Jump to content

Split ljaptopa: PC vs Mac

blek

Recommended Posts

Btw, ja kao povremeni PC korisnik itekako primetim poboljšanje posle čišćenja redžistrija. Nemoj mi sad reći da nije tako.I ne znam otkud su odjednom ljudi iz Apple marketinga prisutni na temi. Predrasude su zajebana stvar.
Nisam ni rekao da su prisutni. To sam rekao jer svaki čas očekujem da neko kaže "šta tu nešto pitaš, idi pa guglaj/idi na apple dot com pa čitaj". :D što se tiče registra, moje iskustvo je da čišćenje ne daje skoro nikakve rezultate, osim ako neka aplikacija specijalno baguje zbog pogrešnog unosa u registru. Opipljivo ubrzanje je uglavnom zamenom hardvera - brži disk/procesor/memorija itd. Ali nemam protiv ako na tvojoj konfiguraciji daje rezultata.
Reci šta te zanima. šta konkretnije treba, osim ovog što je navedeno (lično iskustvo se podrazumeva)?
Blek je otprilike naveo zbog čega smatra da je bolje rešenje za totalnog početnika. Kako stoji stvar sa onim koji znaju malo više od toga, ili još bolje, šta je to što možete radite na OSX-u, a što nikada ne bi mogli na Windows-u? Tj. koje su to naročito korisne opcije/funkcionalnosti koje ne postoje na drugim sistemima? :)
  • Replies 536
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• henrik larsson

64

• Venom

55

• Indy

55

• JozoMujica

48

Top Posters In This Topic

Posted Images

henrik larsson
Blek je otprilike naveo zbog čega smatra da je bolje rešenje za totalnog početnika. Kako stoji stvar sa onim koji znaju malo više od toga, ili još bolje, šta je to što možete radite na OSX-u, a što nikada ne bi mogli na Windows-u? Tj. koje su to naročito korisne opcije/funkcionalnosti koje ne postoje na drugim sistemima? :)
Ok, rekao bih da se praviš blesav, ali da ponovim, čisto da ne bi posle bilo "on je rekao/nije rekao". Lista mojih prioriteta:1. Sistem se održava sam od sebe, prostim puštanjem cron scriptova da ga očiste od gluposti. Ko ne voli da ostavlja komp da bleji noću, ima na raspolaganju freeware jutilitije tipa Onyx koji će to uraditi po pozivu.2. Kao što smo rekli, nema virusa/shitwarea3. Vrlo je intuitivan i prost, sve je logično podešeno i svemu se pristupa na najprostiji mogući način. Ne znam da li ovo (već rečeno) svrstavaš pod rešenja za početnike, ali pomaže u svakodnevnom radu i naj-advanced useru.4. Odnosi se na boldovano u quoteu: pretpostavljam da i sam znaš da na postoji takva stvar koja može da se uradi na jednom sistemu, a ne može nikako na drugom. Pitanje zvuči kao da ga je postavilo dete od 6 godina. U tom slučaju mogu da ti odgovorim u stilu: na Winu ne možeš nativno da unosiš matematičke funkcije u program koji ide sa njim, i da ti on izbacuje 2D/3D grafike u pdf/jpg/eps/tiff formatu. Na Winu nemaš Automator da automatizuješ akcije za bilo koji softver koji postoji. Na Winu nemaš Dashboard. Nemaš ugrađenu funkciju kao u Leopardu da ti radi automatski scheduled backup na određenu destinaciju, a da na moraš da klikćeš i da razmišljaš o tome. Nemaš opciju da grupišeš aplikacije koje koristiš za određene zadatke u posebne entitete, koje pozivaš po potrebi. Nemaš app/task launcher kao što je Quicksilver. I još 100 qraca kojih se sad nisam setio, ali mogu ako nastaviš sa takvim pitanjima.

Hm... ovo nije pdf sport pa da se mora odmah startovati kramponima na protivnika. ;) Naravno da takva pitanja imaju smisla i ako si stariji od šest godina, jer ako sve na OSX mogu da uradim na Windows/Linux sistemu, zašto bih spucao 1000? (ili više) na nešto što mogu bez većih problema nabaviti za 60% od cene. I pri tom ne mislim na nekog polu-raspadnutog Semprona, već Intel ploča/C2Dprocesor u (npr) Chieftec kućištu. I to nema veze sa Poršeima i Ferarijima kao što si pominjao pre splita teme, pošto onaj koji kupuje Poršea ima milione, a onom ko kupuje komp do 1000? znači puno i 100? ako uštedi. Ne planiram lično kupovinu u ovom trenutku, ali me je uvek zanimalo čuti konkretnije (iz ugla korisnika) šta je to tako specijalno da svi vlasnici Mac-a zvuče kao da su pripadnici neke sekte.Inače hvala na trudu&strpljenju. :)

