Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

Da li neko ima iskustva sa doletanjem u Srbiju sa dva laptopa u ličnom prtljagu koja bi bila u zemlji privremeno sa putnikom? U mom slučaju jedan je privatni i to nikada ne prijavljujem jer je u pitanju lični prtljag koji vraćam sa sobom po izlasku iz zemlje, ali sada bih došla i sa poslovnim pa nije najjasnije da li treba da deklarišem oba laptopa, samo poslovni ili nijedan kao privremeni uvoz - izvoz. Ili je bolje da letim samo sa jednim kao do sada i da ne brinem o X/Y/Z, na pr., o evaluaciji da li izgledaju kao novi (izgledaju prilično novi jer su oba kupljena ove godine, ali oba bi bila samo privremeno u Srbiji).

 

Na stranicama carine Srbije stoji definicija ličnog prtljaga koji se ne carini, ali koriste množinu "prenosivi personalni kompjuteri", a ne jedninu iz koga bi sledilo da lični prtljag može da bude 1+ laptopova, ali je definicija prilično generalna (za sve koriste množinu, na pr. kamere, automobili itd.), pa mi nije jasno da li treba da prijavim privremeni uvoz-izvoz ako doletim privremeno u Srbiju sa svoja 2 laptopa. Na stranici privremenog uvoza izgleda da su deklaracije najčešće samo verbalne, a da se obrazac popunjava samo ako je nešto baš od izuzetne vrednosti. Na primer, kažu da je za privremeni uvoz čamca dovoljna samo verbalna deklaracija, ali za jahtu je potrebno popuniti obrazac jer je u pitanju mnogo vredniji objekat. Po toj logici prijava laptopova bi verovatno bila samo verbalna, ali nisam sigurna dok ne proverim cene čamaca :unsure:.  

 

Je l' ima neko iskustva sa doletanjem sa dva laptopa i da li ste ih deklarisali kao privremeni uvoz ličnog prtljaga, ili popunili obrazac, kako izgleda taj proces u praksi na aerodromu u Beogradu (da li se prvo verbalno deklariše na pasoškoj kontroli, ili se prati crvena strelica za carinu pa se tamo deklariše privremeni uvoz)? Hvala. 

Link to comment

Nema pasoska kontrola nista sa time, samo carina.

 

Pominje se laptop posle opet, pod tackom 5:

Quote

5. Да ли се лаптоп рачунар сматра делом личног пртљага?

 Царински орган дужан је да, у сваком конкретном случају, утврди који предмети (које путник уноси у нашу земљу у путничком промету или које је дао на превоз другим превозним средством), у смислу наведеног у одговору на претходно питање, чине лични пртљаг путника и даље поступи у складу са прописима. С тим у вези, лаптоп можете носити са собом , али су царински службеници дужни да, као и за остале ствари које носите, утврде да ли се заиста ради о предмету који је саставни део личног пртљага или је пак, у питању нпр. нови уређај који подлеже наплати увозних дажбина. Не заборавите да држављани Републике Србије имају право у земљу да унесу робу у вредности до 100 евра без плаћања увозних дажбина (детаљније на страници ПУТНИЧКИ ПРОМЕТ СА ИНОСТРАНСТВОМ).

 

Moja iskustva su sarenolika, par puta su mi upisali laptop u pasos (i njegovu vrednost), ali ne u poslednjih 10-15 godina. Nosio sam dva laptopa par puta, cesto laptop, tablet, SLR i objektive i niko ne pita nista.

 

Iz poslednjeg iskustva sa carinom kad sam isto nesto pitao da li treba da se prijavljuje (gde su me pustili da prodjem uz prevrtanje ocima sto ih smaram), ja bih predlozio da im samo verbalno prijavis ako te to brine.

 

Ne znam da li i dalje skeniraju sav prtljag na carini?

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, jms_uk said:

Nema pasoska kontrola nista sa time, samo carina.

 

Hvala :thumbsup:.  Pitala sam to (mada znam da me nikad ništa o unosi nisu pitali ni na jednoj pasoškoj kontroli ni u Srbiji, niti u bilo kojoj drugoj zemlji svih ovih 15+ godina, osim u Kanadi), samo zato što kanadska pasoška kontrola obavezno pita da li imam nešto za prijavu, a tek posle se ide kod carinika sa deklaracijom šta se unosi, valjda je Kanada izuzetak. 

 

Quote

Iz poslednjeg iskustva sa carinom kad sam isto nesto pitao da li treba da se prijavljuje (gde su me pustili da prodjem uz prevrtanje ocima sto ih smaram), ja bih predlozio da im samo verbalno prijavis ako te to brine.

 

Hvala opet :heart:, verbalno ću prijaviti ako se odlučim da ponesem oba, pa ću da prijavim iskustvo. 

 

Quote

Ne znam da li i dalje skeniraju sav prtljag na carini?

 

Ne znam ni ja, nikad nisam išla na carinu, pretpostavljam da skeniraju sve onima koje random zaustave za proveru, ali ne znam za samoprijavljivanje šta rade. 

