Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

Hm, a ovaj danasnji i jucerasnji sunovrat Belexa? <_<
ovaj komentar se odnosio na stambene kredite. moja rata (zaduzio se u svajcarcima) je ista kao i pre 10 meseci kad sam se zaduzio. cak je u dinarima i manja nego tada, zbog jacanja dinara.belex je druga prica, s tim da sam ja jos pre 2 meseca resio da ovo sto mi je preostalo (nije malo ali ni puno - nedovoljno cak i za pristojan polovan automobil) zaboravim do daljeg, tako da mi ova 2 ocajna dana psiholoski ne predstavljaju bas nista :D
Link to comment
Moram samo ovo - kako ce onda regulacija sprovedena od strane istih takvih ne-uvek-racionalnih ljudi garantovati povoljniji ishod? Ne treba da verujemo "slepom slobodnom trzistu", nego kome? (Uvek ovde volim da kazem, "Velji ilicu" i njemu slicnima? I'll take "slepo trziste" over that, any day of the week.)
Pogresno si me shvatio. Jednostavno kazem da i potpuno slobodno trziste moze da pogresi, jer ljudi grese. Teza da se nikakav krah ne bi desio na potpuno slobodnom trzistu je pogresna.
Link to comment
ovaj komentar se odnosio na stambene kredite. moja rata (zaduzio se u svajcarcima) je ista kao i pre 10 meseci kad sam se zaduzio. cak je u dinarima i manja nego tada, zbog jacanja dinara.belex je druga prica, s tim da sam ja jos pre 2 meseca resio da ovo sto mi je preostalo (nije malo ali ni puno - nedovoljno cak i za pristojan polovan automobil) zaboravim do daljeg, tako da mi ova 2 ocajna dana psiholoski ne predstavljaju bas nista :D
Ok, to stoji, stambeni krediti kod nas jos nisu osetili krizu mada ne bih voleo da placam kamatu EURIBOR + x sledecih meseci...A ni LIBOR kad bolje razmislim... :rolleyes: Dobro ti je ovo resenje za Belex... :DPokusacu da ga primenim jer izgleda boljeg ni nema... Edited by Brazilac
Link to comment
:lol: solidna pouka, s tim da moram da primetim da nisam stavio pare koje ne smem da izgubim i da sam, na svu srecu, u januaru 2008 prodao znacajan deo portfolija, sto mi je dobrano spasilo guzicu.
dobro je. trend is my friend, ili sto je neko jednom rekao, najvise sam para zgrnuo kupujuci kasno a prodajuci rano...
Link to comment

Ove godine rast GDP u francusko ce biti samo 0.9% (vlada predvidjela 2% do 2.5% <_< ). Iduce godine je vlada predvidjela rast od 1% do 1.5% sto znaci da ce realni rast biti nesto malo visi od 0 (zadnje dvije tri godine edovno su fulali prognoze). To cemo i te kako osjetiti iduce godine. Ja radim na nekim projektima koje finansira EU pa cemo vidjeti koliko su ti projekti vazni kada pocnu da kresu budzet.

Link to comment
Dalje, ne znam kakve veze Fed ili drzavna regulativa imaju sa kratkorocnim razmisljanjem (short-term thinking) koje je dominiralo na Wall St.: ako sam ja CEO neke inv. banke recimo, dobijem par miliona signing bonus, onda na platu od skoro milion (ili nesto preko) dobijam milione bonusa na osnovu trenutne profitabilnosti firme, ako me otpuste pre isteka ugovora imam nekoliko miliona otpremnine, a uz to sam potpisao ugovor na recimo 4 godine. I koji je onda moj motiv da razmisljam dugorocno? Pa nema ga. Moj je cilj da maksimizujem profitabilnost kratkorocno, da zgrnem sto vise para kroz bonuse za te 4 godine, pa sta ako ce firma zbog toga da pukne kroz 4-8 godina? Ja cu onda, kao vrlo uspesni CEO da se prebacim u drugu firmu. I tako dok se stvar dotera do propasti ja sam obrnuo tri firme i zaradio 50 miliona dolara i mene vise nista ne zanima...i sve to pravi pritisak na celu ekonomiju da se razmislja kratkorocno: svi hoce veci profit odmah, svi oce vecu vrednost akcija odmah, daj kredite potrosacima odmah da bi oni mogli da dignu potrosnju odmah...ne vidim tu krivicu Feda (a Fed je kriv za mnogo stosta to je sigurno) ili drzave (isto). I slobodno trziste moze da napravi veliko s*anje, samo sto tu nema CB ili drzave da te vadi iz g*vana.
