Jump to content
IGNORED

Verske sekte vs organizovane religije


Miralem

Recommended Posts

jasno je da je tekst onako retardiran. ali, otprilike, sekte i jesu nesto sto treba istrebiti. missim, dodje neki lik, "propoveda" gomilu gluposti prema kojima i biblija izgleda kao konsistentan naucni rad i ubedi neke budale u to. a posle im uzima pare i jebe ih. ne vidim koja je korist od toga. verujem da nema ni neke stete na nacionalnom nivou, ali na pojedinacnom svakako ima.

Link to comment

Pa, i nema bas prevelike. Koliko je slucajeva istinskih smrti zbog manjih verskih zajednica koje propovedaju satanizam? Jedno, dva? Verovatno ni toliko, jer bi to vec bilo razglaseno na sva (crkvena) zvona. Vise ljudi se ugusilo pomfritom u onih par Mekdonaldsa sto ih imamo. Sekte su ovde babaroga kojim takozvane "tradicionalne" religije plase svoju decu, tj. vernike. Naravno da su doticne kretenske i da mogu naneti neku stetu (najvise finansijsku, ali tvoje pare tvoja odgovornost), ali to je kap u moru stete koju cine "tradicionalne" religije. Usmeriti svoj gnev na doticne znaci trositi energiju na sitnice, dok se krupnice valjaju unaokolo.

