboru, izmedju ostalog (pita oporba vladu) kako je moguce da Plenkovic nije ni naceo ogroman novac (iz fonda solidarnosti) koji je EU poslala za saniranje posljedica zemljotresa. a rok (za potrosnju tih sredstava) je 01.06. ove godine. kako je moguce? pa lijepo, Hrvatska je zemlja cuda!

ne znam kako da ti odgovorim, posto nisam siguran da li si ironican ili ne

21 hours ago, pbg12345 said:

ne znam kako da ti odgovorim, posto nisam siguran da li si ironican ili ne

pa nisam bio ironican, ne znam sta ti nije jasno. pomoc dobronamjernih ljudi je i dalje potrebna, Crveni kriz je i dalje na terenu, kao i mnoge druge civilne organizacije. upravo zahvaljujuci pomoci obicnih gradjana i donatora izgradjene su zasad jedine nove kuce na Baniji. Vlada je tragikomicno nesposobna, em se zaplela u pravna i administrativna pitanja em nije u stanju iskoristiti milijarde eura iz EU Fonda solidarnosti. sam potres je pak bio prevelik da bi se sve saniralo za godinu dana cak i da je Banija u Japanu. i da, obnova u Zagrebu jos nije pocela. sve sto je dosad obnovljeno napravljeno je na privatnu inicijativu samih gradjana.

https://dnevnik.hr/vijesti/potres/stanovnici-zagreba-su-sami-obnovili-stanove---690658.html

dok ti ovo pisem slusam na radiju zastupnicu Mrak-Taritas koja trazi ostavku ministra Horvata, zaduzenog za obnovu. nema ironije, sve ti je to gola istina.

u tom slucaju, kao prvo ne znam zasto se ti meni obracas u mnozini i zasto ti neke nas imas zvati u pomoc

ja sam post napisao kao neko ko se rodio i ziveo u tom selu, a ne kao srbin ili stanovnik srbije, pa da mi se obracas na taj nacin

takodje nisam pravio nikakva poredjenja zagreba i banije

o sporosti obnove u zagrebu znam toliko da je to bila jedna od glavnih tema pobednicke koalicije mozemo na njihovim lokalnim izborima

za obnovu svega srusenog sigurno bi trebalo vremena i u daleko uredjenijim i bogatijim drustvima

ja govorim o saniranju posledica, na baniji u srpskim selima je naseljena svaka peta kuca, u vecini zivi jedan ili dva starca

broj viseclanih domacinastava sa decom je jednocifren po selima, a cesto tezi nuli

godinu dana kasnije za jednu takvu porodicu bi ocekivao vise nego da zive u kontejneru, a uzgred imaju tri stambena objekta koji nisu za rusenje, ali nisu ni za koriscenje u datom stanju

i kao glavni problem, koji mene mozda i najvise boli, materijal za obnovu/rekonstrukciju je dobila porodica cija kuca nema ostecenja

razlog, porodicno su aktivni sto u snv, sto u raznim strankama jos od pre rata, a posebno u godinama po povratku

On 15.1.2022. at 14:55, nautilus said:

knin zvanično -3 hiljade. samo mjesto je sada negdje na 8 hiljada što je ihahaj preuveličan broj zbog dosta ljudi koji tu borave samo povremeno. 

jebem ti sunac koja tuga, bar duplo manje nego 1991. sve sa tudjmanovim naseljavanjem ljudi iz bosne i otimačinom za stanove 1995.

On 15.1.2022. at 15:28, nautilus said:

@cedo

ma sav taj kraj od grabeža do livna je i prije rata bio slabo naseljen, bez ikakve privrede.  em je uzasno stradao u drugom svjetskom ratu em je dosta ljudi kolonizovano u vojvodini. nakon 1995 nisu ozbiljno ni pokusavali da ga nasele.

knin je drugacija prica. 1995 su se otimali za prazne srpske stanove i kuce, drzava je organizovala kamione koji su odvozili namestaj koji je bio pobacan po ulici, tamo do 2000 je bilo gotovo isto ljudi kao i pre rata i onda katastrofa. sva privreda je propala, mladi su krenuli da traze poslove po primorju, zagrebu i inostranstvu. kad sam bio dole prije par godina na velikoj pijaci je bila zauzeta jedna tezga. potpuno nadrealno. 

gradska bolnica, sagradjena 1987, radi kao ambulanta, dom zdravlja. deo je potpuno zapusten. gimnazija, sagradjena 1990, ima svega par razreda. djeca idu u sibenik u skolu. jedna osnovna skola uopste i ne radi. seoske su zatvorene od 1995.  kroz zeljeznicku stanicu je nekada prolazilo 100+ vozova dnevno, što putničkih što teretnih. sada 4-5. 

