Jump to content
IGNORED

Polovnjaci


nesha taxista

Recommended Posts

2 hours ago, Valkyrie said:

Mrzelo te da malo izgituješ branik, sad nek ti obaraju cenu razne picajzle. 

Šta si na kraju odlučio da uzmeš? 

Ne stizem nista da uradim i ovo slikanje jedva stigoh.

A sto se tice toga sta hocu da uzmem posle mesec dana i vise gledanja lakse da napisem sta necu.

U principu bio je jedan dobar Ford Mondeo 2014.g ali se prodao a mene jedan lik zavlacio kao uzece moj auto i nista ne bi na kraju.

Svidjao mi se Qashkai ali sam sa vise strana cuo da je pozadi mali tako da otpada.

3008 je i dalje u igri.

Gledao sam svasta cak i jednu mecku c klase :isuse:

Tako da sta cu kupiti znacu tek kad prodam ovaj i budem imao kes u rukama.

Link to comment
11 hours ago, Moća said:

Pucali srafom! Parkirao kod bandere i pratio senzore al senzori ne pokazu da sraf iz bandere viri :isuse:

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

 

Moca zena !!!

 

Bar si mogao one patosnice lepo izribati :fantom:

Link to comment
Porastao ti je budzet, a smejao si se kad sam ti to pricao biggrin.png
 
Na kraju ces uzeti Oktaviju, videces biggrin.png
 
 
I ona je usla u izbor :D

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
  • 3 weeks later...
proverio sam, ne postoji. taj od 150ks je 2.0dci, nisanov dizel motor sa lancem, ugradjivao se uglavnom u modele sa pogonom na sva cetiri tocka.
Kupljeno konacno. Dobro auto. Jedino sto sam se odvikao voznje jacih auta. Cca 13g uglavnom 40/50kw.

Poslato sa MYA-L41 pomoću Tapatoka

Link to comment

Lik sa drugog foruma, po meni, dosta korisnih stvari je napisao

 

 

 

Post je malo duži al eto.

 

Čitao sam dosta forume i iskustva u vezi kupovine polovnih automobila, pa riješih da podijelim svoje.

 

Spadam u ljude koji nemaju neko naročito znanje o automobilima. Imao sam ih nekoliko u životu i to se sve svodilo na redovna održavanja i popravke i to je to.

 

Pokušao sam da se konsultujem sa različitim ljudima oko kupovine auta ali se to sve svodilo na neke priče bez nekog realnog utemeljenja i objašnjenja (iz nekog razloga ljudi kad su kola u pitanju odbijaju da kažu "Ne znam"). Par majstora koje "poznajem" odbilo je da ide sa mnom u razgledanje uz fin.nadoknadu uz objašnjenje da se slabo šta može vidjeti na samom placu, da se u motore stavljaju svakakvi aditivi koji mogu zamaskirati problem i da ne zele taj rizik, a i da sam mogu da čujem kako motor radi i da probam auto.

 

Šlep služba do servisa je isto nešto što sam bio planirao ali je auto koji sam izabrao bio udaljen od mog grada toliko da mi se za šlep nije davalo 300e.

 

Sve u svemu, krenuo sam u samostalnu avanturu, te slijede moji savjeti i iskustva.

 

Kupovina auta je proces i to dug.

 

Najprije, odredite auto koji želite i koji se uklapa u vašu finansijsku konstrukciju.

 

1. Krenite u čitanje. Na internetu možete pronaći milion istraživanja, testova i iskustava drugih o autu koji ste izabrali. Fokusirajte se samo na iskustva iz prve ruke. Na početku će vam se činiti da što više čitate manje znate. Medjutim, vjerujte mi da ćete nakon nekog vremena početi da stičete sve jasniju sliku o prednostima i manama auta koji nameravate da kupite. Sajtova ima dosta al bih ja izdvojio www.honestjohn.com . Osim što daje analizu auta, ima opciju da vam izlista probleme koji su do sada zabilježeni na konkretnom modelu. Pri tom, sintetiše kvarove prijavljene ovlašćenim servisima (A ne ono rekao mi rajko da mu je majstor mile pričao...) i reakciju servisne mreže na prijavljeni kvar. Smatram ovo jako korisnim jer ako se jedan kvar više puta prijavi od strane različitih korisnika to je razlog za oprez (konkretno kod mene za 1.2 benzinca qashqai i odustanak od ovog motora).

