Jump to content
IGNORED

Sladoled


FranziskaKafka

Recommended Posts

  • 3 months later...

@ivy i ostali, imate li recept za sladoled od mlevenog lesnika/oraha/badema za mene? Jednostavni, trep trep.

Trazila sam po temi, stare poruke su malo lose formatirane, a i ne mogu da pohvatam silne izmene o kojima ste pricali :D

Pitala sam na jednoj nemackoj stranici kako se pravi (najvise da bih znala sta od sastojaka da kupim jer se ne snalazim medju pavlakama, slatkim pavlakama, slagom, creme fraiche-om, skyrom i slicnima), ali to je sve nesto suludo, i svi imaju neke turbo masine koje prave sladoled. Ne bih nista sa ledenim bananama jer ne znam sta bi ih drobilo, imam samo oldskul mikser u kuci i stap sa tim, i nista drugo. Dakle nesto vise klasicno nego moderno.

//Ovo mi iskopa jedna zena: jedno zumance, sest kasika slaga (kupio mi muz slag, a on - tecan?! nista mi nije jasno), prokuvam mleko, sipnem trunku neceg slatkog, 60g lesnika i to je kao to. Uradih tako ali ne ocekujem bog zna sta, no ovaj test je samo za mene posto ne smem da jedem secer niti voce trenutno a za ostalo pucanstvo imamo poslasticarnicu.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

@I*m with the pilots

 

mozda si taj slag trebala malo umutiti...

 

ja ti nisam neka adresa za sladoled posto nisam pravila godinama.... ali kada sam pravila sam pravila od jaja,slaga(umucenog) i kisele pavlake...moram negde naci mere :D

 

par jaja umuceno,eto par kasika umucenog slaga(realno sto vise to bolje :D ) i koja kasika kisele pavlake ili grckog jogurta(odavde samo mesanje kasikom),zasladjivac i dodaci po zelji i trebalo bi da bude ok :D

Link to comment
4 hours ago, ivy said:

@I*m with the pilots

 

mozda si taj slag trebala malo umutiti...

 

ja ti nisam neka adresa za sladoled posto nisam pravila godinama.... ali kada sam pravila sam pravila od jaja,slaga(umucenog) i kisele pavlake...moram negde naci mere :D

 

par jaja umuceno,eto par kasika umucenog slaga(realno sto vise to bolje :D ) i koja kasika kisele pavlake ili grckog jogurta(odavde samo mesanje kasikom),zasladjivac i dodaci po zelji i trebalo bi da bude ok :D

 

Jesam umutila ali posto je kao sa tim zumancem, nista se i nije desilo. Mozda je trebalo odvojeno, jbg kad nije bilo detalja. Ali cudan slag, u tecnom obliku, drzi se u frizideru.

Dakle za iduci put, odvojeno umutim jaja (napravim kao za šam?), odvojeno taj slag, pa sve sjedinim i mesam. Kisela pavlaka je normalna pavlaka, ne? Mere bi bile super, ja bas nemam osecaj :/

 

@bags Posto je kugla?

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Zavisi koliko uzmes. Otprilike 1 - 2,75 eur, 2 - 5 eur, 3 - 6,5 eur. Porodicna pakovanja za poneti su puno jeftinija.

 

U Becu je dosta navikan Tichy ali oni su blago iznad proseka.

 

Drugi vrhunski sladoled za preporuku iako je cena paprena je Vittorio Vanini u Herrengasse. To je inace fabrika cokolade ali sladoledi kidaju koliko su dobri pogotovo cokoladni ukusi.

 

 

 

Link to comment
23 minutes ago, bags said:

Zavisi koliko uzmes. Otprilike 1 - 2,75 eur, 2 - 5 eur, 3 - 6,5 eur. Porodicna pakovanja za poneti su puno jeftinija.

 

U Becu je dosta navikan Tichy ali oni su blago iznad proseka.

 

Drugi vrhunski sladoled za preporuku iako je cena paprena je Vittorio Vanini u Herrengasse. To je inace fabrika cokolade ali sladoledi kidaju koliko su dobri pogotovo cokoladni ukusi.

 

 

 

 

I cene su vam talijanske! Bas sam iznenadjena. Ovde se kugle krecu od 1,30 do 1,70 u hipsterskim poslasticarnicama u Frankfurtu, s' tim sto za 1,40 mozes da jedes i jako dobar i jedva prosecan sladoled.

Šok mi je bio pre dve godine u Nici, jedna kugla je bila c e t i r i evra i kusur.