ljudi žive od penzija, snalaženja, socijalne pomoći i ono nešto malo što radi za državu, knauf, tvik i kafice.  

u selu moje majke 2 stanovnika.

adae8ee1-1a42-491e-95ec-a56ff7fdac01.jpg

https://hrti.hrt.hr/api/api/ott/socialshare?target=copy&referenceId=e42ae58c-13c4-79df-15f1-5c45e578dc8d&channelReferenceId=null&mobile=false&serie=false&operatorReferenceId=hrt

Lijepa je Krka, lijepe su i Cetina i Zrmanja. Lijepa je i Una, koja izvire nesto sjevernije, a cijom dolinom su prokrstarile mnoge karavane i vojske izmedju Jadrana i Panonije. Via Colomani Regis. Sve su to uistinu fascinantne krske rijeke, sa jos uvijek neistrazenim vrelima, sedrenim slapovima (i bukovima), kanjonima, spiljama, i bio specificnostima. Dinara manje vise, osim svoje juzne stijene Osjaka (gdje splitski alpinisti vec godinama grade feratu), i nije nesto posebno. Zanimljiviji su (biljnim svijetom i reljefom) Troglav (mali, srednji, veliki) i Kamesnica s bosanske strane istog masiva (Troglav je sa 1913 mnv. najvisi vrh Dinare). Zanimljivo je i da granicu na Dinari izmedju Hrvatske i Bosne utvrdjuje mletacko-turska komisija jos davne 1721. godine (tzv. Linea Mocenigo), prateci granicu pasnjaka (planinskih ispasa) lokalnog stanovnistva. Dalmatinci su bili stocari, Bosanci u Livanjskoj dolini bas i ne, pa su Dalmatinci dobili veci i nizi, a Bosanci manji i visi dio Dinare. Nekima (mnogima) se dakako vise svidja hrvatski dio sa najvisim vrhom Sinjalom (1831 mnv.) samo zato sto je najvisi vrh Hrvatske, pa se popnu gore (pritom razvale auto pokusavajuci doci sto blize planinarskom domu Brezovac, odakle ima 2 sata hoda do vrha), prime se desnom rukom za grudi, i osjecaju uznosito. S bosanske strane gledano, takve scene, pretpostavljam, izgledaju komicno. Pokusavam spojiti "subjektivno" i "kolektivno" (ne uspijeva mi) u jedan izraz, ne bi li bolje opisao taj fenomen. Kako god, za spomenute rijeke jezicne vratolomije nisu potrebne, one su fakat svjetska geo bastina.