 

2. Kad na prethodni način skupite dovoljno informacija prošetajte do ovlašćenog servisa. Ja sam očekivao pristup od majstora "kupi bre, top auto, ne razmišljaj i sl." . Medjutim, stvar je bila sasvim suprotna. Bili su, za moj pojam, vrlo otvoreni oko prednosti i nedostataka modela koji me je interesovao i pomogli mi da još bolje skontam šta i kako i na šta da obratim pažnju.

 

3. Traženje auta, kao i svi vi, počeo sam preko sajtova. Svakom prodavcu, umjesto da vam referiše o stanju vozila(svakako ćete ga vidjeti prije kupovine) zatražite ljubazno broj šasije i registarsku oznaku(Ovdje ne smije da bude oklijevanja). 21. je vijek i ne treba da vas iznenadi da dosta toga možete sami provjeriti preko interneta. Preko tablica ako je auto iz italije na sajtu ultimarevisione kilometražu, a ako je iz neke druge države, bar region u kom je vožen što takodje može biti bitan parametar (vremenski uslovi, platežna moć). Postoji sijaset sajtova na kojim ukucate broj šasije i izbaci vam podatke o vozilu. U zavisnosti od broja informacija koje postoje za vaš upit, cijena provjere je različita al kreće se od 2 do 10 eura. Plaćate karticom i sve ide jako brzo.

 

Konkretno, sajt koji sam ja koristio je:

https://uk.vin-info.com

Ukucate broj šasije i on vam izbaci koje info postoje za vaš upit i cijenu. Osim "mileage history" (zadnji unos km) najvažnija info vam je "recorded damage" i "archive images of the vehicle " (slike vozila). Opciju sa slikama vozila UVIJEK platite. Osim što ćete često vidjeti oštećenja koja je auto koji vas zanima imao, gotovo uvijek je slikan i sam odometar. Ako na ovom koraku ne odustanete od vozila tj. ako je sve u redu, prošetajte do ovlašćenog servisa i tražite servisnu istoriju. Može i preko maila da vam se dostavi. Obično se plaća-konrektno, hit auto 1000 din. Naravno, sve ovo važi i ako ste prvo pogledali auto. Molim vas , ne žalite novac na ovom koraku. Ja sam ovako 120e potrošio. Da li sam kupio dobar auto nisam siguran(pokazaće vrijeme) ali sam bar siguran da su automobili koje sam zahvaljujući ovome zaobišao i bili za zaobilaženje.

 

Konkretno, placevi gold motors, ivan auto imali su modele sa vraćenom kilometrazom, plac jbm (tako nesto) iz novog sada nije dozvoljavao provjeru u ovlašćenom servisu, plac autoitalia šabac nudio je jako havarisan auto i sl.

 

3.Gledajte, kao auto, jednako i samog prodavca. Ja sam se susretao sa različitim profilima ljudi. Nametljiv, brbljiv, nezainteresovan, prepotentan, omalovazavajuće nastrojen prema kupcu ("čim sam te vidio ja sam znao da nisi kupac ovog auta ..." a ja propustio 150km ?!?!) I sl. Bilo je i jako poslovnih, pristupačnih... meni se najviše svidja tip prodavca kao u balkan auto..."izvolite ključeve, pogledajte, da vam ja ne smetam, za sve što vas zanima pozovite me, tu sam "

 

4. Gledanje auta. Pretpostavićemo da govorimo o automobilima iz uvoza. Auto koji sam ja "ošacovao" bio je "u dolasku"-bilo je dosta sličnih oglasa. Tražio sam od prodavca da me pozove čim stigne da ga vidim prije lickanja za prodaju. Ako imate takvu opciju preporučujem al spremite se na to da će auto biti u ni malo reprezentativnom izdanju u smislu prljavštine. Samo gledanje... ne žurite. Ostavite bar 45 min do sat i polako.

