Jump to content

Split ljaptopa: PC vs Mac

blek

Recommended Posts

Indy pogadja u centar desavanja, svaka cast.Evo par reci konstruktivno, i da ne sirim previse, i da ne ulazim u rasprave, nema smisla slazem se.'Obicni' korisnici racunara najcesce razmisljaju kao Indy, i to je apsolutno ok. Ne zele da razmisljaju o kompu. Kao sto ja ne zelim da razmisljam o kolima, vec da stignem iz tacke A u tacku bilo gde.Fora je u tome sto kada udju u Windowsovo kolo, ljudi upravo pocnu da razmisljaju samo o OSu.Za pocetak, u najvecem broju slucajeva dobijas nelegalan windows na skrpljenim komponentama problematicnog porekla i kvaliteta, u veoma ruznim i bucnim kineskim kucistima.Krenu virusi, spyware, trojanci, i slicne price koje najcesce nemaju veze sa zivotom, ali prave zapetljanciju, oduzimaju vreme, i stvaraju odbojnost od racunara.Krenu 'Are you sure' i 'You might be at risk' zastrasivanja.Krenu upozorenja za nelegalnost i blokiranja programa iz tog razloga, prilikom update-a.Fora sa mekom je ta sto upravo coveka koji nema zelju da se maltretira sa kompjuterom oslobadja tih problema.U principu, za njega su virusi previse retki, kvari se veoma retko. Ceo sistem radi bez ikakvih potpitanja, dosadjivanja, zaplasivanja. Dizajniran je veoma ukusno, izuzetno je prost za rad, lako se nauci, ne zahteva skoro nikakvo odrzavanje.Predrasude tipa 'nekompatibilnost' i 'nema softvera' su u velikoj vecini slucajeva besmislene. Sve sto ti treba je vec u njemu. Jedino ako se bavis nekom specificnom delatnoscu, onda ces morati da potrazis takozvani 3rd party software. Ako bas i imas nesto sto je specificno pisano za windows, novi intel-mekovi mogu da podignu i te aplikacije u okviru svog sistema, ili da podignu ceo windows.Kad kupis mek, na njemu je vec instaliran OS i gomila korisnih aplikacija. Update je besplatan, desava se preko neta. Traze ti dodatnu kintu samo kad se prelazi na potpuno nov sistem, kao sto je upravo slucaj, ali ni ona nije velika, i u principu lako je doci do OSa i preko ortacke varijante. I jos jedna zanimljiva stvar mi pala na pamet...Kad instaliras OS X na mac, prvo sto ti kaze je 'Enjoy your Apple computer!'Kad instaliras Windows, on kaze 'You might be at risk!'Da ne davim previse, to ti je rezime, u najkracim crtama. Ako ti zvuci interesantno, odes kod nekog ko ima mac i vidis kako stvar radi. Ili skoknes do preskupog Apple centra u Beogradu. Ili na www.apple.comAko ti se dopadne, najpovoljnije je da ti neko donese iz USA.Ako nemas kinte, a zelis mek, nadjes nekog ko zna da ti instalira OS X na PC. Ta varijanta je postala moguca zbog njihovog prelaska na Intel procesore, hakerizam i piraterija je u pitanju, ali radi kao pravi mek!Toliko za ovo javljanje, hvala na paznji, pozdravlja vas blek :)

• Replies 536
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• henrik larsson

64

• Venom

55

• Indy

55

• JozoMujica

48

Top Posters In This Topic

Posted Images

henrik larsson

Da ispravim, virusi ne postoje. Svako malo se neko oglasi povodom tog pitanja i neke sigurnosne rupe, ali ja ne znam nikog da je popio virus na Meku.Kao i svaki Unix-based sistem, za održavanje je dovoljno ne gasiti ga nikad. U tačno određeno vreme (obično između 3 i 4 ujutru) sistem pohode tzv cron scripts koje ga čiste od temp fajlova, starih logova i slično. Da pomenem i povremeni Repair Permissions iz Disk Utility, obično pre i posle instalacije nekog Treća žurka softvera (tj. onog ko ima klasičan instaler, ne obično prevlačenje u Applications, pošto se desi da poneki ima loše napisanu instalacionu proceduru).