OLYMPUS-DIGITAL-CAMERA.jpg

Medjutim treba pogledati i film Vlak bez voznog reda. Knin i dalmatinska Zagora uvijek su bili hardcore vukojebina, jos od ilirskih, delmatskih, kasnije i morlackih vremena. Zato tamo i jeste centralno mjesto hrvatskih sabora i hrvatskih kraljeva, nikoga taj krs nije zanimao. Ni Bizant, ni Franke, ni Veneciju, pa ni Ugare, koji svoje razmirice s Hrvatima rjesavaju 200ak km sjeverno, na Petrovoj gori (ili blize Uni, na Zrinskoj gori, sto je opet 200km sjeverno od Knina). Zato sto je Kolomana zanimao Jadran, a ne kozji brabonjak na Sinjalu. I ako gledamo samo 20. stoljece, uvijek se u toj Zagori manje vise zivjelo o drzavnom trosku s jedne, dok se sa druge strane, bez pardona, i bilo kakvih uznositih, rodoljubno-nacionalnih bullshita, odande bjezalo trbuhom za kruhom prema Slavoniji, Baranji, Srijemu, Backoj, Rijeci, Splitu, Zadru, i dakako, Zagrebu i Beogradu. Pola hrvatske knjizevnosti nastalo je na toj "silnoj tuzi prema rodnom kamenu", koja je u svojoj biti, ko suza cista, hipokrizija. Bas kao sto je hipokrizija i prica sa Kosovom, odakle su ljudi, usprkos planskom naseljavanju rezima, konstantno iseljavali iz ekonomskih razloga. Mene ne cudi da ovi posljednji ratovi krecu bas iz Zagore, jer se epskim mitovima i siromasnom rajom uvijek moglo manipulirati. Da li placenom sluzbom, da li hajducko-ratnickim, vazda patrijarhalnim mentalitetom, da li ideologijom komunizma, nacizma, fasizma, pa i arijevske dinarske rase (J. Cvijic, I. Mestrovic, itd.) koja je "genetski moralnija od drugih rasa", manje je bitno, fakat je da maleni Imotski daje najvise spanjolskih boraca, maleni Gospic najvise ustasa, maleni Knin najvise cetnika, itd. its. Pa kad dodje do picnjave komunista i orjunasa u malenom Splitu, onda to bude takva (krvava) picnjava da udje u legendu (i u tv seriju Velo misto briljantnog Miljenka Smoje). Famozna Sinjska alka, koja nije nista drugo do parade patrijarhata i epskog ratovanja Kraljevica Marka (Islama Grckog i Islama Latinskog), sluzila je za promociju svakog, ali doslovno svakog rezima. Casni alkarski vojvoda pozdravlja mletackog Duzda Francesca Loredana, casni alkarski vojvoda pozdravlja Kaisera Franza Josepha I., casni alkarski vojvoda pozdravlja Kralja Petra, casni alkarski vojvoda pozdravlja Poglavnika Pavelica, casni alkarski vojvoda pozdravlja Marsala Tita, casni alkarski vojvoda pozdravlja Predsjednika Tudjmana, casni alkarski vojvoda pozdravlja Predsjednika Josipovica, casni alkarski vojvoda pozdravlja sudski osudjenog ratnog zlocinca Mirka Norca. Eto, to je taj famozni dinarski moral / sareni balon naduvan atavistickim emocijama, a u svojoj biti (kad se izduva) prezervativ bespogovornog sluganstva. Moralan s jedne, eticki apsolutno neprihvatljiv s druge strane. Btw. ja sam na Sardegni, u Oristanu, gledao slicnu alku (puno ljepsu, ako govorimo o estetici i kostimografiji), medjutim ona nema ni blizu takav drzavni znacaj kao ova sinjska. Pa da se vratim onda u Sinj, odnosno u dalmatinsku Zagoru. Prva Miloseviceva "antibirokratska dogadjanja naroda" organizirana su u Karlovcu i na Petrovoj gori, zatim i u Srbu, medjutim kninska "balvan revolucija" bila je 1/1 prezentacija epskog ludila. Otvoreno nasilna, euforicno kurcevita, tu se po prvi put vidjelo da ce pasti krv. U SR Hrvatskoj postojao je Fond za nerazvijene, i masa novaca gradjana Hrvatske slivala se decenijama i u Knin i u Zagoru. Ponekad potpuno pogresno, i na politicku silu, kao sto je bilo u slucaju tvornice glinica u Obrovcu, gdje se krenulo u proizvodnju aluminija bez da se istrazilo koliko boksita ima na Velebitu. Pa je nakon pompoznog otvaranja ispalo da je isplativije kad tvornica ne radi nego kad radi. Ali bilo je i uspjesnih projekata, kao sto je spomenuta tvornica Tvik, izgradjena 1955. godine, koja usprkos klasicnim lomovima hrvatske privatizacije za divno cudo radi / pozitivno posluje i danas, u konkurenciji otvorenog trzista Evropske unije, sto je svojevrsni fenomen. Pa i ta opca bolnica, izgradjena je 1986. godine uz pomoc republickog Fonda za nerazvijene. Da bi na kraju upravo Knin, kao famozno zeljeznicko cvoriste, gdje sama zeljeznica (kao drzavna firma) zaposljava polovinu svih radnika tog kraja, podigao barikade usred turisticke sezone, zaustavio vlakove koji mu zivot znace, i presijekao vlastitu republiku napola. Ne "vlastitu majku Srbiju koja nas doji kosovskim mlijekom" (kako se tada skandiralo), a koja u Zagoru nije ulozila jednog jedinog dinara, i koja nikada nije priznala ujedinjenje sa tada proglasenom SAO Krajinom, vec republiku Hrvatsku. Postoje mnogi imbecilni potezi kroz nasu bogatu povijest narodne, epske imbecilnosti, ali ovaj je bio, rekao bih, za olimpijsku medalju. Da sam sebi odsjeces kitu na panju. Pardon, na kamenu. Iz danasnje perspektive gledano, Mile Martic i nije bio nista drugo do ustaski agent. Pa ipak, usprkos tome sto epsko ludilo krece iz Knina, ne vidim da je nesto Knin, u odnosu na druge krajeve Hrvatske zahvacene ratom, posebno propao. Ako pogledamo kako je prosao (i demografski i ekonomski) jedan Ilok, ili Vukovar i Vinkovci, ili Nova Gradiska i Beli Manastir, ili Pakrac, Lipik i Vocin, ili Petrinja i Glina, pa i Sisak i Karlovac, u usporedbi s Kninom, kristalno je jasno ko je tu vise stradao. I kome je Hrvatska majka, a kome maceha. U Kninu danas nije bajno (nikada bilo!), ali nije ni tocno da je bolnica pretvorena u ambulantu, i da dom zdravlja ne radi. Cemu pretjerivanje? Niko normalan od studenata medicine tamo ne zeli na specijalizaciju (nikada nije ni zelio), ali bolnica i dalje ima svoje odijele, od kirurgije preko interne do pedijatrije i ginekologije, i radi, uz pomoc EU fondova za regionalni razvoj, i tradicionalno izdasnu pomoc drzave (to konkretno znaci konstantno placanje dugova, mada je bolnica u vlasnistvu zupanije), dakle za hrvatske uvjete, radi posve normalno. Nota bene, ta opca bolnica ima i odijel za palijativnu skrb, sto je misaona imenica za jedan grad Osijek, ciji klinicki bolnicki centar takav odijel, danas, u 21. stoljecu, nema. Zeljeznica je pak, sa druge strane, bez imalo pretjerivanja, posve ozbiljno zapustena, ali ne zbog rata, Srba, ili Beograda, vec zato sto hrvatstvo svoje civilizacijske korijene pronalazi upravo u kninskoj pripizdini Mrkomira Prvog, i shodno tome, strategiju razvoja bazira na (tradicionalnoj) hajduciji; kroz zimmer frei turizam i cestarsku brca buraz mafiju. Iz Osijeka do Zagreba, danas, u 3. desetljecu 21. stoljeca vlakom stizemo za 4 sata i 41 minut, ili za 4 sata i 53 minute (to su ujedno i jedina dva vlaka na toj relaciji, jedan krece u 5 ujutro, drugi popodne u 4). To je nekih 280km, autom (komotno) za 2 i po sata, zeljeznicom duplo duze. Cek, ima nesto jos bolje, toliko je dobro da moram ilustrirati. Nekada su (u 20. stoljecu) osjecki planinari na slavonske planine isli vlakom. Ne zato sto nisu imali aute, ili autobuse, vec zato sto je bilo brze i prakticnije. Obzirom da su Osjecani uvijek odrzavali planinarske markacije na Papuku, ta im je planina bila centralno odrediste. I da bi stigli iz Osijeka do npr. Velike, gdje pocinje juzni ulaz na Papuk, putovalo se, logicno, preko Nasica i Pleternice (preko planine Krndije), nekih 2 sata. I to je onda izgledalo ovako:

os-vel.jpg

Danas, u trecem desetljecu 21. stoljeca, vlakom stici iz Osijeka do Velike izgleda ovako

os-vin-vel.jpg

Put traje, vjerovali ili ne, 6 sati. Zasto? Pa zato sto pruga preko Krndije, izmedju Nasica i Pleternice, uopce vise ne postoji. Mada je bitna selima (i ljudima) uz tu prugu, danas autobusi (koje HŽ unajmljuje) kupe djecu iz tih sela i voze ih u skole. Toliko dakle o zeljeznici u Hrvata. Ne kazem da je tako samo u Hrvatskoj, negdje prije sam gledao prilog Marka Zvake, oni su se na biciklima trkali sa vozom od Novog Sada do Zrenjanina, i pobjedili. Ko nije pogledao neka pogleda, decki su odlicni. Al da se vratim ja na Knin. Bez obzira sto se u posljednje vrijeme najavljuje (strateska) obnova zeljeznickih mreza iz EU fondova (gdje se i EU fondovima pristupa na hajducki nacin), nikada vise Knin nece biti ono sto je nekada, u prometnom smislu, bio. Ljudi stradalih u ovom (posljednjem?) ratu mi je zao, jbg, narod ko narod, ogromna vecina nikada i nije bila za rat, al ludilo jednom kad krene, tesko ga je zaustavit. Ne zelim ih medjutim zaliti po zlocinackom kljucu, jer ne umijem razlikovati srpstvo koje je protjeralo Hrvate, od hrvatstva koje je protjeralo Srbe, po meni je to isti zlocinacki svjetonazor. Ono pak sto umijem je razlikovati one koje su stradali od onih koji nisu stradali, ali se pretvaraju da jesu, pa su ponekad, a u stvari redovito, agresivniji od onih prvih. Tako je bilo i 1990. godine, kada su borbu protiv ustasa poveli oni koji ustasu u zivotu vidjeli nisu, a kamoli nesto procitali, pa naucili razlikovati ustaski rezim od parlamentarne demokracije, a tako je i danas, kada borbu protiv jugokomunista i cetnika vode oni koji ni o Titovoj Jugoslaviji, ni o cetnicima, ni o komunizmu, ili partizanima, blage nemaju. Zasto bi i imali kada se nacionalni balon moze naduvati bilo kakvim sadrzajem, pa i govnima, on i dalje ispunjava uznositu funkciju. Za takve sam, dakako, i ja cetnik. Odnosno ustasa, ovisi ko duva u ciji balon. Na koncu, kao zakljucak, a to je pretpostavljam i ocito, mogu reci da prema Kninu, kao mitskom mjestu hrvatske drzavnosti, ali i generalno prema Zagori, nemam bas neke empatije. Nista taj epski Kamen, od famoznog kneza Trpimira do famoznog kneza Martica, meni dobroga nije dao. A usudio bih se reci, ni civiliziranom svijetu. Osim dakako svih onih pametnih i vrijednih ljudi koji su iz te vjecite vukojebine pobjegli glavom bez obzira. I dakako pjesama Arsena Dedica, Tina Ujevica i Vladana Desnice. Napisanih u Zagrebu.

