Jump to content
IGNORED

Albanija, nova turistička destinacija


Ayatollah

Recommended Posts

@Ayatollah

 

Evo porodica sa kojom smo se bas druzili ide sutra, pazarili kutiju celu Skenderbega, da podele prijateljima. Ne znam za vina, ne verujem u procene i somelijerstvo vlasnika lokalnih prodavnica.

 

Mi smo usli na Kosovo preko Merdara i tipa par km posle prelaza je Shell pumpa, tu smo napicili do cepa. Naisli smo usput na jos par njihovih pumpi. Otprilike, obavi to sa gorivom sto pre i ne razmisljaj a oko Pristine ih svakako ima dosta.

Znas svakako da ces za klince morati da izvadis izvod iz maticne knjige rodjenih sa slikom, overen kod maticara..jerbo pasosi ovde ne igraju ulogu ?

Link to comment
9 minutes ago, Aleksija said:

uh, ja moram priznati da sam to malo drugacije zamisljala, kao mnogo mirnije i ruralnije. doduse, verovatno ima i toga negde, ali treba iskopati. mislim da cu ipak okrenuti na drugu stranu sledece godine (ako bude sledece godine :D)

 

To mirnije i ruralnije se nalazi na potezu između Valone i Sarande - Dhermi i Himare, na primer. U pitanju je obala Jonskog mora, pa je sve drugačije nego kod Drača - brdovito, manje plaže, češće šljunkovite nego peskovite, bistrije more. Mana mu je što je taj deo obale saobraćajno dosta zabačen, pa treba prilično vremena da se stigne do dole, zato ga nisam ni razmatrao.

  • Hvala 1
Link to comment

@SNARC

 

Ja ne verujem u somelijerstvo u samoposugama ni van Albanije, ali me zanima da probam neko od tih vina, da vidim kako izgleda. Imam aplikaciju na telefonu, pa ću je konsultovati  pre odlaska u kupovinu.

 

Za Shell sam gledao sada, ima neka pumpa Prizren 6, gde se silazi sa autoputa bukvalno na samu pumpu, i vraća se nazad. Videću da li ću sipati tu ili kod Prištine, zavisi od stanja u rezervoaru.

 

Izvode sam izvadio još prošli ponedeljak, za svu trojicu. Sada me više brinu Makedonci, jer sam hteo u povratku dva dana na Ohrid, a vidim da opet spremaju neke restrikcije. Videćemo.

Link to comment

ne znam u kakvu ste to zabit od albanije zabasali đe nema pumpe, nema apoteke, nema pekare, nema jeftine hrane... :huh:

 

ukratko, sve suprotno od mojih iskustava. doduše, ja sam tamo praktično domaći (često sam tamo, najčešće u Tirani), ali broj pumpi i apoteka mi konkretno baš bode oči. sad, uglavnom se krećem po gradovima, rekoh... no svejedno, bez obzira na broj pumpi, preporučio bih svakome da se tanka napolje, jerbo im je skupo gorivo (u prosjeku nekih 15% skuplje nego u CG - govorim o dizelu)

 

inače, u AL (da ja znam) od stranih lanaca supermarketa operiše SPAR (https://www.spar.al/index.php/al/spar-harta) i CONAD, mada ovoga drugog slabo ima van TR (a i prilično je skuplji)

 

od albanskih vina sam probao i svidjelo mi se Kallmet - oni tvrde da je autohtona sorta (a znam da postoji selo istoga imena na sjeveru, nekih 20 km od Skadra putem prema Tirani). ovo je crno, a probao sam i neko bijelo koje nije bilo loše, ali jbg, ne zapamtih ime. generalno su im vina po prodavnicama skuplja nego kod nas (CG), tako da ga nisam nešto puno pazario, ali flašu ovog kalmeta sam nalazio u skadru za 5 eura, solidnog kvaliteta. 

 

e sad, glede jadranske obale AL - ono što neko navede ovdje kao glavni razlog zašto ide tamo (plitko, pijesak, za sitnu đecu...) je upravo ono što se meni ne sviđa (iako sam ponosni vlasnik sitnog đeteta) - to mi je varijanta slična našem Ulcinju, ali sa mnogo (ali mnooooogo) većom gužvom, a i objektivno ružnijim pijeskom (vuče malo na onaj naš mulj iz Igala, minus ljekovitost...)

