Jump to content
IGNORED

Istorija Srbije 1995 - 2008


Pandemonium

Recommended Posts

Upravo završavam sa gledanjem BBC-ijevog dokumentarca "Death Of Yugoslavia", koji pokriva haos koji nam se događao do 1995. E sad, zamolio bih cenjene forumaše da mi proslede neki link, kojim bih mogao da se informišem o haosu, koji nas je snašao i koji nas snalazitm ;) od 1995, a da to bude na sličan način kao sa pomenutom BBC-ijevom emisijom. Posebno me interesuje period do famoznog 5. oktobra, to jest, interesuje me kako nas svet vidi u tom periodu, kako je "garant mira" postao haški optuženik, šta je radila opozicija i tako te stvari (84. sam godište, pa mi određene stvari iz tih godina nisu baš najjasnije)...Voajerisao sam po forumu par meseci i skapirao da se prilično slažem sa većinom ljudi ovde, pa sam prilično siguran da će bilo koji link biti od pomoći. Hvala unapred :)

Link to comment
  • 3 weeks later...

Emisija "Death Of Yugoslavia" je prilicno neobjektivna. Nego zasto od 95? Sta fali 91 ili 88... ? Uglavnom nas ne vole i prilicno kritikuju, da ne kazem pljuju. I naravno, veoma su neobjektivni! ALi i tu imas politicke price, jedni ce ti reci da su fer i objektivni i da smo mi krivi za sve, a drugi da su bauk i da su neobjektivni i da je sve to CIA-VATIKAN zavera! Istina je uvek u sredini! Problem sa periodom do 2000 je sto je Sloba imao dosta dugo podrsku EU i Amerike, dok im je trebao, posle su ga sutnuli i onda je dosao 5. oktobar. Ima tu mnogo stvari koje dugo necemo saznati ... Istoriju pisu pobednici!

Link to comment
Problem sa periodom do 2000 je sto je Sloba imao dosta dugo podrsku EU i Amerike, dok im je trebao, posle su ga sutnuli i onda je dosao 5. oktobar. Ima tu mnogo stvari koje dugo necemo saznati ... Istoriju pisu pobednici!
Sta je za tebe "dosta dugo"? Podrska je trajala od njegovog izbora za predsednika (zima 90-te) do rata u Sloveniji (jun 91-ve) i povlacenja vojske, kada je postalo jasno da Slobodan nece i ne moze da uspostavi vlast u granicama SFRJ. Amerikanci su odmah odbacili svaku varijantu "skracene Jugoslavije"za koju se Slobodan zalagao; u Americi u najobicnijoj posti od jeseni 91-ve nisi mogao da posaljes preporuceno nista u "Jugoslaviju", samo u Srbiju (bez Crne Gore). Slobodan je od jeseni 91-ve bio "the Butcher of the Balkans" u americkoj stampi.Podrska se obnovila kada je potpisan mir u Dejtonu (kraj 95-te) pa do izbijanja ustanka na Kosovu (prolece 98-me). Zasto mu ne bi dali podrsku kada je potpisao mir nepovoljan po bosanske Srbe (izgubili Sarajevo, Brcko izuzeto is RS) a zatim u leto 97-me opet ubedljivo dobio izbore u Srbiji, i to posle icrpljujucih demonstracija u zimu 96/97-me kada je izgledalo da mu vlast visi o koncu? Da opozicija nije bojkotovala te izbore i da su opet usledile demonstracije zbog kradje i medjunarodna zajednica bi mu brze uskratila poverenje. Edited by ObiW
Link to comment

S tim sto su mu pomogli 97 da se izvuce dok je bio na kolenima od protesta, pre svega studenata, a manje opozicije. Samo to sto si ti naveo je oko 5 godina, sto je pola decenije, sto je jako mnogo za jednog diktatora i kasapina. Podrska je bila sve vreme aktivna, prodaja Telekoma recimo i tako dalje.

