Jump to content
IGNORED

žestina


henrik larsson

Recommended Posts

pazi kad i ne znaš koliko si u pravupo tehnologiji po kojoj se pravi, kao i po ukusu uostalom, žolta nije rakija.ona je neverovatni blend voćne rakije (loze) i brendija, odnosno vinjaka.dakle od dobrog dela vina Kvadarčani ispeku brendi, pa sa njim u bure. onda ispeku lozu, pa mešaju.dakle, žolta zaista nije rakija.obična lozova ipak jesta. :)
Za žoltu nisam siguran, i meni je receno da se ona pravi kao rakija bez brendija tj. vinjaka, mada je moguce da to zavisi od proizvodjaca.Ovo za lozu, je naravno bila sala.Pozdrav
Link to comment
Za žoltu nisam siguran, i meni je receno da se ona pravi kao rakija bez brendija tj. vinjaka, mada je moguce da to zavisi od proizvodjaca.Ovo za lozu, je naravno bila sala.Pozdrav
Vec sam i postao notorni alkos ali jos nisam rascistio sta je sta.Sada mi to nije vise ni vazno ali ipak za buduce generacije ambicioznih alkosa ipak moramo neke stari da rascistimo.Da napisem prvo sta ja znam odnosno neznam.Od grozdja se pravi rakija.To moze da bude od :1 - vina2 - smuljanog i fermentisanog grozdja i3 - komine koja ostaje posle vinaAko jedan od gore pomenutih proizvoda stavimo u hrastovo bure dobijamo bolji ili losiji konjak (vinjak ) posle par godina.Ja neznam sta je to brendi ali u Srbiji to je pice kod koga je samo etiketa od prirodnog papira, sve ostalo nema veze sa grozdjem. Ja sam stavio pice pod brojem 2 u novo hrastovo bure i posle dve godine natocio prvu flasu.Jedan moj prijatelj, inace dobar poznavaoc grozdja i proizvoda od grozdja (pre svega ovog drugog) dao mi je kompliment da je pio mnogo losije konjake ( mislio je na francuske ) od pica koje sam mu dao.Ocekujem nekog teoreticara, a ne alkosa da sve to potvrdi ili na tenene objasni.Hvala! Edited by slepa_koka
Link to comment
Vec sam i postao notorni alkos ali jos nisam rascistio sta je sta.Sada mi to nije vise ni vazno ali ipak za buduce generacije ambicioznih alkosa ipak moramo neke stari da rascistimo.Da napisem prvo sta ja znam odnosno neznam.Od grozdja se pravi rakija.To moze da bude od :1 - vina2 - smuljanog i fermentisanog grozdja i3 - komine koja ostaje posle vinaAko jedan od gore pomenutih proizvoda stavimo u hrastovo bure dobijamo bolji ili losiji konjak (vinjak ) posle par godina.Ja neznam sta je to brendi ali u Srbiji to je pice kod koga je samo etiketa od prirodnog papira, sve ostalo nema veze sa grozdjem. Ja sam stavio pice pod brojem 2 u novo hrastovo bure i posle dve godine natocio prvu flasu.Jedan moj prijatelj, inace dobar poznavaoc grozdja i proizvoda od grozdja (pre svega ovog drugog) dao mi je kompliment da je pio mnogo losije konjake ( mislio je na francuske ) od pica koje sam mu dao.Ocekujem nekog teoreticara, a ne alkosa da sve to potvrdi ili na tenene objasni.Hvala!
nit sam teoreticar nit sam alkos al da probam ;)1. je konjak/vinjak/brendi2. je loza3. je komovica (tako se bar u mom selu zove)generalno prve dve su kvalitetne dok se treca koristi za obloge i prozore
Link to comment
nit sam teoreticar nit sam alkos al da probam ;)1. je konjak/vinjak/brendi2. je loza3. je komovica (tako se bar u mom selu zove)generalno prve dve su kvalitetne dok se treca koristi za obloge i prozore
Kako se zove pice 1 ako nije bilo u hrastovom buretu? Da li je to onda brendi ili loza?Sva pica koja sam pio u Srbiji oznacena kao loza bila su u stvari pice 3, ili su to bar po kvalitetu.Pio sam izuzetne grappe koje sam kupovao direkno od proizvodjaca i oni nisu krili da je to napravljeno od komine.Kazi koje je tvoje selo da kupim pravu loza da se vise ne patim ko patika.
Link to comment
Kako se zove pice 1 ako nije bilo u hrastovom buretu? Da li je to onda brendi ili loza?Sva pica koja sam pio u Srbiji oznacena kao loza bila su u stvari pice 3, ili su to bar po kvalitetu.Pio sam izuzetne grappe koje sam kupovao direkno od proizvodjaca i oni nisu krili da je to napravljeno od komine.Kazi koje je tvoje selo da kupim pravu loza da se vise ne patim ko patika.
kod mene se pravi klasicna vocna rakija (kruska i sljiva), vrlo je malo vinove (grozdje mora da se kupuje na strani, tako da je proces komplikovan isuvise) tako da se neces usreciti s kupovinom (a ako ne znas ljude neces se usreciti ni s kupovinom te vocne, mnogi muljaju il jednostavno ne znaju) kolko znam brendi mora da se pravi od vina, tako da bio u buretu ili ne - on ostaje brendi (mada je skrnavo da ostane beo ko duh pa ga takvog niko i ne prodaje/kupuje). za ovo sam 99% sigurana za rakije od grozdja - jebiga, mozda ova moja klasifikacija i ne stima. ne bih smeo da se zakunem. tako su me samo naucili :)
Link to comment
Od grozdja se pravi rakija.To moze da bude od :1 - vina2 - smuljanog i fermentisanog grozdja i3 - komine koja ostaje posle vinaHvala!
nope.1. destilisanjem vina dobija se vinski destilat, odnosno brendi. to šta reč brendi podrazumeva u Srbiji nije relevantno. U Srbiji i kad kažeš rizling, većina ne pomisli na kralja belih vina, nego na Karlovački.2. rakijom se naziva piće dobijenom destilisanjem prevrelog voća.3. destilat komine, komovica, je takođe rakija
Ako jedan od gore pomenutih proizvoda stavimo u hrastovo bure dobijamo bolji ili losiji konjak (vinjak ) posle par godina.
konjak dobijemo samo u jednoj od šest oblasti (Borderies, Bois Ordinaire, Fin de Bois, Bon Bois, Petite Champagne i Grand Champagne) u pokrajini Konjak. u Francuskoj. i samo od sorti grožđa Unji blan, Kolombard i Pikpul.
Link to comment
konjak dobijemo samo u jednoj od šest oblasti (Borderies, Bois Ordinaire, Fin de Bois, Bon Bois, Petite Champagne i Grand Champagne) u pokrajini Konjak. u Francuskoj. i samo od sorti grožđa Unji blan, Kolombard i Pikpul.
Zahvaljujem se na odgovoru. Odgovor je cak siri jer se odnosi i na rakiju.Nazalost nisam u podpunoti zadovoljan pa resih da sam potrazim odgovor na web-u .Evo sta sam nasao:Za kralja zestokih pica mogao bih samo da dodam:- ime Cognac je 1920 zasticeno - pravi se od belog grozdja - prepek - bure od hrasta najmanje 100 starog. Balkanska verzija cognac-a je vinjak. Brendi je ustvari nesto sasvim prozaicno da ne prevodim prenosim u orginalu:Brandy (short for brandywine, from Dutch brandewijn?'burnt wine') is a general term for distilled wine, usually 40?60% ethyl alcohol by volume. In addition to wine, this spirit can also be made from grape pomace or fermented fruit juice. Unless specified otherwise, brandy is made from grape wine. It is normally consumed as an after-dinner drink. Brandy made from wine is generally colored with caramel coloring to imitate the effect of long aging in wooden casks. Prema tome to je loza ofarbana karamelom.Lozovaca se pravi uglavnom od komine (grape pomace ) mada moze da se pravi i na ostala dva nacina,Prema tome komovica je samo preciznije definisana lozovaca. U Italiji je to poznato kao grappa a u francuskoj kao marc:Marc de Bourgogne, Marc de Muscat, Grappa di Barolo...Lozovaca se pravi od belog i crvenog grozdja i obicno se ne farba.Rakija se pravi destilacijom bilo koje fermentirane vocne "corbe", ali ja volem najvise sljivu.
Link to comment