Link to comment
36 minutes ago, mei said:

 

Hvala :thumbsup:.  Pitala sam to (mada znam da me nikad ništa o unosi nisu pitali ni na jednoj pasoškoj kontroli ni u Srbiji, niti u bilo kojoj drugoj zemlji svih ovih 15+ godina, osim u Kanadi), samo zato što kanadska pasoška kontrola obavezno pita da li imam nešto za prijavu, a tek posle se ide kod carinika sa deklaracijom šta se unosi, valjda je Kanada izuzetak. 

 

I kod Amerikanaca je to sve zajedno, jer su (svi) Customs and Border Protection (i na pasoskoj i na carini).

 

36 minutes ago, mei said:

Ne znam ni ja, nikad nisam išla na carinu, pretpostavljam da skeniraju sve onima koje random zaustave za proveru, ali ne znam za samoprijavljivanje šta rade. 

 

Jedno vreme/nekoliko puta u poslednjih 3-4 godine su skenirali svima koji su ulazili u tom trenutku (letovi iz Ciriha/Nemacke/Poljske).

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, jms_uk said:

 

I kod Amerikanaca je to sve zajedno, jer su (svi) Customs and Border Protection (i na pasoskoj i na carini).

 

Da, da, u pravu si, i kod Amerikanaca se predaje kartončić sa deklaracijom pri sletanju na pasoškoj, jedino što u Kanadi to obavimo na kanadskom aerodromu pa uvek slećem kao domaći te sam zaboravila. Iz mog iskustva, Amerikance više zanima razlog ulaska u zemlju, ne propituju o detaljima deklaracije ako je sve u dozvoljenim okvirima naznačeno, dok me Kanadjani često pitaju šta unosim, iako na deklaraciji piše da nemam ništa preko dozvoljenih limita.

 

Quote

Jedno vreme/nekoliko puta u poslednjih 3-4 godine su skenirali svima koji su ulazili u tom trenutku (letovi iz Ciriha/Nemacke/Poljske).

 

E to nisam znala, verovatno je bilo nešto privremeno zbog trenutnog sigurnosnog stanja itd., meni se nikad to nije desilo, mada nisam dolazila 2020. te ne znam za stanje prošle godine. 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Mene sad ortak "pomamio" da su mu pravili problem za tablet koji je nosio u ličnom prtljagu. [emoji19][emoji19][emoji19]
Pa tablet je realno isto što i telefon...







... Shiit has hit the fan

Link to comment
8 minutes ago, Frank Pembleton said:

Mene sad ortak "pomamio" da su mu pravili problem za tablet koji je nosio u ličnom prtljagu. emoji19.pngemoji19.pngemoji19.png
Pa tablet je realno isto što i telefon...







... Shiit has hit the fan
 

 

Ko? Carina?

 

ETA: ti sad imas tablete koji kostaju vise od laptopova

Edited by jms_uk
Link to comment
 
Ko? Carina?
 
ETA: ti sad imas tablete koji kostaju vise od laptopova
Carina.

Ma znam da postoje, ovaj njegov je neki od ovih koji su kupljeni kod provajdera...







... Shiit has hit the fan

Link to comment

Ljudi, hitno pitanje - zena i dete mi putuju sutra iz Nisa za Krf Rayanerom. Karte nam je kupio prijatelj jer sa svog kompa nisam mogao da platim(?)

 

E sad, moja zena ima dva prezimena, uzela je moje i dodala svoje. Ali prijatelj je greskom prvo stavio njeno pa moje.

 

Hoce li joj praviti problem? Zovem aerodrom niko se jebeno ne javlja.

Link to comment
54 minutes ago, Caligula said:

Ljudi, hitno pitanje - zena i dete mi putuju sutra iz Nisa za Krf Rayanerom. Karte nam je kupio prijatelj jer sa svog kompa nisam mogao da platim(?)

 

E sad, moja zena ima dva prezimena, uzela je moje i dodala svoje. Ali prijatelj je greskom prvo stavio njeno pa moje.

 

Hoce li joj praviti problem? Zovem aerodrom niko se jebeno ne javlja.

 

Kad je kupljena karta? Ako je manje od 48h, mislim da imaju taj period za besplatnu promenu.

 

Inace, naplacuju £115 za ispravljanje.

Link to comment
5 minutes ago, jms_uk said:

 

Kad je kupljena karta? Ako je manje od 48h, mislim da imaju taj period za besplatnu promenu.

 

Inace, naplacuju £115 za ispravljanje.

 

 

Karta kupljena pre desetak dana, sad smo primetili gresku.

 

Jbg, sto eura bolje nego da im propadne put. Hvala!

 

 

Just now, Skyhighatrist said:

Moja žena imala identičnu situaciju (samo iz Bg, ne iz Niša), niko ni trepnuo nije...

 

Daj boze da je tako:) ovo je strana kompanija, ne znam kakvi su sto se ovoga tice

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...