 

Karoserija i točkovi: Posmatrajte zazore izmedju svih djelova karoserije, treba da su ujednačeni. Kako se vrata otvaraju i zatvaraju. Pogledajte sam auto iz više različitih uglova. Čuveno pitanje "jel udaran" preskočite, neće vam niko reći. Iako ovome svi pridajemo jako puno značaja suština je da treba izbjeći samo auto koji je imao tešku havariju. Ako je auto čuknut, pukao mu far, farbano krilo, zamijenjena maska i sl.to uopšte nije strašno i ne treba da vas odbije od auta. Obratite pažnju na stakla i njihovo godište. Pogledajte nedelju proizvodnje pneumatika (da li su sva 4 ista ili približna) kao i njihovu istrošenost. Pogledajte felne i zavirite ispod tepiha gepeka. Pređite prstom preko diskova i provjerite dal su glatki i kolika im je debljina (laički, dal su uvučeni i koliko milimetara u odnosu na samu ivicu) . Ovo nije ništa strašno al zahtijeva neodložno ulaganje pa ukalkulišite u cijenu. Pogledajte amortizere.

 

Unutrašnjost: U mom slučaju auto je bio katastrofa zapušten i prljav. Znam da je dva mjeseca bio "u transportu " al ipak.. pogledajte odmah ono što se najviše koristi. Volan, menjač, prekidači stakla kod vozača i papučice... stanje vozačevog sigurnosnog pojasa i kopče... Sve ovo mora kod polovnog auta da ima tragove korišćenja. Vi ćete, ukoliko, budete želeli lako ove tragove ukloniti. Upravo zato je, načelno, za veću brigu potpuno odsustvo ovih tragova nego njihovo prisustvo. U suštini, zapamtite da ne tražite odsustvo tragova već njihovo neslaganje sa kilometražom na pr. Ili njihovo medjusobno neslaganje. Na pr. ručica menjača ko nova a podizač stakla izlizan. Obratite pažnju na stanje sjedišta. Naravno, sve ovo shvatite uslovno (auto koji sam ja uzeo nije ni imao gumu preko papučice kvačila) i odluku donesite tek nakon što probate auto-da, probna vožnja je obavezna i izbjegavajte kupovinu ako prodavac to ne dozvoljava.

 

Motor: Otvorite haubu. Ako je motor opran to je šteta al gledajte dalje. Iako ste laik, kao ja, tražite tragove curenja u motornom prostoru. Ponesite baterijsku lampu. Proverite nivo ulja i svih tečnosti. Može da vam bude naznaka o načinu održavanja, a boja ulja i tragovi na čepu (u zavisnosti je li dizel ili benz) sama za sebe pokazatelj stanja motora. O tome možete naći zaista brdo tekstova na netu. Pogledajte da li su svi šrafovi na svom mjestu. Upalite auto. Auto (ako mu je akumulator, tj.nivo struje ok) mora da upali odmah, bez predugog verglanja i bilo kakvih trzajeva (ovo važi i za gasenje). Informišite se o tome kako da sami provjerite zamajac kod dizela. Rad motora mora da bude ravnomjeran i miran, a kazaljka obrtometra da potpuno miruje na poziciji izmedju 600 i 1000 obrtaja (u zavisnosti od auta) . Promijenite, uz puštanje i pritiskanje kvačila, svaku brzinu i naćulite uši. Ne smije ništa da krči, zvuči, zveči, podrhtava i sl. Isprobajte parkirnu kocnicu. Pustite klimu i provjerite da li se pali kompresor klime. To mora da se čuje. Pogledajte da li auto dimi, kako i koliko.

 

Opet unutrašnjost: isprobajte svaki mogući prekidač i klimu.