 

meni njihova jonska obala mnogo ljepša - to počinje južno od Valone - plaže uglavnom šljunkovite, more prelijepe boje i čisto, masa divljih plažica na kojima možeš računati na prostor koji na "urbanizovanim" plažama možeš samo da sanjaš... zajeb je što je put, poslije Valone, prilično bijedan. mislim, vidi se da im je važan, većim dijelom je presvučen novim asfaltom i sve, ali recimo posljednjih 40-ak km prije Dermija ide preko planine koja je nac. park (ne morate da stajete na jagnjetinu/jaretinu tamo, više je zamka za turiste nego neki ultra-kvalitet) i to je usko i sve serpentina na serpentinu... 

 

e sad, jbg, u avgustu je i na jugu katastrofalna gužva - oni ipak imaju jako brojnu dijasporu koja se tada masovno vrati u domaju, a jug je interno izvikan (s pravom, doduše) kao  najljepši, te prema tome...

 

ali sve u svemu, svakako bih preporučio da se ode na more u AL - da se vidi nešto novo, ali i zato što je odnos cijene i kvaliteta vrlo povoljan - a ne vjerujem da će to još dugo biti tako

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Vratila se prekjuče komšinica iz Sarande.
Ono, nije zažalila što je otišla, no baš da bi se izlomila da opet ode, pa baš i ne bi.
Ono što su ovde ljudi napisali.
Gužva na plažama je ogromna.
Ona kaže, osoblje ljubazno na maks, trude se hoće da izađu u susret, tu ni jednog problema nije imala.
Njeno mišljenje je da je njih "zatekla" ova navala, čak manje u ljudskim kapacitetima, koliko u infrastrukturnim. I to je tako, to ove sezone svakako ne mogu da promene.
Pričala je sa nekim albancima, i oni su mišljenja da ako se želi na viši nivo, oni smatraju da to moraju stranci da urade.
E da na pola boravka je naišao neki talas norveških turista...







... Shiit has hit the fan

Link to comment
13 hours ago, Ayatollah said:

@SNARC

 

 

 

Za Shell sam gledao sada, ima neka pumpa Prizren 6, gde se silazi sa autoputa bukvalno na samu pumpu, i vraća se nazad. Videću da li ću sipati tu ili kod Prištine, zavisi od stanja u rezervoaru.

 

 

https://www.kosovo.shell.com/motorists/shell-station-locator.html#iframe=Lz9sb2NhbGU9c3FfUlMjL3NlYXJjaC9TSDQsIER1cnLDq3MsIFNocWlww6tyaWEvQDQyLjM3MzQ0LDIwLjc5MzIxLDh6

 

Ima ih pun kufer..mozes da biras. Mi smo sipali cim smo usli u Podujevo. Mali savet, ne placa se u objektu nego kod pumpadzije, mene mucenik jurio trazeci pare, mislio sam da hoce napojnicu jer mi je sipao dizel.

 

Inace, uvek mozes da se oduzis savetom koji ti je vlasnik apartmana naveo kako izbeci guzvu izmedju Draca i Tirane :)

 

(Otprilike imam ideju kako bi moglo to da izgleda ali ce biti lepo ako moze da se potvrdi)

 

 

12 hours ago, Pantelija jr said:

ne znam u kakvu ste to zabit od albanije zabasali đe nema pumpe, nema apoteke, nema pekare, nema jeftine hrane... :huh:

 

ukratko, sve suprotno od mojih iskustava. doduše, ja sam tamo praktično domaći (često sam tamo, najčešće u Tirani), ali broj pumpi i apoteka mi konkretno baš bode oči. sad, uglavnom se krećem po gradovima, rekoh... no svejedno, bez obzira na broj pumpi, preporučio bih svakome da se tanka napolje, jerbo im je skupo gorivo (u prosjeku nekih 15% skuplje nego u CG - govorim o dizelu)

 

inače, u AL (da ja znam) od stranih lanaca supermarketa operiše SPAR (https://www.spar.al/index.php/al/spar-harta) i CONAD, mada ovoga drugog slabo ima van TR (a i prilično je skuplji)

 

 

Lepo od njih sto imaju Spar ali u ovom turistickom kompleksu pored Draca, koji nije bas mali, vidim da imaju samo jedan..koji mi nije bas blizu..ako pomerim auto mogu da se pozdravim sa parkingom..peske ne mogu jer trotoara nema (hoteli i apartmani su se gradili do ivice puta bukvalno). Jedino da se nakacim na gradski prevoz, sto mi i nije zeljena opcija.

Apoteka u nasem delu..koliko smo prosli pesaka, bar km na obe strane, nema. 

Ovo je mesto gde se turistima cepaju dzepovi, jeftine hrane ima po fast foodovima i bistroima koji drze Makedonci i Sandzaklije..ali po lokalnim radnicama shishaju. 