Link to comment
Upravo završavam sa gledanjem BBC-ijevog dokumentarca "Death Of Yugoslavia", koji pokriva haos koji nam se događao do 1995. E sad, zamolio bih cenjene forumaše da mi proslede neki link, kojim bih mogao da se informišem o haosu, koji nas je snašao i koji nas snalazitm ;) od 1995, a da to bude na sličan način kao sa pomenutom BBC-ijevom emisijom.
Dobar dokumentarac, ali ima i boljih uradaka na datu temu. Ako iskopam nešto, šaljem linak.
... Istoriju pisu pobednici!
Miloše, Ivo Sanader ti je provalio password. :)edit/@PandemoniumNapravih previd. Ono što bih ti eventualno linkovala se više tiče raspada ex yu (kad si već spomenuo dotični dokumentarac), nego događaja koji se tiču poslijeratne Srbije, pošto je to tema o kojoj realno malo znam, a i nimalo me se ne dotiče. Sorry. Možda ti netko drugi pomogne. Edited by Eidyia
Link to comment
S tim sto su mu pomogli 97 da se izvuce dok je bio na kolenima od protesta, pre svega studenata, a manje opozicije. Samo to sto si ti naveo je oko 5 godina, sto je pola decenije, sto je jako mnogo za jednog diktatora i kasapina. Podrska je bila sve vreme aktivna, prodaja Telekoma recimo i tako dalje.
od decembra 90-te do juna 91-ve = 6 meseci.od novembra 95-te do marta 98-me = 2,5 godinaukupno 3 godine.ne bih te ja vise zadrzavao...
Link to comment
Sta je za tebe "dosta dugo"? Podrska je trajala od njegovog izbora za predsednika (zima 90-te) do rata u Sloveniji (jun 91-ve) i povlacenja vojske, kada je postalo jasno da Slobodan nece i ne moze da uspostavi vlast u granicama SFRJ. Amerikanci su odmah odbacili svaku varijantu "skracene Jugoslavije"za koju se Slobodan zalagao; u Americi u najobicnijoj posti od jeseni 91-ve nisi mogao da posaljes preporuceno nista u "Jugoslaviju", samo u Srbiju (bez Crne Gore). Slobodan je od jeseni 91-ve bio "the Butcher of the Balkans" u americkoj stampi.Podrska se obnovila kada je potpisan mir u Dejtonu (kraj 95-te) pa do izbijanja ustanka na Kosovu (prolece 98-me). Zasto mu ne bi dali podrsku kada je potpisao mir nepovoljan po bosanske Srbe (izgubili Sarajevo, Brcko izuzeto is RS) a zatim u leto 97-me opet ubedljivo dobio izbore u Srbiji, i to posle icrpljujucih demonstracija u zimu 96/97-me kada je izgledalo da mu vlast visi o koncu? Da opozicija nije bojkotovala te izbore i da su opet usledile demonstracije zbog kradje i medjunarodna zajednica bi mu brze uskratila poverenje.
Podrska je krenula pre 1995. jos kada se Milosevic zalozio za Vens-Ovenov plan 1993. a Srbi u BiH ga odbili pa im je Sloba postepeno uvodio sankcije a SRJ polako gubila.Srbi jesu izgubili deo Sarajeva koje su kontrolisali do Dejtona ali ne celo i drze neke znacajne tacke za Sarajevo.Sto se tice teme suvise je rano to govoriti jer mora jos dokumenata da sakupi i otovori, narocito iz SAD, da bi se sagledalo sire i manje pristrasno, kao sto ni BBC nije van pristranosti no to nije ni moguce. Edited by No7
Link to comment
Podrska je krenula pre 1995. jos kada se Milosevic zalozio za Vens-Ovenov plan 1993. a Srbi u BiH ga odbili pa im je Sloba postepeno uvodio sankcije a SRJ polako gubila.
Ma hajde? A ja sam u Srbiju do 1996-te dolazio preko Budimpeste zato sto mi se tako htelo, ne zato sto su sankcije postojale pa JAT nije leteo? Srbija je cekala isporuke Alkatelovih digitalnih centrala, placenih 1990-te, sve do 1996-te zato sto se potvrda u uplati zagubila u banci u Parizu? Telekom privatizovan 1996-te zato sto Srbiji nisu trebale pare 1993-ce u vreme hiperinflacije? Ibarska magistrala prepuna rupa u zimu 1995-te zato sto iz principa nismo hteli da uzmemo zajam pa da tudjim parama popravljamo drumove? Kakvo te "polako gubljenje sankcija" spopalo?
Link to comment
Ma hajde? A ja sam u Srbiju do 1996-te dolazio preko Budimpeste zato sto mi se tako htelo, ne zato sto su sankcije postojale pa JAT nije leteo? Srbija je cekala isporuke Alkatelovih digitalnih centrala, placenih 1990-te, sve do 1996-te zato sto se potvrda u uplati zagubila u banci u Parizu? Telekom privatizovan 1996-te zato sto Srbiji nisu trebale pare 1993-ce u vreme hiperinflacije? Ibarska magistrala prepuna rupa u zimu 1995-te zato sto iz principa nismo hteli da uzmemo zajam pa da tudjim parama popravljamo drumove? Kakvo te "polako gubljenje sankcija" spopalo?
SRJ je postala sampion Evrope u kosarci u julu 1995. pre DejtonaSRJ je 1994. igrala fudbalske utakmice protiv Brazila i Argentine.SRJ nije mogla da ucestvuje u kolektivnim sportovima na EP, SP i Olimpijadi tako su 1992. izbaceni fudbaleri sa EP u Svedskoj umesto nas otisla Danska i osvojila EP. Na Olimpijadi u Barseloni su 1992. nisu mogli da ucestvuju nasi timovi u kolektivnim sportovima.Tako smo propustili i EP u kosarci 1993.Nisam siguran ali i sankcije na umetnost su ranije skinute.Telekom je prodat u junu 1997. zbog izbora i to preko mafijaskih veza.I da sankcije su postepeno skidane kako je Sloba bio kooperativni sankcije na pojedini oblasti su skidane i da administracija u SAD je sa Slobom saradjivala jos od 1993. I nemoj molim te da upadas u price o necemu sto ne znas. Edited by No7
Link to comment
SRJ je postala sampion Evrope u kosarci u julu 1995. pre DejtonaSRJ je 1994. igrala fudbalske utakmice protiv Brazila i Argentine.SRJ nije mogla da ucestvuje u kolektivnim sportovima na EP, SP i Olimpijadi tako su 1992. izbaceni fudbaleri sa EP u Svedskoj umesto nas otisla Danska i osvojila EP. Na Olimpijadi u Barseloni su 1992. nisu mogli da ucestvuju nasi timovi u kolektivnim sportovima.Tako smo propustili i EP u kosarci 1993.Nisam siguran ali i sankcije na umetnost su ranije skinute.
Tebi stvarno nije dobro. To sto smo sutali loptu po zelenoj poljani i bacali je u kos je kao znak da su nam olabavili sankcije? Pa kakve je koristi narod imao od toga osim da (jos jednom) zvizdi himni i dobija erekciju na kolektivnom doceku sampiona ispred Skupstine? Dobro se nisi setio da kazes 'e pa prolazili su kamioni sa naftom iz Grcke u Srbiju, da su bile stvarne sankcije ni benzina ne bi imalo'. Alo bre, ja govorim o mogucnosti da Srbija legalno dobije robu koju je davno platila, da dobije zajam od medjunarodnih banaka, da ljudi normalno putuju i da zemlja normalno trguje. Nista od toga nije bilo do par meseci posto je Dejton potpisan.
Link to comment

