Jump to content
IGNORED

Albanija, nova turistička destinacija


Ayatollah

Recommended Posts

33 minutes ago, Tihajeza said:

 

Ima direktan let do Tirane, valjda do mora isto nije komplikovano lokalnim prevozom.

 

Sve je komplikovano. Verujem da je ostvarivo ali ces morati da se pomucis. Ono sto sam cuo je da u gradskim busevima ne ukljucuju klimu a da od plaze do Draca treba menjati dva prevoza, verovatno bar jos jedan od aerodroma do centra grada. Taksi je rizican taman koliko je i kod nas..mozda za nijansu vise. 

Nisam naleteo na lanac prodavnica ili neke supermarkete ovde, sve je svedeno na niz malih piljarnica koje ne izdaju racune a primaju ravnopravno leke, eure i dolare. 

 

Neko je pre par godina za Split rekao "Its like Africa with electricity". To je najadekvatniji opis i za ovaj deo kontinenta.

Link to comment
 
Ima direktan let do Tirane, valjda do mora isto nije komplikovano lokalnim prevozom.
Pitao zato što mi kolegin sin otišao avionom do Tirane i koliko sam razumeo imao baš dobro čekić na drumski prevoz do mora...







... Shiit has hit the fan

Link to comment

Nije bas potpuna laganica ako se leti. I ja sam gledala nesto da napravim za roditelje, ali ne postoji nikakav direktni prevoz sa samog aerodroma do letovalista, nego se (ocekivano) mora otici prvo do Tirane pa onda tamo sa buske stanice. Ili da se plati taksi od oko 150 evra (za to sam zaboravila da li je isto tako iz Tirane). Lep(s)a mesta, kako kazu, su skroz dole na jugu a dotle ima jos tri dana jahanja od Tirane. Mladjim ljudima to verovatno nije problem, though.

 

Prateci FB grupu koju sam spomenula na prethodnoj stranici, pored silnih hvalospeva primecuje se i sledece:

- kako je leto odmicalo, tako su plaze (lezaljke i parkinzi) postajali skuplji, i bivale prepune

- kako je leto odmicalo, sve vise ljudi je pisalo da su im rezervisani smestaji preko Booking-a bivali otkazani dan-dva pred put iz cista mira (verovatno bi vlasnici nasli nekog ko je trazio na licu mesta pa dobili po boljoj ceni)

Link to comment
11 hours ago, SNARC said:

 

Mi smo vec nekoliko dana ovde, na pola smo odmora. Nimalo lose, moram da priznam. 

 

Pazi na saobracaj i nadam se da vam je smestaj sa strane magistrale koja je blize plazi. Haos je za parkiranje.

 

Super, javljaj ako ima nešto značajno da se podeli, mi stižemo u sledeću nedelju uveče.

 

Mi u stvari nismo u Draču, već u Golemu, rezervisali smo apartman u dvospratnici na oko 100 metara od plaže (te neću ići kolima na plažu), i trebali bismo da imamo svoje dvorište i obezbeđen parking. Komentari na Bookingu su vrlo afirmativni, pa se nadam da će biti OK.

Link to comment
40 minutes ago, I*m with the pilots said:

Prateci FB grupu koju sam spomenula na prethodnoj stranici, pored silnih hvalospeva primecuje se i sledece:

- kako je leto odmicalo, tako su plaze (lezaljke i parkinzi) postajali skuplji, i bivale prepune

- kako je leto odmicalo, sve vise ljudi je pisalo da su im rezervisani smestaji preko Booking-a bivali otkazani dan-dva pred put iz cista mira (verovatno bi vlasnici nasli nekog ko je trazio na licu mesta pa dobili po boljoj ceni)

 

Ovo sam i ja video. Premda mi se ovo nikada nije desilo tokom 8 godina korišćenja Bookinga, ja sam ipak za svaki slučaj poslao poruku gazdi, da potvrdim za nedelju, i dobio pozitivan odgovor. Štaviše, čovek mi se samoinicijativno javio juče, i dao mi neke driving tips za vožnju oko Tirane, pa sam relativno miran sa te strane.

 

Btw, deluje mi da na grupi sada ima mnogo tendencioznog pisanja, ne bih se iznenadio i da je donekle organizovano.

