Jump to content

Split ljaptopa: PC vs Mac

blek

Recommended Posts

henrik larsson
Može.što se tiče prvog dela posta - znači, ne možeš da šeduluješ cron skriptove u vreme koje tebi odgovara, već je to ili u 3.15 AM ili ručno?Čudno. :blink:
Ne znam čemu blinkanje. Sistem sam radi taj skeđl u pomenuto doba. Po difoltu.Ako hoćeš drugačije, možeš preko par proverenih besplatnih programa u doba kad ti padne na pamet, ili da u njima namestiš skeđl kad god ti odgovara.
  • Replies 536
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• henrik larsson

64

• Venom

55

• Indy

55

• JozoMujica

48

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dva pitanja:1. Da li je Mek (tačnije, njegov OS) zaštićen od virusa i ostale gamadi zato što je genetski superioran ili zato što loše čike neće da se zajebavaju sa 1% kad imaju 99%? 2. Ako bih ja na pc instalirala mekov OS (ok, sad ću sačekati da mekovci odu do kupatila i obave oni što moraju :D )...Dakle, ako uradim gore spomenuto, da li ću biti zaštićena kao i oni koji pored mokovog OS-a imaju i mekov komp?2a. Da li ću na mekovom OS-u moći da koristim fajlove koje sam uradila pod prozorčetom (word i excel, pretpostavljam da sa fotkama, video i audio fajlovima nema problema)?