ovo je toliko tacno i to na celokupnoj vertikali unutar firme. od akcionara, preko borda, ceo-a, direktora, sefova deskova, ...ceo sistem stvara i pritisak i motivaciju da se ovako razmislja. samo, sta bi tu tacno bilo neracionalno u ponasanju tih ljudi? svi oni uredno maksimiziraju svoju korisnost. to sto to nekome razbija dogmu po kojoj pojedinac, maksimizirajuci sopstveni benefit, nuzno maksimizira i benefit za drustvo u celini, to je drugo pitanje.
Link to comment
a sta se to desava sa unicredit bankom u srbiji?
ovo?
Saopštenje za javnost Beograd, 06.10.2008.UniCredit Grupa postaje banka sa najvišim kapitalom u EvropiUniCredit Grupa, jedna od najvećih evropskih banaka i majka UniCredit Banke u Srbiji, juče je donela odluku da dodatno ojača svoju kapitalnu osnovu, koja je čak iznad one koju zahtevaju regulatorna tela. Ova mera predstavlja snažan signal koji UniCredit Grupa šalje klijentima zabrinutim da se negativni efekti turbulencije na globalnom finansijskom tržištu mogu odraziti na njihovo poslovanje, a sa ciljem jačanja njihovog poverenja. Mera, koja je u potpunosti podržana od strane akcionara UniCredit Grupe šalje jasnu poruku klijentima da nema nikakvog razloga za brigu. Naprotiv, ova mera koju je UniCredit Grupa sprovela svrstava je u jednu od najvećih evropskih banaka u pogledu kapitalizacije. UniCredit Grupa posluje u 22 evropske zemlje, u kojima uslužuje preko 40 miliona klijenata. Pored Italije, UniCredit Grupa zauzima vodeće pozicije u Nemačkoj, Austriji, i u 19 zemalja Centralne i Istočne Evrope. Njena usko povezana mreža najjačih lokalnih banaka, kao i velika baza klijenata predstavljaju glavni oslonac Grupe.Klaus Priveršek, predsednik Izvršnog odbora UniCredit Bank Srbija je danas izjavio:,,Već sada UniCredit ima veoma jaku kapitalnu osnovu, kako na nivou Grupe, tako i na lokalnom nivou u Srbiji. Mi se suočavamo sa veoma teškim ekonomskim okruženjem u Evropi, ali sve evropske centralne banke, uključujući i Narodnu banku Srbije, zajedno sa nacionalnim vladama rade zaista odličan posao tako što čine sve što je neophodno kako bi ojačale poverenje javnosti u bankarski sistem. Sa istim ciljem su i glavni akcionari UniCredit Grupe juče odlučili da preduzmu određene mere donevši odluku da se nadalje ojačaju kapital Grupe, te smo mi stoga sada još bezbednija banka za naše klijente. Korak napred ka većoj kapitalizaciji će omogućiti da 40 miliona naših klijenata širom Evrope može mirno da spava. Podržani veoma opreznom politikom Narodne banke Srbije i zahvaljujući finansijskoj stabilnosti UniCredit Grupe naši klijenti u Srbiji mogu se osloniti na činjenicu da je njihov novac bezbedan i dobro investiran u UniCredit Banci.’’
Link to comment
Ja radim na nekim projektima koje finansira EU pa cemo vidjeti koliko su ti projekti vazni kada pocnu da kresu budzet.
mislim da nemas razloga za preteranu brigu, sve sto se finansira iz javnih budzeta ce verovatno i dalje kapljati... cilj eu, kao i svake druge drzavne administracije je da javnom potrosnjom ublazi nezaposlenost u komercijalnom sektoru.sto se zaposlenja tice, verovatno ce na udaru biti najvise velike firme, manje/srednje organizacije se uglavnom bolje snalaze u promenjenim trzisnim uslovima i u negativnom ciklusu...
