Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

1 hour ago, Kreuz said:

@Ayatollah

Šta se dešava sa kompenzacijom?

Mislim da ću da angažujem neku od agencija tipa Sky Refund i slično, obzirom da prepiska sa Austrianom ide jako sporo i prilično je mučna, jer moram da ih jurim i podsećam za svaku sitnicu. Za šezdesetak eura fee-ja ću da angažujem nekog drugog da se sa njima mlati, jer vidim da bez tridesetak mejlova neću moći ovo da završim, a na poslu mi se sprema ozbiljno ludilo zbog kojeg neću moći da se time bavim.

 

Btw, ima li neko neku preporuku za agencije, ili, pak, da nekoga ne angažujem ni pod razno?

Edited by Ayatollah
Link to comment

Ja već napisah da sam koristio Compass i da je sve ispalo OK (isplata oko 2 meseca nakon pokretanja procesa).

Malo su i oni bili u fazonu "Uzmi ček kad ga nude" kako bi se i oni što pre naplatili, ali ja sam (iz)gurao do wire transfera.

 

Imaćeš i sa agencijom sigurno 10-15 mailova, ali neuporedivo manje nego direktno sa avio-kompanijom.

Nakon dogovora sa agencijom, prekini komunikaciju sa kompanijom, iako će oni nastaviti da pišu direktno tebi.

Ne uplaćuj fee agenciji dok ti ne legne kompenzacija na račun.

Pri popunjavanju podataka na sajtu agencije, odmah im ostavi i podatke iz banke za deviznu uplatu: intermediary bank, account (Swift), beneficiary customer (IBAN) itd.

Link to comment

Kad je vec pomalo tema: da li postoji bilo kakvo pravo na kompenzaciju zbog otkazivanja leta zbog vremenskih uslova (magla)? Eindhoven - Beograd, WizzAir.

Edited by Venom
Link to comment

To sam i ja odmah pomslio a i logicno je, ali nasao sam neki nemacki sajt koji to kaze, ali da ako je let iz ili ka eu i prevoznik je iz eu onda svejedno ima pravo. Compass kaze da nema. U ovom slucaju je smor za vozne karte do aerodroma i dodatno nocenje ali sta je tu je.

Link to comment
2 hours ago, Venom said:

Kad je vec pomalo tema: da li postoji bilo kakvo pravo na kompenzaciju zbog otkazivanja leta zbog vremenskih uslova (magla)? Eindhoven - Beograd, WizzAir.

i inace ne, loubadzet kompanija poput vizera nema nikakvu obavezu na nadoknadu troskova zbog (sve cescih) otkaza letova im. binder dandet.

Link to comment

Gledam neke karte za Ameriku i najpovoljnije su AF, ali sa presedanjem na CDG od 1h 30 min. Da li je to dovoljno vremena i koliko mi treba vremena za sledece presedanje u Atlanti imajuci u vidu da tamo treba i preci granicu?

Link to comment
On 16.12.2018. at 20:06, ToniAdams said:

i inace ne, loubadzet kompanija poput vizera nema nikakvu obavezu na nadoknadu troskova zbog (sve cescih) otkaza letova im. binder dandet.

 

Regulativa EU o zaštiti potrošača ne pravi razliku između lowcost i "klasičnih" prevoznika. Još kako bi Wizz bio u obavezi da isplati kompenzaciju putnicima za svaki let unutar EU ili u/iz zemlje EU koji je otkazan (ili je kasnio više od tri sata) njihovom krivicom tj. raspadom u njihovom sistemu. Jedino što mogu da eskiviraju su otkazi usled vremenskih prilika i drugih viših sila poput štrajkova aerodromskog osoblja ili kontrolora leta. I naravno ukoliko je u pitanju let koji ne dotiče EU ni u polasku ni u dolasku (a takav mislim da bukvalno nemaju nijedan).

 

Ono što lowcosteri tipa Ryan i Wizz rade je da furaju nezvaničnu politiku da naprosto neće da plaćaju kompenzacije po sistemu: "Tuži nas slobodno". Fora je u tome da se velika većina putnika i dalje preganja direktno sa njima umesto preko posrednika, pa ih ovi kuliraju mesecima i čak lažu da nemaju bilo kakve obaveze prema njima, i na kraju 90% putnika odustane ili zaboravi na celu priču. Preostalih 10% ih ganja jal lično jal preko agencija, a to i kada ode na sud opet ume da potraje godinu dana ako ne i duže. Većini ljudi je to preveliko cimanje, pogotovo ako su platili kartu 50-ak evra. Kod legacy prevoznika je druga priča jer em su veće cifre u opticaju em su nešto manja đubrad u pitanju.

 

Ako se dobro sećam dečko iz ovog bugarskog kompasa mi je bukvalno tako rekao: 90% putnika sa otkazanih letova ne koristi pravo na kompenzaciju, što iz neinformisanosti što jer im se sloši kada skontaju proceduru.