Knin
1991. 12.331

2021. 8.317

Pakrac
1991. 8.197
2021. 4.147

Petrinja

1991. 18.706

2021. 13.123

Sisak

1991. 45.792

2021. 27.886

Karlovac

1991. 59.999

2021. 41.979

Beli Manastir

1991. 13.108

2021. 8.053

Ilok

1991. 6.775

2021. 3.928

Vukovar    
1991. 44.639
2021. 22.616

Vinkovci

1991. 35.347

2021. 28.247

Nova Gradiska

1991. 17.071

2021. 11.719

...

Edited by Vjekoslav
  • +1 1
  • Hvala 3
9 hours ago, Vjekoslav said:

Famozna Sinjska alka, koja nije nista drugo do parade patrijarhata i epskog ratovanja Kraljevica Marka (Islama Grckog i Islama Latinskog), sluzila je za promociju svakog, ali doslovno svakog rezima. Casni alkarski vojvoda pozdravlja mletackog Duzda Francesca Loredana, casni alkarski vojvoda pozdravlja Kaisera Franza Josepha I., casni alkarski vojvoda pozdravlja Kralja Petra, casni alkarski vojvoda pozdravlja Poglavnika Pavelica, casni alkarski vojvoda pozdravlja Marsala Tita, casni alkarski vojvoda pozdravlja Predsjednika Tudjmana, casni alkarski vojvoda pozdravlja Predsjednika Josipovica, casni alkarski vojvoda pozdravlja sudski osudjenog ratnog zlocinca Mirka Norca.

Postoji i par godina pauze u pozdravljanju i klanjanju, bilo je to u vrijeme kad je Mesić bio predsednik a Račan premijer.  O Ivice i Stipane, izješće vas crne vrane :)

Da, kad je Mesic najurio tada jos aktivne generale iz HV-a jer su se poceli mijesati u politiku, i kasnije kad je Norac, na zahtjev Haskog tribunala, sudjen (i dvaput pravomocno osudjen) na sudovima u Hrvatskoj. Isli su kasnije alkari do Mesica da se izmire, koliko vidim zapisan je u njihovom ljetopisu 2007. i 2009. kao pokrovitelj Alke. Za razliku od Poglavnika Pavelica, to presucuju. Ivicu Racana, nazalost, jesu izjele crne vrane, umro je od karcinoma. S njim je umrla i socijaldemokracija u Hrvata. jedina politicka opcija koja tim pasivnim krajevima moze pruziti zivot dostojan covjeka. Al kao sto smo rekli, kita, kamen, sjekira.

Veceras nova epizoda Mrkomira Prvog, nije uopce losa humoristicna serija, ideja je svakako simpaticna. Uglavnom, Bugari napadaju Zadar i Split, traze od Mrkomira prolaz, on se dakako prvo usere, a onda ljuti na njih zato sto ih zanima samo prolaz, a ne i njegovo kraljevstvo. Oni mu lijepo kazu da nemaju sta opljackat u Hrvatskoj. Smijesno ili ne, to dakako ovisi o konkretnim dijalozima i glumcima, medjutim fascinira lakoca kojom se hrvatska realnost stoljeca devetog uklapa u hrvatsku realnost stoljeca dvadeset i prvog. Da su reziseri Crne guje imali hrvatsku umjesto engleske povijesti (i sadasnjosti), gdje bi im kraj bio.

...