Link to comment

jeee, pored onih koji misle da su za krizu prvenstveno odgovorni a) bankari, b) drzava, c) trziste, d) kapitalizam, e) komunizam (po automatizmu se podrazumeva na listi losih momaka, bez obzira sto u vecini konteksta nema nikakvog smisla), f) all of the above, sad imamo i nov pravac koji smatra da kriza g) ne postoji welcome, lurker, diversity je lepa stvar :D

Link to comment
mislim da nemas razloga za preteranu brigu, sve sto se finansira iz javnih budzeta ce verovatno i dalje kapljati... cilj eu, kao i svake druge drzavne administracije je da javnom potrosnjom ublazi nezaposlenost u komercijalnom sektoru.sto se zaposlenja tice, verovatno ce na udaru biti najvise velike firme, manje/srednje organizacije se uglavnom bolje snalaze u promenjenim trzisnim uslovima i u negativnom ciklusu...
najbolje da ti poprichash sa nekim firmama koje chekaju pare za Galileo projekat....EDIT -
manje/srednje organizacije se uglavnom bolje snalaze u promenjenim trzisnim uslovima i u negativnom ciklusu...
....ako isti (negativni ciklus) uopshte prezive Edited by msmodesty
Link to comment
Generalno se slazem sa onim sto pises na ovom topiku, ali nisam siguran da bi slobodno trziste zaustavilo svaki ekonomski krah. Jednostavno, ekonomski mehuri i krahovi se desavaju zbog ljudi. Sasvim slobodno trziste je teoretski najefikasniji sistem raspodele resursa, ali to podrazumeva da su ljudi uvek ponasaju racionalno. To medjutim nije slucaj, jer mi svi dobro znamo da ljudi nisu racionalni: oni su pohlepni, neobavesteni, neobrazovani, povodljivi, cesto skloniji ponasanju vodjenom emocijama nego razumom; a uz to mnogi ljudi su pokvareni, zli, skolni lopovluku i sl. Iz darvinistickog ugla rekli bi da covek nije evoluirao da bude stock broker ili bankar ili investitor na trzistu.
Mislim da ovaj argument koji navodis o tome da ljudi nisu racionalni zapravo ide u korist slobodnog trzista. Razlog tome je sto ljudi koji su suvise pohlepni, koji igraju iskljucivo na rizik, koji nisu obavesteni i koji ne posluju racionalno prvi gube na slobodnom trzistu. Ja ne tvrdim da na slobodnom trzistu ne bi bilo panika i krahova, no, tvrdim da bi amplituda tih korekcija bila mnogo manja od sadasnje krize ili Velike depresije koje su izazvane sistemskim rizikom. Kada imas glupe ljude koji vode FED/drzavu i veruju u kreditni perpetum mobile, to je mnogo veci rizik od glupih ljudi na slobodnom trzistu. Jednostavno, taj rizik gluposti se na slobodnom trzistu ravnomerno rasporedjuje i veoma je mala verovatnoca da bi na slobodnom trzistu svi bankari velikih igraca bili istovremeno glupi. Sa druge strane, kad imas mocnu instituciju poput FED-a, ciji monopol prevazilazi snove bilo koje banke na slobodnom trzistu, tada je rizik mnogo veci ukoliko u pogresno vreme imas pogresne ljude na celu te institucije. Princip je jasan - koncentracija moci uvek nosi sa sobom i rizik koncentracije gluposti, pohlepe i drugih negativnih osobina. Zato je najbolji sistem onaj koji minimizira koncentraciju moci (bilo finansijske, bilo politicke) i koji je rasporedjuje u drustvu, sto znaci da mora postojati balans izmedju zastite privatne svojine sa jedne strane (dakle, sistemska regulacija koja podstice na samoregulaciju) i zastite slobode sa druge. Sloboda bez regulacije, zastite i vladavine prava je anarhija, sto smo delimicno imali i priliku da vidimo.