Link to comment
dodje neki lik, "propoveda" gomilu gluposti prema kojima i biblija izgleda kao konsistentan naucni rad i ubedi neke budale u to. a posle im uzima pare i jebe ih. ne vidim koja je korist od toga. verujem da nema ni neke stete na nacionalnom nivou, ali na pojedinacnom svakako ima.
I da, znam ja jednog lika koji je dosao, "propovedao" gomilu gluposti, ubedio neke budale u to, i posle im svi uzimali pare i jebali ih. Zvao se Isus. Znam jos jednog, zvao se Pavle iz Tarsa. Znam gomilu takvih, zapravo. Ne vidim koja je korist od toga. A znam da ima stete i na nacionalnom i na pojedinacnom nivou.
Link to comment
I da, znam ja jednog lika koji je dosao, "propovedao" gomilu gluposti, ubedio neke budale u to, i posle im svi uzimali pare i jebali ih. Zvao se Isus. Znam jos jednog, zvao se Pavle iz Tarsa. Znam gomilu takvih, zapravo. Ne vidim koja je korist od toga. A znam da ima stete i na nacionalnom i na pojedinacnom nivou.
dobro. a sto si ovo napisao?
Link to comment
Pa, i nema bas prevelike. Koliko je slucajeva istinskih smrti zbog manjih verskih zajednica koje propovedaju satanizam? Jedno, dva? Verovatno ni toliko, jer bi to vec bilo razglaseno na sva (crkvena) zvona. Vise ljudi se ugusilo pomfritom u onih par Mekdonaldsa sto ih imamo. Sekte su ovde babaroga kojim takozvane "tradicionalne" religije plase svoju decu, tj. vernike. Naravno da su doticne kretenske i da mogu naneti neku stetu (najvise finansijsku, ali tvoje pare tvoja odgovornost), ali to je kap u moru stete koju cine "tradicionalne" religije. Usmeriti svoj gnev na doticne znaci trositi energiju na sitnice, dok se krupnice valjaju unaokolo.
Koliko znam, ni jedno ubistvo u Srbiji nije dokazano povezano sa sektama. Ovde ljudi teško priznaju da ima i Srba koji su spremni da pobiju puno ljudi samo zato što su odlepili, pa se to odmah pripisuje sektama + tabloidi obožavaju da ubace reč sekta.
Link to comment
I da, znam ja jednog lika koji je dosao, "propovedao" gomilu gluposti, ubedio neke budale u to, i posle im svi uzimali pare i jebali ih. Zvao se Isus. Znam jos jednog, zvao se Pavle iz Tarsa. Znam gomilu takvih, zapravo. Ne vidim koja je korist od toga. A znam da ima stete i na nacionalnom i na pojedinacnom nivou.
А комшији спрат изнад мене пукло доводно црево на веш-машини, па ми пробило на плафон, и сад морам поново да кречим.Какве везе има ово са темом? Има: комшија са спрата изнад је српски новинар.А какве везе са темом има квотовани текст? Нисам успео да је нађем, па ако је неко види, нека ми љубазно објасни.
Link to comment
А комшији спрат изнад мене пукло доводно црево на веш-машини, па ми пробило на плафон, и сад морам поново да кречим.Какве везе има ово са темом? Има: комшија са спрата изнад је српски новинар.А какве везе са темом има квотовани текст? Нисам успео да је нађем, па ако је неко види, нека ми љубазно објасни.
nema veze sa srpskim novinarstvom. ima veze sa sadrzajem txta kojim je pokrenuta tema. buck naked tvrdi da je svejedno da li grupu vernika predvodi neko kome je juce palo na pamet da zaludjuje raju, ili pre 2000 godina. da je svejedno da li se grupa zove sekta ili tradicionalna verska zajednica. da je svejedno da li pare idu u vatikan ili u banatski monostor ili u meku ili u salt lake city. da je svejedno da li veruju u reinkarnaciju ili vaskrsenje ili andjele ili demone.itd.doduse, meni je promakla i veza izmedju tragicne sudbine nevinog pokretaca topika, kome niko u danasu nije odgovorio na mejlove, dok im neko odavde nije dojavio da ga otkace napismeno - i srpskog novinarstva... al dobro Edited by mioba
Link to comment
buck naked tvrdi
:lol:
da je svejedno da li grupu vernika predvodi neko kome je juce palo na pamet da zaludjuje raju, ili pre 2000 godina. da je svejedno da li se grupa zove sekta ili tradicionalna verska zajednica. da je svejedno da li pare idu u vatikan ili u banatski monostor ili u meku ili u salt lake city. da je svejedno da li veruju u reinkarnaciju ili vaskrsenje ili andjele ili demone.itd.
No shit.Progresivno, nema šta. A šta drugo da rade verske vođe, do da vode vernike? Prvo, u čemu je problem sa tim? Opsenarenje? Da nisu možda neprofesionalni u svom poslu? Ne dopada vam se što neki ljudi veruju? Mislite da je to manipulacija, a manipulacija je ružna reč?Drugo, mislite li da je lako osnovati versku zajednicu? Održati vatreni govor? Motivisati ljude da vas slede i veruju? Vođe verskih zajednica su istinski borci za ljudska prava. Ne razumem zašto njihov poziv nije priznat od strane države. Edited by underdog
Link to comment
nema veze sa srpskim novinarstvom. ima veze sa sadrzajem txta kojim je pokrenuta tema. buck naked tvrdi da je svejedno da li grupu vernika predvodi neko kome je juce palo na pamet da zaludjuje raju, ili pre 2000 godina. da je svejedno da li se grupa zove sekta ili tradicionalna verska zajednica. da je svejedno da li pare idu u vatikan ili u banatski monostor ili u meku ili u salt lake city. da je svejedno da li veruju u reinkarnaciju ili vaskrsenje ili andjele ili demone.itd.
nema bas ni sa time. ako razgovaramo o sektama, nema potrebe uvlaciti i tradicionalne crkve u to. nek otvori posebnu temu o njima, ako hoce. sem toga, nije ni svejedno u sta verujes. velike crkve su, ako nista drugo, mnogo transparentnije od sekti. i, otprilike, znas sta mozes da ocekujes od njih. sa druge strane, sekte predvode prevaranti ili ludaci. i uopste nije tolerantno ili progresivno zalagati se za slobodu takvih "ispovesti". jer je, eto, isus to radio, pa sto ne bi mogli i oni.
Link to comment
nema bas ni sa time. ako razgovaramo o sektama, nema potrebe uvlaciti i tradicionalne crkve u to. nek otvori posebnu temu o njima, ako hoce. sem toga, nije ni svejedno u sta verujes. velike crkve su, ako nista drugo, mnogo transparentnije od sekti. i, otprilike, znas sta mozes da ocekujes od njih. sa druge strane, sekte predvode prevaranti ili ludaci. i uopste nije tolerantno ili progresivno zalagati se za slobodu takvih "ispovesti". jer je, eto, isus to radio, pa sto ne bi mogli i oni.
Ordo Templi Orientis je relativno stara organizacija od koje covek uvek moze da zna sta da ocekuje, zato sto je utemeljena na strogim pravilima. Ovo govorim bez ironije.
Link to comment