henrik larsson

Kao što rekoh, naravno da sve što može da se uradi na Macu može i na Winu. Nisi valjda očekivao da ti obelodanim da Mac može da peče palačinke, menja stolariju ili pruža konsultantske usluge sam od sebe? Poenta je u tome kako obavlja standardne stvari koje svaki moderni OS obavlja.Uglavnom, ovim sam iscrpeo sve svoje politički korektne pokušaje. Gledaj da ga probaš u realnom okruženju pa se onda čujemo povodom ove teme. Pozdrav ;)

Brate Miroslave.Ajde da se ne mucimo, javi mi se na PM pa dodji kod mene, kafa rakija mekovaca ljuta. Nije problem.Prosto, nema smisla da se objasnjava, stvari koje imamo da ti kazemo ne mozemo da ti objasnimo, jer na windowsu NE POSTOJE. I ne mozes NI DA IH ZAMISLIS.Kad hocu nekog da zgranem mekom, ja obicno ukucam neku kretensku rec u Spotlight. Henrik i Zmitjko vec znaju - istog sekunda ti se pojave svi dokumenti koji sadrze datu rec. Za bilo kakav search na windowsu prvo treba da vezem kera, pa lagano sa objasnjavanjem sta gde i zasto ja to zapravo trazim, ako u medjuvremenu nisam majt bi et risk.Ili recimo pustim desetak filmova odjednom, i pritisnem F9.Tu korisnik windowsa vec menja boju u licu i krece da se znoji. H i Z opet znaju zasto.Onda pustim muziku kroz USB audio uredjaj, i dok muzika ide ISCUPAM usb kabl iz kompa.Ajd pogodi sta se desi.I tanko redom, nema smisla. Javi se, pa ako oces oslobodi particiju od jedno 10 giga na PCu, ne mrzi me, instaliracu ti X, pa da onda pisemo ko ljudi.Jel vazi?

Možda bi mogao, kao korisnik oba sistema, da kažeš koju iz prve ruke na temu citiranog na ovom topiku?
Ne znam sta da objasnjavam. Pogledajte samo ovo, i sve je jasno. Nema vise dileme, mislim, ovo je science fiction za svaki PC, jel tako?Upravo sam ga instalirao, ubacis DVD, kliknes, prosetas se, a kad se vratis novi OSX Lepard rocks! :) Hteo bih samo da napomenem - naravno da na PC-u mogu sve da radim kao i na Macu, medjutim, glavni resurs je vreme, a na Meku se vreme jednostavno ne gubi vreme na kompjuter i njegovo odrzavanje/podesavanje, vec na sto god zelite sam tim kompjuterom da radite.Pogledajte link i sve je jasno.Jos da dodam da sam veliki fan Keynot-a. Pre dve nedelje sam davao neku prezentaciju, a posle prezentacije je jedno od glavnih pitanja bilo: Cekaj, ovo nije Powewr Point, ovo je nesto mnogo bolje, sta je to? Zamislite samo pogled PC-usera kad im kazem da Keynote radi samo na Meku. -_- Edited by Anduril
Sad ja. :lol: Mislim da u najmanju ruku nije 'lepo' upoređivati Mac-a od recimo 1k? (ili tu negde) kupljenog već u nekom ovlašćenom centru ili tako negde i skrpljeni PC kupljen na ćošku od komšije na crno, koji je plaćen jedva nekih 300?. Ne zbog para. Postoje i brand-name računari (domaći i strani), koji dolaze u lepim ili baš "fancy" kućištima, tihi, sa legalnim OS-om koji ima poslednju verziju SP-a, besplatnim update-om, koji obično ima 3-godišnju garanciju (kod nekih i sa izlaskom na teren itd) i koji hardverskih problema sigurno neće praviti.
Tako je, Miroslave. Ja se, recimo, uopste ne bavim OS-om (imam Vistu), mozda zato sto je sve legalno + laptop koji nije nikakav krpez. Nisam hteo to da potenciram, da ne bilo da natrljavam nos (znam kako je kad krpis komp, poceo sam ja u Srbiji sa kompovima da se bakcem jos 80-tih, prosao sve od 8-bitasa, XT-a, pa na dalje). Bas kad bih presao na linux, recimo, e onda bih morao da se bavim OS-om (videti topik I'm with pilots za referencu).Na Mac bih rado presao (mozda i hocu kad mi crkne ovaj laptop), ali iskreno receno, bez obzira koliko zvucim kao girly man - zbog dizajna :rolleyes:

Sta sam pogresno rekao? (EDIT - ja nisam nista poredio, samo obavestavao o svojim namerama za buduce nabavke... pritom sam cak proMac ;))

Edited by Indy
1. Sistem se održava sam od sebe, prostim puštanjem cron scriptova da ga očiste od gluposti. Ko ne voli da ostavlja komp da bleji noću, ima na raspolaganju freeware jutilitije tipa Onyx koji će to uraditi po pozivu.
Čekaj jedna stvar mi ovde nije jasna - ti cron skriptovi ne mogu da se šeduluju u neko drugo vreme - danju, ili da se pokrenu ručno? Fiksirano i zakucano za sitne sate? Pitanje je verovatno glupo, ali sudeći po napisanom tako deluje.
Kad hocu nekog da zgranem mekom, ja obicno ukucam neku kretensku rec u Spotlight. Henrik i Zmitjko vec znaju - istog sekunda ti se pojave svi dokumenti koji sadrze datu rec. Za bilo kakav search na windowsu prvo treba da vezem kera, pa lagano sa objasnjavanjem sta gde i zasto ja to zapravo trazim, ako u medjuvremenu nisam majt bi et risk.
To možeš da uradiš i na Visti i na XP-u sa instaliranim Windows Search Deskbar-om, bez ikakvih kerova.Lepo je poznavati OS na kome radiš, ali je lepo poznavati (više od površno) i OS koji kritikuješ.
henrik larsson
Mac? OS X is a UNIX?-based system, built specifically on FreeBSD?. UNIX systems run scheduled maintenance routines ? known as maintenance scripts ? to clean up a variety of System logs and temporary files. By default, these are executed between 03:15 and 05:30 hours local time, depending on the script.If your Mac is shut down or in sleep mode during these hours, the maintenance scripts will not run. [1] This results in log files that will grow over time, consuming free space on your Mac OS X startup disk.If your Mac is shut down or left in sleep mode overnight, you need to invoke these maintenance routines manually on a regular basis. That is, unless you plan on devoting a large portion of your hard drive to the files cleaned-up by these routines!
što se tiče drugog dela posta, nisam siguran da na Winu možeš da pokrećeš aplikacije ili taskove preko tog searcha.

@gotivacZapravo, obrisao Vistu. Xp imam na PCu, i on uz mere opreznosti moze da bude veoma opreativan.Vista je najocigledniji dokaz kako funkcionise microsoft: pokrades ideje sa meka, napravis da to lici, a da li radi, nema veze.Gadgets? widgets.WinCal?iCal.Desktop search?Spotlight.Stacks?Expose.primeri se nizu.samo, kod meka to vec bajato, ide se na novo. majstori se sad setili da maznu, i to lose.Jesi li ti probao X, ili i ti pricas napamet?A za Indy, nevolja je u tome sto se oslanjas na Miroslava, koji se oslanja na pretpostavke.Ne zezam se, instaliracu vam X ako zelite da probate.

Edited by blek
što se tiče drugog dela posta, nisam siguran da na Winu možeš da pokrećeš aplikacije ili taskove preko tog searcha.
Može.što se tiče prvog dela posta - znači, ne možeš da šeduluješ cron skriptove u vreme koje tebi odgovara, već je to ili u 3.15 AM ili ručno?Čudno. :blink:
Jesi li ti probao X, ili i ti pricas napamet?
Ne, nisam probao X.A šta to ja "pričam napamet"? Ja imam jedan jedini post na ovoj temi, u prvom delu sam se raspitivao za šedulovanje cron skriptova, u drugom sam pričao o search-u na Windowsu.
To možeš da uradiš i na Visti i na XP-u sa instaliranim Windows Search Deskbar-om, bez ikakvih kerova.Lepo je poznavati OS na kome radiš, ali je lepo poznavati (više od površno) i OS koji kritikuješ.
Ja poznajem i windows i mek veoma dobro. Ok, nisi pominjao mek, ali ne znam zasto pokusavas mene da diskreditujes.Nema mesta hejtu, pricamo o kompovima.Inace, prilikom pretrage na XPu, pojavi se odvratno animirano kuce, uz gomilu nepotrebnih opcija. Na njega sam mislio.A kao i ostale pokradene funkcije, i desktop search u odnosu na spotlight funkcionise jadno.To je zato sto je vista ostala na NTFSu. Od obecanog WinFS-a nema nista jos bar tri godine.Mek je na HFS+ fajl sistemu vec jako dugo, i on omogucava spotlightu da sve pretrazuje trenutno, jer je vec indeksiran... Edited by blek
  • Create New...