Srz cele stvari je bila jedna suluda pretpostavka: da ce cene kuca uvek ici na gore. Ono sto je Fed radio je naravno pogorsalo stvar, i slazem se da u slobodnom trzistu, kada do kraha dodje, ljudi nauce svoju lekciju pa generalno ne ponavljaju greske.
Zar ti zaista verujes da su odgovorni ljudi za ovo verovali u to da kad tad nece doci do korekcije? Pa nije ovo prvi ovakav slucaj kreditne ekspanzije i balona nekretnina. To se vec dogadjalo u poslednjih 100 godina mnogo puta, a ponekad i na globalnom nivou. Tu je primer Svedske devedesetih, pa Japan krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih, veliki balon dvadesetih, new market balon krajem devedesetih itd. itd. FED (Grinspen) je tacno znao sta radi, a smesne kredite za nekretnine nisu poceli da daju banke tek tako, vec Fani Mej i Fredi Mek pod direktnim uticajem drzave. Mislim, kakva je to kamata od 1% koju je FED odredio kad je i inflacija bila veca od toga? Ko bi tako nesto na slobodnom trzistu napravio, ma koliko neracionalan, neobavesten i glup bio? Das nekome pare, on ti vrati za godinu dana sa kamatom od 1%, a godisnja inflacija je recimo 2%. Ko bi se normalan upustio u takav posao i poceo da finansira hipoteke na taj nacin? Pa niko. Ali zato drzava i FED nemaju problema sa tim jer na kraju to i nisu njihove pare sto stampaju i cime se zaduzuju. To su pare poreskih obveznika, globalnih kreditora i cele ekonomije koja sada mora da placa njihovu glupost.
Dalje, ne znam kakve veze Fed ili drzavna regulativa imaju sa kratkorocnim razmisljanjem (short-term thinking) koje je dominiralo na Wall St.: ako sam ja CEO neke inv. banke recimo, dobijem par miliona signing bonus, onda na platu od skoro milion (ili nesto preko) dobijam milione bonusa na osnovu trenutne profitabilnosti firme, ako me otpuste pre isteka ugovora imam nekoliko miliona otpremnine, a uz to sam potpisao ugovor na recimo 4 godine. I koji je onda moj motiv da razmisljam dugorocno? Pa nema ga. Moj je cilj da maksimizujem profitabilnost kratkorocno, da zgrnem sto vise para kroz bonuse za te 4 godine, pa sta ako ce firma zbog toga da pukne kroz 4-8 godina? Ja cu onda, kao vrlo uspesni CEO da se prebacim u drugu firmu. I tako dok se stvar dotera do propasti ja sam obrnuo tri firme i zaradio 50 miliona dolara i mene vise nista ne zanima...i sve to pravi pritisak na celu ekonomiju da se razmislja kratkorocno: svi hoce veci profit odmah, svi oce vecu vrednost akcija odmah, daj kredite potrosacima odmah da bi oni mogli da dignu potrosnju odmah...ne vidim tu krivicu Feda (a Fed je kriv za mnogo stosta to je sigurno) ili drzave (isto). I slobodno trziste moze da napravi veliko s*anje, samo sto tu nema CB ili drzave da te vadi iz g*vana.
Ovo se cesto navodi kao glavni problem i uzrok, ali ti menadzeri koji razmisljaju samo kratkorocno su samo instrument ovakvog nakaradnog sistema u kom vlada prekomerna regulacija i monopol za jedne, a za neke druge vazi trzisna anarhija.Vec sam pisao na ovom topiku - kada bi se konzekvetno poostrili zakoni koji stite privatnu svojinu i kada bi se mali stedisa i mali akcionar u toj zastiti izjednacili sa velikim investitorima i akcionarima, tada bi se verovatno i ova praksa promenila. Sa druge strane, dobar deo firmi daje bonuse i otpremnine u akcijama sa opcijom prodaje tek nakon 3 godine, tako da ukoliko firma propadne od bonusa i otpremnine nema nista. Meni se ponekad cini da se ti halapljivi menadzeri/dileri koriste kao savremene medijske vestice na koje se lako moze fokusirati gnev populusa, a stvarni krivci, kao i uvek, sede na sigurnom i nalaze se u stalnom dosluhu sa politickom klasom.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...