Link to comment


Mlecna plavaka za kolace i slatkise je u tecnom obliku i drzi se u frizideru jer je sklona kvarenju, naravno ukoliko nema mnogo hemije u sebi, kao ovde sto je Imlekova. Mada se i one druge drze tamo.
I uvek se muti hladna, bolje reci ledena, lakse i lepse se umuti, da dobije one mekane vrhove, jer ako se premuti izdvojice se puter i bice onako kao gromuljicasta. To ne valja.
Jaja se mute posebno, dugo, da utrostruce masu ili pojedinacno belanca i zumanca pa sve to sjedini sa pavlakom ali ne mikserom, da ne bi vazduh spao, vec prevrce spatulom, varjacom dok ne pistane ujednacena masa.
Ova pavlaka jeste sladunjava, ali ne dovoljno tako da joj neki secer treba ili zasladjivac (sa njim nisam nikada pravila).

U ovu osnovnu kremu moze da se doda sta se zeli, i ovo je osnova za semifredo , a moj omiljeni je sa pralinama tj. prepecenim lesnicima u karamelu koji kada se ohladi sameljem u secku. I to je fenomenalno. Stavi se samo u posudu za zamrzivac, stegne bez onih iglica vode (zato i sluzi onaj aparat za sladoled da ne bi izdvojila voda i kristalisala), ili se sladoled vadi na svakih sat-sat i po i promesa i tako dobija kremaeta struktura. Ovde, kod semifreda, to nije potebno ima dovoljno masnoce iz pavlake i jaja, dva sastojka koja za sladoled na kraju nisu ni neophodna.

Od proslog leta

abed599b45eb9479239e51efb003274c.jpg













  • +1 2
  • Wub 2
Link to comment

Hm, mozda je taj slag koji imam zapravo nasa slatka pavlaka :D Dakle to se takodje prosto umuti mikserom i bude cvrsto kao slag? A jaja bih odvojila (prvo belance pa posle zumance, kao za kore).

 

Probala sam sad ovaj nazovi sladoled koji sam napravila, pa ono, kao da jedem hladan lesnik :D Nesto u tim merama ne valja, nema dovoljno..mlecnog dela. A i to "dve trunke" slatkog je nedovoljno, ali nije tako problematicno. Probacu sutra ovo sta si pisala, deluje klasicno. Samo, imas li neke mere?

Link to comment

Ali sta ti pise na toj pavlaci, slagu?
Kod nas postoji dakle onaj u prahu i on je vise za ukrasavanje torti, i ovaj tecni za kremove, ganase...


Na 5 jaja- 500 ml slatke pavlake, secera otprilike (oko 150g), jer su te tzv praline, tj po nasem grilijas od lesnika slatko dosta (karamelizujem secer na srednjoj T, i dodam prethodno tostirane i oljustene lesnike, da se obloze karamelom; sklonim, izlijem na papru za pecenje i kada se ohladi samlejem u secku).

Pazi na ziva jaja, zbog salmonele. Ako nisi sigurna u njih, termicki ih bolje obradi prvo, ali to je vec dosta posla.











  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
On 21.3.2021. at 17:22, Jumanji said:

Ali sta ti pise na toj pavlaci, slagu?
Kod nas postoji dakle onaj u prahu i on je vise za ukrasavanje torti, i ovaj tecni za kremove, ganase...


Na 5 jaja- 500 ml slatke pavlake, secera otprilike (oko 150g), jer su te tzv praline, tj po nasem grilijas od lesnika slatko dosta (karamelizujem secer na srednjoj T, i dodam prethodno tostirane i oljustene lesnike, da se obloze karamelom; sklonim, izlijem na papru za pecenje i kada se ohladi samlejem u secku).

Pazi na ziva jaja, zbog salmonele. Ako nisi sigurna u njih, termicki ih bolje obradi prvo, ali to je vec dosta posla.










 

 

Sve je dakle u redu sa tim slagom nego sam ja kao pocetnik pratila tacno recept koji je ocito bio lose sklepan. Dakle jeste bas slag, samo je tecni i lepo se umuti tako prazan ili sa dodatim secerom (samo dosta prska).

Nego, odlicno je sto si spomenula ovo za jaja posto ne smem da jedem ista ziva, uopste mi to nije palo na pamet :D

 

//Moja mama je pojela taj test sa lesnicima a posto ponovo smem da jedem voce u odredjenoj varijanti kao i seker, zadovoljili smo se poslasticarnicom :) No, ipak bih probala da nadjem nesto dobro, bilo bi super za decije rodjendane :)

Link to comment
  • 2 months later...
1 minute ago, kud u maglu Simoviću said:

cedevita sladoled je sranje

možda bi bio bolji da ne štede na cedeviti

 

Nikad čuo, ali da ti preporučim, ako voliš egzotičnu, ali kvalitetnu konfekciju - imaš u Lidlu sasvim solidne kombinacije (u kutijama od 4-6 sladoleda), npr. kiwi/ananas, malina/mango, ćak i za nekog ko ja ko uglavnom jede one po poslastičarnicama, ovi su više nego OK.

 

 

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...