Dva pitanja:1. Da li je Mek (tačnije, njegov OS) zaštićen od virusa i ostale gamadi zato što je genetski superioran ili zato što loše čike neće da se zajebavaju sa 1% kad imaju 99%?
Iz oba razloga. Postoje i virusi za mek, ali je njihov broj je prema broju virusa za win neuporedivo manji od odnosa racunara u upotrebi.Zanemarivo ih je malo, i ne nanose ozbiljne stete. Ja licno ne znam nikog kome se to desilo, samo sam procitao neke clanke gde se kaze da ih ima jednocifren broj. Dakle, zaboravi na taj problem.
2. Ako bih ja na pc instalirala mekov OS (ok, sad ću sačekati da mekovci odu do kupatila i obave oni što moraju :D )...Dakle, ako uradim gore spomenuto, da li ću biti zaštićena kao i oni koji pored mokovog OS-a imaju i mekov komp?2a. Da li ću na mekovom OS-u moći da koristim fajlove koje sam uradila pod prozorčetom (word i excel, pretpostavljam da sa fotkama, video i audio fajlovima nema problema)?
Tvoj OS X ce biti, ne zasticen nego prosto imun. Na njega se to ne odnosi. Ali, ako skines neki zarazen fajl, pa ga preneses na windows kompjuter, on ce se tamo realizovati.Svi fajlovi rade najnormalnije na meku, samo malo bolje.Umesto office-a imas iWork (neko je ovde pricao o tome), a mozes i sam office da instaliras.Za fotke imas iPhoto, za muziku iTunes. Oba rade bolje nego bilo sta sto si videla na PCu. Edited by blek
Ja poznajem i windows i mek veoma dobro. Ok, nisi pominjao mek, ali ne znam zasto pokusavas mene da diskreditujes.Nema mesta hejtu, pricamo o kompovima.Inace, prilikom pretrage na XPu, pojavi se odvratno animirano kuce, uz gomilu nepotrebnih opcija. Na njega sam mislio.A kao i ostale pokradene funkcije, i desktop search u odnosu na spotlight funkcionise jadno.To je zato sto je vista ostala na NTFSu. Od obecanog WinFS-a nema nista jos bar tri godine.Mek je na HFS+ fajl sistemu vec jako dugo, i on omogucava spotlightu da sve pretrazuje trenutno, jer je vec indeksiran...
Nisam uopšte pokušavao da te diskreditujem, sorry ako je tako zvučalo. Samo sam napomenuo da search kao što je Spotlight na Meku imaju i Windows operativni sistemi (Vista i XP). Kuče o kojem si pričao jeste iritantno na kvadrat, ali ja zaista ne mogu da se setim da li sam ikada u životu upotrebio taj search na Windowsu (beše F3?). 1 Total Commander krpi sve one rupe koje Windows nesumnjivo ima u pogledu funkcionalnosti.
Ne znam čemu blinkanje. Sistem sam radi taj skeđl u pomenuto doba. Po difoltu.Ako hoćeš drugačije, možeš preko par proverenih besplatnih programa u doba kad ti padne na pamet, ili da u njima namestiš skeđl kad god ti odgovara.
Pa blinkam zbog toga što me iskreno jako čudi da nije u samom operativnom sistemu ostavljena mogućnost da skeđl (ovo treba da trejdmarkuješ :) ) namestiš kada tebi odgovara.
Nisam uopšte pokušavao da te diskreditujem, sorry ako je tako zvučalo. Samo sam napomenuo da search kao što je Spotlight na Meku imaju i Windows operativni sistemi (Vista i XP). Kuče o kojem si pričao jeste iritantno na kvadrat, ali ja zaista ne mogu da se setim da li sam ikada u životu upotrebio taj search na Windowsu (beše F3?). 1 Total Commander krpi sve one rupe koje Windows nesumnjivo ima u pogledu funkcionalnosti.
Gaddemit.Kako mozes da kazes da search kao sto je spotlight imaju i windowsi ako nisi probao spotligt????? To je pricanje otprilike.Ajde da ne moram da pricam po sto puta - sve je to napravljeno da lici, ali RADI OSETNO LOSIJE. Kao didibao patike i abibas trenerka, recimo.A search je veoma bitna stavka na kompu, ako ga koristis za bilo sta ozbiljnije od video igrica.Indy, ne znam za sta je vista bolja. U mom slucaju pola hardvera nije htelo da radi (Universal Audio DSP, M-Audio Delta itd itd...), programi su padali kao kruske (Adobe Illustrator itd). Anegdota - instalirao sam Vistu i otisao na put od nedelju dana, ostala mi devojka kod kuce. Zvala me svaki dan u inostranstvo da kuka kako uvek ostavim neko sranje za sobom...Naravno, cim sam se vratio format C je resio sve probleme.
Gaddemit.Kako mozes da kazes da search kao sto je spotlight imaju i windowsi ako nisi probao spotligt????? To je pricanje otprilike.
Ja sam na ovo što si ti napisao:
Kad hocu nekog da zgranem mekom, ja obicno ukucam neku kretensku rec u Spotlight.Henrik i Zmitjko vec znaju - istog sekunda ti se pojave svi dokumenti koji sadrze datu rec. Za bilo kakav search na windowsu prvo treba da vezem kera, pa lagano sa objasnjavanjem sta gde i zasto ja to zapravo trazim, ako u medjuvremenu nisam majt bi et risk.
Odgovorio ovim:
To možeš da uradiš i na Visti i na XP-u sa instaliranim Windows Search Deskbar-om, bez ikakvih kerova
Ne vidim u čemu je problem, osim u tvojoj konstataciji da "to radi mnogo lošije".Ne znam kako si ti došao do tog zaključka, ja znam da je lošije samo iz jednog razloga, a to je on-the-fly indeksiranje koje je na Meku moguće zbog superiornijeg file sistema i koje predstavlja komparativnu prednost Meka.Nego, radi se o nečem sasvim drugom - vidiš, ja ne igram video igrice jer nemam vremena, inače sam veliki ljubitelj istih. A nemam vremena zato što moram da radim i zaradjujem za život, a pored toga imam i neka druga interesovanja. Vezano za to, posao koji obavljam na računarima (dva kod kuće i više desetina na poslu) me obavezuje da se bavim određenom vrstom posla, i da u njoj bude jako dobro organizovan te da znam gde mi se šta nalazi. Otprilike je to jedino gde sam uredan i organizovan, kuća i radni sto su mi obično u neredu.Pa, ako bi Mek mogao da se pozabavi indeksiranjem stvari u okruženju, razmislio bih o tome da prodam ovog mog 13 godina starog Yuga i kupim jednu takvu makinu. U virtuelnom okruženju ređe koristim search nego u fizičkom.Voleo bih ja da vozim Ferari, nego imam problem sa:- parkiranjem- potrošnjom- servisom- cenom- ...Takodje, neke okolnosti me primoravaju na korišćenje .NET okruženja i Microsoft SQL Servera što bi se moglo rešiti samo instaliranjem Vindouza-a na Meka, a nećemo benzin iz plastične flaše od lokalnog dilera deviza i prodavca benzina da sipamo u Ferari, je l' tako? wink.gif Imao sam ja nekad Amigu, znam kako je to kad sa iljadudvestotke sa blizardom pređeš na 486 na 100MHz, 4MB RAM-a, grafičku sa 512K RAM-a, bez zvučne kartice. :cry: Pa Directory Opus zameniš Norton Commanderom, a razni PC-jaši te ubeđuju kako je to najbolji fajl menadžer. :lol:
instalirao sam Vistu i otisao na put od nedelju dana, ostala mi devojka kod kuce.
Bombu i teroristu ostaviti nasamo. Ccc... <_<@Indy: ako koristiš XP i pretraživanje ti je bitno, instaliraj Windows Desktop Search, koji je, da napomenem:
Windows Desktop Search is free with your Microsoft Windows license.
Edited by gotivac