  • +1 1
Link to comment


4 minutes ago, Ayatollah said:




 




Ovo sam i ja video. Premda mi se ovo nikada nije desilo tokom 8 godina korišćenja Bookinga, ja sam ipak za svaki slučaj poslao poruku gazdi, da potvrdim za nedelju, i dobio pozitivan odgovor. Štaviše, čovek mi se samoinicijativno javio juče, i dao mi neke driving tips za vožnju oko Tirane, pa sam relativno miran sa te strane.




 




Btw, deluje mi da na grupi sada ima mnogo tendencioznog pisanja, ne bih se iznenadio i da je donekle organizovano.






 




Ne pratim redovno, pogotovo od kako su se moji oladili od ideje :D ali iskocilo je dosta takvih poruka. Mozda je i ovo sta kazes.




 


Link to comment
16 hours ago, I*m with the pilots said:

Nije bas potpuna laganica ako se leti. I ja sam gledala nesto da napravim za roditelje, ali ne postoji nikakav direktni prevoz sa samog aerodroma do letovalista, nego se (ocekivano) mora otici prvo do Tirane pa onda tamo sa buske stanice. Ili da se plati taksi od oko 150 evra (za to sam zaboravila da li je isto tako iz Tirane). Lep(s)a mesta, kako kazu, su skroz dole na jugu a dotle ima jos tri dana jahanja od Tirane. Mladjim ljudima to verovatno nije problem, though.

 

Prateci FB grupu koju sam spomenula na prethodnoj stranici, pored silnih hvalospeva primecuje se i sledece:

- kako je leto odmicalo, tako su plaze (lezaljke i parkinzi) postajali skuplji, i bivale prepune

- kako je leto odmicalo, sve vise ljudi je pisalo da su im rezervisani smestaji preko Booking-a bivali otkazani dan-dva pred put iz cista mira (verovatno bi vlasnici nasli nekog ko je trazio na licu mesta pa dobili po boljoj ceni)

Iz druge ruke, odnosno od povratnika iz Xamila (šta god da kažu ja bi ovo čitao kao Ćamil):

 

  • na plažama je gužva, gužva i gužva,
  • dve ležaljke i suncobran oko 16 evra,
  • u restoranima solidna hrana, porcija dagnji oko 500 din, brancin/orada do 1000 din (uz primedbu da su porcije relativno male), ali gužva, gužva i gužva,
  • na plažama preko dana, a po gradu i uveče muzika, muzika i muzika (naravno bez BoC, Fenesz, 4AD,...)
  • profil gostiju: najveći broj naravno iz Albanije, zatim iz Srbije. Po registarskim oznakama, verovatno je dosta onih koji rade na zapadu.

Sve u svemu, meni ovo izgleda poput klasičnog masovnog turizma i kao horor od odmora.

 

Naravno, čamcima, ili ukoliko neko putuje kolima, se može pobeći do udaljenijih i pustih plaža.

More prelepo, baš kao na fotografijama.

  • +1 1
Link to comment
21 hours ago, Ayatollah said:

 

Super, javljaj ako ima nešto značajno da se podeli, mi stižemo u sledeću nedelju uveče.

 

Mi u stvari nismo u Draču, već u Golemu, rezervisali smo apartman u dvospratnici na oko 100 metara od plaže (te neću ići kolima na plažu), i trebali bismo da imamo svoje dvorište i obezbeđen parking. Komentari na Bookingu su vrlo afirmativni, pa se nadam da će biti OK.

 

Mi smo isto u Golemu..prijatno sam iznenadjen time koliko su uspeli da izgrade ovde. Naravno, kao i Srbima, ume da zafali zavrsne obrade oko vecine stvari. Mi smo u jednom hotelu koji je renoviran prosle godine..stereotip koji imam o Albaniji mi nalaze da ostajem zapanjen kako su ga uradili. 