 

Probna vožnja: Počnite lagano a zatim sve žustrije. Vozite u većim obrtajima, agresivnije mijenjajte brzine i to po mogućnosti sve. Naglo zakočite i naglo krenite. I tako više puta. Namučite malo auto. Osluškujte rad motora i menjača sve vrijeme. Što duža probna vožnja to bolje. Ako naidjete na malo neravniji put, odlično, pređite preko njega i osluškuje lupkanja na trapu. Ako ih nema odlično. Zapamtite, posle probne vožnje morate se vratiti sa pozitivnim utiskom. To treba da vam bude osnovni parametar prilikom odlučivanja za kupovinu konkretnog modela. Morate imati onaj osjećaj da je "utegnut" da "dobro vuče" da se "lijepo vozi" i sl.

 

Čak i ako ste laik, kao ja, ovo mora da važi. Po prirodi stvari, prethodno ćete moći da znate samo ako ste probali bar nekoliko različitih primjeraka. Zato ne kupujte prvi čak i kada vam se čini da je sve u redu. Morate ih probati više da biste mogli napraviti razliku.

 

Kad odete kuci: U procesu gledanja auta pretražite i pokušajte naći račune od nekog servisa. Servisna knjiga je ok ali je njena autentičnost pitanje. Slikajte telefonom račune ili servisnu knjigu.Na računu ili u servisnoj knjizi će biti naznačen naziv servisa. Pretražite po netu i nadjite njihov mail. Napišite im mail (sliku njihovog računa ili pečata servisa stavite a attachment) i zatražite da vam potvrde da li je auto kod njih bio održavan, da li je neki konkretan servis radjen kod njih i na koliko km i da vam kažu kakvo je tada bilo stanje auta. Pisao sam u dva različita servisa, Nemačka i Francuska, i iz oba sam dobio odgovor istog dana. Oni, inače, imaju obavezu da odgovore na ovakve upite pa iskoristite to. Ovo može biti zaista dragocjeno.

 

Cijena: Razgovarajte o cijeni. Imate pravo da tražite da vam se cijena spusti i nemojte to da zaboravite niti da vam bude neprijatno zbog toga. Koliko će vam cijena biti korigovana zavisi od mnogo faktora al je 3 do 5% nešto na šta prodavac obično računa. Naravno sve zavisi od stanja i cijene vozila.

 

Ne zaboravite da u svojoj glavi ukalkulišete registraciju i veliki i mali servis. Ako niste 101% sigurni da su uradjeni uradite ih i ne odlažite.Naravno i lickanje ako ste taj tip. Po meni je dubinsko pranje, ako nije odradjeno, takodje obavezno. Ne znate ko je auto vozio prije vas. "Pločice i diskovi mogu još nekih 3000 do 5000km" - zaboravite ovo...to znači da su za zamjenu i zamijenite ih, radi se o bezbjednosti.

 

Svakako, trebaće vam i dosta sreće da bi biste odabrali pravi auto, zato SREĆNO.

 

 

 

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

Eeeeetooogac, ulovila konačno polovnog Yarisa, 1.33 vvt-i, 2014. godište, pristojno prešo - nešto jače od 63k, kupljen kod nas, do februara 2020. u fabričkoj garanciji (nadam se da neće 1. marta da se dezintegriše!), prvi utisci predivni! Super reaguje na komande, okretan i poslušan, uzbrdo vuče ekstra (to mi je trauma od prethodnog auta), u kabini imam utisak kao da vozim mnogo veći auto nego što on to jeste (to naravno vidim tek nakon što se uparkiram :laugh:) . Za sad nemam nikakve zamerke, štaviše, mislim da sam se zaljubila :blush:. Jedino što moram malo da skontam ovu rikverc kameru, to je potpuna novina u mom analognom životu, čini mi se da ostavlja malo više prostora za gradske uslove parkiranja. 

Link to comment

Sad sam se vozio u Volvo V70.

mnoooogo mi se dopao, jedino mu je zadnja klupa ipak manja od Fordove, al ozbiljno ulazi u konkurenciju za sledecu kupovinu.

imao neko iskustva sa Volvoima izuzev voznje gradskim busevima?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...