Jump to content
IGNORED

Kafa


dig_chohano

Recommended Posts

preporucujem ti da dodate jos malo para i uzmete ovaj de longhimalo je skuplji od tog, ali ima dve opcije koje su se pokazale kao sjajne - odvojen deo za vodu koji moze da se skida, a moze i da stoji ukljucen par sati, te ti je voda u svakom trenutku spremna za espreso.za kucnu upotrebu, odlican.i preporuka, koki espreso (marsala tolbuhina, preko puta trandafilovica) mnogo je bolji od grinetovog, a duplo jeftiniji od illyja.naravno, kad se koristi lavazza (pa cak i :blasfemija: starbuck espresso) ukus je deset puta bolji.
Može samo oznaka modela?Inače kafu nabavljam kod drugara koji drži restoran tako da imam pristup Lavazzi po nabavnoj ceni i još dobijem gratis mlevenje. :DGledam da ne uzimam veće količine... Em kafa bude lepša, em imam opravdanje da čeće idem u kafanu. Edited by wall
Link to comment
Može samo oznaka modela?Inače kafu nabavljam kod drugara koji drži restoran tako da imam pristup Lavazzi po nabavnoj ceni i još dobijem gratis mlevenje. :DGledam da ne uzimam veće količine... Em kafa bude lepša, em imam opravdanje da čeće idem u kafanu.
ovaj.ali sad vidim da je skoro duplo skuplji nego onaj koji si ti pominjao, izvini.jedino sto zaista vredi.blago tebi za lavazzu. pokusavam da se dokopam zastupnika do skora mi nepoznate marke saicaff, ima je po kaficima i mnogo mi se dopala, ali izgleda da ne rade maloprodaju.
Link to comment
ovaj.ali sad vidim da je skoro duplo skuplji nego onaj koji si ti pominjao, izvini.jedino sto zaista vredi.
Čuj ako vredi a izgleda da stvarno jeste dobar, 15 bara(!) uzeću ga... Možda u paketu sa mašinom za suđe, zbog mira u kući :lol:
blago tebi za lavazzu. pokusavam da se dokopam zastupnika do skora mi nepoznate marke saicaff, ima je po kaficima i mnogo mi se dopala, ali izgleda da ne rade maloprodaju.
Da odlična varijanta no što je blesavo nije mi godinama palo na pamet dok se moj drugar sam nije ponudio. <_<
Link to comment
  • 1 month later...

...mrzi me da citam pa ne znam da li je neko vec ispravio indija (ja spomenuh vec 'nekada davno') - for pete's sake, zove se 'francuska presa' a ne 'plunger' - plunger je proizvod za ciscenje wc-a <_< ja koristim presu i vrlo sam zadovoljan - stos je u finoci mlevenja (jedan podeok krupnije od turske) i svezini kafe - meljem po malo i cesto

Link to comment

ja tek sad shvatih da se nisam upisala na ovaj korisni topić, a ne mogu da živim bez kafe (čika slavko). pijem sve kafe, al ne znači i da ih volim sve. da parafraziram nadu topčagić: 'šta ću, moram.' užasni sam kofeinski ovisnik i imam stravične glavobolje ako u roku od sat vremena od ustajanja ne popijem kafu. o funkcionisanju nema ni govora, bez injekcije. često budem agresivna - srećom samo verbalno (nadam se), ako mi se drma kavez pre kafe. prva stvar koju uradim ujutro, pre odlaska u kupatilo je da odbauljam do kuhinje i pristavim eliksir života. to je ranije najčešće bivala neka forma instant kafe, jerbo je najbrža, a poželjno je da što pre uspostavim vitalne funkcije. nešto je ne volim, mada me to nije sprečavalo da je pijem u ogromnim količinama. i sad posegnem za njom u hitnim situacijama, al mi se poprilično ogadila, pa je pijem samo kad moram. imam i instant varijantu za tursku kafu (to kod tih jutarnjih) - uključim ringlu i stavim (praznu) džezvu na nju, a u međuvremenu stavim da hitro skuva voda u električnom ketlu, sipam ključalu vodu u vrelu džezvu, rknem kafe ko da pravim kačamak, promešam i sipam u veliku šolju i dodam malo ladne vode, da bi što pre popila. često je odvratno, ali radi poso. tursku inače pijem isključivo bez mleka i bez šećera. ranije sam je više volela, dok sam umela da skuvam lepu, dovoljno jaku, ali ne i gustu kafu. sad me mrzi da mislim, pa po inerciji zakuvam kačamak i to ni na šta ne liči. volim kad mi je skuvaju keva, tetka, neko drugi. filter, zapravo, najviše volim. samo što retko naiđem na vrstu kafe koja mi prija. pijem je s malo mleka ili ni malo. ponekad sa šećerom. sve neturske kafe mogu da pijem s mlekom i šećerom i ne smeta mi. u turskoj, namirišem šećer pre prvog srka i bude mi odvratno. espreso - pijem kad moram. više volim miris nego ukus. ove šarene kafe za decu popijem ponekad, al to kad mi se ne pije kafa, nego mi se zajebava. to umesto kolača. al instant s medom nikad neću shvatiti. kao ni celu proceduru oko mućenja instant kafe, ebemliga, instat je zato što ne moraš da se akaš sa njom. prah + voda = kafa, aj zdravo.sve pijem iz baš, baš velikih šolja. malom šoljom za kafu smatram onu za 'belu kafu' od valjda 2-3 deci. minimum mi je 4 deci šolja za kafu. dobila sam davno na poklon i jednu od po litre - isti oblik ko obična šoljica, samo desetak puta veća. popijem 2 burenceta te kafe, and i'm ready to go. i da, želim da kupim french press. radim na tome. umalo da je kupim onomad u starbaksu, al mi se nije davala para njima :Dedit: ovo mi je verovatno najduži post u životu. verujem da o svom detetu ne bih mogla ovoliko da napišem. šta ti je stras' i boles'.