On 19.1.2022. at 18:32, pbg12345 said:

cuo se stari otac sa rodbinom na baniji

ja sam neko vreme bez kontakta, a i nekako sam potisnuo potrese

iz nekog razloga sam sebi usadio verovanje da su posledice sanirane

On 21.1.2022. at 0:04, pbg12345 said:

u tom slucaju, kao prvo ne znam zasto se ti meni obracas u mnozini i zasto ti neke nas imas zvati u pomoc

ja sam post napisao kao neko ko se rodio i ziveo u tom selu, a ne kao srbin ili stanovnik srbije, pa da mi se obracas na taj nacin

takodje nisam pravio nikakva poredjenja zagreba i banije

o sporosti obnove u zagrebu znam toliko da je to bila jedna od glavnih tema pobednicke koalicije mozemo na njihovim lokalnim izborima

za obnovu svega srusenog sigurno bi trebalo vremena i u daleko uredjenijim i bogatijim drustvima

ja govorim o saniranju posledica, na baniji u srpskim selima je naseljena svaka peta kuca, u vecini zivi jedan ili dva starca

broj viseclanih domacinastava sa decom je jednocifren po selima, a cesto tezi nuli

godinu dana kasnije za jednu takvu porodicu bi ocekivao vise nego da zive u kontejneru, a uzgred imaju tri stambena objekta koji nisu za rusenje, ali nisu ni za koriscenje u datom stanju

i kao glavni problem, koji mene mozda i najvise boli, materijal za obnovu/rekonstrukciju je dobila porodica cija kuca nema ostecenja

razlog, porodicno su aktivni sto u snv, sto u raznim strankama jos od pre rata, a posebno u godinama po povratku

Hajde da se ne svadjamo. Ti ocigledno mislis da su institucije RH i lokalne vlasti na Baniji sposobnije nego sto jesu. Jasno mi je i da nisi, barem ne u potpunosti, svjestan koliko je tih nekoliko potresa napravilo stete u cijelom tom kraju od Kutine do Karlovca i od Une do Zagreba. Ja sam u Petrinji volontirao dva puta prosle godine, mada nisam ni ja vise jbg. u cvijetu mladosti. Prvi put te zime, kad je dole jos vladao haos, drugi put koncem ljeta, kad se moglo vidjeti sto je sve drzava dotad napravila, a sto nije. Vec te prve zime jedan od problema bio je sto se ljudi nisu zeljeli preseliti u kontejner naselja zato sto su morali brinuti o stoci, a bojali su se i kradje, tako da su kontejneri vozeni njima, u paketu sa kamp kucama, mada uvjeta (infrastrukturnih) po tim dvoristima punim rusevina, realno, nije bilo. Vrijeme je pokazalo i da su kontejnerska naselja napravljena lose. Materijali za obnovu bili su jedno od privremenih rjesenja, to je isto kaoticno, po sistemu snadji se druze. Nadalje, kao sto ti je poznato, Banija je bila ozbiljno sjebana i prije tog potresa. Posebno ta sela koja spominjes (koja nisu samo srpska, nemoj tako), gdje zive, ili bolje reci prezivljavaju stariji ljudi. To dakle nije novi, vec stari problem. On je sada samo potenciran na entu.

https://www.facebook.com/ljudizaljude/

Mladji se snadju, stari ne mogu, tako je uvijek bilo. Razvijenija drustva Zapada prilagodjavaju se tendenciji starenja stanovnistva, Hrvatska tu ocajno zaostaje. Briga drzavnih institucija o starijim i nemocnim ne funkcionira ni u gradovima, a kamoli ce po tim razbacanim selima do kojih ni asfalta nema. Ajmo dalje. Tlo tamo i dalje podrhtava