Link to comment
7 hours ago, Redoran said:

 

Regulativa EU o zaštiti potrošača ne pravi razliku između lowcost i "klasičnih" prevoznika. Još kako bi Wizz bio u obavezi da isplati kompenzaciju putnicima za svaki let unutar EU ili u/iz zemlje EU koji je otkazan (ili je kasnio više od tri sata) njihovom krivicom tj. raspadom u njihovom sistemu. Jedino što mogu da eskiviraju su otkazi usled vremenskih prilika i drugih viših sila poput štrajkova aerodromskog osoblja ili kontrolora leta. I naravno ukoliko je u pitanju let koji ne dotiče EU ni u polasku ni u dolasku (a takav mislim da bukvalno nemaju nijedan).

 

Ono što lowcosteri tipa Ryan i Wizz rade je da furaju nezvaničnu politiku da naprosto neće da plaćaju kompenzacije po sistemu: "Tuži nas slobodno". Fora je u tome da se velika većina putnika i dalje preganja direktno sa njima umesto preko posrednika, pa ih ovi kuliraju mesecima i čak lažu da nemaju bilo kakve obaveze prema njima, i na kraju 90% putnika odustane ili zaboravi na celu priču. Preostalih 10% ih ganja jal lično jal preko agencija, a to i kada ode na sud opet ume da potraje godinu dana ako ne i duže. Većini ljudi je to preveliko cimanje, pogotovo ako su platili kartu 50-ak evra. Kod legacy prevoznika je druga priča jer em su veće cifre u opticaju em su nešto manja đubrad u pitanju.

 

Ako se dobro sećam dečko iz ovog bugarskog kompasa mi je bukvalno tako rekao: 90% putnika sa otkazanih letova ne koristi pravo na kompenzaciju, što iz neinformisanosti što jer im se sloši kada skontaju proceduru.

Pričam iz sopstvenog iskustva. Pokazivali su mi neke papire i sricali stavke, i u tom momentu sam iz nekog razloga poverovao. Let je bio 2 puta otkazan (četvrtak pa nedelja, tek poleteli u ponedeljak ujutru, razlog - posada ima previše sati leta a nema zamenu!!!), na sreću pa sam imao gde da budem, a mogao sam da priuštim i da okasnim. U suprotnom bih kupio kartu kod nekog drugog za taj dan, za fazon 700 evra. Ovako samo puko za taksi. Znači, teoretski bih tih 700 mogao da povratim?

 

Dobro je znati za ubuduće, hvala.  

Edited by ToniAdams
Link to comment

Ne bi mogao da tražiš 700 ili koliko bi te već koštale alternative. Odštete u EU regulativi su fiksirane u tri kategorije: 250, 400 i 600 evra. Većina Wizz linija iz Beograda bi upala u prvu kategoriju (250 evra) jer se ona odnosi na letove do 1500 kilometara. Između 1500 i 3500 kilometara je 400 evra, tu bi upali London i Švedska mislim.

 

Prevoznik ima pravo da bez dodatnih kompenzacija otkaže let u slučaju pomenutih vremenskih prilika, štrajkova i sličnih objektivnih okolnosti. Ali ako ga otkazuju zbog sopstvenih problema sa posadom ili već čim, to moraju da ti najave - pazi sad - najmanje dve nedelje unapred i naravno da ti refundiraju kartu. Ako uđu unutar dve nedelje onda su u obavezi da te "rerutiraju" tj. prebace na druge letove tako da kreneš sa početne tačke i stigneš na odredište u okvirima tipa plus/minus dva sata u odnosu na otkazan let. Ako bilo šta od navedenog ne urade, imaš pravo na kompenzaciju.

 

U konkretnom slučaju, njihov problem sa posadom je bio isključivo njihova krivica. Odlaganje sa četvrtka na nedelju je zapravo bilo otkazivanje leta jer nije sigurno avion čekao od četvrtka do nedelje nego su vas sa leta zakazanog za četvrtak prebacili na onaj u nedelju. Tog trenutka su vam svima dugovali kompenzaciju (pretpostavljam da nisu ništa najavili unapred) a ista stvar važi i za pomeranje sa nedelje na ponedeljak. To što su ti pokazivali je bila neka moša da te obeshrabri od zahteva za kompenzaciju, i to im prolazi u većini slučajeva. Sledeći put im samo uzvrati ovom Wiki stranicom, to bi trebalo da im ukaže da nisi nekakav oposum koji će da padne na njihove fore.

 

Jedna od osnovnih prednosti "klasičnih" prevoznika u odnosu na loukosterski ološ je upravo ta što imaju puno više letova plus su umreženi u alijanske pa u velikoj većini slučajeva mogu da ti ponude neko efiksano rerutiranje tako da izgubiš samo nekoliko sati ako ti let bude otkazan. Ako im baš ne uspe pa zaglaviš ceo dan na aerodromu, daće ti nešto da staviš pod zub i ako te ne mrzi da se preganjaš sa njima nekoliko meseci na kraju će i kompenzacija da legne. Kad imaš posla sa raznoraznim vizovima i rajanima onda se spremi na sve moguće komplikacije, zavlačenja i farbanja. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...