Jump to content
IGNORED

žestina


henrik larsson

Recommended Posts

On 20.12.2018. at 12:16, vookela said:

A sta mu dodje ona Becherovka, jel to neka travarica ilistavec?

 

Slatkasta travarica, vuče malo na cimet i medenjake. Jaka, nije liker. Meni lepo.

Link to comment
12 minutes ago, sekretar said:

Meni jelicki dukat kao da pijem neki sirup za grlo protiv iritacije kasljem, oblaze bronhije i slicno


Sent from my iPhone using Tapatalk

Slozicu se s tobom ako ti je omiljeno pice vodka :D

Link to comment

sad videh nastavak ove price o domacoj rakiji iz marta pa da kazem koju pametnu :)

kao neko ko pece par stotina litara rakije od sljive godisnje, po ocenama "strucne komisije" vrlo zadovoljavajuceg kvaliteta :D

 

 

najjednostavnije, mada ne 100% tacno sa tehnicke strane kad se meri jacina rakije meri se gustina tecnosti

alkohol(etanol) ima manju gustinu, voda vecu

obicno se tradicionalno izrazava u gradima, preciznije u postocima volumena koji uzima etanol

1 grad je oko 2,5%vol, zapravo nesto manje

standardizovano da se meri na temp od 20 stepeni celzijusa

 

sad kako se zapremina("gustina)"  menja porastom ili smanjenjem temperature, tako dolazi do onog poznatog seljackog "gubitka jacine"

obicno jel opadne, posto je rakija koja izlazi iz kazana vruca, a kako se obicno pece u kasnu jesen kad su temperature niske, posle malo vremena u sudu, kad se ohladi, pokazuje manju jacinu

 

postoje razne teorije (a i donkele je stvar licnog afiniteta), ali zapravo postoji odredjeni pojas kad je rakija sa jedne strane dovoljno jaka, a oseti se aroma voca od kog je pravljena

 

sto se boje tice, jedini prirodan nacin "bojenja" je od drveta, suda u kom se nalazi rakija

 

e sad posto iz nekog razloga ogormna vecina onih koji piju rakiju kao iz topa odgovara da voli obojenu i sto jacu rakiju, trziste se prilagodjava tome

pretpostavljam da to dolazi od ideje da je takva rakija "odlezala" nekoliko godina u buretu i da je to dokaz kvaliteta

 

a zapravo je to tako (danas)u retkim slucajevima, obicno se farba raznim govnima da bi dobila boju, a dodaje procenat alkohola da bi "ubio" razne lose mirise i ukuse, posto  rakija nije ispecena od onog od cega treba da bude (kvalitetnog, zdravog voca)

 

laiku je sasvim suprotno, mnogo lakse da proceni rakiju, ako se radi o "beloj", jacine do npr 50% (20 gradi)

to je i dalje itekako dovoljno "jaka" rakija, a aroma voca se dobro oseti

 

po meni je bolje kad se rakija pece ostaviti nesto jacu rakiju, a potom je destilovanom vodom razblaziti na zeljenu jacinu, nego na kazanu hvatati zavrsnu jacinu.

to zato sto u zavrsnoj fazi iz kazana izlazi pored alkohola i sve veci procenat ostalog iz smese za pecenje, pa onda rakija postane kisela i(ili) "opora"

 

 

 

da se ogradim, niti sam tehnolog, niti profesionalni proizvodjac rakije

rakiju pecemo iz sopstvenog vocnjaka, sa "obicnim kazanom"

 

 

ko se ne razume u rakije, kupuje ih jednom ili nekoliko puta godisnje, najbolje da kupuje rakije proverenih proizvodjaca

 

 

ko kupuje vise domace rakije po meni je suludo da placa rakiju nekoliko hiljada dinara. tu se zapravo ne prodaje rakija nego brend

 rakija jeste skuplji proizvod nego sto se obicno misli, ali daleko od toga, da u srbiji zemlji rakije, litar treba da kosta kao da se radi o nekakvom egzoticnom picu