https://www.pmf.unizg.hr/geof/seizmoloska_sluzba/izvjesca_o_potresima?@=1itab#

a kakve ce to posljedice imati na psihu ljudi koji se tamo tresu vec duze od godinu dana tek cemo vidjeti. Pa i na psihu onih sretnika koji su vlastitom, privatnom inicijativom uspjeli dosad obnoviti svoje kuce (i stale / gospodarske objekte), ili uz pomoc volontera i donacija izgraditi nove, pa zive u relativnoj (ne i ekonomskoj) sigurnosti. Za razliku od vecine strahova, strah od potresa ne moze se prevazici, on nam je usadjen (evolucijski) duboko u podsvijest, i ako poslusamo sto govore psihijatri, gdje za to krizno podrucje navode nekoliko trauma u nizu (rat, izbjeglistvo, korona, potres) jasno je da ce PTSP (i depresija) tamo biti dominantan medicinski karton. Vec ljetos primjetio sam da su ljudi povuceni u sebe, i da se od pocetne volje za novim pocetkom preslo u stanje rezignacije. I sad ide najbitnije. Potres u Petrinji otvorio je mogucnost (dobru mogucnost) ozbiljnog, strukturnog reprogramiranja Banije. Prvenstveno u gospodarskom smislu, s perspektivom odrzivog razvoja. Brojni strucnjaci upozoravaju na to, brojne civilne udruge, prijedlozi su razni. Novaca ima, i kratkorocno (fond solidarnosti o kojem je ranije bilo rijeci), i dugorocno, Hrvatska je clanica Evropske unije, i tu nije problem. Ono sto se medjutim pokazuje kao (temeljni) problem su ograniceni kapaciteti ne samo (sto je ocekivano) lokalnih vlasti (negativna selekcija, tamo uistinu ima ozbiljnih morona sa 4 osnovne), vec i kapaciteti Plenkoviceve vlade. Ocigledno je (ili barem sve ociglednije) da su i Plenkovic i njegovi ministri samo puki birokrati sa vjestim govornickim vjestinama, nesposobni za strateske projekte i neambiciozni za strateske odluke. Skoro dvije godine (pocevsi od potresa u Zagrebu u ozujku 2020.) traje njihova cirkusijada (u koju su sami upali) sa promjenom zakonodavstva, pravnim i administrativnim kafkinim procesima, i na koncu, javnim natjecajima. I tek ove godine, u biti nedavno, najavljuju da sad, konacno, krecu u obnovu.

https://potresinfo.gov.hr/obnovljeno-vise-od-1-800-kuca/781

I ja im vjerujem da ce ta gradnja sad ici sve brze i brze, nakon sto su "poslozili sve kockice". Medjutim, obnoviti Baniju na njeno predpotresno stanje ne znaci obnoviti Baniju, to znaci ubiti ju. Zagreb ce se izvuci, mada ce ovim dosadasnjim tempom to trajati godinama, ali Banija nece. Stoga si moj poziv u pomoc u 7. mjesecu prosle godine mogao shvatiti malkic ozbiljnije. Ono sto ti mogu reci, iz osobnog iskustva, je da jedna lijepa rijec, jedan stisak ruke, jedan osmijeh, jedna poruka tim ljudima da nisu sami, cuda stvara. Zaboravi Hrvatsku, oni su prepusteni sebi i ljudima dobre volje.

On 18.1.2022. at 18:55, djordje geprat said:

čuh da će u ovoj godini cene biti istaknute paralelno u kunama i €. da se narod navikne.

e sad, sećam se da su italijani i nemci bili suočeni sa poskupljenjima kod prelaska na  €. za druge  € zemlje ne znam. hoće li i hrvatska imati poskupljenja?

U Italiji je bilo instant poskupljenje tako što je recimo ono što je koštalo 50.000 lira, počelo da košta 50 eur umesto 25 eur, što bi bilo korektna vrednost u eur. Samo su praktično skinuli 3 nule.

4 hours ago, Vjekoslav said:

Hajde da se ne svadjamo. Ti ocigledno mislis da su institucije RH i lokalne vlasti na Baniji sposobnije nego sto jesu. Jasno mi je i da nisi, barem ne u potpunosti, svjestan koliko je tih nekoliko potresa napravilo stete u cijelom tom kraju od Kutine do Karlovca i od Une do Zagreba. Ja sam u Petrinji volontirao dva puta prosle godine, mada nisam ni ja vise jbg. u cvijetu mladosti. Prvi put te zime, kad je dole jos vladao haos, drugi put koncem ljeta, kad se moglo vidjeti sto je sve drzava dotad napravila, a sto nije. Vec te prve zime jedan od problema bio je sto se ljudi nisu zeljeli preseliti u kontejner naselja zato sto su morali brinuti o stoci, a bojali su se i kradje, tako da su kontejneri vozeni njima, u paketu sa kamp kucama, mada uvjeta (infrastrukturnih) po tim dvoristima punim rusevina, realno, nije bilo. Vrijeme je pokazalo i da su kontejnerska naselja napravljena lose. Materijali za obnovu bili su jedno od privremenih rjesenja, to je isto kaoticno, po sistemu snadji se druze. Nadalje, kao sto ti je poznato, Banija je bila ozbiljno sjebana i prije tog potresa. Posebno ta sela koja spominjes (koja nisu samo srpska, nemoj tako), gdje zive, ili bolje reci prezivljavaju stariji ljudi. To dakle nije novi, vec stari problem. On je sada samo potenciran na entu.