Fora sa mekom je ta sto upravo coveka koji nema zelju da se maltretira sa kompjuterom oslobadja tih problema.
ovo je sustina.obican sam korisnik, znanja su mi na nivou malcice obavestenijeg laika, volim da se druzim sa torentima i ostalim drugarima, za posao mi je dovoljno da pamti reci, malo slicice, rezanje, pisem-pises, net, gledanje i slusanje i to bi bilo to.silom prilika predjoh sa prvog ozbiljnijeg kompa, onog meka u jednom komadu s pocetka devedesetih, na pc i tako do pre dve godine, kada mi je definitivno pukao film od virusa, kocenja, zaledjivanja, usporavanja i svega ostalog, i vratih se meku. od tada cvetaju ruze.pc je i dalje tu, uglavnom sluzi kao skladiste jer je ovde jednostavnije prikaciti adsl na njega, bar kad je u pitanju sezampro, ali ako mi Bghost jednog dana objasni ono sto mi duguje sa ovog topika i definitivno ce postati samo veliko skladiste. bar dok se ne dokopam iMaca.za ove dve godine, na meku nije bilo nijednog jedinog problema. cak neke stvari - iznimno glup i 15 godina star program za titlovanje baziran na dosu - funkcionisu besprekorno, uglavnom i bolje nego na pc-ju. a postoje i word/excell i sve ostalo for mac, tako da ni to nije problem.ako putujem poslom, moram da cimam nekog della jer firmin software pristaje samo na windows, i bar mi se jednom dnevno desi neka budalastina. da ne govorim o trajanju baterije, sto mi je najbitnije kada su u pitanju laptopi (laptopovi?).da mogu i to da izbegnem, zivot bi mi bio jabuka.da ne govorim o pacmanu.
'Obicni' korisnici racunara najcesce razmisljaju kao Indy, i to je apsolutno ok. Ne zele da razmisljaju o kompu. Kao sto ja ne zelim da razmisljam o kolima, vec da stignem iz tacke A u tacku bilo gde.Fora je u tome sto kada udju u Windowsovo kolo, ljudi upravo pocnu da razmisljaju samo o OSu.
sustina.
henrik larsson
pc je i dalje tu, uglavnom sluzi kao skladiste jer je ovde jednostavnije prikaciti adsl na njega, bar kad je u pitanju sezampro
Kakav problem imaš sa ADSL na Meku? Funkcioniše najprostije moguće, osim ako nemaš onaj prepotopski ADSL modem koji su delili onda kada je sve počinjalo kod nas.
Kakav problem imaš sa ADSL na Meku? Funkcioniše najprostije moguće, osim ako nemaš onaj prepotopski ADSL modem koji su delili onda kada je sve počinjalo kod nas.
moja greska. nije problem adsl na meku, nego adsl ruter, ali da ne davim, raspitivala se tamo. hvala.samo sam htela da pohvalim meka kao "prosti" korisnik :)

Sad ja. :lol: Mislim da u najmanju ruku nije 'lepo' upoređivati Mac-a od recimo 1k€ (ili tu negde) kupljenog već u nekom ovlašćenom centru ili tako negde i skrpljeni PC kupljen na ćošku od komšije na crno, koji je plaćen jedva nekih 300€. Ne zbog para. Postoje i brand-name računari (domaći i strani), koji dolaze u lepim ili baš "fancy" kućištima, tihi, sa legalnim OS-om koji ima poslednju verziju SP-a, besplatnim update-om, koji obično ima 3-godišnju garanciju (kod nekih i sa izlaskom na teren itd) i koji hardverskih problema sigurno neće praviti. Ali oni nisu 300€. Skoro sam se rešio nekih 7 hp desktop-a s početka 2003, koji i dalje rade kod njihovih sadašnjih vlasnika, apsolutno nikakvih problema nisu pravili (jedan je nešto zezao sa diskom prošle godine, ali ništa ozbiljno).Što se tiče samog OS-a, pa ne znam - za očekivati je da će OS sa najvećom zastupljenošču imati i najveći broj virusa, tj. najveći broj onih koji pokušavaju da mu nađu neku slabost. Neka elementarna kultura ponašanja na netu bi u mnogome eliminisala to, ali teško je ljudima objasniti da ne klikću na svaki prilog u pošti, da ne surfuju po crack&pron sajtovima bez zaštite, da ne provode po ceo dan instalirajući i deinstalirajući sav softver sa 5 DVD-ova koje su dobili od komšije samo zato što je za dž... da ne formiraju litijumske baterije 3x po 12 sati i slično. :D Priznajem da ako to sve zanemare, biće mnogo bavljenja OS-om, ali za one koji to poštuju (a stvarno nije teško), mogu samo reći da će zaboraviti kad je instaliran OS. Aplikacije ne dolaze preinstalirane, ali meni lično je to plus - koristiću ono što mi treba, ne ono što mi je neko nametnuo. Uostalom, MS je čak dobio i debelu kaznu da plati zato što je media plejer integrisan u Windows, pa sad verzije Windows-a za neka tržišta nemaju čak ni to. Mogu misliti šta bi tek bilo da je integrisana neka ozbiljnija aplikacija. :)

Edited by Miroslav Jeftic

Koristim Mac privatno i poslovno vec 15 godina, upravo nabavio petu generaciju. Mogu samo reci da je to jedno divno prijateljstvo. Posle se ljudi cude zasto su Macovci zaljubljeni u svoje masine - pa kao i ne bi kad je napravljen za ljude a ne za nerdove ili mazohiste. Long Live Mac. :)

