Jump to content
IGNORED

Razna prakticna pitanja


yolo

Recommended Posts

  • 5 months later...

da se stegne testo i ne lepi za oklagiju i da ne bi dodavao brašno ako ti se učini da je gnjecavo, jer bi upropastio testo. pretpostavljam da je tako. ako u receptu piše da se hladi - hladim. kuvam da ne bih razmišljala. kad krenem da razmišljam varjaču vratim u fijoku, a kad ukućani počnu da pište gladni dam im pare da idu u pekaru.

Link to comment

da bi se sprečilo razvijanje glutena (on daje fleksibilnost testu i sprečava da se lepi) jer bi inače dobio hlebastu teksturu, što se više gnjavi testo više se razvija gluten i proizvod je više sunđerast

Link to comment
ako u receptu piše da se hladi - hladim. kuvam da ne bih razmišljala. kad krenem da razmišljam varjaču vratim u fijoku,
ako ne znas kako i zasto nesto funkcionise - ne mozes eliminasti pogresne prakse u pripremi, unaprediti recept ili stvoriti svoj. a to je (meni) najzabavniji deo kuvanja.@Kelt: hvala!
Link to comment

Suvo brašno sadrži proteine razdvojeno a kada se doda voda i počne da se mesi oni počinju da se kombinuju i stvaraju jaku strukturu koja testu daje elastičnost. Što se više mesi, jača je "potpora".Kada se testo peče (ili dok kvasac jede šećer) stvaraju se gasovi koji dižu testo i stvaraju šupljine u njemu (nekad budu velike kao kod krofni, nekad puno malih kao kod hleba), a tart treba da bude ravan.Sad sam gladan.

Link to comment

testo za tart obicno ima puno maslaca (ili margarina ili biljne masti). dok napravis testo, maslac se istopi pa je razvlacenje otezano. i kad se ohladi hendlovanje nije jednostavno, testo je mekano i lepi se za sto i oklagiju. ipak,drndanje s formom se visestruko isplati kasnije, ukus je :wub:

Link to comment

oho :wub: ! da l to moje oko vidi patlidzan i beli luk ili neko sljivoliko voce i nuts?i jos da pohvalim kreativno koriscenje papira za pecenje da se testo ne bi raspalo:)

Link to comment
oho :wub: ! da l to moje oko vidi patlidzan i beli luk ili neko sljivoliko voce i nuts?i jos da pohvalim kreativno koriscenje papira za pecenje da se testo ne bi raspalo:)
samo sljive, cimet i seckani badempatlidzan je u pozadini, belog luka nigde nema :)
Link to comment
ako ne znas kako i zasto nesto funkcionise - ne mozes eliminasti pogresne prakse u pripremi, unaprediti recept ili stvoriti svoj. a to je (meni) najzabavniji deo kuvanja.@Kelt: hvala!
ma ja sam se malkice šalila. naravno da u kuhinji treba makar približno znati kako šta funkcioniše, pre svega da bi ako nešto naopako krene umanjio štetu. lepo reče cmrlj da u testu za tart preovlađuje puter ili margarin. u tom testu da bi valjalo ne treba da bude brašna više nego što je dato u receptu. u masno prhko testo po pravilu, kao vezivo, ide i jaje ili žumance. ali jaja nisu iste veličine. staviš li krupnija, eto belaja. da bi razvaljo testo dodaš brašna, onda počne da se mrvi ili puca. onda zoveš kevu ili babu a one ti kažu da staviš kašiku dve milerama i da se ne sekiraš.
Link to comment
samo sljive, cimet i seckani badempatlidzan je u pozadini, belog luka nigde nema :)
sve podrzavam, osim ovog neopravdanog odsustva belog luka. jos davno je misa vasic reko da beli luk ide u sve osim u poneke torte :P
Link to comment

da li postoje neka jasna opsta pravila o dozvoljenoj duzini drzanja neceg u zamrznutom stanju?konkretno, imali smo viska nekakvog ubitacno teskog mango-cokoladnog fila za tortu (sadrzi i slatku pavlaku i valjda jaja i secer, moguce puter), pa sam dosla na ideju da zaledimo kockice i povremeno sluzimo jednu-dve uz neki laksi dezert kad imamo goste. ali mozda je pametnije da kockicu-dve pojedemo sami svako toliko, jer ga ima ohoho.

Link to comment
da li postoje neka jasna opsta pravila o dozvoljenoj duzini drzanja neceg u zamrznutom stanju?konkretno, imali smo viska nekakvog ubitacno teskog mango-cokoladnog fila za tortu (sadrzi i slatku pavlaku i valjda jaja i secer, moguce puter), pa sam dosla na ideju da zaledimo kockice i povremeno sluzimo jednu-dve uz neki laksi dezert kad imamo goste. ali mozda je pametnije da kockicu-dve pojedemo sami svako toliko, jer ga ima ohoho.
мислим да је 6 месеци горња граница држања било чега. ал не смем да тврдим. али ако обећаш да нећете давати детету, онда сматрај да сам у праву ^_^едип: решење ће ти се можда касти само код пробања прве коцкице, можебит и да избациш целу архиву у прошлост :P Edited by thermal bug
Link to comment

s obzirom koju smo kolicinu pojeli dok se nisam setila da zamrznem - tesko...6 meseci zvuci ok. doci ce nam valjda neko u posetu u narednih 6 meseci. sad svi nesto navrate, pa pobegnu "da ne smetaju". mozda ih kockice zadrze.edit: gornja granica testa za picu je tri meseca, kazu na internetu. zato se pitam, da li neki sastojci izdrze krace.

Edited by Ljilja Srpkinja
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...