Mioba sve tacno objasnila. Meni je licemerno govoriti o sektama a ne govoriti o tradicionalnim religijama. Sekte su istorijski i kroskulturno relativan fenomen. Istorijski: sve tradicionalne religije su nastale kao sekte. Kroskulturno: danasnje katolicko misionarenje po Africi ima karakteristike ponasanja sekti (manjinskost+ubedjivanje), a ne tradicionalne religije. I da, kako je jos neko rekao, "sekte" su dezurna babaroga kada treba objasniti neko (samo)ubistvo. Niposto ne siromastvo, Vijetnamski sindrom ili zlostavljanje u porodici. Uvek je to neki dovoljno mistican entitet kao sto su "sekte". Jeste bio trol, ali odgovor na onaj drugi trol kako sekte treba, citiram, "istrebiti". Troll off.A fantazija za ono Buck Naked Tvrdi.

Edited by Buck Naked
Link to comment
Mioba sve tacno objasnila. Meni je licemerno govoriti o sektama a ne govoriti o tradicionalnim religijama. Sekte su istorijski i kroskulturno relativan fenomen. Istorijski: sve tradicionalne religije su nastale kao sekte. Kroskulturno: danasnje katolicko misionarenje po Africi ima karakteristike ponasanja sekti (manjinskost+ubedjivanje), a ne tradicionalne religije. I da, kako je jos neko rekao, "sekte" su dezurna babaroga kada treba objasniti neko (samo)ubistvo. Niposto ne siromastvo, Vijetnamski sindrom ili zlostavljanje u porodici. Uvek je to neki dovoljno mistican entitet kao sto su "sekte". Jeste bio trol, ali odgovor na onaj drugi trol kako sekte treba, citiram, "istrebiti". Troll off.
jeste. i licemerno je pricati sa nekim o fudbalu, a ne spomenuti kosarku koja je nas daleko trofejniji sport. sekte postoje kao realni, ili cak potencijalni problem. i o njima se moze razgovarati bez da se ukljucuje spc (il hriscanstvo) koju ti iz nekog razloga mrzis pa koristis svaku priliku da se pokenjas. to je dosadno citati i ne doprinosi diskusiji.a sekte bi svakako trebalo istrebiti, bas ko i raznorazne vidovnjake i kvaziiscelitelje. stetne su. ko i crkve, naravno, al to je sasvim druga tema.
Link to comment
a sekte bi svakako trebalo istrebiti, bas ko i raznorazne vidovnjake i kvaziiscelitelje. stetne su. ko i crkve, naravno, al to je sasvim druga tema.
Zašto misliš da su crkve sasvim druga tema? U čemu je razlika između crkve i sekte, osim u dimenzijama?
Link to comment
Zašto misliš da su crkve sasvim druga tema? U čemu je razlika između crkve i sekte, osim u dimenzijama?
o jbt, pa pricali smo o tome vec na ovoj temi. razlikuju se po transparentnosti, mehanizmima kontrole, etc. ne sastaju se po budzacima, nego u crkvama, de svako moze da udje. i bibliju mos da kupis de oces za sitne pare u celini i celosti, a ne na stranicu, ko sto recimo sajentolozi prodaju ono svoje djubre. i poglavari tradicionalnih crkava nisu nuzno prevaranti ili ludaci, dok to u sektama jeste slucaj.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...