Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

2 minutes ago, Skyhighatrist said:

Pa i ja jebeno ne mogu da se setim dal' piše, a znam da kad nam firma kupuje karte (najčešće), uvek traže brojeve pasoša kao deo procedure...

Pa da, traže, ali to dok kupuješ. Posle na karti nigde ne piše.

Link to comment
Ljudi ulaze u drzave sa jednim, a izlaze sa pasosem druge zemlje.


Kako?

Apropo broja pasosa, ako je unet prilikom kupovine, on je u rezervaciji, ali se ne pokazuje na boarding pass-u.

To se moze promeniti do samog chekiranja.


Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment
Unesi kako mu piše na pasošu, bez crtica i kvačica 


Tj. Kako pise u onom ‘machine readable’ delu, na dnu strane sa podacima.


Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment

Indijski Jet Airways, član Etihadove alijanse (Etihad je vlasnik 24% kompanije), obustavio sve međunarodne letove. Na ivici su bankrota već par meseci, izgleda da je ovo kraj.

 

Ja leteo sa njima do Amsterdama pre tačno 7 dana, čitao vesti i bojao se šta će biti s mojim letom, međutim krenuli ranije, stigli ranije, sve super...danas isti taj let otkazan.

Link to comment

Ko zna. Većina Jetovih aviona nije u njihovom vlasništvu, već ih iznajmljuju, zato su morali da otkažu sve letove, jer nisu bili u stanju da plaćaju zakup. Ne znam za taj A330.

 

Članovi Etihadove alijanse (time i firme u koje su investirali) koji su pukli:

 

Air Berlin (bankrotirao, ne postoji više)

Alitalia (bankrotirala, i dalje leti, Etihad se povukao, traže se novi kupci)

Darwin Airline/Etihad Regional (Etihad se povukao, prodao udeo vlasniku Adrije, firma rebrendirana kao Adria Airways Switzerland i onda ubrzo bankrotirala, ne postoji više)

Fly Niki (ćerka firma Air Berlina - ne postoji više, ostatke kupila Lauda(motion), danas ćerka firma Ryanair-a)

Jet Airways (letovi zaustavljeni, nije se uspelo dobiti ,,krizno finansiranje" kod banaka, budućnost neizvesna, milijardu dolara duga imaju).

 

Od članova EAP, za sada osim samog Etihada na nogama (krilima) su samo Air Serbia i Air Seychelles. Etihad ima i udeo u Virgin Australiji, ali mislim da oni nisu nikad formalno postali deo EAP.

 

Link to comment
Nakon nekoliko meseci odlaganja, Turkish Airlines je pre desetak dana prebacio sve operacije na novi aerodrom u Istanbulu (Istanbul Airport). Migracija je izvedena u jednom danu i uključila je zatvaranje 2-3 autoputa kojima su prošle hiljade šlepera na koje je utovarena oprema sa Ataturka. Još nekoliko manjih prevoznika je u istom danu izvelo isti poduhvat, više od 400 putničkih aviona je poslednji put uzletelo sa Ataturka i sleteli su na Istanbul. Niko se nije usuđivao da prognozira kako će ova masovka proći, ja sam imao let sa Istanbula već sledećeg dana i iskreno sam se pribojavao nekog solidnog raspada sistema. Umesto toga, sve je prošlo gotovo bez zastoja i tek uz neke manje poteškoće koje su na projektima ove veličine praktično zanemarljive.
 
Ataturk odlazi u istoriju, junački je odradio svoje i iscedio iz sebe zadnje parče kapaciteta. Još neko vreme će tamo ići kargo letovi i privatna avijacija, na kraju će i to biti prebačeno na Istanbul.
 
Ako vam nailazi neki transferni let preko Istanbula, nemojte da se iznenadite kada skontate da ste sleteli na skroz drugo mesto. Sve je pod kontrolom :)
 
Đemsu će verovatno značiti da čuje da je ukupan lounge space na novom aerodromu veći nego na Ataturku a novina je da je Turkish napravio zasebne salone za biznis klasu i Star Alliance Gold. Ja sam bio u ovom drugom i ispunio je sva očekivanja, biznis salon može da bude samo još brutalniji.
 