 

ima i vise nego ok domace rakije, treba znati samo neke osnovne stvari i zagrebati malo po trzistu

po mogucstvu sto dalje od beograda :D

ne zato sto u okolini beograda nije mogue ispci dobru domacu rakiju, bas nasuprot :fantom: 

nego sto je beograd trziste koje guta sva moguca sranja, koja se valjda jedino ovde mogu prodavati kao rakija

Link to comment
On 22.12.2018. at 11:27, pbg12345 said:

sad videh nastavak ove price o domacoj rakiji iz marta pa da kazem koju pametnu :)

kao neko ko pece par stotina litara rakije od sljive godisnje, po ocenama "strucne komisije" vrlo zadovoljavajuceg kvaliteta :D

 

 

najjednostavnije, mada ne 100% tacno sa tehnicke strane kad se meri jacina rakije meri se gustina tecnosti

alkohol(etanol) ima manju gustinu, voda vecu

obicno se tradicionalno izrazava u gradima, preciznije u postocima volumena koji uzima etanol

1 grad je oko 2,5%vol, zapravo nesto manje

standardizovano da se meri na temp od 20 stepeni celzijusa

 

sad kako se zapremina("gustina)"  menja porastom ili smanjenjem temperature, tako dolazi do onog poznatog seljackog "gubitka jacine"

obicno jel opadne, posto je rakija koja izlazi iz kazana vruca, a kako se obicno pece u kasnu jesen kad su temperature niske, posle malo vremena u sudu, kad se ohladi, pokazuje manju jacinu

 

postoje razne teorije (a i donkele je stvar licnog afiniteta), ali zapravo postoji odredjeni pojas kad je rakija sa jedne strane dovoljno jaka, a oseti se aroma voca od kog je pravljena

 

sto se boje tice, jedini prirodan nacin "bojenja" je od drveta, suda u kom se nalazi rakija

 

e sad posto iz nekog razloga ogormna vecina onih koji piju rakiju kao iz topa odgovara da voli obojenu i sto jacu rakiju, trziste se prilagodjava tome

pretpostavljam da to dolazi od ideje da je takva rakija "odlezala" nekoliko godina u buretu i da je to dokaz kvaliteta

 

a zapravo je to tako (danas)u retkim slucajevima, obicno se farba raznim govnima da bi dobila boju, a dodaje procenat alkohola da bi "ubio" razne lose mirise i ukuse, posto  rakija nije ispecena od onog od cega treba da bude (kvalitetnog, zdravog voca)

 

laiku je sasvim suprotno, mnogo lakse da proceni rakiju, ako se radi o "beloj", jacine do npr 50% (20 gradi)

to je i dalje itekako dovoljno "jaka" rakija, a aroma voca se dobro oseti

 

po meni je bolje kad se rakija pece ostaviti nesto jacu rakiju, a potom je destilovanom vodom razblaziti na zeljenu jacinu, nego na kazanu hvatati zavrsnu jacinu.

to zato sto u zavrsnoj fazi iz kazana izlazi pored alkohola i sve veci procenat ostalog iz smese za pecenje, pa onda rakija postane kisela i(ili) "opora"

 

 

 

da se ogradim, niti sam tehnolog, niti profesionalni proizvodjac rakije

rakiju pecemo iz sopstvenog vocnjaka, sa "obicnim kazanom"

 

 

ko se ne razume u rakije, kupuje ih jednom ili nekoliko puta godisnje, najbolje da kupuje rakije proverenih proizvodjaca

 

 

ko kupuje vise domace rakije po meni je suludo da placa rakiju nekoliko hiljada dinara. tu se zapravo ne prodaje rakija nego brend

 rakija jeste skuplji proizvod nego sto se obicno misli, ali daleko od toga, da u srbiji zemlji rakije, litar treba da kosta kao da se radi o nekakvom egzoticnom picu

 

ima i vise nego ok domace rakije, treba znati samo neke osnovne stvari i zagrebati malo po trzistu

po mogucstvu sto dalje od beograda :D

ne zato sto u okolini beograda nije mogue ispci dobru domacu rakiju, bas nasuprot :fantom: 

nego sto je beograd trziste koje guta sva moguca sranja, koja se valjda jedino ovde mogu prodavati kao rakija

A koliko je , po tebi OK da kosta litar domace rakije ~45 ?