Edited by MaryPoppins
Link to comment
imam i instant varijantu za tursku kafu (to kod tih jutarnjih) - uključim ringlu i stavim (praznu) džezvu na nju, a u međuvremenu stavim da hitro skuva voda u električnom ketlu, sipam ključalu vodu u vrelu džezvu, rknem kafe ko da pravim kačamak, promešam i sipam u veliku šolju i dodam malo ladne vode, da bi što pre popila. često je odvratno, ali radi poso. tursku inače pijem isključivo bez mleka i bez šećera. ranije sam je više volela, dok sam umela da skuvam lepu, dovoljno jaku, ali ne i gustu kafu. sad me mrzi da mislim, pa po inerciji zakuvam kačamak i to ni na šta ne liči. volim kad mi je skuvaju keva, tetka, neko drugi.
Svako jutro u toku radne nedelje, na isti način, spremam prvu kafu. Vikendom je to već ritual, kad sa suprugom, kuliram uz kafu i razgovor. Jutarnja muzikica od drugara, koji je drpio novitete sa interneta. Uvek dan započinjem turskom. Nemora baš da bude tolko gusta da kašičica stoji uspravno.Obavezan mi je jedan espreso u toku dana, ja sam u stvari specijalno zavisnik od espresa, retko ga pijem sa mlekom, uglavnom ako sam ih popio više u toku dana, pa onda mi to i kapućino dođe kao blaža varijanta. Nes mi nikad nije izbor, ali desi se da je popijem, istina jako retko. Moka za poneti, ponekad, ova iz Grineta, pošto mi je blizu posla. Kafu u kolačima ne volim, osim u maskarpone kolaču iz Ipaneme. Legendarni Kavabon nisam podnosio.Posle kafe mi legne i neka šolja crnog čaja ili zelenog, takođe samo na poslu.Dekofeinske kafe, ne kapiram. U čemu je draž, jel može fudbal bez lopte? Neki od čajeva bez kofeina, to ok.Dobro dođe, pogotovo ujutru, kad neko drugi kuva. Društvo je poželjno, pa makar ćutali. Do posle kafe i nisam pričljiv. (možda sam zreo za Beti Ford...). To me podseti, kad sam ušao jedno jutro u neki diskont pića po neke sokove (samo sokove). U jednom delu diskonta su se nalazile neke rakiještine na točenje. Za okolnim stolovima, usamljeni, lokalni, neizlečivi alkosi ispijaju svoju prvu čašu i ćute. Dok se malo ne povrate. Analogija...
Link to comment

Mm! how sweet the coffee tastes,more delicious than a thousand kisses,mellower than muscatel wine.Coffee, coffee I must have,and if someone wishes to give me a treat,ah, then pour me out some coffee!