Za osobu kojoj comp nije niti blizu najvažniji aparat u kući i nemam ambicije baviti se njime i njegovim funkcioniranjem više nego li je zbilja nužno (u smislu popravaka, update-ova isl.), zadnjih godinu i po dana koliko imam Mac je bilo prava uživancija iz sljedećih razloga:-ekstremno je user-friendly, sve su funkcije napravljene točno na način i na mjestu gdje biste ih najprije tražili ili očekivali. I sama se čudim da u godinu i po dana nisam niti jednom morala zvati s pitanjem di se nešto nalazi ili kako radi, a ne bi se baš mogla svrstat u top 15% informatički jako nadarene populacije- u ovo vrime nisam imala nikakav problem s njim, što bi se reklo whatsoever, što znači da niti jednom nisam morala ni zbog čega zatvroit neočekivano aplikaciju, niti ga restartat, a kamo li išta ozbiljnije - i na kraju, ne i najmanje važno, zboga toga kako izgleda, izvana i iznutra :heart:

henrik larsson

Kao što rekoh, ovu temu je trebalo davno zaključati i ostaviti ljudima da koriste ono što im se koristi. Ali ne, Gotivac ima neke druge ideje, želi da čuje argumente. A onda se aktivno uključi u priču kao isključivi korisnik jedne strane.Dakle, još 1: nepelujem da se tema zatvori, pošto imam ogromna iskusta povodom iste na mnogim forumima, i rezultat je uvek isti: užasan flejm i aosnovano baljezganje obe strane.

kupio juce cerki stonog macka vezo ga debelim lancem i velikim katancem za cev od radijatora, bili joj ukrali macka-knjigu aj sad da vidim oce da nose bonsek i cvik cangle

Odlozio sam kupovinu Mac-a za februar, ali cesto svracam u Apple prodavnicu i ekperimentisem sta mogu uciniti.Prvi utisci su zaista sjajni, neverovatno je intuitivan.Videcu kako ce izgledati kad instaliram software koji svakodnevno koristim.Sto se tice cron job-a koji su H.L. i Gotivac pomenuli, a posto i sam jako cesto pisem cronove za Solaris (bilo za odredjene batch procese, bili za restartovanje sistema), pokusao sam da pronadjen da li je moguce prilagoditi ga sopstvenim potrebama.(Cron na Unix sistemima se uglavnom pise tako da kazete u koje dane, u koje vreme, zelite da se nesto odradi, npr ponedeljak-petak, pokretanje skripte za batch proces).\Evo i artikla:http://www.macworld.com/2003/12/secrets/handson/

• Create New...