zajebi me takvog podmetanja

gde si ti procitao da su sva sela srpska

pisao sam konkretno o srpskim selima, gde je situacija upravo kako sam opisao

po drugi put, nemas ti mene sta zvati u moje selo i pozivati da mojim rodjacima pruzim ruku i toplu rijec

sve ovo sto ti pises je teoretisanje nekog ko je baniju video na tv ili svratio jednom u godini

sustina je da ako i to malo mladjih ode, tih sela vise nema u narednih nekoliko godina

u tom slucaju oni starci mogu da se slikaju sa projektima odrzivog razvoja eu

a otici ce sigurno ako budu cekali godinama na normalizovanje uslova zivota 

4 hours ago, Vjekoslav said:

I ja im vjerujem da ce ta gradnja sad ici sve brze i brze, nakon sto su "poslozili sve kockice". Medjutim, obnoviti Baniju na njeno predpotresno stanje ne znaci obnoviti Baniju, to znaci ubiti ju. Zagreb ce se izvuci, mada ce ovim dosadasnjim tempom to trajati godinama, ali Banija nece. Stoga si moj poziv u pomoc u 7. mjesecu prosle godine mogao shvatiti malkic ozbiljnije. Ono sto ti mogu reci, iz osobnog iskustva, je da jedna lijepa rijec, jedan stisak ruke, jedan osmijeh, jedna poruka tim ljudima da nisu sami, cuda stvara. Zaboravi Hrvatsku, oni su prepusteni sebi i ljudima dobre volje.

https://www.danas.rs/svet/region/milos-s-banije-svojim-je-rukama-sastavio-kucu-ako-cekas-drzavu-neces-docekati/

https://www.portalnovosti.com/sretna-nova-bez-krova

ako ima nesto dobro kao posledica zemljotresa to je da ce po svoj prilici doprineti ocuvanju tradicionalne banijske drvene kuce

naime u velikom broju slucajeva iako po pravilu daleko starije pokazale su se otpornije na zemljotres

sad sto u nuzdi, sto u strahu od nekih novih zemljotresa, ko god je u prilici obnavlja te stare kuce

to je opet posledicno dovelo i do suludog skoka cena takvih kuca, ali to je vec druga tema

meni su te kuce uvek bile fascinantne, a mozda i vise nacin njihove ponovne gradnje na drugoj lokaciji

da li prevlacenjem na balvanima ako se radi o blizem premestanju ili ponovnom preslagivanju svih elemenata ako se kuca seli negde dalje

3 hours ago, pbg12345 said:

https://www.danas.rs/svet/region/milos-s-banije-svojim-je-rukama-sastavio-kucu-ako-cekas-drzavu-neces-docekati/

https://www.portalnovosti.com/sretna-nova-bez-krova

ako ima nesto dobro kao posledica zemljotresa to je da ce po svoj prilici doprineti ocuvanju tradicionalne banijske drvene kuce

naime u velikom broju slucajeva iako po pravilu daleko starije pokazale su se otpornije na zemljotres

sad sto u nuzdi, sto u strahu od nekih novih zemljotresa, ko god je u prilici obnavlja te stare kuce

to je opet posledicno dovelo i do suludog skoka cena takvih kuca, ali to je vec druga tema

meni su te kuce uvek bile fascinantne, a mozda i vise nacin njihove ponovne gradnje na drugoj lokaciji

da li prevlacenjem na balvanima ako se radi o blizem premestanju ili ponovnom preslagivanju svih elemenata ako se kuca seli negde dalje

daj neki opis

ili neki link

sto se volontera iz Srbije tice, zaboravih reci, nemojte sami, na svoju ruku, lutati Banijom. uvijek se unaprijed najavite i povezite s nekim lokalnim na terenu, ili s Crvenim krizem, ili sa Civilnom zastitom. na potresom pogodjenim podrucjima jos uvijek ima nerazminiranih minskih polja (koja ne moraju biti vise oznacena nakon ovih potresa), pa da ne upadnete u nevolje.

pot-min.jpg

pot-min4.jpg

pot-min5.jpg

pot-min6.jpg

pot-min7.jpg

pot-min8.jpg

https://misportal.hcr.hr/HCRweb/faces/simple/Map.jspx

ovo je trenutna minska situacija (01.02.2022.), mada je za vodice uputno znati i raniju, jer nikad minsko polje ne moze biti 100% ocisceno. dakle ako nesto sami organizirate, ili sami putujete, uvijek pitati gdje se moze a gdje ne.

• Hvala 1
  • Create New...