KANTATA O UZITKU Treba znati piti kafu. A to znači umeti usporiti život, pustiti vreme da prolazi, uvesti red u svakodnevicu. Sesti, zadimiti čibuk, srknuti malo crnog napitka i preko ruba šoljice gledati ljude kako promiču. Ne misliti ni na šta. A to nije nimalo lako, i toga je sve manje. Zaboravljamo ono najbolje što smo naučili od Turaka! Ćeif(Nebojša Grujičić)"Ako piješ kafu porašće ti rep", tako deci objašnjavaju zašto ona ne smeju da je piju. Nekada, kada se uz kafu služila i kocka šećera, eventualno su mogla da "umoče". Nešto kasnije "gleda" se u figure od "soca" iliti "toza" na dnu šoljice, ima li kakvog puta, srca ili brojke. Kada prvi put popijete kafu sa roditeljima ? to znači da ste odrasli. Kada prvi put popijete kafu sa decom ? to znači da više niste mladi. A kada vam toz prvi put začepi sifon ispod sudopere, to znači da ste definitivno postali ovisnik.A sve je počelo sa kozama, rece modesta.. O poreklu kafe ima mnogo legendi. Najpoznatiju od njih zapisao je sirijski monah Faustus Naironus Banezijus, pripisavši otkriće čarobnih svojstava crne tekućine nekom kozaru Koptu po imenu Kaldi koji je živeo u abisinskoj oblasti Kefa oko 850 godine n. e. Naime, Kaldi je primetio da svaki put kada bi njegove koze brstile žbunastu biljku sa crvenim bobicama počele bi neobično živahno da se ponašaju. Kada je Kaldi ovo ispričao lokalnom svešteniku, ovaj je od bobica sa tajanstvenog žbuna napravio napitak koji mu se neobično dopao, ali posle koga cele noći nije mogao oka da sklopi.Druga, manje zanimljiva varijanta pak kaže da je neki Etiopljanin bio privučen prijatnim mirisom jednog zapaljenog divljeg žbuna. Kada je sažvakao nekoliko bobica, ukus mu se toliko dopao da je od njih skuvao napitak.Bilo koja legeneda da je u pitanju, svaka od njih se slaže u jednom ? geografsko poreklo je prostor današnje Etiopije, koja je stotinama godina bila i jedino mesto koje je znalo za blagodeti "crnog mleka". Tek negde u XV veku Arapi su shvatili šta propuštaju, i počeli su da uzgajaju bijku koja izoštrava um i opušta čula. Prve plantaže kafe nikle su u Jemenu, odakle se iz luke po imenu Moka kafa raširila po celom svetu.Ovo "duplo poreklo" odrazilo se i na etimologiju reči "kafa". Jedni je izvode iz imena etiopske oblasti Kefa u kojoj je ona prvobitno rasla, a drugi iz arapske reči "qahwah", što znači "piće koje razbuđuje". Izračunato je da je najveća bezopasna količina devet šoljica dnevno, ali kako se za četiri do šest sati uticaj kofeina izgubi, dnevna doza može biti znatno veća. Volter ih je dnevno ispijao po 50. Kad su ga opomenuli da ne preteruje jer je kafa otrov, pisac koji je tada prešao sedamdesetu odgovorio je da u njegovom slučaju deluje vrlo sporo. Kažu da je Balzak pišući svoju Ljudsku komediju popio 50.000 šoljica kafe, a ništa mu se nije desilo. Mađarski matematičar Pol Erdeš izjavio je da je matematičar mašina za pretvaranje kafe u teoreme.Joahn Sebastijan Bah je jednu svoju kantatu posvetio kafi. Pravoj, turskoj kafi. Možete li da zamislite da neko posveti bilo šta nes ili filter kafi? Ne možete. Prava kafa je ? turska kafa, bez obzira na to što se u Grčkoj zove "grčka", na Kipru "kiparska", u Bosni "bosanska". Sve ostalo su surogati kojima ne treba poštovanje, ni kult, ni ćeif, ni usporavanje, ni poseban obred ispijanja. Baš zato tursku kafu grubo izbacuju iz kafana, kafea, kafića i kafedžinica razne dvadesetvekovne instant tekovine, koje se brzo pripremaju i još brže ispijaju. Kada se turska kafa i služi negde, ona se sve ređe servira sa kockom šećera ili rahat lokumom na čačkalici. I nikad nije skuvana kako Bog zapoveda.:::A on zapoveda da se kuva ovako: U jednoj bakarnoj džezvi zagrejte vodu do "prvog ključa". U drugoj zagrejte kafu na suvo, i onda je prelijte ključalom vodom. Zapalite cigaru. Aferim![/color]pijem, elem tursku "do prvog kljuca", grku. uz cigara vise - kao evo bas sad, dobro jutro - vise puta dolivana iz dzezve - ko u prici - taj ritual se odvija u totalnoj tisini bez razlike dal pijem sama ili u drustvu --- naviklo moje stado na teror jutarnjeg neobracanja i ko da je celi dan samo za kafu rezervisan, sve polako i smirenopijem nes espreso klot ilti bez nista - jer je divna, al nije za jutro kad mi treba shok kafa a miran ritualespresice po gradu mmm wubdecaf!!! predvece i nocu jer ne volim caj, jer ima ukus kafe a ne izaziva (moju) nesanicu i teram do kasno u noc^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^kafa kantata

Link to comment

jutarnja, tj. kucna varijanta mi je 3dl filter kafe, 2 secera i dl mleka. prava stvar za budjenje.u toku dana obicno espresso, ponekad kapuccino.ali nista ne moze da se meri sa dobrom turkom kahvom i jos rahatlukom pored...

Link to comment
pokusavam da se dokopam zastupnika do skora mi nepoznate marke saicaff, ima je po kaficima i mnogo mi se dopala, ali izgleda da ne rade maloprodaju.
Neznam gde zivis ali evo ti sajta za saicaff:Saicaff
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...