Link to comment
On 23.12.2018. at 20:32, Frank Pembleton said:

A koliko je , po tebi OK da kosta litar domace rakije ~45 ?

sad videh

pa sta znam, npr 5-10e

posto je to relativno malo alkohola, na nekoj donjoj granici, onda i nesto niza cena. 600 -900 din

Link to comment
On 21.12.2018. at 19:41, Haralampije said:

posto je ta Jezdina?

Sljiva 1950rsd 0.7l

Neka medovaca isto, a ima i dunju i visnju i one su skuplje. 

Ne znam da li moze da se dogodi da neko pocne da oridaje normalnu rakiju za 10€ po litru u radnji, regularno. Pun mi je q predizajnirane ambalaze i opasnih imena. Ocu ok rakiju po ok ceni u prodavnici, a ne na pijaci ili donesenu od negde. 

Link to comment

@pbg12345

Pa to i jesu cene po kojima mozes da biras rakiju po Sumadiji. E, sad, takva rakija u obicnoj okrugloj flasi treba da ima da se kupi i u radnji, a ne da se baza po selima. Ja, npr, nemam gde da stavim 20 kila rakije, a da mi ne smeta u stanu, a ne mogu da idem svaki cas u selo. Zato hocu dobru, ne vrhunsku i ne prevaru za strance, da imam u samoposluzi. Time vi bili zadovoljni i seljaci sa kubicima rakije u podrumima a i mi musterije iz gradova. 

Link to comment

pa slazem se sa oba posta u potpunosti

 

a i prilicno je cudno trziste rakije u srbiji

 

pa imas situaciju da u prodavnici maltene ne mozes da kupis ok rakiju za povoljnu cenu. nego neko sranje potpuno ili sa druge strane dobra rakija, ali suluda cena

postoji tu cini mi se jedna povelika rupa, koju bi pre svega mogli popuniti neki manji proizvodjaci

 

na stranu to, cak i ova rakija koja se prodaje po pijacama i slicno, jedino po ovim krajevima gde se dosta pece rakija i to maltene iskljucivo po selima se prodaje rakija dobor kvaliteta, cim se malo udaljis od tih krajeva, pogotovo u iole vecim mestima se za istu ili vecu cenu prodaje u vecini slucajeva neko sranje proizvedeno bog te pita od kakvih sve primesa

a sela po tim krajevima (npr dole oko cacka) bukvalno preplavljena rakijom, svaka druga kuca ima par stotina, hiljada rakije u buradima koja se mahom ne prodaje jer tu na licu mesta ima neku bzvz cenu tipa 300-400dinara

 

imali smo drugar i ja odavno, jos smo klinci bili ideju da kupujemo rakiju po cacanskim selima i prodajemo u krajeve gde je ima manje (sjenica npr) i vece gradove, ali nikad nismo ozbiljnije sproveli u delu. a tad je razlika u ceni bila najmanje duplo

 

 

Link to comment

Mi smo prestali da pravimo rakiju pa kupujemo od komšije koji ne zarađuje nešto na nama. Njegova šljiva i drva ali iznajmljuje kazan, 400-500 dinara litra 19.5 gradi. Bilo kakva legalizacija, deklaracija i distribucija bi oterala tu cenu na rafu na 1000 rsd minimum.

Link to comment
4 hours ago, foto said:

@pbg12345

Pa to i jesu cene po kojima mozes da biras rakiju po Sumadiji. E, sad, takva rakija u obicnoj okrugloj flasi treba da ima da se kupi i u radnji, a ne da se baza po selima. Ja, npr, nemam gde da stavim 20 kila rakije, a da mi ne smeta u stanu, a ne mogu da idem svaki cas u selo. Zato hocu dobru, ne vrhunsku i ne prevaru za strance, da imam u samoposluzi. Time vi bili zadovoljni i seljaci sa kubicima rakije u podrumima a i mi musterije iz gradova. 

+1 na sve

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...