Edited by Zmitjkoe
Aplikacije ne dolaze preinstalirane, ali meni li?no je to plus - koristi?u ono što mi treba, ne ono što mi je neko nametnuo.
Niko ti nista ne namece, dobijas korisne alatke koje nisu integrisane i mozes ih baciti i zameniti drugim. Poklonu se zubi ne gledaju, pogotovo ako su od Apple.
henrik larsson
što se tiče samog OS-a, pa ne znam - za očekivati je da će OS sa najvećom zastupljenošču imati i najveći broj virusa, tj. najveći broj onih koji pokušavaju da mu nađu neku slabost. Neka elementarna kultura ponašanja na netu bi u mnogome eliminisala to, ali teško je ljudima objasniti da ne klikću na svaki prilog u pošti, da ne surfuju po crack&pron sajtovima bez zaštite, da ne provode po ceo dan instalirajući i deinstalirajući sav softver sa 5 DVD-ova koje su dobili od komšije samo zato što je za dž... da ne formiraju litijumske baterije 3x po 12 sati i slično. :D Priznajem da ako to sve zanemare, biće mnogo bavljenja OS-om, ali za one koji to poštuju (a stvarno nije teško), mogu samo reći da će zaboraviti kad je instaliran OS.
Nije samo to u pitanju. Ispod Wina leži registry baza, koja registruje svaku akciju (makar to bilo rezanje diska iz Nera ili instalacija/deinstalacija nekog softvera). Probaj da ne diraš registry 6 meseci, da radiš intenzivno na peceu, i zatim pokreni neki free utility za čišćenje. Izbaciće ti bar 100 invalid entryja, a komp će ti raditi 2x brže posle te operacije.Da ne pominjem probleme sa fragmentacijom HD. OS X (tj. HFS fajl sistem koji je prisutan) radi automatsku defragmentaciju fajlova manjih od 20MB.I kao najvažnije, a već je pomenuto, sistem kao da je pravljen za debile, po sistemu sedneš i radiš. Sva sistemska setovanja su ti smeštena na 1 mestu (System Preferences), u najviše 2 nivoa dubine, tj. sve što ti je potrebno znaš gde da tražiš.edit: mada, cela ova diskusija nema smisla pošto ti nikad nisi koristio OS X. Stoga ni ne razumem čemu taj stav. Niti ja pokušavam tebe da nateram da napraviš switch, niti ćeš ti mene ubediti da je Win bolji :) Edited by henrik larsson

Ovakva diskusija je prilično besmislena. Znam najbolje iz svog slučaja. Teško da bih poverovao kolika je razlika između OS X-a i Prozora da nisam igrom slučaja počeo da koristim Apple računar (smuvao se sa devojkom koja je zaljubljena u iste i sada pravimo male mekove :)). Od skoro sam i vlasnik jednog. Skupoća, nekompatibilnost programa, sve sam isto mislio i kao MJ, jer to je već klasična mantra koju svi ponavljaju, a bez ikakve osnove. Ljudi su skoro sve već rekli, ne možemo mi tebe ubediti sada u nešto, a i ne treba, naročito ako želiš tvrdoglavo da braniš svoj stav, ali posle 15 godina na PCu veruj mi da znam šta pričam. Prvi put mi je delovalo da komp radi za mene, a ne ja za njega.Tako da je najbolje da svaku kupi u okviru svojih mogućnosti, potreba, pa čak i predrasuda, ali reći da su mekovi bacanje para u najmanju ruku je blasfemično.

Pa diskusija da se razmeni neko iskustvo i razbije po neka predrasuda. Jebiga, ako svi sve znamo, ne mora ovaj forum ni postojati, jer što bi pričali, kad je "svima sve jasno"? wink.gif Meni lično su pomenuti registry cleaner-i (i ostali slični Utility) gubljenje vremena. Prijave kao neke greške, ali niti se nešto promeni kad se te greške isprave, niti ako ih uopšte ni ne koristim. Nisam još video PC koji se dvaput ubrzao posle "tretmana".Budući da je najjeftiniji mek 1000€, budžet mi ne dozvoljava da ga prodrndam, ali valjda mogu makar da čujem "o čemu se radi", od onih koji ga koriste, a ne od Apple marketinga. Ovo potonje me baš ne zanima puno, marketing k'o marketing. :)Usput kao višegodišnji korisnik PC, mogu da odgovorim na neku od predrasuda druge strane, budući da mi je to i deo posla (sys admin). ;)Tačnije, svi pričate da je bajno-sjajno (što kaže Del Boy), ali osim Bleka niko se nije potrudio da bude malo konkretniji.

Edited by Miroslav Jeftic
henrik larsson

Reci šta te zanima. šta konkretnije treba, osim ovog što je navedeno (lično iskustvo se podrazumeva)?Btw, ja kao povremeni PC korisnik itekako primetim poboljšanje posle čišćenja redžistrija. Nemoj mi sad reći da nije tako.I ne znam otkud su odjednom ljudi iz Apple marketinga prisutni na temi. Predrasude su zajebana stvar.

...osim Bleka niko se nije potrudio da bude malo konkretniji.
Apple is your dog and Windows is your mother in law™. Edited by Zmitjkoe
  • Create New...