Whiskey, sa naglaskom na Irish, Tennessee, Kentucky kukuruze, pa cak i Canadian varijante.Od rakija sam odustao, sem kad naletim na domacinsku, Scotch u mom cenovnom reachu retko koji da valja (Cutty recimo), a single malt u mom reachu ne postoji.Favoriti Jameson, Cetiri Ruze, pomenuti Cutty Sark, i naravno Jack.E, da, Becherovku isto volem.edit:Setih se, medj top3 kapljica ever mi je domacinska jabuka iz bureta, koju sam pio u okolisu Trstenika. Gazda je zakopao kada se cera rodila, i otkopao je kada se udala.30 leta kasnije.Bila je predivna, crna kao zemlja, za nijansu jaca nego inace, i bogata i meka. Kao da nije tecnost, nego dim. Popila se pre nego sto su stigli trubaci.

Edited by kovik
Link to comment

Poshto nemam love za neke mnogo stare strane zestine na prvom mestu mi je domacha shljiva, chitam na ovim stranama gomilu neistina u vezi iste, kao prvo ne znam odakle vi ljudi nabavljate istu (pijaca, preprodavci shta li je) ali ja u kraju kod rodbine (Homolje bato) za 10 e, dobijam radzu staru preko pet goda (boju nemo's zamisliti) i to mogu da se pohvalim da imam vishe kombina, pa tako da svaki mesec, dva, (koliko chesto odlazim) menjam dilera!I josh jedan vredan savet, kada kupujesh shljivu biraj domachina koji ne pije alk, ti su najjachi (ali retki)!!

Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Samo da se pohvalim da sam postao ponosni vlasnik 1 kvadratne stope na ostrvu Islay, u neposrednoj blizini destilerije Laphroaig-a. :wub: Lokanje single-malt-a i druzenje sa slicnima ipak donosi odredjene nekretninaste prednosti. :rolleyes: Kad skupim dovoljno stopa da mozemo da stanemo k'o ljudi a da ne visimo jedno drugom na glavi, pozivam ljubitelje na prijateljsku ostrvsku casicu blaga iz obliznje destilerije. ^_^ Jebo forum bez smajlija sa kiltom. <_<

Link to comment
  • 5 weeks later...
orahovac imam, sustanar ljusti, jel to safe da mu doda mlika? nije zezanje?
je, je, ozbiljno. dodaj koliko treba dok ne poprimi boju svitlo smeđu (baileysa :D ). znaš i sama da su boduli pametni i racionalni sa troškovima -_-
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...