 

3 hours ago, Frank Pembleton said:

Vratila se prekjuče komšinica iz Sarande.
Ono, nije zažalila što je otišla, no baš da bi se izlomila da opet ode, pa baš i ne bi.
Ono što su ovde ljudi napisali.
Gužva na plažama je ogromna.
Ona kaže, osoblje ljubazno na maks, trude se hoće da izađu u susret, tu ni jednog problema nije imala.
Njeno mišljenje je da je njih "zatekla" ova navala, čak manje u ljudskim kapacitetima, koliko u infrastrukturnim. I to je tako, to ove sezone svakako ne mogu da promene.

Pričala je sa nekim albancima, i oni su mišljenja da ako se želi na viši nivo, oni smatraju da to moraju stranci da urade.
E da na pola boravka je naišao neki talas norveških turista...

... Shiit has hit the fan
 

 

Sustina..svi su zateceni brojem ljudi koji je trenutno ovde. I ljudi koji rade u domacem turizmu i Albanci sa kojima smo pricali, koji mahom rade u Italiji ili Nemackoj. Ponosni su veoma na broj ljudi koji dolazi kod njih ali se vidi da fali i infrastrukture i ljudstva.

 

Inace, ne pamtim da sam prolazio kroz zemlju koja je siromasnija terenom i infrastruktueom..a da sam video ljude ponosnije na svoju zemlju. Svog dvoglavog ce staviti gde god mogu.

Link to comment
14 minutes ago, SNARC said:

 

https://www.kosovo.shell.com/motorists/shell-station-locator.html#iframe=Lz9sb2NhbGU9c3FfUlMjL3NlYXJjaC9TSDQsIER1cnLDq3MsIFNocWlww6tyaWEvQDQyLjM3MzQ0LDIwLjc5MzIxLDh6

 

Ima ih pun kufer..mozes da biras. Mi smo sipali cim smo usli u Podujevo. Mali savet, ne placa se u objektu nego kod pumpadzije, mene mucenik jurio trazeci pare, mislio sam da hoce napojnicu jer mi je sipao dizel.

 

Inace, uvek mozes da se oduzis savetom koji ti je vlasnik apartmana naveo kako izbeci guzvu izmedju Draca i Tirane :)

 

(Otprilike imam ideju kako bi moglo to da izgleda ali ce biti lepo ako moze da se potvrdi)

 

Video sam i ja ovu mapu pumpi, pa ću se organizovati nekako. Više bih voleo da sipam kod Prizrena, jer je bliže albanskoj granici, ali nije da mora samo tu.

 

Savet je u stvari vrlo jednostavan, a posle se ispostavilo da mi i nije bio neophodan, jer su mi navigacije dobro pokazivale. Naime, čovek mi je napomenuo da, kada se priđe Tirani iz pravca Kosova, treba juriti putokaze ka aerodromu, a ne ka samom gradu, jer te put ka gradu odvede u veću gužvu iz koje se posle teško izvući, obzirom da se na izlasku iz Tirane prema Draču radi neki vijadukt, pa su gužve epskih razmera, naročito nedeljom popodne. Prevedeno na jezik geografije, kod mesta Fushe-Kruje treba skrenuti desno ka aerodromu i mestu Vore, a ne nastaviti pravo ka Tirani. Meni je Via Michelin i tako pokazivao tu rutu, pa mi savet nije bio neophodan, ali mi je on rekao da neke navigacije imaju tendenciju da pokažu put koji prolazi kroz predgrađe Tirane (ovo nisam proveravao doduše).

Link to comment

Dobro ti je rekao - to zaboravih da pomenem, da ko dolazi iz pravca Srca™ a nema potrebu da ide u Tiranu skrene na prvom mogućem skretanju ka aerodromu (Rinas) i poslije nastavi pravo (pravac Drač - Durrēs)

 

Što se tiče epsko-fantastičnih gužvi, u avgustu možeš samo da se pomiriš sa sudbinom - ili ev. ako si noćna ptica da putuješ kasno uveče/po noći... npr., ja sam se prošlog utorka vratio iz TR u PG - put od 160 km, mnogo puta mi se dogodilo da stignem od kuće do kuće (dakle, centar-centar, a ne ono standardno tabla-tabla) za manje od dva sata - za 4 sata i 45 minuta... 

 

ed dopuna - jer sam putovao danju - naivno mislio da radnim danom neće biti tolika gužva :isuse:

Edited by Pantelija jr
Link to comment

@Ayatollah

 

Ovo sto ti kaze @Pantelija jr , samo da se pomirimo sa sudbinom. Mi smo dosli tuda ali isto bejase guzva. Podjednako je zakrceno u oba pravca, s tim sto ako stizes u nekim popodnevnim satima (poput nas) to je verovatno najgori deo dana. 