Nerealno je pricati o sagledavanju istorije, sa distance od 10-ak godina. Nerealno. Inace, S.M. je bio najjaci americki covek u jugoistocnoj evropi, gde god je on ratovao, tu su danas nato baze, bez muke, bez cimanja.

Link to comment
Tebi stvarno nije dobro. To sto smo sutali loptu po zelenoj poljani i bacali je u kos je kao znak da su nam olabavili sankcije? Pa kakve je koristi narod imao od toga osim da (jos jednom) zvizdi himni i dobija erekciju na kolektivnom doceku sampiona ispred Skupstine? Dobro se nisi setio da kazes 'e pa prolazili su kamioni sa naftom iz Grcke u Srbiju, da su bile stvarne sankcije ni benzina ne bi imalo'. Alo bre, ja govorim o mogucnosti da Srbija legalno dobije robu koju je davno platila, da dobije zajam od medjunarodnih banaka, da ljudi normalno putuju i da zemlja normalno trguje. Nista od toga nije bilo do par meseci posto je Dejton potpisan.
Mislim da mozes da shvatis da svako ko ima imalo mozga ce ti prvo ukidati sankcije tamo gde ne mozes da pomazes rat tu pre svega mislim na novac. Prvo moras da pokazes da si ozbiljan u namerama a oni polako ti skidaju "okove" e tako je i Slobica radio a i SAD kao sto i sam mozes da zakljucis, valjda, te 1995. u Dejtonu je potpisan mir i nije bilo vise potrebe da se drze sankcije na finansije a i Sloba je pokazao kontinuirano saradnju sa SAD od 1993. ali takodje neke sankcije su ranije skinute da bi se Slobici pokazalo da se saradnja isplati.
Link to comment
od decembra 90-te do juna 91-ve = 6 meseci.od novembra 95-te do marta 98-me = 2,5 godinaukupno 3 godine.ne bih te ja vise zadrzavao...
Napisao si zima 90(Sloba je inace izabran u decembru 90 na Sv. Nikolu, posto i sa istorijom imas problema, a pomagali su mu mnogo vise nego sto si ti naveo) do juna 91... ne bih te vise zadrzavao, a No7 ti je sve lepo objasnio. Mozda je latinica problem? Edited by Milosh76
Link to comment
Napisao si zima 90(Sloba je inace izabran u decembru 90 na Sv. Nikolu, posto i sa istorijom imas problema, a pomagali su mu mnogo vise nego sto si ti naveo) do juna 91... ne bih te vise zadrzavao, a No7 ti je sve lepo objasnio. Mozda je latinica problem?
Ajde care nauci matematiku prvo pa se javi da pricamo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...