Aerodrom sam po sebi je monstrum teško opisivih dimenzija, a ovo je tek prva faza. Većina sadržaja je otvorena i nestao je onaj osećaj nedovršenosti koji ga je pratio kada je zvanično otvoren pre 6 meseci. Na odlascima sve funkcioniše besprekorno (barem je meni funkcionisalo), dolasci su haotični ali u granicama podnošljivog. Kapiram da će to da ispeglaju do kraja godine.
 
Za razliku od Ataturka, Istanbul je potpuno izvan grada i praktično na obali Crnog Mora. Fizički je poprilično udaljen od centra ali mu je prednost što je u (za sada) nenaseljenoj oblasti tako da se do grada stiže za isto vreme. Kao i na Ataturku, primarne opcije su taksi i autobus. Metro linija do centra evropske polovine grada bi trebalo da bude gotova do kraja godine.
 
Ovo je poslednji putnički let sa Ataturka, uhvaćen na FlightRadaru: TK54 za Singapur.
 
IST_1.thumb.jpg.e24968bbf7561f1b4b9e93534e5dde85.jpg
 
 
Ovo je jedan od glavnih razloga zašto je novi aerodrom uopšte pravljen (da značajno poveća broj operacija i putnika, i omogući dalju ekspanziju za Turkish Airlines): TK8 i TK36, širokotrupci sa interkontinentalnih letova, sleću paralelno na dve piste. Ovo na Ataturku nije bilo moguće.
 
IST_2.thumb.jpg.4d1b3dbc2bce73b07f68fcce033d77af.jpg
 
 
Ovo je glavni deo terminala, pre nego što krene da se račva na sve strane:
 
IST_3.jpg.9e407c7d85af9e57d85c15ba5b5a73ba.jpg
 
 
IST_4.jpg.ad411750a4aad79da3b4f36ff5f39291.jpg
 
 
A ovo je prizemljena TK flota B737 Max, svi uredno poređani na nekom parkingu bogu iza tregera.
 
IST_5.thumb.jpg.242a80b20ce76461593a0c084e4cb61c.jpg
 
 
Nema više redova za poletanje ali iz nekog razloga taksiranje i na poletanju i na sletanju mora da obuhvati krug oko celog aerodroma u trajanju od 20 minuta ako ne i više.
 
Sve u svemu, nije loše za sada.
Link to comment

Samo da javim da sam danas dobio kompenzaciju od Austriana za zakasneli let za Prag iz novembra prošle godine. Išao sam preko Sky Refunda, Austrian se opirao pa smo išli na arbitražu pred austrijskom Agencijom za vazdušni saobraćaj i tu dobili naknadu. Bruto naknada je bila 250 eura, Sky Refund je uzeo svojih 62,50 eura, a banka 15 eura za transakciju, tako da sam dobar 172,50 eura...

Link to comment
15 minutes ago, goofs said:

Bravo, bravo! Koji let i koliko je bilo kasnjenje?

Povezani letovi Beograd-Beč i Beč-Prag, 18. novembra prošle godine. Avion iz Beograda je kasnio bez objašnjenja, zbog čega mi je pobegao prvi povezani let iz Beča, pa su me stavili na drugi, koji je takođe kasnio. Ukupno kašnjenje je bilo nešto malo preko 3 sata.

Link to comment
12 hours ago, hazard said:

Odlično :thumbsup: znači preporučio bi taj Sky Refund?

OK su, u principu, moraš da ih juriš malo mejlovima, ali završili su mi sve na kraju.

Link to comment

Braco iskusni letaci (dzejmse najvise gledam u tebe :D ),

 

potrebne su mi preporuke. Planiram da dopremim verenicu (Jacksonville, NC)  na par nedelja negde u julu. Gde, kako, kad da nadjem najpovoljnije povratne karte? Zamislite da sam dete-debil pa se tako i ophodite, ja sto vise pretrazujem sve manje znam i sve me vise boli glava.

Link to comment

agencija preko koje kupujem najcesce karte

info@trinitytravelboston.com

 

moj agente je teresa, ruskinja za west coast a mislim da ima neki decko ivan, igor iz srbije koji radi ostatak

 

kazes im naravno uslov je cena

 

kod mene je uslov sto kraci let i pristojna cena plus sediste do prolaza. ne podnosim vise da letim

 

ako ima vizu, onda bih ladno i hopper app probala

Edited by mustang
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...