 

Na stranu sve..ja zagotivih ovo mesto kao mesto za letovanje, bar dok mi je ovaj prdavac u predskolskom uzrastu. Moguce je da cemo se vracati.

Link to comment

@Pantelija jr @SNARC

 

Hvala obojici. Obzirom da planiram da krenem oko 9 ujutro iz Beograda, sva je prilika da ću tamo upasti u najveći krkljanac. Oh well, šta da se radi, makar znam unapred pa se neću tako nervirati.

 

Povratak će verovatno biti drugačiji, jer sam planirao dva dana na Ohridu (nadam se da se novi makedonski propisi za ulazak u zemlju ne primenjuju na maloletnike, žena i ja smo vakcinisani), pa ću ići preko Elbasana na Strugu. Tu su verovatno vozački izazovi druge vrste.

Link to comment
On 16.8.2021. at 23:12, Ayatollah said:

Btw, ja se Pećkog piva sećam, pa ćemo videti da li je ostalo isto, ali me nešto drugo zanima - imaju li oni neka lokalna vina, nikad nisam video albansko vino. Ćaletu ću svakako da nosim jedan Skenderbeg, to se podrazumeva.

 

 

Nije ostalo isto, sad je "umiveno" i vise lici na Hajneken nego na Pecko pivo.

 

Vidim da ipak ne ides u Drac pa mogu mirne duse da napisem da mi nije jasno zasto bi neko uopste letovao u Dracu, mnogo je bolje dole na jugu. Drac je Sutomore na steroidima. Za razliku od juga u Dracu ima dosta letovanja sa Kosova i juga Srbije pa je i to dobar argument za jug. Pretpostavljam da ti je gazda vec objasnio ali ne moras uopste da silazis u Tiranu (niti je pametno zbog guzvi), put za Drac se pored aerodroma odvaja prema moru. Za put preko Elbasana se dobro spremi, magistralni je put ali je dosta los, ako nesto nisu radili u poslednjih par godina. Ja sam prolazio kad nije bilo guzve, pretpostavljam da ces ti imati malo vise saobracaja jer verujem da dosta Albanaca iz Struge letuje u Albaniji.

 

U principu, ako nisi mrzitelj italijanske kuhinje i plodova mora trebalo bi sa te strane da budes OK, restoranska kuhinja im mnogo vuce na italijansku. Albanci su generalno gostoprimljiv narod, ako vas gazda zgotivi moze te lako cekati mnogo prijatnih iznenadjenja. Imaju gomilu vina koja imitiraju proseko i kjanti, ta su im generalno i najbolja ali nisam zapazio neku posebnu marku koju bih preporucio. Sever Albanije je dosta siromasniji od juga, videces kako izgleda dok budes prolazio prvim delom autoputa a i uglavnom je brdsko-planinski stocarski kraj koji nije poznat po proizvodnji vina. Than again, verujem da ces imati sirok izbor italijanskih vina na raspolaganju.

 

Sto se pumpi tice zapazio sam i stao na jednoj neposredno nakon granice sa Kosovom ali iz suprotnog pravca, pa ne mogu da garantujem da je ima i na strani kojom ti budes vozio.

 

Srecan put i lepo se provedite.

  • Hvala 1
Link to comment

Hvala na iskrenim savetima @harper. Ja u stvari idem u Drač (tačnije u Golem), i to radim zbog dva osnovna razloga koja se oba tiču dece - bliže je (za jug Albanije bih morao da spavam negde) i ima peskovitu plažu sa prostranim plićakom od koje ću biti na 100 metara, i na koju mogu da pustim i iskontrolišem decu relativno lako. Nama je bilo kakvo pakovanje muka živa, jer nas je petoro, a zbog uzrasta i zdravstvenog stanja naše dece u njemu učestvujemo samo žena i ja, tako da bi svakodnevna vožnja kolima do plaže (i prethodna priprema za to), kao i kontrola dece na šljunkovitim plažama sa dubokom vodom bila prava golgota, a koliko razumem, baš je to lutanje po raznim divljim plažama juga Albanije glavni užitak (ko i u Grčkoj uostalom). Da je samo do žene i mene mi ne bismo verovatno išli u Drač, štaviše verovatno ne bih ni išao kolima na more.

 

Ovo za kuhinju i opšti italijanski uticaj znam, bio sam ja u Tirani pre 12-13 godina pa sam video, plus će mi svakako prijati da odmorim malo od roštilja i pečenja. Za vino ću se svakako snaći, ako su uspevao da kupim solidna vina u Turskoj recimo, moći ću i u Albaniji.  

 

Hvala još jednom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...