 

Znacajno..nema mesta za peskir i suncobran na plazi. Plaze su ili privatne hotelske ili javne ali svuda ima lezaljki i suncobrana, zaista ne znam koliko naplacuju za dan. Mislim da ne bi trebalo da predje 500-700 kinti za dan. Njihova valuta, lek, odgovara nasem dinaru i za jedan euro dobija se 120 leka. Cene u restoranima se krecu oko 600 kinti za picu, 700-800 za neki rostilj. Prodavnice su im za nekih 30%-50% skuplje od nasih (mleko ovde placam 180).  Ako imas apartman, udri po paradajz turizmu i donesi sto vise toga mozes, bar za dorucak jer ovde nisam video klasicnu pekaru a mesne stvari su im jos uvek izazov. 

Auto je najbolje da natankas do cepa na Kosovu, ima svuda Shell-ovih pumpi, kako ne bi brinuo posle sta i kako..u delu Albanije kroz planine, na autoputu mislim da smo videli samo jednu pumpu, na kojoj smo srecom i stali da iscooliramo. Ne moram da ti sufliram da pazis kako vozis ali bas pripazi, radove ne putu ne obelezavaju kao nasi da ti daju vremena da uocis gde se nalaze nego uokvire lokaciju gde nesto kopa i cao. Generalno im je saobracaj opaka partizanstina.

 

Guzve na plazi ima..ne previse doduse, sve sami roditelji sa decom jerbo voda ne prelazi 2m dubine nekih 100m od plaze. Neka vrsta redovnog ludila. Srpski se uveliko svuda cuje, trenutno ljudi sa exSFRj prostora ima bas dosta, videces dosta fast food-ova sa natpisom "Tetovo..Gostivar..Sandzak" tu osoblje i gazda sigurno govore srpski.

Apoteke nisam vidjao, preporucujem neko manje snabdevanje od kuce..mi smo tako svakako uradili, hvala svevisnjem za sada nam ne treba. 

Menjacnica takodje nema..svi primaju eure i dobar deo dolare.

 

Za kraj, pecko pivo...imaju ga svi u ponudi, sad ga ispijam, cini mi se da opravdava sve sto su o njemu rekli.

 

Valjda sam pokrio sve sto je bilo bitno.

  • Hvala 1
Link to comment

@SNARC

Hvala za ovo, vrlo je informativno. 

 

Idem u apartman, i osim smeštaja nemam ništa drugo dogovoreno za sada. Ležaljke sam svakako planirao da rentam na plaži i kalkulisao u troškove, cenim da će mi budžet od 10€ na dan biti sasvim dovoljan za tako nešto. Za restorane znam, za prodavnice sam čuo da su sve piljarnice, i da je izbor artikala ograničen. Nisam baš planirao da vučem hranu dole i u principu to ne radim, ali videću sa ženom da ipak možda odemo i nabavimo nešto suhomesnatih stvari pred put.

 

Za saobraćaj sam već čuo da je izazovan, pretpostavljam da to liči na neku Tursku (gde doduše nisam vozio, ali sam video na šta to liči). Gledaću da budem što oprezniji, mada je to savet koji važi uvek i svuda. Što se pumpi tiče, gde si sipao na Kosovu? Sve što sam ja čitao kaže da ili sipam odmah oko Prištine (što mi je daleko od albanske granice) ili da siđem sa autoputa kod Prizrena, sipam i vratim se nazad (što je gubljenje vremena), tj. da na samom autoputu nema pumpi od Priština sve do Albanije.

 

Za plažu isto znam, uostalom to je i glavni razlog što idem u Drač, a ne na Jonsko more. Za jezik ću se snaći, kad je mogla moja pokojna baba (koja je govorila samo srpski) da se sporazumeva sa Sijamcima na Tajlandu sa 70 godina, mogu i ja u Albaniji. Apoteka je već ženin teren, tu se ne mešam.

 

Btw, ja se Pećkog piva sećam, pa ćemo videti da li je ostalo isto, ali me nešto drugo zanima - imaju li oni neka lokalna vina, nikad nisam video albansko vino. Ćaletu ću svakako da nosim jedan Skenderbeg, to se podrazumeva.

 

Hvala puno i uživajte.

Link to comment

uh, ja moram priznati da sam to malo drugacije zamisljala, kao mnogo mirnije i ruralnije. doduse, verovatno ima i toga negde, ali treba iskopati. mislim da cu ipak okrenuti na drugu stranu sledece godine (ako bude sledece godine :D)

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...